PDA

Zobacz pełną wersję : pomocy



pihanka
23-08-2009, 18:04
z moim Ojcem załozylismy firme remontowo-budowlaną tzn on to zrobił ja mu pomagam-w papierkowej robocie... i mam prablem z fakturą a dokładniej z jedna rubryka PKWiU/PKOB... wiem że musze tam wpisać numer... doradców mam wielu(chociaż żaden z nich nie zajmuję się ta dziedziną) wyczytałam w internecie że powinien być to numer 112 albo 11.22 i tu zaczyna się problem bo nie wiem który.... dodam że prace były remontowe, stawka vat7% usługi wykonywane dla wspólnoty mieszkaniowej.... prosze o konkretna odp. z góry serdecznie dziekuje

raffran
23-08-2009, 19:58
Z tego co mi wiadomo, to nic nie musisz wpisywac.
Jest to wymagane tylko przy stawce zwolnionej, natomiast przy 7% czy 22% nie ma takiego obowiazku.

himlaje
23-08-2009, 20:41
Z tego co mi wiadomo, to nic nie musisz wpisywac.
Jest to wymagane tylko przy stawce zwolnionej, natomiast przy 7% czy 22% nie ma takiego obowiazku.
Z tego co mi wiadomo to musi wpisywać :wink: . Zawsze jest obowiązek wpisania takiego nr PKWiU/PKOB lub innych gdy stawka Vat jest inna niż podstawowa (22%). Stawka 7% nie jest stawką podstawową. O ile pamiętam to jest to nr PKOB 111 lub 112 zaleznie jaki zakres prac był wykonywany.

raffran
23-08-2009, 21:20
Rozumie ,ze czerpiesz wiadomosci z ustawy o podatku Vat,a to co ja napisalem bylo oparte na nowelizacji w/w ustawy z grudnia.

Coz, od jakiegos czasu dla "szarego Kowalskiego" dziala cos takiego co sie nazywa Krajowa Informacja Podatkowa. Jezeli ma sie watpliwosci nalezy tam zadzwonic i udziela informacj, wlacznie z wykladnia.

himlaje
23-08-2009, 21:25
Czerpie wiadomości od mojej księgowej. Mnie tez ta sprawa dotknęła jakiś kwartał temu. jeśli chodzi o prace budowlane związane ze wznoszeniem budynków a także wiele innych prac budowlano-remontowych to jest to nr PKOB 111 (lub ew 112-różnią się zakresem tych prac)
Co do wpisywania ogólnie nr PKWiU to jest zawsze taki obowiązek jeśli stawka jest inna niż podstawowa, niezaleznie czy sprzedajesz produkt czy usługe i czy jest to smoczek dla dziecka, książka czy budowa domu.

raffran
23-08-2009, 21:45
Tak jak piszesz to bylo do grudnia.

himlaje
23-08-2009, 21:48
Masz na mysli nr PKOB 111 na roboty budowlane czy wogóle obowiązek wpisywania tych numerków PKWiU przy stawce innej niz 22%?

raffran
23-08-2009, 22:07
Masz na mysli nr PKOB 111 na roboty budowlane czy wogóle obowiązek wpisywania tych numerków PKWiU przy stawce innej niz 22%?

Mam na mysli w ogole obowiazek wpisywania PKWiU dla stawek innych niz stawka zwolniona dla ktorej jest wymagany.

himlaje
23-08-2009, 22:16
Masz na mysli nr PKOB 111 na roboty budowlane czy wogóle obowiązek wpisywania tych numerków PKWiU przy stawce innej niz 22%?

Mam na mysli w ogole obowiazek wpisywania PKWiU dla stawek innych niz stawka zwolniona dla ktorej jest wymagany.
No to nie wiem. Chyba że faktycznie coś się ostatnio zmieniło. Z tego co pamiętam, to produktu i usługi które maja mieć stawke Vat inną niz 22% musza byc wpisane do specjalnej tabeli w Ustawie (pewnie o VAT :wink: ). W tabeli było odniesienie do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Wg tego numeru urzędnik skarbowy na kontroli sprawdza czy to co sprzedałeś jest na liście stawek preferencyjnych. Jeżeli jest to ok, a jesli nie ma lub sprzedałes cos ze stawką 7% a nie wpisałeś tego numeru PKWiU to... juz sam wiesz-uszczuplenie naleznego podatku. Tak było zawsze i wtedy gdy często miałem zwiazek ze stawkami "ulgowymi", ale jak piszesz, że coś się zmieniło (od grudnia 2008) to moze masz racje - zapytam księgową bo sam sie az tak na księgowości nie znam a osobiście od jakiegos czasu rzadko mam związek ze stawkami innymi niz podstawowa.

raffran
23-08-2009, 22:27
Nie ma sprawy.
Tak na szybkiego znalazlem cos takiego

.....................
Od 1 grudnia 2008 r. symbol PKWiU na fakturze nie zawsze konieczny.
Do 30 listopada 2008 r., w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług:
• objętych stawką podatku niższą, niż stawka podstawowa,
• zwolnionych od podatku
- podawanie na fakturze symbolu PKWiU lub przepisu, na podstawie którego
podatnik stosował zwolnienie lub obniżoną stawkę VAT, było obligatoryjne.
Tak bowiem wynikało z § 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja
2005 r. w sprawie faktur.
Z dniem 1 grudnia 2008 r. przepis powyższy zastąpił § 5 ust. 7
rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r., z którego wynika,
że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku
na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT albo przepisów wydanych na
podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, na fakturze podaje się również:
1) symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na
podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli ustawa lub przepisy
wykonawcze do ustawy powołują ten symbol, lub
2) przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie
którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, lub
3) przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku tę dostawę lub to
świadczenie.

..................

himlaje
23-08-2009, 23:20
No to faktycznie sie zmieniło. Dzięki za cytat. Doedukowałem się :wink:

pihanka
24-08-2009, 06:30
czyli wpisać 112..... ten numer jest do domów dwu i wielorodzinnych..... prace remontowo-adaptacyjne..... dzięki:)))