PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk zewn.- jak położyć samemu???



izabelam78
23-08-2009, 09:06
Witam
Mam prośbę o podanie "instrukcji" położenia tynku. Mam już przyklejony styropian, na to siatka. Myślałem, żeby ze względów ekonomicznych pomalować farbą, ale może niewiele więcej wyniesie mnie położenie samemu tynku silikonowego lub innego (no właśnie jakiego).
Jakie są ceny tynków, podzielcie się doświadczeniami.
Dziękuję i pozdrawiam

coulignon
23-08-2009, 09:25
raczej bez szans. O ile technologicznie sprawa jest prosta - trzeba tylko przestrzegać paru zasad które masz opisane w instrukcjach: http://www.fast.zgora.pl/download.php?type=1&item=113&name=Instrukcja_FAST_SMSA.pdf

O tyle ładne zatarcie tynku wymaga sporej wprawy i kilkuste metrów kwadratowych ćwiczeń. Koszt wynajęcia rusztowań, zmarnowanego materiału, poprawek i ćwiczeń przewyższy koszt ekipy do tynkowania.

Moim zdaniem - bez sensu.

nom
23-08-2009, 10:00
raczej bez szans.

Moim zdaniem - bez sensu.

Ja miałem do położenia 2 ściany (jakieś 4m2) kamyczek 1,5mm i nie wyszło to zbyt ładnie. :-)
Kolega fachowiec by mi to zrobił w 30min, ale nie chciało mi się na niego czekać. :-)

leszeq
23-08-2009, 12:07
Witam
Mam prośbę o podanie "instrukcji" położenia tynku. Mam już przyklejony styropian, na to siatka. Myślałem, żeby ze względów ekonomicznych pomalować farbą, ale może niewiele więcej wyniesie mnie położenie samemu tynku silikonowego lub innego (no właśnie jakiego).
Jakie są ceny tynków, podzielcie się doświadczeniami.
Dziękuję i pozdrawiam

Jeżeli masz dużą ścianę, to zapomnij o samodzielnym wykonaniu takiego tynku. Żeby dobrze położyć tynk cienkowarstwowy potrzeba kilku osób do jej wykonania. Dla przykładu do zaciągnięcia 40 - 50 m2 ściany potrzebne są jakieś 4 doświadczone osoby, żeby uzyskać ładny efekt.

domwife
23-08-2009, 20:17
Na Twoim miejscu jednak zainwestowałabym w fachowców...tynki to poważna sprawa...u mnie tata, który jest budowlańcem-fachowcem + 4 pomocników trochę się namęczyli z tym (mój domek jest raczej z tych dużych). Poza tym dla mnie wygląd domu z zewnątrz jest najważniejszy...w końcu wszyscy to widzą. Ja wolałabym dołożyć trochę pieniędzy i nie ryzykować z samodzielny tynkowaniem.

zdrowaWoda
24-08-2009, 11:46
Dlatego w tak wąskich dziedzinach są ludzie nazywani specjalistami czy fachowcami. Generalnie jeśli nie masz smykałki do budownictwa, to zleć to ekipie. Jeśli jesteś cierpliwy i myślisz nad tym co robisz, dasz radę. Nakładanie tynku wymaga wprawy i "sprawnych" rączek. Żeby to zrobić równo, cienkimi warstwami (grube powodują stratę materiału oraz możliwość odpadania tynku), trzeba być też wyposażonym w cierpliwość.....

beton44
24-08-2009, 16:35
i najważniejsze - wypada całą jedną ścianę zrobić mniej więcej na raz...
tzn gdy będzie jeden rodzaj i kolor tynku na ścianie...

trzeba kilku ludzi

sam będziesz pewnie jedną ścianę robił kilka dni i
tynk położony jednego dnia będzie inny drugiego /naprawdę/...

les111
24-08-2009, 17:46
Teorytycznie niemożliwe,samemu to można nałożyć i zatrzeć np.szpalety wokół okien albo ścianki do 4m2,do takiej pracy jest potrzebne przynajmniej trzy osoby jeden nakłada drugi zaciera trzeci miesza,podje,wyciąga tynk w wiaderkach na rusztowanie no ale decyzja należy do Ciebie

oskar0259
24-08-2009, 18:38
Naprawdę bym się za to nie brał. Nie ma szans na równe położenie bez praktyki. A kładzenie wolne, tzw. staranne, spowoduje, że na ścianie powstanie wiele placków i nierówności - ściana będzie schła szybciej niż postępy w pracach. :evil:
Jeśli masz już przyklejony styropian i zaciągniętą klejem siatkę, to nawet jak tynku nie położysz w ciągu kilku lat, to nic strasznego się nie stanie.
A samo "rozsmarowanie" masy nie jest już takie drogie. U mnie ocieplono przed zimą, a tynk robiłem późną wiosną. Wspólnie z wykonawcą uzgodniliśmy, ile będzie kosztował każdy z tych etapów i np. ten ostatni (czyli to, co chcesz zrobić) kosztował 8 zł za m kw. Było to przed szaleństwem cenowym, teraz może to być np. 12 zł, ale przecież i ceny uspokoiły się.

pblochu
24-08-2009, 18:42
pomaluj

Szkoda zdrowia i kasy - w mojej okolicy większość domów jest wyłącznie pomalowana Taniej prościej i można samemu bez stresu
Policz ile ci fachowcy wezmą za zacierkę - farbę i to z niezłej półki masz gratis
Co do położenia struktury samemu na cały dom - fizycznie niemożliwe no chyba że masz elewacje podzieloną na małe fragmenty i zaczniesz późną jesienią

Druga opcja to tynk maszynowy, pistolet i niezły kompresor - idzie bosko i bez stresu. Kolega przerobił temat SUPER chodź pierwszy raz trenował zagadnienie Tylko musisz obstawić całą ścianę rusztowaniami - inaczej D..pa

pblochu
24-08-2009, 18:53
kosztował 8 zł za m kw. Było to przed szaleństwem cenowym, teraz może to być np. 12 zł, ale przecież i ceny uspokoiły się.

Chciałbym to rozliczenie zobaczyć szczególnie na koniec
Panie bo jeszcze to i to i tego tynku to a bo ziarno nie 1,5 tylko 2 - jak zawsze
ponadto te 12 zł to rzeczywiście bliżej Grodziska
W okolicy wawy to tych !@#$%^&* jakiś amok ogarnia zupełnie jakby człowiek !@#$ kasą
Ech olałem ich wszystkich

oskar0259
24-08-2009, 19:04
Zdziwisz się. Bliżej Warszawy (a nawet całkiem blisko). :lol: I (dość daleko) od Grodziska.
I łączna cena była ustalona przed, a nie po. :D
I w łącznej wysokości 28 zł/m2 (styropian 12 cm, tynk baranek 1,5mm).
Ale tak jest, jak ekipa nie robi tylko tego tynku (ale również cem-wap. w środku) i ma nadzieję na następne prace.
I na co dzień (tzn. poza sezonem budowlanym) mieszka w promieniu 150 km od stolicy 8) :o :lol: :) :roll:
I robi to na przełomie 2007/8.

marek.Bud
24-08-2009, 20:07
a ja twierdze ze we 2 spokojnie domek zrobisz w max 3 dni. sciany do 40m2 to masz pewnie max 2, reszta to podzielona naroznikami na mniejsze pola, gdzie mozna swobodnie przerwac (odpoczac:D ). Jak mowia koledzy od naroznika do naroznika czy tam okna,drzwi jesli na cala wysokosc.
przyklad z dzis: 1 zacieral, 2 nakladalo, 1 pomocnik w tym bonie do zrobienia - efekt 140m2 scian, ale sciany 12 m wysokie

beton44
24-08-2009, 20:33
przypominam tytuł wątku "JAK SAMEMU...."

szczęść Boże...

oskar0259
24-08-2009, 20:39
szczęść Boże...
Tylko czy to pomoże?

Msgo
25-08-2016, 13:49
Odświeżam temat bo zastanawiam się co się bardziej opłaca czy faktycznie samemu kupić tynk (mam wstepnie wybrany Astex) i wynająć fachowców czy wybrać taką opcję jak piszecie wyżej czyli wszystko zlecić firmie, jak wyglądają stawki w 2016?