PDA

Zobacz pełną wersję : Trawnik na zbyt zbitej ziemi



alektyc
19-08-2009, 08:35
Mam problem bo mój trawnik dostał żółtych plam. Trawa wszedzie rośnie jak szalona a w miejscu plam stoi w miejscu. POdejrzewamy a właściwie jesteśmy pewni że winą jest zbyt zbita ziemia w tych miejscach, bo np widać ścieżki jakie prowadziły na budowie np do kibelka. Przed posianiem trawy nawieźliśmy czarnej ziemi ale widocznie w tych miejscach trzeba było jeszcze wzrószyć ziemię. Co teraz zrobić żeby uratować trawnik, na razie szalejemy z widłami, a może jest jakaś skuteczniejsza i mniej pracochłonna metoda?

madwo
19-08-2009, 10:38
Cyz problemem nie jest pies? Suki niszcza trawnik, po ich moczu zostają zółte plamy. Rozwiązaniem podobno jest płukanie, czyli polewanie wodą.

oxa
19-08-2009, 10:41
No właśnie nie do końca jest jak piszesz 8) Mam sukę właśnie i po niej zostają na trawniku bujne zielone i szybkorosnące koła :lol:

madwo
19-08-2009, 12:32
Może żywisz ją czymś innym niż ja swoją :) Po mojej zostają suche placki.

alektyc
19-08-2009, 12:45
nie mam jeszcze psa i place naprawde duże

ArturPoniatowski
19-08-2009, 16:27
Mam problem bo mój trawnik dostał żółtych plam. Trawa wszedzie rośnie jak szalona a w miejscu plam stoi w miejscu. POdejrzewamy a właściwie jesteśmy pewni że winą jest zbyt zbita ziemia w tych miejscach, bo np widać ścieżki jakie prowadziły na budowie np do kibelka. Przed posianiem trawy nawieźliśmy czarnej ziemi ale widocznie w tych miejscach trzeba było jeszcze wzrószyć ziemię. Co teraz zrobić żeby uratować trawnik, na razie szalejemy z widłami, a może jest jakaś skuteczniejsza i mniej pracochłonna metoda?

Dobrze podejrzewasz zbita gleba to poważny problem trawa żółknie,wypada rośnie mech. Nie mam mnie pracochłonnej metody tylko bardziej pracochłonna nakłuwaj głęboko szerokimi grabiami około 200 dziur na m2 nanstępnie nawożenie substratem z piskiem proporcja 1 do 4 około 1,5kg na m2.

Miłej zabawy życzę 8)

Pinus
19-08-2009, 16:40
No właśnie nie do końca jest jak piszesz 8) Mam sukę właśnie i po niej zostają na trawniku bujne zielone i szybkorosnące koła :lol:
Może dziwne, ale to zależy od rasy albo nawet poszczególnego "egzemplarza" psa :)
Nie wierzyłem dokąd nie zobaczyłem :)
..

oxa
19-08-2009, 18:57
Chyba niekoniecznie od rasy, bo swego czasu babka mająca rottkę narzekała na wypalone koła i naokrągło siała tam trawę, :D Sama nie wiem od czego to zależy :roll:

Rezi
19-08-2009, 19:00
wiosenna i jesienna wertykulacja + piasek i ziemia torfowa
3-4 sezony powinno wystarczyć

yurec
19-08-2009, 19:44
Wertykulacja tej sprawy nie załatwi, tylko widły, a tak z ciekawości alektyc ile tej ziemi na wierzch nasypałeś?
W ogóle ten post powinien być przeczytany jako przestroga dla zakładających trawnik, to co pod nasypaną warstwą ziemi nawet 15 cm może być widoczne jako skaza darni.
Bywa często że na niewyrównany teren wysypuje się warstwę średnio 15cm ziemi ale w jednym miejscu jest 30 a w innym 2cm, i mamy placki na trawniku. Podobnie bywa jak wyżej, czyli lepiej najpierw wstępnie wyrównać i czasem nawet mniej ziemi ale wymieszać porządnie z rodzimą.

niko6
19-08-2009, 20:33
:wink: Unas też jest ten problem i podejrzewamy ze to przez naszą goldenkę-suczkę. Chociaż zaznaczyłam jedno miejsce gdzie kiedyś zrobiła siusiu i tam p[lama nie wyszał a minęły z dwa miesiące :-? I na co tu zgonić teraz? :o

Rezi
19-08-2009, 20:36
Wertykulacja tej sprawy nie załatwi, tylko widły, a tak z ciekawości alektyc ile tej ziemi na wierzch nasypałeś?
W ogóle ten post powinien być przeczytany jako przestroga dla zakładających trawnik, to co pod nasypaną warstwą ziemi nawet 15 cm może być widoczne jako skaza darni.
Bywa często że na niewyrównany teren wysypuje się warstwę średnio 15cm ziemi ale w jednym miejscu jest 30 a w innym 2cm, i mamy placki na trawniku. Podobnie bywa jak wyżej, czyli lepiej najpierw wstępnie wyrównać i czasem nawet mniej ziemi ale wymieszać porządnie z rodzimą.
max 2 cm piasku z ziemią po wertykulacji - nacinanie darni na 5 cm ( nie mylić wyczesywaniem resztki trawy)
technika polecona przez fachowców
robię tak już 2 sezon i trawa co roku jest ładniejsza bez dziwnych placków, Wcześniej właśnie na wskutek złego przygotowania podłoża przez pseudo-ogrodnika
http://rezulak.pl/galeria_murator_2/50.jpg

http://rezulak.pl/galeria_murator_2/45.jpg

http://rezulak.pl/galeria_murator_2/43.jpg

niko6
19-08-2009, 20:41
Rezi, a psa lub sukę Ty masz u siebie?

Rezi
19-08-2009, 20:47
Rezi, a psa lub sukę Ty masz u siebie?
psa

Darp
19-08-2009, 23:04
Wertykulacja tej sprawy nie załatwi, tylko widły, a tak z ciekawości alektyc ile tej ziemi na wierzch nasypałeś?
W ogóle ten post powinien być przeczytany jako przestroga dla zakładających trawnik, to co pod nasypaną warstwą ziemi nawet 15 cm może być widoczne jako skaza darni.
Bywa często że na niewyrównany teren wysypuje się warstwę średnio 15cm ziemi ale w jednym miejscu jest 30 a w innym 2cm, i mamy placki na trawniku. Podobnie bywa jak wyżej, czyli lepiej najpierw wstępnie wyrównać i czasem nawet mniej ziemi ale wymieszać porządnie z rodzimą.
max 2 cm piasku z ziemią po wertykulacji - nacinanie darni na 5 cm ( nie mylić wyczesywaniem resztki trawy)
technika polecona przez fachowców
robię tak już 2 sezon i trawa co roku jest ładniejsza bez dziwnych placków, Wcześniej właśnie na wskutek złego przygotowania podłoża przez pseudo-ogrodnika
Witam
Jaką trawę masz posianą?
Darp

Rezi
20-08-2009, 07:32
Witam
Jaką trawę masz posianą?
Darp

Barenbrurg sport- trawa ma już 3 lata

Darp
20-08-2009, 09:44
Wygląda bardzo ładnie
Pozdrawiam
Darp

bobi78
21-08-2009, 06:55
Rezi
max 2 cm piasku z ziemią po wertykulacji - nacinanie darni na 5 cm ( nie mylić wyczesywaniem resztki trawy)
technika polecona przez fachowców
robię tak już 2 sezon i trawa co roku jest ładniejsza bez dziwnych placków,



Rezi a czym nacinasz tę trawę na 5 cm? Mój wertykulator daje rade max. na 2,5 cm.

yurec
21-08-2009, 07:53
Razem z 3 cm trawy wyjdzie, i teren podniósł się o 4 cm?
To się robi troszku inaczej, a poza tym jak zbita warstwa jest poniżej 5 cm to co? słabo można liczyć na falę uderzeniową przy wertykulacji bo jest bariera nawierzchniówka/glina.
Bardzo polecam wertykulację ale w tym przypadku najpierw widły.
I warto rozróżnić różne zabiegi, ale o tym pisał już chyba ArturPoniatowski.

Rezi
21-08-2009, 19:07
weltykulator wchodzi na 5 cm, pomimo tego iż miejscami jest glina

piasku z ziemią jest więcej w miejscach których ziemia jest zbita i była źle przygotowana, firma ogrodnicza dosypała ziemię miejscami, miejscami była sama glina

yurec cenię Twoją wiedzę bo nie raz z niej korzystałem ale trudno jest mi uzasadnić poprawność tej metody w każdym razie:
- udało poprawić strukturę gleby, ziemia nie wysycha na wiór tego samego dnia po podlewaniu
- wcześniej woda stała po podlaniu obecnie przy zwiększeniu czasu podlewania na poszczególne sekcje, znacznie głębiej przenika woda.
- system korzeniowy jest głębiej i trawa lepiej sobie radzi - właśnie poprzez podniesienie terenu o ponad 5 cm po 3 latach .

Rezi
21-08-2009, 19:14
Rezi a czym nacinasz tę trawę na 5 cm? Mój wertykulator daje rade max. na 2,5 cm.

weltykulator spalinowy, jakiś noname kupiony u Kryszaka w Przeźmierowie

yurec
21-08-2009, 19:59
Metoda jest poprawna, tylko jak masz miejsce na taką warstwę piasku?
Ja mam najczęściej problem, podczas renowacji trawników właśnie z tym że ziemia jest na równi z chodniczkiem lub krawężnikiem. Przy takiej totalnej renowacji (na glinie) używam aeratora z zębem pustym i usuwam część gleby wypełniając dziury piachem, wtedy można (i trzeba) sypnąć dużo, przy wertykulacji jest trudno bo się strasznie poziom podnosi. Przy czym na normalnym trawniku nie są to (aeracja i wertykulacja) zabiegi zamienne, choć dla rozluźnienia powierzchni często wystarczy wertykulator (i piach oczywiście)
Trudniej jest jak została nawieziona ziemia nierówno - tu 5 tam 25cm, jeśli można zauważyć na trawie ślad po właśnie takich wydeptanych ścieżkach lub miejsca gdzie bywało np. stała wywrotka a warstwa ziemi jest 5-10 cm to aerator a najlepiej po prostu widły, a potem wertykulacja.
U Ciebie widać ziemia była źle pomieszana.
A w ogóle gratuluję sprzętu bo większość działa na 2,5-3cm, słusznie zresztą bo trochę strach ciąć na większą głębokość, niejedne noże szlag mi trafił, no ale jak nie ma kamoli.
Dobrze że pokazałeś fotki, to dowód na to że trochę staranności przy zakładaniu trawnika jest wymagane, bo potem koszt i nakład pracy wielokrotnie większy, ale efekt można osiągnąć. :D
Właśnie w temacie, gdzieś tu było w tych dniach, jak to rolnik nie mógł ciągnikiem zaorać ziemi, taka twarda ale potem twierdził że trawa urośnie na tym super :lol:

alektyc
22-08-2009, 20:50
Dziękuję za odpowiedzi. Na razie widły idą w ruch i piach. Mam nadzieję że chociaż na wiosnę będą efekty.