PDA

Zobacz pełną wersję : Komin na stropie terriva



blekitny470
21-08-2009, 20:38
Witam,

Chciałbym poddać pod dyskusję taką oto realizację.

Komin kominka (Systemowy CJ BLOCK Wentylacyjny i dymowy w jednym pustaku) zamiast być osadzonym na wylewce podłogi salonu, zostanie zamontowany piętro wyżej na stropie terriva.

W planie jest osadzenie komina (szer. 52cm) na podwójnych belkach stropu, tak by się na nim wspierał oraz dodatkowe zbrojenie. Kierownik klepnął pomysł, jednak nie jestem pewny. Co myślicie, Pomóżcie proszę...

Celem jest oszczędność miejsca w salonie.

Pozdrawiam P.

martinez44
22-08-2009, 10:28
Jeżeli ma być układany na tym komin systemowy to te belki muszą być wzmocnione (ja bym dał po dwa lub chociaż jeden pręt fi 12 do każdej belki) -wypadałoby to policzyć. Tówj kierownik policzył wytzxymałość belki, czy strzelał na pałę ?
Układanie ciężkiego komina 3-warstowego na stropie teriva którego wytrzymałość to ok 200 kg/m2 to nie jest jednak dobry pomysł ( 1mb komina trójwarstowego to ok. 120kg) - komin 7 metrów to prawie tona.
Ja bym się zainteresował czymś takim: www.effe2.pl - będzie 3 x lżejsze od komina trójwarstowego.

Forest-Natura
22-08-2009, 15:09
Witam.
Zadam pytanie za sto punktów.
Dodam że na to pytanie nie potrafili mi odpowiedzieć do tej pory:
-żaden doradca techniczny któregokolwiek z producentów kominów ceramicznych
-żaden architekt czy projektant
-żaden "kierbud"

W jaki sposób na etapie budowania komina (czyli stanu surowego otwartego) wybudować na stropie ponad planowanym kominkiem, ceramiczny komin systemowy, by jednocześnie:
-podłączyć do niego przyłącze kominowe tak by zabezpieczyć je przed wypływem skroplin na zewnątrz
-wkładka ceramiczna była na całej swej długości wolno stojąca i zdylatowana od wszystkich elementów konstrukcyjnych domu (ściany, strop)
-ta sama wkładka nie osunęła się w dół

Odpowiedź: nie ma takiej możliwości by wybudować taki komin.
Rzeczywistość budowlana wygląda w ten sposób iż pustak ma oparcie na stropie a wkład ceramiczny opiera się na nim swoją centymetrową ścianką. Nie da się podłączyć kominka w inny sposób niż wsadzając do niego (do środka) przyłącze kominowe czego skutkiem jest wiecznie wyciekająca na zewnątrz przyłącza dymowego para wodna (skropliny) oraz woda opadowa i przez to ciągły smród wędzonki. Przyłącze takie koroduje również natychmiastowo.
Jak dla mnie jest to jedna z budowlanych bzdur, którą większość nie myślących inwestorów i kierowników budowy akceptuje bez zastanowienia.
Można w ten sposób wybudować komin...ale na późniejszym etapie budowy, wraz z kominkiem stawianym równocześnie. Wtedy po ustawieniu wkładu nakłada się na przyłącze dymowe nypel-mufę wychodzącą z wewnętrznej jego części i obejmującą wkładkę ceramiczną po zewnętrznej jej stronie. Ale jest to kłopotliwe o tyle, że trzeba by komin wykonać w już istniejącym pokryciu dachowym.

Bardzo dobrze Błękitny, że miałeś wątpliwości...

Pozdrawiam.

TomekC73
22-08-2009, 17:43
Tęż miałem taki dylemat przy stropie monolit, nawet KB powiedział, że można. Ale na spokojnie postanowiłem jednak nie robić sobie problemów i zrobić jak w projekcie czyli zaczynając komin od dołu nie na stropie pomimo wzmocnień. W układzie komin na stropie to gdzie wyczystka i miejsce na skropliny?

blekitny470
23-08-2009, 10:21
od kominkarza usłyszałem, że wyczystka będzie w kominku.

Forest, będę miał przez Ciebie nieustawny salon :(. Trudno, Dzięki za tą wypiedź.

Forest-Natura
23-08-2009, 11:18
Witam.
Tu nie chodzi o to gdzie będzie wyczystka. Sam wkład może jak najbardziej służyć za wyczystkę i jest to rozwiązanie jak najbardziej dobre, ale taki komin musi być wtedy wykonany w ten sposób by każdy następny element komina wchodził dolną swą częścią do środka elementu niższego. No i musi być konstrukcją samonośną.
A tego niestety z kominem ceramicznym w ten sposób zrobić się nie da.
Jest dobre rozwiązanie Twojego problemu - postaw na stropie nad kominkiem pustaki, ale kanał dymowy wykonaj ze stali nierdzewnej INOX i włóż go do stojącego już komina wykonywaniu kominka.
Taką wkładkę można pięknie uszczelnić sznurem czy wełną od dołu (przy wejściu do pustaków tak by ciepło nie uciekało z kominka w pustaki keramzytowe, a od góry bardzo ładnie wykończyć można płytą zamykającą komin i 20 cm ustnikiem, daszkiem z "kontrstożkiem" lub nasadą kominową (np. typu Dragon) - w zależności od potrzeb i siły ciągu kominowego jaki będziemy chcieli uzyskać.
I komin będzie "jak ta lala" - lekki, prawidłowo wykonany, bezpieczny i łatwy w montażu i wykończeniu. W ten sposób robi swoje kominy systemowe np. firma Komin-Flex z Pszczyny i kilka innych - pomniejszych.
Pozdrawiam.

blekitny470
23-08-2009, 17:16
Ok, to rzeczywiście ciekawy wariant.

Mam jeszcze dwa inne, oceń:

1) Problem posadowienia wkładu ceramicznego poruszony przez Ciebie w poprzedniej wypowiedzi uda się rozwiązać takim takim elementem. Podstawa posadowienia wynosiła by ok 4 cm, a to już chyba coś przyznasz.
http://www.kominy.cjblok.com.pl/cms/upload/edit/podst3.jpg

2) Na budowie przyszło mi namyśl, żeby wkład ceramiczny ciągnąć od samego dołu (parteru) i iść pełnym systemem do góry, a na stropie wejść w obudowę. Zaoszczędzona przestrzeń jest już wtedy znacząca. Boję się tylko o warunki termiczne (brak wełny i ochrony).

rys. poglądowy:

. [| |]
. [| |]
. [| |]
...======| | =| Strop terriva
. . | |
. . | |
. . | |
. . | |
. . / | | |
. . / |=| |
. . | | | < Wyczystka
. | | ++ Podstawa

Czekam na opienie