PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja - ujście gorącego powietrza przez gąsior



Malobert
22-08-2009, 09:22
Deskowanie pełne, papa, teraz zakładamy blachodachówkę.
W większości strychu pomieszczenia będą ocieplone i regipsowane aż do kalenicy. Przy ociepleniu wełną będę zostawiał 3cm przerwy wentylacyjnej, aby powietrze mogło ujść pod samą kalenicą w gąsiory i teraz problem, po rozcięciu papy na kalenicach okazało się, że są tylko ciasne szparki, lub wcale nie ma prześwitu, człowiek który deskował dach nie pomyślał o tym lub nie chciało mu się przystrugać deseczek. Obecnemu dekarzowi niezbyt się uśmiechają moje sugestie i najlepiej nic by nie robił.

Pytanie, czy pod samą kalenicą również przejscie ma być o szerokości 3cm czy to już nie ma znaczenia ? Jak było u Was ?

daggulka
22-08-2009, 09:36
aleś pojechał ... widziałam to pytanie innym wątku ...zanim odpowiedziałam to ty już wykasowałeś ....to ja też swoja odpowiedź wykasowałam :lol:

do rzeczy .... też mam dach deskowany , na nim papa i gont .... i tez mi się po roku czasu szczeliny wentylacyjne gdzieniegdzie potraciły ... pewnie wełna sie rozprężyła pod wpływem warunków różnych , bo jak kładlismy to szczeliny były :roll:
tyle, że ja mam lepiej bo mam ocieplone tylko skosy i sufity poddasza .... dach na strychu nie jest ocieplony , więc mysle ... że u mnie powietrze sobie jakos radzi :wink:

natomiast tak sobie myślę tak na chłopski rozum .... powinieneś mieć wywietrzniki w kalenicy ( ja mam)... przez te wywietrzniki szczeliną wentylacyjną powietrze jest wymieniane .... więc mysle sobie , ze przy kalenicy tym bardziej powinna być szczelina zachowana :roll:

FlashBack
22-08-2009, 17:23
na dlugosci polaci 2-3m (skosy) to szczelina 3cm jeszcze ujdzie, przy ocieplaniu po kalenice 3cm to, tak jakby nie bylo szczeliny.
albo pod kalenica wykonasz kanal (z zabudowa dojdziesz pod kalenice - tj nizej o jakies 40cm) z wylotami w szczytach albo, szpara miedzy dechami min.6cm , szczelina miedzy welna a deskowaniem na 4-5cm, wlot za deska podrynnowa na ten sam wymiar.

daggulka :) a swistak na to, wiezba zgnije.

Malobert
22-08-2009, 20:45
na dlugosci polaci 2-3m (skosy) to szczelina 3cm jeszcze ujdzie, przy ocieplaniu po kalenice 3cm to, tak jakby nie bylo szczeliny.
albo pod kalenica wykonasz kanal (z zabudowa dojdziesz pod kalenice - tj nizej o jakies 40cm) z wylotami w szczytach albo, szpara miedzy dechami min.6cm , szczelina miedzy welna a deskowaniem na 4-5cm, wlot za deska podrynnowa na ten sam wymiar.

będę miał wyloty ścianach szczytowych, jednak to za mało, w moim przypadku kalenica jest dłuuuga. Natomiast nie wiem jak wyliczasz i na czym opierasz swoje cm czy na podstawie jakichś wytycznych czy po prostu "na czuja", chętnie poznałbym jakieś źródła. Dużo podałeś rozmiarów, za to na pytanie jaka ma być szpara w deskowaniu pod gąsiorem odpowiedzi nie uzyskałem.