PDA

Zobacz pełną wersję : Chcemy zrobić trawnik, a pod gruntem szambo...



Radiowiec
20-08-2009, 08:41
Hej! To mój pierwszy post w Ogrodach, więc na wstępie witam. Właśnie zabraliśmy się z żoną za tworzenie naszego małego, ogrodowego świata - na początek trawnik. Przed domem wysypaliśmy czarnoziem - około 15 centymetrów i wszystko fajnie, ale... w jednym punkcie naszego przyszłego ogrodu znajduje się szambo betonowe z kręgów - wieka są równo z dotychczasowym terenem po wysypaniu 15 cm czarnoziemu obawiam się, że trawa nie będzie tam rozła (brak wilgoci, słabe ukorzenienie). Mam racje? Ktoś miał podobny problem? Jeśli trawa tam nie urośnie, to co zaoferować ogródkowi w zamian? Zaznaczam, że jeden okazały skalniak_skarpe już mamy:)

Pozdrawiam, Michał.

G.N.
20-08-2009, 09:17
Przykrywanie wieka szamba trawnikiem to kiepski pomysł i to nie dla tego że trawa będzie słabo rosła. Jak zamierzasz się dostać do szamba? Nawet jeśli nie jest to szambo sensu stricte (wybieralne), tylko przydomowa oczyszczalnia z rozsączem to i tak co jakiś czas trzeba mieć dostęp w celu np. wybrania osadu. Raczej jakieś krzewy dookoła zasłaniające widok na pokrywy, albo duże donice ustawione na pokrywach. Robienie wykopków w poszukiwaniu zaginionych pod trawnikiem pokryw, wydaje mi się mało praktyczne.

Marian_D
20-08-2009, 10:01
Da się i rozwiązanie jest całkiem sensowne, ale wymaga to podlewania w okresie suszy i nawożenia. Zrobiłem podobne rozwiązanie kilka lat temu w celu zamaskowania stalowej pokrywy studzienki o wymiarach 80cm*80cm.

Dwa warunki - pokrywa musi być "na równo" z gruntem, bo inaczej woda będzie spływała i będzie tam ciągle zbyt sucho. Podłoże musi być stosunkowo cienkie, bo inaczej będzie problem z podniesieniem.

Najpierw na równo rozłożonej w wolnym i równym miejscu folii wysypałem 4cm wilgotnej ziemi bardzo dobrej jakości i ubiłem ją dość dokładnie. Na to położyłem siatkę o oczkach 5mm (ziemi musi być szerzej niż siatki - 10cm z każdej strony). Na to jeszcze 2 cm równo rozłożonej ziemi, wcześniej wymieszanej z dużą ilością nasion trawy - normę podaną na opakowaniu trzeba przekroczyć kilkakrotnie, bo inaczej będziesz czekał miesiącami aż darń się zagęści.

Siatka musi być równo przycięta a narożniki trzeba oznaczyć palikami, bo inaczej nie będziesz wiedział jak później przyciąć darń.

Czekaj ze 3 miesiące i regularnie podlewaj i nawoź w miarę potrzeby.

Gdy darń będzie mocno przerośnięta (u spodu pojawią się zbite korzenie), przytnij darń ostrym nożem do krawędzi siatki (czyli tak, jak wyznaczają paliki).

Darń można spokojnie zrolować - ziemia nie może być zbyt mokra ani zbyt sucha, a następnie przenieść w odpowiednie miejsce. Uwaga: jest dość ciężka.

Żeby darń nie przerastała na boki (nie łączyła się z pozostałą trawą), trzeba ją "ograniczyć". Ja zrobiłem to plastikowym "rollborderem" z OBI.


Całość działa już od kilku lat. Pokrywa studzienki jest odkrywana średnio dwa razy w roku - trzeba tylko pamiętać, by przy podnoszeniu nie była zbyt przesuszona, bo inaczej się połamie i zacznie wykruszać.


Samą hodowlę trawnika, tylko bez siatki, udało mi się opanować na tyle, że jest to idealny sposób na wypełnianie ubytków darni np. po przesadzaniu drzewek.
Robiłem nawet trawniki o grubości 20mm, by móc zwinąć większą powierzchnię za jednym razem, ale wtedy wymaga to bardzo regularnego podlewania w okresie wzrostu i nawożenia.

Radiowiec
20-08-2009, 10:02
Nie nie, nie jest tak źle. Z wieka wyprowadzony jest bardzo estetyczny kominek wentylacyjny, który po otwarciu służy jako otwór do wybierania nieczystości, także ten problem nie występuje.

el-ka
21-08-2009, 00:15
Po co tak kombinować z trawą w tym trudnym miejscu - ja mam oczyszczalnię i planuje te dwie studzienki przykryć płaskimi kamieniami lub betonowymi płytami imitującymi kamień. Wokół posadziłam już krzewy i byliny, które po rozrośnięciu zamaskują studzienki - powstanie rabata. Ten kominek też nie ozdoba w ogrodzie, choćby i estetyczny. Lepiej go czymś zasłonić.

Elfir
21-08-2009, 19:10
Mozna posadzic w pobliżu okrywowego jałowca. W ciągu 10 lat osiągnie 2 m średnicy i zakryje wszystko szczelnie.
Jałowca nie trzeba kosic a osiąga czasem wysokość niższa niz murawa trawy

madwo
21-08-2009, 20:52
Albo bluszcza. U mnie rośnie w poziomie i zakrywa beton.