PDA

Zobacz pełną wersję : Czym filtrujecie wodę ?



Jerry304
21-08-2009, 13:34
Zastanawiam się nad zainstalowaniem jakiegoś centralnego zmiękczacza wody .
Propozycja profesjonalnej firmy kręci się w okolicach 4000zł (trochę drogo :cry: )
Co macie u siebie co można polecić?

labas1
21-08-2009, 13:39
My mamy źródlaną a właściwie mieści się w mineralnej :D

pablitoo
21-08-2009, 14:07
Zastanawiam się nad zainstalowaniem jakiegoś centralnego zmiękczacza wody .
Propozycja profesjonalnej firmy kręci się w okolicach 4000zł (trochę drogo :cry: )
Co macie u siebie co można polecić?

Eeee - nie dramatyzuj - TUTAJ (http://www.sklep.kotlownie.com/go/_info/?id=15350) masz ofertę za dwa tysiączki z kawałkiem ...

Jerry304
21-08-2009, 16:34
Eeee - nie dramatyzuj - TUTAJ (http://www.sklep.kotlownie.com/go/_info/?id=15350) masz ofertę za dwa tysiączki z kawałkiem ...
Działa to u ciebie?

slawciol
21-08-2009, 17:18
Kumpel ma taki, troszkę doi mu prądu

pablitoo
21-08-2009, 19:06
Eeee - nie dramatyzuj - TUTAJ (http://www.sklep.kotlownie.com/go/_info/?id=15350) masz ofertę za dwa tysiączki z kawałkiem ...
Działa to u ciebie?

Nie działa - nie potrzebuję takich szpasów - mam przepyszną wodę i na dodatek nie bardzo twardą / 14dH / .

cieszynianka
22-08-2009, 01:07
Tu było:

http://forum.muratordom.pl/uzdatnianie-wody-doradze-w-sprawie-doboru-urzadzen,t138718.htm?highlight=uzdatnianie%20wody% 20doradzę

http://forum.muratordom.pl/odzelaziacz-i-zmiekczacz,t103619.htm?highlight=uzdatnianie%20wod y%20doradzę

http://forum.muratordom.pl/zmiekczanie-wody-uzytkowej-nie-ro-odwrocona,t107437.htm?highlight=uzdatnianie%20wody %20doradzę

http://forum.muratordom.pl/czy-zalozylbys-ponownie-zmiekczacz-wody,t162224.htm?highlight=uzdatnianie%20wody%20do radzę

:wink:

mynia_pynia
22-08-2009, 09:55
A może wystarczy tylko filtrować wodę na kawkę herbatę i zupy, takim zwykłym przelewowym filtrem za 20 zł?

Wszak do pralek, zmywarek można używać proszków ze zmiękczaczami, osadzający się kamień w kibelku częściej czyścić.

Nie piszę tego złośliwie, tylko mając na uwadze koleżankę, która była "chowana" sterylnie i po wyjeździe z domu na studia przez 2 lata łapała wszelkie infekcje, grzybice, zatrucia, przez 90% czasu była na antybiotykach, specjalistycznych kremach, a w studenckiej książeczce zdrowia zabrakło miejsca na pieczątki ze zwolnieniami.

marxxx
22-08-2009, 13:50
Człowiek bardzo mało wody wypija, to juz lepiej kupować w bańkach 5 litrowych źródlaną wodę.

tutli_putli
22-08-2009, 14:05
A może wystarczy tylko filtrować wodę na kawkę herbatę i zupy, takim zwykłym przelewowym filtrem za 20 zł?

Wszak do pralek, zmywarek można używać proszków ze zmiękczaczami, osadzający się kamień w kibelku częściej czyścić.

Nie piszę tego złośliwie, tylko mając na uwadze koleżankę, która była "chowana" sterylnie i po wyjeździe z domu na studia przez 2 lata łapała wszelkie infekcje, grzybice, zatrucia, przez 90% czasu była na antybiotykach, specjalistycznych kremach, a w studenckiej książeczce zdrowia zabrakło miejsca na pieczątki ze zwolnieniami.


Naprawdę wierzysz, że filtr przelewowy za 20 filtruje wodę? Badałaś ją kiedyś pod wzgledem twardości i soli mineralnych?

ja14
22-08-2009, 14:29
Nawet filtr za 10 zl filtruje. Kto ma ten wie.

tutli_putli
22-08-2009, 20:49
Taki filtr np w dzbanku za 10 czy 20 zł nie zmiękcza wody, nieznacznie tylko poprawia jej jakość przy częstej wymianie wkładu.

Według producenta:
"Filtracja za pośrednictwem wymiennika jonowego
- Redukuje twardość węglanową wody,
- Znaczącą redukcję zawartości wybranych metali ciężkich takich jak aluminium, miedź czy też ołów.

Filtracja za pośrednictwem węgla aktywowanego
- Węgiel aktywowany redukuje chlor, wybrane pestycydy i zanieczyszczenia organiczne."

Po pierwsze nie wiadomo, co znaczy określenie "redukuje". Moim zdaniem to bardzo minimalna redukcja, w przeciwnym razie wymiennik jonowy musiałby być wymieniany (lub regenerowany) bardzo często, co mogłoby być mocno kosztowne. Czyli nie wiadomo tak naprawdę O ILE ta twardość jest zmniejszana.

Po drugie, wymienniki jonowe (jak nazwa wskazuje) tylko wymieniają jony wapnia i magnezu na inne (jony sodu??), a NIE USUWAJĄ zawartości mineralnej z wody. Czyli rzeczywiście twardość węglanowa jest niższa, ale woda wyprodukowana przez taki filtr jest równie zasolona, jak była, a tylko skład pierwiastków jest inny.

Filtr za 10, 20 czy 50 zł może i poprawia lekko "smak" wody ale do miękkiej wody właściwej pewnie jej jeszcze daleko.

Jerry304
23-08-2009, 09:07
Trochę poszperałem,trochę popytałem i mam taki oto plan:
-Zmiękczacz na cały dom -Tapworks nsc 25
-Odwrócona osmoza w kuchni do celów spożywczych.
Zestaw można kupić przez internet za 3200 zł a sam zmiękczacz to 2500 zł.
Ceny w firmach zajmujących się uzdatnianiem zawodowo to 4200 za zmiękczacz
(niezła marża :( ) plus montaż ok.400zł plus wstępny filtr mechaniczny ok 150 zł
PS.ceny dotyczą tego samego zmiękczacza .

ja14
23-08-2009, 09:46
Taki filtr np w dzbanku za 10 czy 20 zł nie zmiękcza wody, nieznacznie tylko poprawia jej jakość przy częstej wymianie wkładu.

Według producenta:
"Filtracja za pośrednictwem wymiennika jonowego
- Redukuje twardość węglanową wody,
- Znaczącą redukcję zawartości wybranych metali ciężkich takich jak aluminium, miedź czy też ołów.

Filtracja za pośrednictwem węgla aktywowanego
- Węgiel aktywowany redukuje chlor, wybrane pestycydy i zanieczyszczenia organiczne."

Po pierwsze nie wiadomo, co znaczy określenie "redukuje". Moim zdaniem to bardzo minimalna redukcja, w przeciwnym razie wymiennik jonowy musiałby być wymieniany (lub regenerowany) bardzo często, co mogłoby być mocno kosztowne. Czyli nie wiadomo tak naprawdę O ILE ta twardość jest zmniejszana.

Po drugie, wymienniki jonowe (jak nazwa wskazuje) tylko wymieniają jony wapnia i magnezu na inne (jony sodu??), a NIE USUWAJĄ zawartości mineralnej z wody. Czyli rzeczywiście twardość węglanowa jest niższa, ale woda wyprodukowana przez taki filtr jest równie zasolona, jak była, a tylko skład pierwiastków jest inny.

Filtr za 10, 20 czy 50 zł może i poprawia lekko "smak" wody ale do miękkiej wody właściwej pewnie jej jeszcze daleko.

No cóż - ja mam mniej naukowe podejście. Wystarczy, że nie czuć chloru a na czajniku nie osadza się kamień. Na tej podstawie twierdzę, że filtr działa.

nom
23-08-2009, 09:57
Taki filtr np w dzbanku za 10 czy 20 zł nie zmiękcza wody, nieznacznie tylko poprawia jej jakość przy częstej wymianie wkładu.


Mam taki dzbanek Anna z filtrami po 8,5zł/szt. Filtr wystarcza na ok. 150l, u mnie to jakieś miesiąc do 1,5 miesiąca. Od kiedy mam ten dzbanek nie ma kamienia w czajniku (w ogóle), po mineralnej jest. Super sprawa. :-)

Kumpel ma filtr z osomozą za 500zł i też jest zadowolony. :-)

tutli_putli
23-08-2009, 10:25
No cóż - ja mam mniej naukowe podejście. Wystarczy, że nie czuć chloru a na czajniku nie osadza się kamień. Na tej podstawie twierdzę, że filtr działa.

Zgadza się jeśli celem filtra ma być poprawa smaku i brak kamienia w czajniku Pytanie było jednak o filtr do zmiękczania. Małym filtrem w dzbanku nie da się jednak prawdziwie zmiękczyć wody do zmywarki, pralki czy innych celów. Ja np. używam miękkiej wody min. dla moich roślin - które wymagają bezwzględnie miękkiej wody do podlewania. Dlatego parametry tej wody muszą być faktycznie odpowiednie a nie tylko z niewielką różnicą, która być może powoduje brak osadu w czajniku ale nie zmienia jakoś drastycznie wody. Dlatego inny filtr niż RO odpada jeśli chcemy mieć wodę naprawdę odkamienioną.

qbek17
14-01-2010, 12:53
Dlatego inny filtr niż RO odpada jeśli chcemy mieć wodę naprawdę odkamienioną.

RO powinno być stosowane jako jeden z końcowych elementów uzdatniania wody. Jeśli jest to jedyny filtr "odkamieniający" to wyjdzie dość drogo: membrana szybko zatka się kamieniem.