PDA

Zobacz pełną wersję : sprężarka bez/olejowa i drobne roboty



Barbossa
21-08-2009, 08:21
teraz ja zadam pytanie
i nie pisać mnie tu, ze szukaj bo było... :D

zasadzam się na zakup sprężarki
do jakiś tam drobnych robót czyli coś pomalować, oczyścić piaskowaniem starą bramę itp, klasyczna proza życia na przechodzonym ranczo

i tu powstają pytania:

jaka minimalna pojemność takiego ustrojstwa wystarczy, aby piaskowanie mialo szansę powodzenia, rozumiem, że przerwy na dobicie ciśnienia zawsze będą, chodzi o to, aby np czyszcząc drzwi nie robić tego dobę (no niby pistolety do piaskowania mają podane zapotrzebowanie na ilość powietrza, ale czy dotyczy to pracy ciągłej, czy jakiejkolwiek :-? )
a malowanie? w przypadku farb/lakierów na rozpuszczalnikach rozumiem, że drobne ilości oleju ze sprężarki nie zaszkodzą (?), a w przypadku pozostałych farb?
no i czy olejowa czy bezolejowa, w którą warto zainwestować?

oczywiście wg hasła: lepszej nie było tańszej nie znalazłem

ktoś z szanownych Forowiczów ma w tej dziedzinie jakieś (amatorskie) doświadczenia?

prośba o podzielenie się nimi

bst
21-08-2009, 09:26
Do piaskowania potrzebujesz bardzo duzej wydajnosci powietrza.
Sensownie da sie pracowac przy 200-400l/min wydajnosci. I to raczej w tej gornej granicy. Wiec niestety profesjonalna sprezarka.

Do malowania pistoletem niskocisnieniowym duzo nie potrzebujesz.
Mam znajomych ktorzy sprezarka z 24l zbiornikiem maluja samochody.

Do malowania odolejacz+odwadniacz obowiazkowo, chyba ze bedziesz malowac brame i nie beda CI przeszkadzaly 'oczka' ktore pojawia sie od wody czy oleju.

Ja mam w domu najtanszy kompresor 24l. Kupilem go do klucza pneumatycznego i daje rade, jak sie go zasili bezposrednio ze zbiornika pol calowym wężem. Niestety ten kompresor wytrzyma u mnie ok 2 lat dorywczego dzialania. Potem bede musial postawic na nim sprezarke od stara.

coulignon
21-08-2009, 09:53
Do piaskowania potrzebujesz bardzo duzej wydajnosci powietrza.
Sensownie da sie pracowac przy 200-400l/min wydajnosci.

cisnienie 6-7 atm do tego...
takie zwykłe kompresory za 500 zł mają wydajnośc 150l/min.
Ale juz takie coś:
http://www.allegro.pl/item717208592_kompresor_sprezarka_50l_2_tloki_bass _polska_fv.html

może dać sobie radę.

Barbossa
21-08-2009, 10:02
tylko moja kieszeń nie bałdzo :-?

moze wiecie jakie zazwyczaj przełożenie ma wydajność teoretyczna do praktycznej? bo nie zawsze to opisują (tak jak i z ciśnieniem)

no i czy 200l/min zapewni jako taką pracę z piaskowaniem?

własnie o to chodzi, czy wydając te 500-600 peelenów, da radę cokolwiek piaskować

Irek.K
21-08-2009, 17:46
Proponuję zadzwonić po informacje pod 606 27 56 95, w razie czego prosić Bogusława Góreckiego. "Stary" fachowiec od sprężarek i lubi wszystko tłumaczyć ;)

adam_mk
21-08-2009, 20:03
Witaj Barbossa

Polataj po okolicznych złomowiskach.
"Pacjentów" tam pracujących poczęstuj papierochem i pogadaj. Daj nr. telefonu i obiecaj flachę/na flachę za zadzwonienie - jak pokaże się potrzebne dobro...
Potrzebujesz sprężarki wielotłokowej, może być sprzężona z silnikiem elektrycznym, chłodniczej, przemysłowej, z tych większych i wcale nie musi być w pełni sprawna!!!
Bo?
Bo Twoje 10 at to małe gu . w porównaniu do tego co ona (sprawna) powinna umieć!!!
Sprawna bez problemu daje 50at!
Wyłechtana - taka na złom - daje ze 20at.
A to jest to, co Ci potrzebne.

Obiecaj im drugą flachę za wieść o zbiorniku tak z 200 do 500literków ze starego agregatu... No, taki gotowiec (coś jak zbiornik z VANa).
Dołożysz godzinę babrania z żabą do rur i jaki zaworek i jest.
Nie będzie lepiej (RAZEM!!!) niż 600zł.
No, + flaszka czy dwie...
Placowym obiecaj. Wagowy po placu już łazić nie musi....

Adam M.

adam_mk
21-08-2009, 20:06
Mój zbiornik - 800 literków - 200złociszy (po 1zł/kg - zdzierstwo! :evil: )
Moja sprężara - napełnia go w 4 minuty do 10at - 186zł (kg), cztery gary jak we fiacie!
Strona tłoczna ma 1"
Adam M.

Irek.K
21-08-2009, 20:23
Ze sprężarkami chłodniczymi to bym był ostrożny, często mają smarowanie całego układu chłodzenia, razem z powietrzem (w tym przypadku) "plują" olejem.

adam_mk
21-08-2009, 20:33
Wszystko dla ludzi....
Robi się pułapkę na ten olej.
Są odolejacze...

Nie wydam z powodu takiego problemiku tych głupich 12 tysiączków!

Adam M.

Rom-Kon
22-08-2009, 21:34
Mój zbiornik - 800 literków - 200złociszy (po 1zł/kg - zdzierstwo! :evil: )
Moja sprężara - napełnia go w 4 minuty do 10at - 186zł (kg), cztery gary jak we fiacie!
Strona tłoczna ma 1"
Adam M.

:o :o :o

no no... gratulacje... a jaka jest tego mobilność? mniemam że raczej urządzenie stacjonarne :wink:

...sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem ale boję się zbiornika ze złomu napełnić do 10at...

adam_mk
23-08-2009, 08:18
Ma śliczne NOWE kółka (z tej samej hurtowni - z pojemnika śmieciowego).
Jeden dorosły facet popycha to spokojnie. Daleko nie pojedzie, ale i nie trzeba...

Na złomie bardzo często lądują rzeczy niepotrzebne.
Nie tylko zniszczone.

Jest tam wszystko!
Widuję złoto, pallad, srebro.. (ilości śladowe)
Spotkałem tytan.
Ameryk też widziałem! SKRAJNA GŁUPOTA!!!

Często mają też skup kolorówki.
Zwłaszcza tam warto zajrzeć. Mosiądz kupują po 8 a sprzedają po 13-15 za kg.
Zupełnie nowej armatury jest od groma.
Śrubunki, zawory, kolanka...
Za dychę jest spora reklamówka.
To równowartość jednej sztuki w markecie.
Podkreślam - często NOWE. WCALE NIE UŻYWANE!
Bywa, że nawet z metką...

To hurtownia typu - "widziały gały co brały".
Trzeba sobie dobrze obejrzeć zanim się na wagę położy.
Ale często jest tak - że są gotowce lub półprodukty do planowanych prac.
Jakbym miał zlecać wytoczenie/frezowanie tego co znajduję to straciłbym majątek!
Zazwyczaj mają to, co było potrzebne wczoraj lub będzie potrzebne jutro...
To co potrzebne dziś - tylko bywa...
Adam M.

Rom-Kon
23-08-2009, 11:51
...sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem ale boję się zbiornika ze złomu napełnić do 10at...
10 atmosfer to jeszcze nie bomba, w razie problemów zrobi się tylko ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss ssssssssssss

PS plastikowy ogrodniczy opryskiwacz pracuje na 3 atmosferach, a jego większa wersja plecakowa na 5

sssssssssssssssssssssssSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSjebuuu uuuuuut.

Wszystko zależy czy będzie mała dziurka czy puści szew lub wypluje mufę...
10at przy 400l to już kawałek bomby jest... ja chcę zbiornik z zakresu 50-100l pewnie bliżej 50l z dobrą sprężarą.... inna sprawa to że silnik musi być na 230V i z rozsądnym prądem co bym grabiami bezpiecznika podpierać nie musiał... ale jak znam życie pewnie nie będzie ani czasu ani chęci do konstruowania tego ustrojstwa... będzie trza kasą rzucić... niestety może na sprzęt drugiej młodości...

ps. a takie małe pytanie... jeśli 10at to nie ciśnienie to dlaczego opony ciężarówek pompuje się w koszu? przecież to tylko 8at :wink:

Rom-Kon
23-08-2009, 12:24
tak.... wiem.... pogromcy mitów strzelali do butli... robiła tylko ssssssss i odlatywała dopiero C4 zrobiło swoje... ale urwana mufa to już niezły pocisk....

anetabo
23-08-2009, 22:12
Panowie!
Jeszcze słowo i wątek wyląduje w "Zrób to sam" ;)
Z 500-600zł nie powalczysz na rynku. Jeśli akceptujesz duuże przerwy to rozważ dołożenie dużego baniaka do zwykłej marketowej sprężarki - coś na styl bufora ciepłej wody do kominka z PW - wtedy wydajność chwilowa raczej nie będzie miała wielkiego znaczenia.

adam_mk
24-08-2009, 06:44
Do tego nie ma wcale łażenia za klockami typu kolanka, mufy, redukcje i... reduktory z resztą fabryki.
Adam M.

jaskul
24-08-2009, 08:20
ja mam rozwiązane to tak
nowa sprężarka jeden cylinder olejowa na 220 V (marketówka) do tego jako bufor zbiornik po LPG od samochodu - są bardzo wytrzymałe na ciśnienie a po 10 latach eksploatacji lądują na złomie bo niewolno w samochodzie używać.

adam_mk
27-08-2009, 08:26
I powszechnie dostępne :lol:
Można spiąć dwa lub więcej.
Adam M.

TataMuminek
24-08-2010, 21:37
Muszę kupić kompresorek do 'przedmuchania' instalacji wodnej, niestety przemarzającej zimą. Kompresorek / sprężaraeczkę chciałbym ze względu na cenę jeszcze do czegoś użyć, najchętniej do malowania pistoletem. Wolę nawet dopłacić do jakiegoś lepszego sprzętu ale móc go używać do wielu zastosowań. Niestety kompresor muszę ze sobą zabierać (najprawdopodobniej) więc pewnie do 24L muszę sie ograniczyć. Chyba że jakimś najtańszym gówienkiem też się uda wywalić wodę z instalacji - wg. doświadczeń Forumowiczów. Jakieś rady . . . firma . . . ceny . . .sposoby . .. własne doświadczenia. . . . .

NOTO
22-12-2010, 16:41
Taki kompresor można za 250 zł kupić. Wystarczy najtańszy.
za 50 zł możesz zamówić magika co ci w cenie to przedmucha - na 5 lat masz spokój.
Gdy kupisz z sąsiadem do spólki ....

Kompresor do samochodu ... nie da rady. Choć gdyby zrobić odpowiedni bufor ....

NOTO
22-12-2010, 16:42
Natomiast liczyłbym na listę od Was do czego takiego kompresora możn użyć ... bo do można ale ... tylko lakierowego .. do ścian akrylem nie ma pistoletoów. Przybnajmniej w Castoramie.

byry007
14-06-2014, 08:25
Witam odświeżam temat czym sie kierować przy wyborze kompresor ??
-wydajnością na l/min??
-objętością zbiornika ?? jak mały zbiornik to bedzie czesto włączał jak by do malowania (płotu ,altanki ,może auta)
co by wybrać z tego ??
http://allegro.pl/kompresor-sprezarka-50l-gwarancja-24-i4289852156.html
http://allegro.pl/kompresor-olejowy-sprezarka-pelen-zestaw-50l-i4289151219.html
http://allegro.pl/kompresor-50l-kd401-zest-olejowy-sprezarka-olejowa-i4292971177.html
http://allegro.pl/kompresor-olejowy-50l-sprezarka-225l-m-3-4km-230v-i4287896663.html
http://allegro.pl/sprezarka-kompresor-olejowy-50l-lex-zestaw-lak-i4242321162.html