PDA

Zobacz pełną wersję : budowa na granicy dzia?ki i legalizacja samowoli budowlanej



saia
03-01-2004, 08:15
pomóżcie mi dobrzy, a znający sie na wszystkim ludzie.
Kupiliśmy działkę z domem pod Wwą.
dom z lat 60-ych (samowola - ale naniesiona na gminną mapę - co nie zmienia faktu, że żadnego projektu nie mam, ale mam co ciekawe projekty przyłączy - gazowego - z rozprowadzeniem po domu , kanalizacyjnego - ale to chyba nie jest ważne......)
przy domu murowanym o powierzchni ok. 60m2 stoi (stał właściwie bośmy go rozebrali) stary (jeszcze sprzed wojny) dom drewaniany. Kiedyś pewnie był piękny i solidny, ale stan przez nas zastany pozostawiał do zyczenia... dom jakiś czas temu zapalił sie i został szybko ugaszony - woda spowodowała, że częśc domu zarała się ... i trzymał się na jednym gwoździu....
chcieliśmy w miejscu tego drewnianego dobudować sobie do murowanego salon i zamieszkałe poddsze.....a tu się okazuje, że to nie jest takie oczywiste.....
bo na granicy nie wolno budować - nawet jeśli by była zgoda sąsiada i miał by on budynek na granicy (to nic, że poprzedni stał na granicy...) a jeśli nawe wolno się dokleić - to tylko budynkiem o tej samej wysokości i przeznaczeniu....

rozebrać bez pozwolenia też nie wolno.... no ale jak by co to powiem, że się rozpadł i, żę uporządkowałam stos desek......- póki co sąsiedzi nie podkablowali to nikt sie nie dowie co i jak....

jak mam zalegalizować dom murowany....
co zrobić żeby postawić jednak na granicy/
a gdyby jednak postawić na granicy (oczywiście po ustaleniu z sasiadem) - i zgłosić samowolę części dobudowanej....? ile to może kosztować (mandat za nielegalną bud.)
a może postawić nielegalnie na granicy parter - dokładnie w miejscu starego drewniaka i obłożyć całość ociepleniem a potem zrobić inwentaryzacjępowykonawczą i udawać, żę ten budynek już tam stał.....? i nie był drewniany.
Jak gmina może odkryć szwindel... i jaką karą może mnie ukarać?

pomóżcie..
co mam

jacek_w
17-02-2004, 19:54
Można budować przy granicy takie są ostatnie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, pod warunkiem braku okna na działkę sąsiada i spadu dachu i rynien na granicę sąsiada.

RYDZU
17-02-2004, 21:34
Można budować przy granicy takie są ostatnie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, pod warunkiem braku okna na działkę sąsiada i spadu dachu i rynien na granicę sąsiada.
Możesz cos więcej napisac?
Kiedy takie orzeczenie zapadło, itd...
Boksowałem sie dość długo z urzędem o budowe w granicy działki - na razie 1:0 dla mnie, ale zawsze lepiej wiedzieć więcej ;)

pozdrawiam

pah
18-02-2004, 10:02
jacek_w napisz jake to rozporządzenie, mnie nie chcą dać pozwolenia na małą bobudowę do istniejącego już budynku w granicy i zmiany dachu (nadbudowa poddasza) mam zgodę sąsiada, ale WZ nie mówi nic o budowie w granicy, a nowe to wiadomo może pół roku? Jak uzyskać takie pozwolenie???

RYDZU
18-02-2004, 11:02
jacek_w napisz jake to rozporządzenie, mnie nie chcą dać pozwolenia na małą bobudowę do istniejącego już budynku w granicy i zmiany dachu (nadbudowa poddasza) mam zgodę sąsiada, ale WZ nie mówi nic o budowie w granicy, a nowe to wiadomo może pół roku? Jak uzyskać takie pozwolenie???
Zanim jacek_w odpisze może ja powiem jak to załatwiałem. Chciałem koniecznie postawić budynek w granicy działki (właściwie to w 2 granicach - w rogu działki). Droga postępowania była taka, że w mapkę do celów projektowych architekt wrysował planowany budynek. Do tego doszło chyba 2 strony opisu i zachwalania zalet takiej lokalizacji budynku, zgoda sąsiadów no i oczywiście pismo wiodące - o "odstepstwo od warunków technicznych jakim muszą odpowiadać budowle i ich posadowienie". Złożyłem to w urzędzie (za darmo). Oni to wysłali do Warszawki (niestety taka jest procedura). Tam pani w ministerstwie wydaje takie decyzje - z tego co wiem jesli nie ma rażących błędów to nie wydano jeszcze decyzji odmownej. Po około 2 miesiącach oczekiwania dostałe takową decyzję - oczywiście pozytywną. (też za darmo) Na jej podstawie mogę budować w granicy działek. Ogólnie całość do załatwienia bez wiekszych problemów, ale niestety trochę trwa.
pozdrawiam

jacek_w
22-02-2004, 21:39
W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Kostytucyjny, którego Wyrok z dnia 5.03.2001r. sygn.P. 11/00 został opublikowany w Dzienniku Ustaw Nr 17 poz. 207.
Orzeczonono w nim, że par. 12 ust. rozporządzenia Ministra Gospodarki Przemysłowej i Budownictwa z dnia 14.12.1994r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity z 1999r. Dz.U. Nr 15, poz 140; za.: Nr 44,poz 434; z 2000r. Nr 16, poz. 214) w zakresie wymogu uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej na usytowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej jest niezgodny z art. 7 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 7.07.1994r. - Prawo budowlane (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 106, poz. 1126). Uzasadnienie jest dostępne na stronie Sejmowej w pozycji prawo w internecie.
Odszukałem to dla zainteresowanych budowaniem w granicy, tylko należy przyjąć poprawkę w sprawie skierowania spadu dachu i rynny na działkę sąsiada, na co musi być jego zgoda, bo to jest immisja opadów na jego nieruchomość. Z oknem to jest problem, że okna otwierane na własność sąsiada to też jest ingerencja, dodatkowo ingerencją może nazwać patrzenie na żonę sąsiada przez to okno. Dlatego lepiej nie umieszczać okna w ścianie budynku skierowanego na sąsiada działkę. Można to zrobić za wyrażoną jego pisemną zgodą.

Simm
25-02-2004, 20:52
Czy takie uznanie niezgodnosci oznacza, ze nie trzeba zgody sasiada na budowanie przy granicy dzialki? A jakiej wysokosci budynek mozna budowac. Czy w urzedzie mozna sie powolac na te przepisy jesli zadaja ode mnie takich zgod zalaczonych do wniosku o warunki zabudowy na dzialce budowlanej?

RyMario
26-02-2004, 09:50
W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Kostytucyjny, którego Wyrok z dnia 5.03.2001r. sygn.P. 11/00 został opublikowany w Dzienniku Ustaw Nr 17 poz. 207.
Orzeczonono w nim, że par. 12 ust. rozporządzenia Ministra Gospodarki Przemysłowej i Budownictwa z dnia 14.12.1994r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity z 1999r. Dz.U. Nr 15, poz 140; za.: Nr 44,poz 434; z 2000r. Nr 16, poz. 214) w zakresie wymogu uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej na usytowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej jest niezgodny z art. 7 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 7.07.1994r. - Prawo budowlane (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 106, poz. 1126). Uzasadnienie jest dostępne na stronie Sejmowej w pozycji prawo w internecie.
Odszukałem to dla zainteresowanych budowaniem w granicy, tylko należy przyjąć poprawkę w sprawie skierowania spadu dachu i rynny na działkę sąsiada, na co musi być jego zgoda, bo to jest immisja opadów na jego nieruchomość. Z oknem to jest problem, że okna otwierane na własność sąsiada to też jest ingerencja, dodatkowo ingerencją może nazwać patrzenie na żonę sąsiada przez to okno. Dlatego lepiej nie umieszczać okna w ścianie budynku skierowanego na sąsiada działkę. Można to zrobić za wyrażoną jego pisemną zgodą.
A czy jeżeli chce się zbudować garaż 2m od granicy działki to też trzeba mieć zgodę w ministerstwie?

pozdr

RYDZU
02-03-2004, 06:25
W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Kostytucyjny, którego Wyrok z dnia 5.03.2001r. sygn.P. 11/00 został opublikowany w Dzienniku Ustaw Nr 17 poz. 207.
Orzeczonono w nim, że par. 12 ust. rozporządzenia Ministra Gospodarki Przemysłowej i Budownictwa z dnia 14.12.1994r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity z 1999r. Dz.U. Nr 15, poz 140; za.: Nr 44,poz 434; z 2000r. Nr 16, poz. 214) w zakresie wymogu uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej na usytowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej jest niezgodny z art. 7 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 7.07.1994r. - Prawo budowlane (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 106, poz. 1126). Uzasadnienie jest dostępne na stronie Sejmowej w pozycji prawo w internecie.


No fajnie i pieknie, ale przepis o tym że budowac w granicy działki nie wolno bez uzyskania odstępstwa od warunków techn. wyszedł zdaje się w 2003 roku 11 lipca.... I co wtedy? Bo tamto orzeczenie zwalnia cię tylko z uzyskania zgody sąsiadów którą dołączasz do pisma do tegoż ministerstwa o "odstepstwo od warunków technicznych..".
Pozdrawiam

Simm
03-03-2004, 00:08
A jaki to przepis jesli mozna....

janaro
09-03-2004, 13:05
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.Dz.U.02.75.690
W tym rozp.określono kiedy można wybudować budynek w granicy,między innymi kiedy można dostawić się do istniejącego budynku.

Simm
09-03-2004, 21:50
Dzieki.
Czy wiecie moze cos na temat budowy oplotowania na granicy dzialki. W przytoczonym rozporzodzeniu malo jest o tym. Moze ktos wie:
- kto placi za budowe plotu, czy musza solidarnie obaj sasiedzi i w jaki sposob dochodza do konsensusu w tej sprawie (np. wybor rodzaju oplotowania)
- czy jesli ja postawilem PRZY granicy plot z siatki to sasiad moze wzdluz niego postawic lity mur bez przeswitow bez mojej zgody?

pozdrawiam wszystkich forumowiczow