PDA

Zobacz pełną wersję : Drzewo do osłony:)



motylla
21-08-2009, 06:28
... przed okiem sąsiadów. Mamy taras 1,5 metra od drewnianego płotu pełnego odgraniczajacego nas od sąsiadów. Aby mieć trochę intymności na tarasie, bardzo chce posadzić jakieś piekne drzewo, które miałoby docelowo jakieś max 4 metry. Korzenie sobie chyba jakoś poradzą... Doradźcie...

wojtek50
21-08-2009, 07:25
Proponuje Posadzić lilaka czyli bez a nawet 2 obok siebie za 3-5 lat urośnie a i przycinać go można dowoli . Zapach i widok na krzew będzie .

motylla
21-08-2009, 12:28
Dziękuję! O tym nawet nie pomyślałam! Ważne, by drzewo miało dość zwartą, ulistnioną koronę. Jarzębina to chyba nie bardzo? Bo piękna... Ale urośnie za wysoka chyba... Jkaieś pomysły inne? a jak sie rozrasta korona szczepionej na pniu trzmieliny? A głóg Paul's Scarlett jak wysoki rośnie?

Elfir
21-08-2009, 19:16
Jarzębina wcale nie musi być wysoka - zobacz zdjecia jarzabu koehnego:
http://www.geocities.com/dagmar_thorisdottir/skogurinn/SorbusKoehneana.jpg
http://www.treed.co.uk/bluebell/2552_2.jpg


Można też posadzić którąś z karłowych "rajskich" jabłonek.
Niewielkie rozmiary ma tez sumak octowiec (ale trzeba mu ograniczać odsrosty korzeniowe)

wojtek50
21-08-2009, 20:28
A jeżeli chodzi Ci o szybkość rośnięcia to można posadzić sosny przyrost to ok 40 cm rocznie . Odpowiednie przycinanie to za ok 6-7 lat będzie ściana igieł . i cały rok zasłona od sąsiada .

marius37
21-08-2009, 20:30
a jak te sosny przycinac? ułamywac młode przyrosty coby się zagęściły? sosny czarnej też?

madwo
21-08-2009, 20:37
Sorki że się czepiam ale Lilak to chyba krzew.
A drzew jest tyle pięknych że trzeba określić czy ma być piękne wiosną, czy jesienią, czy zawsze? Piekne z liści, kwiatów, pokroju?
Mnie się podoba wierzba płącząca, nie wiem czy ona piękna dla innych.
Co do sosny, to tnie się ją na wysokośći 4 m??? To chyba trochę kłopotliiwe, nie?

marius37
21-08-2009, 21:00
ja odgrodzilem sie dwoma rzędami śliwy wiśniowej - ładne czerowne liście a jak trafisz na dobre egzemplarze (bardziej drzewa niz krzewy) to po 3-4 latacj jest fajna i gęsta zasłona

szybko rośnie i jest wystarczająco gęsta wierzba mandżurska - ta pokręcona :wink:

motylla
22-08-2009, 08:48
Dzięki Wam trochę zawęża mi się pole poszukiwań:) Nie może to być kłujący iglak, bo trzeba obok przechodzić. śliwa, mimo że piękna, ściąga owady, a obok będzie stół na tarasie... No problem mam :P

madwo
22-08-2009, 10:17
Jeszcze raz sobie przeczytałam początek i mi się pytania nasunęły. 1,5m masz na drzewo czy na to żeby koło tego drzewa chodzić?
Czy to drzewo ma mieć korone nad tarasem czy nie? (kwestia cienia, liści, owoców spadających itd)
Jeżeli chcesz się zmieścić w promieniu 1,5 m, lub 3 zakładając że będziesz na sąsiadów wystawać, to jeszcze ci się zawęża.
Na sam pień 1,5 metra starczy, tylko co ma się dziać na górze.
Odpadaja na pewno krzewy, bo jak mają mieć 4 metry w górę to na boki maja mniej więcej tyle samo.
nie jest ten wybór taki nieograniczony

motylla
22-08-2009, 12:39
Niestety 1,5 metra to jest miedzy podwyższonym tarasem a płotem. Liscie mnie nie przerażają:) Mam mały ogródek, więc i pracy jakby mniej:) Miejsce jest na pień, a korona moze być rozłożysta.

madwo
22-08-2009, 13:59
Więc tak:
Czeremcha wirginijska odmiana 'Shubert" 4-6m, stożkowata korona, wiosną zielona, latem ciemnopurpurowa, kwitnie na biało.
Wiśnia piłkowana'Shirofugen' 5-8 m wys i szer, parasolowata, płaskokulista, przebarwia się jesienią na pomarańczowo, wiosna kwitnie na różowo, kwiaty 5cm
Sumak octowiec 4m, wys i szer, purpurowe kwiatostany, małę wymagania, ale ma odrosty korzeniowe (przy koszeniu trawnika wokół raczej nie problem), ma rózne odmiany
Wiśńia pospolita 'Umbraculifera' kulista bardzo gesta korona, kwitnie,
Jabłonie ozdobne (kilka odmian na rynku)
Robinia -tzw akacja, odmiana 'Umbraculifera' fajne drzewo, kulista korona, wolno rośnie, pięknie kwitnie, ładnie pachnie,
Jarząby w odmianach - pisała Elfir
Lipa szczepiona, odmiany nie pamiętam, kulista korona, pachnie pieknie, przebarwia się na żółto
Klon polny 'Nanum' - gęsty, powoli rośnie (3m max), przebarwia się jesienią na żółto
Klon jesionolistny - pisała Elfir, dorasta do 5m, 4m szer.
Klon zwyczajny 'Globosum' - fajne drzewo, szczepiona kulka, kulista korona, gęsta, przebarwia się na żółto, ale korona 6m srednicy.
Klon zwyczajny 'Royal red' - jak nazwa wskazuje czewony, 6m wys, 5m szer
Klon jawor 'Brilliantissimum'- kulista korona 4m srednicy, młode liście różowe, potem złoty, jesienią cętkowany


Tyle mi przyszło
Są jeszcze fajne odmiany płaczące, ale na 1,5 m byłoby ciasno

Nie napisałas jaka wystawa, i ile ma miejsca na koronę.
generalnie ja bym poleciła drzewa szczepione na pniu wysoko, żeby się dało chodzić, z kulistą gestą koroną, (ale będzie cień pod nią)
Jak nie chcesz cienia to trzeba poszukać odmian o pokroju kolumnowym, ale one z reguły sa wyższe (ale węższe)

motylla
22-08-2009, 15:08
Pięknie, przepięknie dziękuję!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A jesli mogę jeszcze poprosić o pomoc - to który z wymienionych gatunków rosnie w miarę szybko?

Elfir
25-08-2009, 23:28
szybko rosną: klon jesionolistny, wierzba Tortuosa, sumak octowiec (ale uwaga tu na odrosty korzeniowe!)
Drzewka szczepione na pniu wysokość mają już docelową, rozrastają się tylko wszerz.

DeeM
28-08-2009, 14:14
Mój faworyt to czeremcha, rośnie jak głupia (pewnie ze 2x szybciej niż sosna)
ma piękne białe kwiaty i cierpko-słodkawe owoce o właściwościach leczniczych (na nalewki!!!).
Wystarczy przytachać jakąś samosiejkę z rowu - trzeba tylko wybierać te o odpowiednim pokroju i dużych słodkich owocach.

-wiem że to nieładnie wyciągać z ziemi bo można kupić, ale na tym zadupiu gdzie mieszkam (Sieradz) nie widziałem czeremchy w żadnym sklepie...

Darek

Asaf
28-08-2009, 21:57
Czeremcha jest świetna, dziś znalazłem jedną na mojej prze wielkiej działce.
Nawet nie wiedziałem że to czeremcha, dziękuję za podpowiedź :)

DeeM
28-08-2009, 22:35
Jak ja wsadziłem swoją to nawet nie wiedziałem że to czeremcha, po prostu zasadziłem drzewko które urzekło mnie swoją urodą...dopiero po jakimś czasie się dowiedziałem co to jest i że ma owoce z których wychodzą świetne nalewki...
http://forum.muratordom.pl/co-to-takiego,t132085.htm?highlight=czeremcha

A tutaj jest napisane że czeremchę amerykańską można a nawet powinno się przesadzać z lasu na działki bo jest to gatunek obcy i konkurujący z naszymi rodzimymi!! :o http://aptekanatury.com/strony/mie/zima.html

To jest niezłe :) http://www.drzewoterapia.4me.pl/ :
"Jest to dość niepozorne drzewko, a jednocześnie pospolite w naszym klimacie. Mimo nieprzyjemnego zapachu kwiatów, pomaga się odblokować wewnętrznie. Szczególnie odblokować okolice pępka i zwieraczy"
:) - też jestem zakręcony ale są pewne granice...