PDA

Zobacz pełną wersję : "ciepła ramka" chwyt marketingowy czy...



wa_wo
20-08-2009, 11:09
jednak jakieś znaczenie ma?

EZS
20-08-2009, 20:13
też jestem ciekawa
mam tę ciepłą ramke, a czy ona jest ciepła - nie wiem, nie wiem jaka byłaby nie ciepła :wink:

wa_wo
20-08-2009, 21:19
też jestem ciekawa
mam tę ciepłą ramke, a czy ona jest ciepła - nie wiem, nie wiem jaka byłaby nie ciepła :wink:

może Pan Jareko się wypowie?

jareko
20-08-2009, 21:52
pan Jareko proponuje wykorzystać Google, poczytać sobie strony producentów szkla, tam są tabelki, dokładne wyliczenia i sami poznacie odpowiedz iż nie jest to marketing

wa_wo
20-08-2009, 22:44
pan Jareko proponuje wykorzystać Google, poczytać sobie strony producentów szkla, tam są tabelki, dokładne wyliczenia i sami poznacie odpowiedz iż nie jest to marketing

tak, oczywiście - np. czy każda ciepła ramka zapobiegnie kondensacji pary wodnej na obrzeżach szyb? czy faktycznie jest to odczuwalne (widoczne)?
jak poznać, że faktycznie mamy "ciepla ramke"?

jareko
20-08-2009, 23:02
nie, nic nie zapobiegnie kondensacji pary przy przekroczeniu pewnych wartości od siebie zależnych; wilgotność powietrza, temperatura wewnątrz, temperatura na zewnątrz
Przy identycznych temperaturach jeśli para zacznie się już wykraplać przy ramkach np. aluminiowych to wykropliła się przy ciepłych (z tworzywa) wilgotność musi jeszcze bardziej wzrosnąć

marmax
07-04-2010, 19:42
Tz. "ciepła ramka" podnosi izolacyjność okna, ponieważ najzimniejszym punktem jest "styk szyba profil", na pewno nie odczuje się tego w portfelu. Z własnego doświadczenia w mieszkaniu na oknach z "ciepłą ramką" i nawiewnikami też wykrapla się wilgoć na dole szyby kilka razy w roku, ale w mniejszym stopniu niż z ramką aluminiową. Nie wiem jak jest z ramkami z tworzywa ale np. press-glas na ramkę ze stali szlachetnej daje 10 lat gwarancji na szczelność szyby.

Nft
04-04-2013, 21:10
Odświeżam temat.
Przez te parę lat od ostatniego postu wyrobiło się więcej opinii na temat ciepłej ramki ? Warto do niej dopłacać czy nie bo zamierzamy zainwestować w okna 3 szybowe ?
Z tego co sprawdzaliśmy to różnice we współczynniku przenikania całego okna to jest U 0.01 do 0.02.

jareko
04-04-2013, 21:14
nie ma co odświeżać tylko jeszcze raz przeczytać opinie i . . . brać ciepłą ramkę - ale tą prawdziwie ciepłą czyli z tworzywa

finlandia
04-04-2013, 21:25
Zdecydowanie ciepła ramka. Nawet w oknach dwuszybowych! A jeśli producent chce za nią za dużo, to zmienić dostawcę.

Z czasów 2007-2008 mam parę domów ze "zwykłą" ramką. Klienci mają problemy z wyraszaniem, a to wcale przyjemne nie jest (przynajmniej mi jest wstyd)

stary
04-04-2013, 22:18
Odświeżam temat.
Przez te parę lat od ostatniego postu wyrobiło się więcej opinii na temat ciepłej ramki ? Warto do niej dopłacać czy nie bo zamierzamy zainwestować w okna 3 szybowe ?
Z tego co sprawdzaliśmy to różnice we współczynniku przenikania całego okna to jest U 0.01 do 0.02.
Gdzie to sprawdzaliście?
Generalnie korzyści z zastosowanie ciepłej ramki są większe. Ciepłej ramki a nie udającej ciepłą.
Różnice w liniowym współczynniku przenikania ciepła Ψ wynoszą zwykle 0,02 do 0,03 (W/m2 *K) co daje zysk 0,04 do nawet 0,1 na całym oknie, czyli na Uw.
Okna i ramki oraz dopłaty są różne, więc zyski także, jednak odpowiadając na pytanie: warto - za rzeczywiście ciepła ramkę !

Charlie
05-04-2013, 06:33
Wiodącą na rynku jest Swisspacer , skrót SSP (kompozyt) w kilku kolorach. Ze szkłem Glaspol Saint-Gobain wychodzi najtaniej.
Ideą "ciepłych ramek" międzyszybowych jest wyrównanie współczynnika U szyby na całej jej powierzchni. Ma to znaczenie poniżej temp. +5*C na zewnątrz.

jareko
05-04-2013, 09:18
poniżej wyliczenie Uw dla rożnych ramek - od najzimniejszych aluminiowych, przez uważane i tak reklamowane, przez niektóre firmy, "ciepłe" ramki ze stali szlachetnej, po faktycznie ciepłą ramkę SSP
Mając tą wiedzę niech każdy z Was podejmie decyzję czy mu się to opłaca czy nie - dla mnie sprawa bezdyskusyjna - brać i nie wydziwiać ;)
Zapomina sie o rzeczy nie mniej ważnej jak Uw okna - komfort użytkowania - przy najcieplejszej ramce wykroplenie się pary wodnej następuje później bądź wręcz wcale

kori
05-04-2013, 09:24
a powiedzcie ile kosztuje przykładowe okno 3szybowe 120x120cm, z ciepłą ramką SSP, stal i aluminium

no i pytanie który z producentów okien używa SSP
Schuco, kto jeszcze??

jareko
05-04-2013, 09:43
Schuco było użyte tylko po to, by obliczyć Uw i wykazać że ciepła ramka ma sens
Ciepła ramka nie zależy od profilu tylko od producenta i jego polityki sprzedaży
Tak samo ceny - źle umiejscowiłaś pytanie ;)
Uderz do potencjalnego dostawcy

Charlie
05-04-2013, 16:18
poniżej wyliczenie Uw dla rożnych ramek - od najzimniejszych aluminiowych, przez uważane i tak reklamowane, przez niektóre firmy, "ciepłe" ramki ze stali szlachetnej, po faktycznie ciepłą ramkę SSP
Mając tą wiedzę niech każdy z Was podejmie decyzję czy mu się to opłaca czy nie - dla mnie sprawa bezdyskusyjna - brać i nie wydziwiać ;)
Zapomina sie o rzeczy nie mniej ważnej jak Uw okna - komfort użytkowania - przy najcieplejszej ramce wykroplenie się pary wodnej następuje później bądź wręcz wcale

W pozycji VERGLASUNG nie masz powpisywanej budowy szkła na dwóch kartach.
Ja mam pewne wątpliwości co do tego programu. Rodzaj ramki nie powinien mieć wpływu na U powyżej +5*C na zewnątrz pomieszczenia.
Chyba, że masz zabazowane w programie temperatury niższe.

Charlie
05-04-2013, 16:24
[QUOTE=kori;5912884]a powiedzcie ile kosztuje przykładowe okno 3szybowe 120x120cm, z ciepłą ramką SSP, stal i aluminium

no i pytanie który z producentów okien używa SSP
QUOTE]

ja mam takie za 1080 PLN. Ale są tańsze :)

Ramkę SSP może używać każdy producent okien jeśli ma odpowiedniego dostawcę szyb zespolonych.

jareko
05-04-2013, 17:17
W pozycji VERGLASUNG nie masz powpisywanej budowy szkła na dwóch kartach.
Ja mam pewne wątpliwości co do tego programu. Rodzaj ramki nie powinien mieć wpływu na U powyżej +5*C na zewnątrz pomieszczenia.
Chyba, że masz zabazowane w programie temperatury niższe.No patrz, faktycznie nie ma i nie jest to wina programu tylko moja - nie w tej pozycji zmieniłem ramkę - zaraz to poprawię być mógł spać spokojniej ;)
Nie wiem jak jest zabazowany program choć mogę przypuszczać po ustawieniach do przebiegu izoterm - czyli +20 środek, -5 z zewnątrz

Poprawiłem :)

diodonna
05-04-2013, 19:25
A ja mam patent na cieknące szyby, bo okna mam z początku tego tysiąclecia.

Zbieram takie małe woreczki z granulkami i zimą układam je pod ramą okna w kuchni aby nie ciekło mi na blat kuchenny zastępujący parapet :)

slaku
05-04-2013, 21:25
ciepła ramka tak ale ta z tworzywa sztucznego np.swisspacer - jeśli ktoś tego nie oferuje - zmień dostawcę.

ciepła ramka ze stali szlachetnej NIE !! - dlaczego? bo każdy temat jest bardzo dobrym przewodnikiem!!! to tak z podstaw ;)

Brass
06-04-2013, 10:09
Ze nie wspomnę, że co niektórzy do końca Maja dają taką ciepła ramkę (swisspacer) i okucie antywyważeniowe WK1 w standardzie ;-)

finlandia
06-04-2013, 11:57
Eejjj.. nie chce już mi się szukać zestawienia bo jestem leniuch, ale niech będzie. Zaufałem naszemu koledze Testowi i się znalazło:
http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/ciepla-ramka
Aluminium - wsp. 160.
Stal szlachetna - 17 (czyli ok 10xlepiej)
tworzywo sztuczne - 0,20 (czyli ok 170x razy lepsze niż stal)
Pewnie mało kto jest w stanie "oragnoleptycznie" zauważyć różnice między poz. 2 a 3, ale liczby mówią same za siebie.

T12345T
06-04-2013, 14:56
ciepła ramka ze stali szlachetnej NIE !!

W takim stwierdzeniu jest już nazbyt dużo przesady. Graniczna wartość współczynnika, którą opisywane jest to coś, co Panowie, a za wami klienci nazywacie "ciepłą ramką" pochodzi z normy EN 10077-1:2006. Jeśli jakaś ramka spełnia warunki, to nie można powiedzieć, że nie jest "ciepłą". Reasumując slaku, Twój apel brzmi mniej więcej tak jakbyś wołał, okno do budynków pasywnych z Uw 0,6 tak, z Uw 0,8 nie!! Czy to byłby słuszny apel?

Mój nieśmiały protest, nie zmienia w niczym faktu, że ramki z tworzyw sztucznych lub z ich udziałem charakteryzują się mniejszą przewodnością cieplną.

slaku
07-04-2013, 16:29
patrząc na ceny ramki ze stali a swisspacer często są to te same ceny lub naprawdę niewiele większe.

okna o Uw=0,6 a Uw=0,8 to już będzie znaczna różnica cenowa.


to tak biorąc pod uwagę koszty w/w porównania ;)

chrisowaty
27-04-2013, 17:18
Najlepszym sposobem na sprawdzenie, to dać sobie zamontować okno dwuskrzydłowe w którym jedno skrzydło będzie miał standardową ramkę międzyszybową, a w drugim tzw ciepłą ramkę.