PDA

Zobacz pełną wersję : skrzypiące schody drewniane



emlo
21-08-2009, 17:22
Jak można uniknąć skrzypiących drewnianych schodów? Kto ma jakieś rady

slawciol
21-08-2009, 17:26
Jak można uniknąć skrzypiących drewnianych schodów? Kto ma jakieś rady
u mnie montowali schody 3 tygodnie temu, między stopień a podstopnice w miejscu gdzie styka sie jedno z drugim stolarz dawał cienką warstwę silikonu, mówiąc że między innymi nie będą skrzypieć, no ale u ciebie pewnie to nie realne, trzeba by było wszystko rozbierać :roll:

mattdl
21-08-2009, 17:56
Wszyscy moi znajomi którzy posiadają drewniane schody po latach mają ten sam problem. Taka chyba natura drewna...
Właśnie z tego powodu zrezygnowałem z drewnianych schodów.

pablitoo
21-08-2009, 19:04
Wszyscy moi znajomi którzy posiadają drewniane schody po latach mają ten sam problem. Taka chyba natura drewna...
Właśnie z tego powodu zrezygnowałem z drewnianych schodów.

Brawo Sherlocku - taka właśnie jest natura drewna :D - jest to wspaniały , naturalny i zdrowy materiał - ale niestety ma takie drobne niedogodności - ale - jak stolarz dobry to tak wykona schody że skrzypienie będzie ledwie dosłyszalne i w ogóle nieuciążliwe ...

jinx
22-08-2009, 08:00
A ja mam takie pytanie , co to znaczy że materiałjest zdrowy? Przechodzi jakieś badania ?

perm
22-08-2009, 08:37
A ja mam takie pytanie , co to znaczy że materiałjest zdrowy? Przechodzi jakieś badania ?
Zdrowy = naturalny, nie wydzielający szkodliwych substancji itp.
Drewno może byc tak samo "zdrowe" jak marchewka pieczołowicie wyhodowana na własnej działce przy zakładach chemicznych. Wystarczy że zostanie potraktowane nieekologiczną farbą czy lakierem.

joaz
23-08-2009, 20:47
A może na tym polega ich urok?Nam delikatne skrzypienie wcale nie przeszkadza.

Jola z Melisy
26-09-2010, 19:02
Moje nowe, piękne schody, z drewna merbau, koszmarnie skrzypią. Obok mam sypialnie i niestety bardzo mi to przeszkadza. Jest na to jakaś rada? Może ktoś coś poradzić?

pablitoo
26-09-2010, 20:16
Moje nowe, piękne schody, z drewna merbau, koszmarnie skrzypią. Obok mam sypialnie i niestety bardzo mi to przeszkadza. Jest na to jakaś rada? Może ktoś coś poradzić?

Zabiorę po raz drugi głos w dyskusji - jako posiadacz drewnianych schodów rzeczjasna i praktyk użytkujący takowe codziennie :)
U nas nasze schody funkcjonują już ponad 3 lata - schody z Sapeli - zabiegowe wstęgowe , ażurowe - to w kwestii wprowadzenia.

Przedziwne rzeczy piszesz o swoich schodach - czy nasze skrzypią ? - tak - ale bardzo delikatnie - i to tylko zimowa porą - gdy we wnętrzach z racji ogrzewania trochę bardziej wysuszone powietrze - więc i drewno schodów się przesusza - wówczas chodząc po nich wsłuchując się można usłyszeć delikatne ni to skrzypnięcia - czy jak nazwać te dźwięki ...
Ale jak napisałem - trzeba się dobrze wsłuchać i można usłyszeć jeden czy dwa skrzypopodobne dźwieknięcia ...

Poza tym schody przez resztę całego roku są idealnie bezgłośne.

Uważam że skrzypienie Twoich schodów - teraz - jak jeszcze nie ma warunków do przesuszenia drewna - to bardzo zły objaw - świadczący być może - o niedokładności ich wykonania czy malej precyzji łączenia stopnic z resztą konstrukcji .
W każdym bądź razie - jeżeli już teraz Twoje schody skrzypią - to będzie jeszcze gorzej - jak zaczniesz grzać we wnętrzach powietrze wysuszy się bardziej i przez to materiał - drewno też przeschnie i jeszcze bardziej narażone będzie na rozeschnięcie się na łączeniach i przez to będzie bardziej podatne na skrzypienie podczas chodzenia po nich ...

Jola z Melisy
26-09-2010, 20:24
Naprawdę nie jestem przewrażliwiona. Moje schody skrzypią tak, że potrafią mnie obudzić gdy np. córka schodzi w nocy do toalety. Przy zamkniętych drzwiach naszej sypialnie. To chyba nie jest normalne. Zastanawiam się czy powinnam to reklamować.

pablitoo
26-09-2010, 20:38
Bezwzględnie tak .
Mówisz że przez zamknięte drzwi od sypialni skrzypienie Cię budzi ? - to nie jest normalne .

Tak BTW.
Dlaczego drewniane schody - czy jakiekolwiek inne drewniane konstrukcje obciążane skrzypią ? - ponieważ na ich łączeniach ze sobą powstają luzy , szczelinki które podczas obciążania ich - chodzenia - powodują minimalne przemieszczanie się względem siebie - i trąc skrzypią ...
Dlatego takie dźwięki przy starszych konstrukcjach lub w warunkach przesuszenia / np zimowego ogrzewania / materiału są nieuniknione. Drewno schnąc kurczy się delikatnie powodując powiększanie się tych luzów i tym bardziej dźwięki się nasilają. Latem gdy wilgotność jest większa drewno "pęcznieje" naturalnie likwidując luzy i automatycznie przestaje skrzypieć.
Dlatego napisałem że jeżeli już teraz - po montażu - nowych schodów - one bardzo skrzypią - wydaje mi się że ich montaż , łączenie poszczególnych elementów został wykonany nieprecyzyjnie.

Jola z Melisy
26-09-2010, 20:41
Dzięki, tak zrobię. Obawiam się jednak, że firma będzie mi wmawiać, że to jest normalne, bo to przecież drewno.

pablitoo
26-09-2010, 20:57
Normalnym jest skrzypienie potrafiące obudzić człowieka śpiącego za zamkniętymi drzwiami sypialni ??
Nic z tych rzeczy - absolutnie nie - zwłaszcza - że tak jak piszę - podczas pełni sezonu grzewczego skrzypienie się nasili z racji przesuszenia drewna spowodowanego ogrzewaniem pomieszczeń i zmniejszenia wilgotności względnej pomieszczeń.

Jola z Melisy
26-09-2010, 21:55
U nas, niestety nie ma to nic wspólnego z sezonem grzewczym. Teraz przecież nie grzejemy.

pablitoo
28-09-2010, 15:18
Napisz zaraz jak odniósł się wykonawca do reklamacji .

Jola z Melisy
29-09-2010, 12:00
Ma podjechać, zobaczyć. Niestety, dopiero w połowie października.

nofear
29-09-2010, 14:54
ludzie!!! przecież tyle razy pada słowo drewno!! drewno to materiał naturalny, pracuje, skrzypi, kurczy się, rozszerza itd!!! co to za bzdura reklamować skrzypiące schody?? taka sama jak reklamować szpary, które powstały w drewnianej podłodze litej, bo się nie utrzymywało takich warunków atmosferycznych jak trzeba w przypadku drewna, moje schody drewniane to prawie strzelają i im to wybaczam, bo drewno to drewno!!

Jola z Melisy
29-09-2010, 15:19
A ja moim nie wybaczam, bo skrzypią od samego początku. I tak się akurat składa, że nie ma u mnie w domu wilgoci i takich tam. Poza tym niewielkie skrzypienie, może jest normalne, ale jak piszesz strzelanie, jak dla mnie, to już porażka.

ellaj
29-09-2010, 16:44
Moje mam juz ponad rok. Z drewna jesionowego i nic nie skrzypi.
Jola, reklamuj. Nawet sie nie zastanawiaj.

Jola z Melisy
29-09-2010, 17:25
dzięki ellaj

pablitoo
29-09-2010, 18:43
ludzie!!! przecież tyle razy pada słowo drewno!! drewno to materiał naturalny, pracuje, skrzypi, kurczy się, rozszerza itd!!! co to za bzdura reklamować skrzypiące schody?? taka sama jak reklamować szpary, które powstały w drewnianej podłodze litej, bo się nie utrzymywało takich warunków atmosferycznych jak trzeba w przypadku drewna, moje schody drewniane to prawie strzelają i im to wybaczam, bo drewno to drewno!!

Spokojnie człowieku - spokojnie - mniej emocji - i więcej zastanowienia nad tym co piszesz i innym radzisz ...

dori26
08-10-2010, 14:32
Moja znajoma ma drewniane schody od ok. 6 lat. Są tak masywne i stabilne że chodząc po nich ma się wrażenie chodzenia po betonie. Rzecz jasna nie słychać nawet jednego malutkiego skrzypnięcia i to niezależnie od sezonu. Więc wydaje mi się że to czy schody skrzypią czy nie to kwestia, materiału, jego wcześniejszego przygotowania, wysuszenia no i oczywiście najważniejsze montażu.

wojtas122
08-10-2010, 19:33
Wszystko zależy od jakości i wilgotności drewna, oraz dokładności wykonania całości.

Tomasz Kurowski
22-10-2010, 19:01
Kilka szybkich i prostych rad

Jak uniknąć skrzypienia podłogi drewnianej?
Użyć takiego drewna, które ma odpowiednio wysoki współczynnik skurczu. Drewno chłonie i oddaje wilgoć przez co kurczy się, rozszerza, deformuje - dlatego elementy konstrukcji zaczynają o siebie trzeć i skrzypieć. Najgorszym rozwiązaniem będą np. schody sosnowe, bo sosna jest mało stabilna pod względem wilgoci i skrzypienie jest tylko kwestią czasu. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast dąb, a już najlepiej - w miare finansowych możliwości - jakieś egzotyczne gatunki.

Jak poradzić sobie ze skrzypieniem?
Tu metod jest sporo: wstrzykiwanie oleju i grafitu w połączenia, kołkowanie, przybijanie elementów itd... lektur w sieci na ten temat sporo.

pozdrawiam.

Parkiet
22-10-2010, 20:13
Kilka szybkich i prostych rad

Jak uniknąć skrzypienia podłogi drewnianej?
Użyć takiego drewna, które ma odpowiednio wysoki współczynnik skurczu. Drewno chłonie i oddaje wilgoć przez co kurczy się, rozszerza, deformuje - dlatego elementy konstrukcji zaczynają o siebie trzeć i skrzypieć. Najgorszym rozwiązaniem będą np. schody sosnowe, bo sosna jest mało stabilna pod względem wilgoci i skrzypienie jest tylko kwestią czasu. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast dąb, a już najlepiej - w miare finansowych możliwości - jakieś egzotyczne gatunki.

Jak poradzić sobie ze skrzypieniem?
Tu metod jest sporo: wstrzykiwanie oleju i grafitu w połączenia, kołkowanie, przybijanie elementów itd... lektur w sieci na ten temat sporo.

pozdrawiam.
Myślę, że wdarło się przejęzyczenie, zamiast " wysoki współczynnik skurczu" powinno być niski współczynnik kurczliwości, jako jedna z przyczyn skrzypienia starych podłóg. Pozdrawiam.

Jola z Melisy
22-10-2010, 21:28
No cóż, moje schody raczej nie są sosnowe. To drewno merbau. A Pan Stolarz jak na razie się nie pojawił.

Tomasz Kurowski
23-10-2010, 19:00
Myślę, że wdarło się przejęzyczenie, zamiast " wysoki współczynnik skurczu" powinno być niski współczynnik kurczliwości, jako jedna z przyczyn skrzypienia starych podłóg. Pozdrawiam.

istotnie. :)

Noxili
23-10-2010, 19:45
ludzie!!! przecież tyle razy pada słowo drewno!! drewno to materiał naturalny, pracuje, skrzypi, kurczy się, rozszerza itd!!! co to za bzdura reklamować skrzypiące schody?? taka sama jak reklamować szpary, które powstały w drewnianej podłodze litej, bo się nie utrzymywało takich warunków atmosferycznych jak trzeba w przypadku drewna, moje schody drewniane to prawie strzelają i im to wybaczam, bo drewno to drewno!!

Mam schody z 1928 roku i nie skrzypią praktycznie wcale.I to nie zależnie od pory roku.Stopnice nieco starte ale nie skrzypią. Kwestia wiec umiejętności stolarza a nie tego że drewno zawsze skrzypi.

papuch
27-10-2010, 07:16
No patrzcie, a kiedy ja podejmowałam decyzje czy drewniane czy lane i napisałam że za betonem przemawia to że nie skrzypi ... oberwałam od forumowiczów że nie wiem o czym mówię bo teraz schody są tak robione że nie ma prawa nic skrzypnąć ani miałknąć.... wpuścili mnie w maliny czy co??
Schody będziemy mieli dopiero na wiosnę najwcześniej więc przekonam się sama...

jozek131
12-01-2011, 01:18
Fachowcy zrobili schody za dokładnie to skrzypią bo drewno jak jest idealnie i na ciasno zmontowane przy delikatnym przesunięciu wydaje delikatny pisk:stereo: , jak stolarz by zrobił luźne gniazda to by zgrzytu nie było ale by stopnie stukały:stirthepot: dalej klient nie zadowolony:mad:. Jest jedne rozwiązanie żeby stopnie nie skrzypiały co się stosuje od dawna wystarczy wszystkie gniazda nasmarować woskiem pszczelim lub świeczką silikony nie nadają się bo z czasem odparowują i przy ciasnych schodach jest ten piękny zgrzyt .przy schodach zmontowanych jest problem bo żeby wyeliminować ten delikatny pisk to schody muszą być rozebrane nasmarowane i złożone i problem z głowy . wosk przy schodach jest stosowany kilku set lat , a w naszej firmie stosujemy od 50 lat :wave:

kamaz1971
12-01-2011, 22:57
Witam wszystkich , co do schodów skrzypiących to jak długo odnawiam czyli cyklinuje stare schody drewniane , to mało ale naprawde mało zdarza sie przypadków ze skrzypia , zreguły maja powyżej 20 lat jak i wiecej , i jak ktos kupił wtedy dobre drzewo to jak odnawiam to nawet odkształcen nie ma na stopniach no a jak ktos chciał zaoszczedzic to potem wszystko widac jak drzewo słabe , kiedys drzewa leżakowały pare lat zanim były użyte a teraz to wiosną scinaja w maju już używaja co tu wymagac , pozatym miałem przypadek ze niby poprawka a tu okazuje sie ze tak schody wyszły ładnie ale dom został jesienią ocieplony i okna były wymienione to na jednym stopniu zrobiła sie szczelina ale to nic byscie widzieli podłogi jak zaczeły szczeliny powstawac jednym słowem nie wesoło podona sytacja była u znajomego w kamienicy drzwi do łazienki były odginały i całe lata było ok a jak wymienili okno i dali na sciany gładz to duże klopoty z zamykaniem drzwi , kiedys czytałem ze nawet parkiet powinnien dłuższy okres przebywac w pomieszczeniu co ma byc kładziony by nie było niespodzianek , jak co to schody odnawiam Tarnowskie Góry do 30 km 602 385 854

wilcek
15-01-2011, 21:56
Nasza firma zawsze przy montażu schodów stosuje wysokiej jakości silikon Wurth (nie żadne badziewie Den Braven czy inne pseudo wytwory). Przed przykręceniem stopnia do policzka, w gniazdo w policzku dajemy silikon i przykręcamy stopień. Nie ma prawa skrzypieć, nie zdarzyło się jeszcze żeby coś skrzypiało, nawet po paru latach. Nie wiem jak jest na innych silikonach, my zawsze stosujemy niemieckie :) najlepsze.

jozek131, co do wosku i świeczki też prawda, znajomy stolarz stosował to przez lata i spisywało się, przynajmniej tak twierdził :)

Pzd!

prawdziwy.anika
15-01-2011, 23:01
u mnie tez skrzypia,glownie w nocy i to same,nikt po nich nie chodzi....
przynajmniej nikt z zywych....kilka lat juz skrzypia,a mnie niezmiennie wlos sie jezy jak to slysze :jawdrop:

jozek131
16-01-2011, 13:58
Jeżeli schody w nocy stukają to wystarczy je poluzować na złączach śrubowych bo są za mocno skręcone :wave:

Monti2008
16-01-2011, 21:27
Jak skrzypi to materiał na schody wcale nie był odpowiednio wysuszony. Chociaż,słyszałem,że to taki urok drewna :)

prawdziwy.anika
16-01-2011, 22:07
ja tam wiem swoje co skrzypi :razz:

http://images.paraorkut.com/img/pics/glitters/h/halloween-8479.gif

Aleksandryta
17-01-2011, 14:06
ja tam wiem swoje co skrzypi :razz:

http://images.paraorkut.com/img/pics/glitters/h/halloween-8479.gif

Dokładnie!!! Już od dawna o tym wiedziałam, że to duszki - ko&^%+luszki