PDA

Zobacz pełną wersję : ściana i dach - ten sam materiał (blacha czy struktonit?)



bartekgr
23-08-2009, 00:31
Jestem na etapie projektu i jednym z dylematów jest wybór materiału, którym zostanie pokryty dach i elewacja tylnej ściany. Architekt proponuje blachę lub struktonit.

Jakie macie doświadczenia z tymi materiałami w takim zastosowaniu?

Jak wygląda kwestia kosztów?

A może macie inne pomysły na materiał nadający się zarówno na dach, jak i elewację.

http://www.pola.pop.e-wro.pl/_dom/tyl.jpg

beton44
23-08-2009, 06:07
mamy:

http://miedzykulturowa.org.pl/images/dla_dzieci/kolorowanki/domy/800/dom_buszmenow_big.jpg


tak w ogóle - to projekt jest odlotowy

coulignon
23-08-2009, 07:38
Fajny!
Moim zdaniem blacha na rąbek stojacy byłaby fajna. Strukonitu jakos tam nie widzę - dom byłby trochę "w ciapki" No ale co sie komu podoba.
O inne materiały zapytaj w tym wątku: http://forum.muratordom.pl/dach-w-dobrych-rekach,t73297-840.htm

bartekgr
23-08-2009, 22:02
beton44 - Super, ale raczej mnie nie stać...

coulignon - dzięki, odwiedzę wskazany wątek; wizualizacja ze struktonitem prezentuje się tak:
http://www.pola.pop.e-wro.pl/_dom/tyl2.jpg

michalsiak
24-08-2009, 21:26
witam

mam projekt podobny do twojego z tym że elewacja nie schodzi do końca ale do lini okien. Zdecydowałem się na struktonit.
Powiem tylko że struktonit jest wymagający jeżeli chodzi o podłoże, musi być bardzo równe - w zalezności od formatu płytek dopuszczalne jest układanie na łatach.
Przykręcanie płytek jest dość upierdliwe - każdą płytkę trzeba nawiercić i przykręcić - to może słono kosztować. Mi się tez bardzo podobała blacha ale trochę odstraszyła mnie cena - VM Zinc antracyt kosztuje dość słono - u mnie prawie 2 x więcej w prównaniu do struktonitu.

kto robił projekt ?


michalsiak

Andrzej Wilhelmi
24-08-2009, 22:35
Podstawowe materiały są w podobnej cenie blacha PLX firmy Lindab, Płytki włóknocementowe np. Struktonit firmy Euronit lub Izopol czy łupek to koszt 1 m2 około 80,-. Oczywiście najdroższa będzie robocizna przy pokryciu łupkiem lub płytką. Otworów nie trzeba wiercić :wink: Pod blachę konieczna specjalna folia 1 m2 to około 25,-. Pozdrawiam.

Whitemag
25-08-2009, 04:57
U mnie podobnie - blacha na dachu i na ścianie. Wybór padł na blachę aluminiową z Prefy - wygląda jak tytan-cynk, również łączona na rąbek stojący, jednak jest mniej wymagająca technologicznie (nie wymaga podkładowej folii itp...). W każdym razie koszty takiego rozwiązania są lekko odstraszające, jednak efekt powinien być świetny.... mam nadzieję (u mnie w połowie września dekarze wchodzą). Pamiętaj, że koszt robocizny takiego dachu to okolice 100-150 zł za m2. Bywają dekarze, którzy za obłożenie ściany żądają stawki x2... :o

michalsiak
25-08-2009, 08:38
Otworów nie trzeba wiercić Pod blachę konieczna specjalna folia 1 m2 to około 25

moje płytki nie miały otworów trzeba było nawiercać - format 30 x 60 .
Na pełnym deskowaniu mam rónież położoną specjalną membranę, papa nie dała rady - za bardzo pofałdowana.

U mnie nie kładli na łatach

michalsiak

bartekgr
25-08-2009, 13:16
michalsiak - projekt robił, a właściwie robi Marek Woźniczka (http://marek.wozniczka.com/)

Andrzej Wilhelmi - czyli biorąc pod uwagę materiał podstawowy + robocizna + dodatki typu filia cena jest zbliżona? czy pod względem trwałości materiały też są podobne?

Whitemag - tanio nie jest... chętnie zobaczyłbym twój projekt, jeżeli jest to możliwe

Nie boicie się Panowie nagrzewania blachy latem? Czy według Was materiał krycia nie ma tak istotnego znaczenia pod tym kontem?

Whitemag
25-08-2009, 14:08
Nagrzewanie się blachy nie jest problemem - tu należy zabezpieczyć się porządną izolacją dachu. No i im grubsza warstwa wełny, tym mniejsza uciążliwość akustyczna.

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
25-08-2009, 21:31
Pod względem trwałości wygląda to mniej więcej tak: łupek do 300 lat, blacha aluminiowa ~80 lat, płytki włóknocementowe 60~80 lat, blacha stalowa ocynkowana, malowana w dobrym gatunku ~30~40 lat.
Temperatura nie jest zagrożeniem specjalne hawtry do mocowania blachy umożliwiają jej pracę termiczną. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
25-08-2009, 21:38
...moje płytki nie miały otworów ...

No bo te nie mają ale do obróbki płytek służą specjalne nożyce z dziurkaczem! Docinanie płytek i dziurkowanie odbywa się błyskawicznie i bezpyłowo. Pozdrawiam.

bartekgr
26-08-2009, 20:39
Podsumowując: jaki jest orientacyjny koszt krycia dachu dwuspadowego i elewacji balchą, a jaki struktonitem?

Buszmen
26-08-2009, 22:12
blacha cynk-tytan 0,7 w taśmie - 75zł/m2
membrana pod blachę (ktoś pisał) - 25zł/m2
robocizna to może być drugie tyle (lekko licząc), dodając obróbki, rynny to tak ze 250 zł/m2 :( tanio nie jest

Andrzej Wilhelmi
27-08-2009, 20:22
Struktonit z robocizną podobnie a łupek z robocizną ~300,-.
Charakter elewacji choć podobny to znacząco inny. Blacha na rąbek to elewacja ostra, chłodna. Płytki czy łupek w połączeniu z drewnem to elewacja wyrazista ale miła i ciepła. Oczywiście jest to moja subiektywna opinia. Pozdrawiam.