PDA

Zobacz pełną wersję : Reku a okna połaciowe



glacjusz
22-08-2009, 11:25
Witam Forumowiczów
Znając Forum to pewnie temat przewinął się wiele razy, liczę na wyrozumiałość, nie mam za bardzo czasu na szukanie. Sprawa taka: zamierzam by w domu był rekuperator, pytanie czy przy reku okna połaciowe mają mieć nawiewniki?
Pozdrawiam...

RadekO
22-08-2009, 12:56
Nie muszą mieć. Też przed zakupem myślałam co zrobić. Ostatecznie jednak zdecydowałam się na okna z nawiewnikami. Różnica w kosztach nie jest wielka. My na okna fakro dostaliśmy rabat 28 %, więc mam okna FTP - V, a w łazience FTP - W. Czy kiedyś skorzystamy z nawiewników się okaże.

MBUNA
23-08-2009, 13:45
Przy włączonej wentylacji mechanicznej nawiewniki w oknach powinny być zamknięte. Dom powinien być jak najbardziej szczelny żeby wentylacja nie była zabużona.

Malobert
24-08-2009, 13:06
lepiej nie zamykać sobie drogi, być może w kiedyś wyłączysz wentylację mechaniczną, albo skończy się prąd, a nawiewniki mogą nawiewać jak i wywiewać przy różnicy ciśnień - tak zapewnia producent

mercik
25-08-2009, 11:30
Za brak nawiewników w połaciówkach musiałbyś dodatkowo zapłacić, bo to niestandardowe rozwiązanie (wyjątek: najprostsze okna FTS). A tak to zamykasz nawiewnik i masz problem z głowy.

sSiwy12
25-08-2009, 11:37
Jeśli to „współczesne” okna, to zapewne tych nawiewników nie da się „zamknąć” całkowicie – takie wymagania, zgodne z obowiązująca normą.

piwopijca
25-08-2009, 12:22
Przeciez jest cos takiego jak rozszczelnienie -minimalne uchylenie okna polaciowego. Ja zrezygnowalem z nawiewnikow, gdy zabraknie pradu to bede mial wieksze problemy niz brak wentylacji przez kilka godzin a uchylenie okna w zupelnosci wystarczy -o ile wogole zajdzie taka potrzeba.
Idac tym tokiem myslenia (oczywiscie w pewnym uproszczeniu) mozna bunkier wybudowac na wyadek jakiejs wojny a i zbiornik na zywnosc i wode pitna dosyc spory by sie przydal bo nigdy nie wiadomo jak dlugo bedziemy w owym bunkrze musieli siedziec :lol: :wink:
Tak powaznie to przy spelnieniu pewnych kryteriow wentylacja slabo ale moze zadzialac nqwet mechaniczna -poki co teoretycznie. Majac czerpnie od strony wietrznej, wyrzutnie wysoko na kominie i instalacje "puszczona" bezposrednio (bez zadnych GWC) to moze wystarczyc na "przeczekanie" az znowu wlacza prad :P No ale to na razie teoria
Pzdr.

am76
25-08-2009, 12:24
Ostatnio kupowałem okna bez nawieników. Velux nie ma takich okien a Fakro to tylko FTT Termo. Trzeba za nie słono zapłacić.

Obecnie mieszkam na poddaszu i co do nawiewania/wywiewania przez nawiewniki zauważyłem, że w lecie to najlepiej otworzyć okno a w zimie, u mnie te nawiewniki dzialają raczej jako wywiewniki z takim skutkiem, że z wywiewanego powietrza wykrapla się woda na pokryciu dachu (blacha) po czym z kolei ścieka w dół i zalewa mi od zewnątrz okno. Tak więc w zimie muszę zamykać te nawiewniki.

Żeby takie nawiewniki chciały prawidłowo działać tzebaby wytworzyć jakieś podciśnienei w domu -bez prądu będzie dość ciężko.

Adamol
25-08-2009, 13:55
Odnoszę dziwne wrażenie, że traktuje się rekuperator i generalnie wentylację mechaniczną jako jakąś najważniejszą rzecz w całym domu, pod którą jest wszystko podporządkowane. Potem czyta się na tym oto forum posty: co robić, na zewnątrz 30 stopni, a w środku 35. I dopiero w 83 poście genialne rozwiązanie: otworzyć okno...
Ale jak okna to tylko fixy, okna połaciowe nigdy w życiu, jak już to bez nawiewników, itd. A potem okna myć z drabiny....
Ja zamierzam otwierać okna, kiedy zechcę, nie przejmować się działającą wentylacją mechaniczną. Wentylacja będzie pomagać, wtedy, kiedy jest zimno na zewnątrz oraz latem, kiedy bardzo gorąco (gwc). Ale nawet najlepsze gwc w okresie upałów musi się regenerować i nie zamierzam się w tym okresie gotować w domu...
To taka mała uwaga natury ogólnej...
Pozdrawiam
Adam

piwopijca
25-08-2009, 16:11
Myslisz ze w centrach handlowych (zadaszonych) jest caly czas swieze powietrze wewnatrz bo ktos okno otworzyl?

Pzdr.

Adamol
25-08-2009, 16:56
Powinienem tak myśleć?
Wielkopowierzchniowe centrum handlowe to coś nieco innego niż malutki domek 500 m3 kubatury, gdzie jest proporcjonalnie 1 m2 okna na 10 m2 podłogi...

piwopijca
26-08-2009, 07:25
Wg mnie rozni sie tylko wymogami ilosci wymian na godzine i tyle.
Co ma kubatura do tego?
Chcialem pokazac Ci, ze mozna zyc bez otwierania okien i to na duza skale :lol:
Powaznie, nie trzeba miec otwieranych okien zeby miec komfort w domu -to juz tylko zalezy od inwestora jak bedzie sie czul w domu bez otwieranych okien (np. klaustrofobia czy cos takiego) lub praktycznie -jak pozniej umyc okna z zewnatrz a do zycia nie sa juz potrzebne otwierane okna.
Jesli powietrze bedzie docierac do domu bez posrednikow (np. gwc) to nie powinno sie zbytnio roznic od tego, ktore "wpada" przez otwarte okna no moze bedzie czysciejsze dzieki filtrom w centrali.
Gdy bede chcial "wachac" przyrode to wyjde na taras lub balkon-ale to juz indywidualne podejscie i nie ma sensu czegokolwiek udowadniac

Pzdr.

Adamol
26-08-2009, 12:52
Ja wiem, że się da żyć bez otwierania okien. Zdaję sobie sprawę z zalet wentylacji mechanicznej - dlatego mam takową wraz z gwc rurowym. Jako, że cała instalacja nie jest jeszcze uruchomiona, pozostaje mi żywić nadzieję, że to powietrze nie będzie się różniło od tego, które wpada przez otwarte okno, nawet jeżeli będzie przechodzić przez gwc (tutaj różnica może być taka, że będzie różnić się poziomem wilgotności).
Generalnie chodziło mi o to, że na etapie budowy nie ma sensu ograniczać się poprzez np. narzucania pewnych zachowań ze względu na WM, np. poprzez zamawianie okien bez wywietrzników bądź nieotwieralnych okien...

Pozdrawiam
Adam

piwopijca
26-08-2009, 12:59
Masz racje, nie musimy sie ograniczac ale trzeba miec na uwadze system a nie poszczegolne urzadzenia
System wentylacji z reku (wogole wentylacji mechanicznej) wymaga jednak odpowiedniej szczelnosci obiektu a przykladowe mikrowentylacje takowej nie daja -o to tylko mi chodzi
Sa pewne ograniczenia zeby system dzialal prawidlowo i wlasciciel nie mial z nim pozniej wiekszych problemow

Pzdr.