PDA

Zobacz pełną wersję : Basen ogrodowy z laminatu - sposób na cieplejszą wodę



rafalinho91
20-08-2009, 12:40
Witam wszystkich z forum Muratora,jest to mój pierwszy post na tym forum.Mam nadzieję że trafiłem do dobrego działu.

Otóż kilka lat temu (chyba w 2002 roku) rodzice kupili basen z laminatu/włókna szklanego,mniejsza oto jak się to nazywa - wygląda mniej więcej tak http://bi.gazeta.pl/im/5/1529/z1529225X.jpg.

Basenik ma wymiary około 4.50x2.00x1.10m
Można w nim spokojnie popluskać się mimo niewielkich rozmiarów,ale posiada pewien mankament.Woda w nim jest dość zimna (ok.18-19 st.C maksymalnie).

Macie jakieś pomysły na to,jak można go trochę "podgrzać"?
Mój tata(ktory jest budowlańcem i montował ten basen) zasugerował mi,czy nie można by go wyjąć z ziemi i ocieplić styropianem lub innym podobnym materiałem.Moze wypowiedzą się posiadacze podobnych basenow??

Pozdrawiam =)

ps.aha i bym zapomniał - basen ma kształt owalny,dno płaskie.

Zbigniew100
20-08-2009, 13:33
Styropian pewnie by pomógł.
Dobrym rozwiązaniem dla basenów odkrytych jest stosowanie przykryć specjalną folią pęcherzykową w kolorze niebieskim lub czarnym, z odpowiednim zwijaczem. Basen przykryty folią, zwłaszcza w dni słoneczne, dobrze nagrzewa się, a przykryty w nocy nie traci ciepła przez odparowywanie wody.
Wodę w basenie możemy ogrzewać przy użyciu kolektorów słonecznych. :)

mery26
24-08-2009, 12:03
parę lat temu podobny basenik montowalismy, czyli dołek, wyłożenie wełną szklaną (bo była pod ręką), w to skorupa basenu, obsypanie, kostka. Basenik jest przykrywany poliwęglanowymi płytami celem zabezpieczenia od śmieci i robali temp. po kilku upalnych dniach pow. 25 st.C
Jak pisał Zbigniew100 chyba ważniejsze jest przykrycie niż izolowanie od ziemi.

Elfir
25-08-2009, 22:57
Prosty system solarny własnej roboty - stary żeliwny kaloryfer pomalowany na czarno, rurki i pompka, która to bedzie napędzac.

bartekj
14-07-2010, 10:17
Witam - to mój pierwszy post na tutejszym forum.
Piszę w tym temacie ponieważ nie chcę zaśmiecać forum.
Kupiłem niedawno basen używany z laminatu o wymiarach 6,60x2,60.
Prosiłbym o poradę jak go połączyć z pompą, filterm oraz skimerem a może i jeszcze ze spustem dennym (nie wiem czy to konieczne, wolałbym ominąć połączenie spustu dennego jeśłi tom ożłiwe)
Osprzęt jaki posiadam to pompa Astralpool oraz filtr tej samej firmy oraz skimer. Całość wygląda przyzwoicie - ale jest pewien problem bo nie mam dodatkowych akcesorii typu złączki, rury, zawory itd... Proszę o poradę i ewentualnie adres (kontakt) z firmami, które w przyzwoitej cenie te akcesoria by sprzedały. Pytałem się w kilku firmach ale niestety dość drogie to były koszty (około 1000zł) - może ktoś zna tani jakiś sklep z tymi podzespołami?

szumigt
29-07-2014, 09:50
a jakieś przykłady takie rozwiązania z kolektorami... wiem że pytam o pytanie na które google odp tysiącami strona ale spojrzcie na to
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13833893#13833893
popmka jest, kolektor jest ale jak to uruchomić ??