PDA

Zobacz pełną wersję : Licznik prądowy bije a prądu nie ma



bendzamin
24-08-2009, 08:53
Witam! wczoraj zauważyłem u siebie że licznik prądowy który mam umieszczony przed domem nabija mi prąd pomalutku się kręci chociaż wyłączony mam prąd w domu. Gdy wyłączę róznicówki dalej się kreci ale wolniej, nie wiem co to moze byc gdzie ten prąd moze uciekać?
Przy liczniku mam główny wyłącznik gdy jegeo juz wyłącze to wtedy prawidłowo sie zatrzymuje licznik.

pierwek
24-08-2009, 09:18
w domu powinieneś mieć w rozdzielnicy główny wyłącznik (taki bezpiecznik 60 lub nawet 100A) jak po jego wyłączeniu licznik dalej się kręci tzn że masz gdzieś upływność między skrzynką a rozdzielnicą w domu.

Jarek.P
24-08-2009, 09:29
Stawiam na uszkodzony i zamoknięty kabel WLZ, albo któraś z linii w domu, jeszcze przed różnicówkami.
Dość typowy powód, to ziemna linia zasilająca (główna, albo któryś z obwodów "ogrodowych") wykonana białym kablem YDY "bo to panie taniej będzie, się w peszlu da i będzie dobrze".

J.

Zbigniew Rudnicki
24-08-2009, 20:20
Może też licznik uszkodzony i popadł w samochód (sam chodzi).
Dzieje się to zwykle przy podwyższonym napięciu.

Jarek.P
24-08-2009, 21:22
Może też licznik uszkodzony i popadł w samochód (sam chodzi).
Dzieje się to zwykle przy podwyższonym napięciu.

To zalezy, co autor miał na myśli piszą o głównym wyłączniku. Odruchowo uznałem, że chodzi o zabezpieczenie zalicznikowe i dlatego obstawiałem uszkodzony kabel WLZ, ale jeśli to zabezpieczenie przedlicznikowe, to wtedy faktycznie może być i licznik (jeśli to starego typu elektromechaniczny jest, oczywiście)

J.

bendzamin
25-08-2009, 20:52
powiem tak jeśli wyłącze głowny wyłącznik który znajduje sie przy liczniku to sie wtedy zatrzymuje i nawet ani drgnie, ale jesli tylko włącze ten włacznik i którąś z różnicówek to wtedy zaczyna sie pomału kręcić. a licznik jest faktycznie starego typu z tym wielkim szkłem na czele.

Jarek.P
25-08-2009, 21:03
powiem tak jeśli wyłącze głowny wyłącznik który znajduje sie przy liczniku to sie wtedy zatrzymuje i nawet ani drgnie, ale jesli tylko włącze ten włacznik i którąś z różnicówek to wtedy zaczyna sie pomału kręcić. a licznik jest faktycznie starego typu z tym wielkim szkłem na czele.

Ale ten wyłącznik główny odcina prąd przed licznikiem czy za?
I drugie pytanie: czy masz może ten licxznik w ogrodzeniu, a między nim a domem kabel w ziemi?

J.

bendzamin
25-08-2009, 22:43
czy przed czy za to nie wiem ale kabel idzie 100% w ziemi 5x16 czarny sam go wkopałem

Jarek.P
25-08-2009, 23:10
czy przed czy za to nie wiem ale kabel idzie 100% w ziemi 5x16 czarny sam go wkopałem

Czarny, czyli YKY, znaczy dobry. Oczywiście, może być uszkodzony, ale sam z siebie raczej nie, jeśli po nim potem żadna koparka nie jeździła, to powinno być OK.
Jeszcze jedno: piszesz, że licznik zaczyna się kręcić, jeśli włączysz włącznik główny i którąś z różnicówek. Przy samym włączniku znaczy się nie kręci? A różnicówka dowolnie która wystarczy? Czy konkretna?

J.

Tomkii
26-08-2009, 00:20
Witam! wczoraj zauważyłem u siebie że licznik prądowy który mam umieszczony przed domem nabija mi prąd pomalutku się kręci chociaż wyłączony mam prąd w domu. Gdy wyłączę róznicówki dalej się kreci ale wolniej, nie wiem co to moze byc gdzie ten prąd moze uciekać?
Przy liczniku mam główny wyłącznik gdy jegeo juz wyłącze to wtedy prawidłowo sie zatrzymuje licznik.
Licznik tradycyjny ma prawo się kręcić po wyłączeniu odbiorników. Ale tylko do ustawienia się tarczy na znaczniku. Potem powinien stanąć. Jesteś pewny że robi więcej niż jeden obrót? Jeśli robi więcej a odbiorniki są wyłączone (i instalacja sprawna) to licznik jest uszkodzony.

robertsz
26-08-2009, 16:56
1) Uszkodzony licznik (sam z siebie lub z magnesu)
2) Pajęczarz
3) Upływność

Ad 1) Zlecić kontrole i wymienić na nowy
Ad 2) Ubić typa
Ad 3) Sprawdzić miernikami przy pomocy elektryka

Bardziej na poważnie.
Włącz wszystkie wyłączniki różnicowe, włącz wszystkie wyłączniki główne czy jak je tam nazywasz, wyłącz wszystkie zabezpieczenia nadprądowe. Innymi słowy podajesz napięcie na rozdzielnice, ale nie na odbiorniki.
Licznik nie ma prawa się kręcić.
Jeśli się kręci to wygląda na uszkodzenie przewodów i bez pomiarów się nie obejdzie.
Problem jest poważny bo uszkodzenie izolacji przewodów lubi się powiększać i z czasem doprowadza do zniszczenia instalacji z pożarem tej instalacji włącznie.
Nie bagatelizuj tematu.

bendzamin
27-08-2009, 11:29
Licznik tradycyjny ma prawo się kręcić po wyłączeniu odbiorników. Ale tylko do ustawienia się tarczy na znaczniku. Potem powinien stanąć. Jesteś pewny że robi więcej niż jeden obrót? Jeśli robi więcej a odbiorniki są wyłączone (i instalacja sprawna) to licznik jest uszkodzony.

Dziekuje wszystkim za pomoc byłem w końcu ustaliłem i okazało sie że jednak licznik ten kręci sie po wyłączeniu do ustawienia tarczy robi dokładnie jeden obrót i staje a juz myślałem że kolejny wydatek bedzie. Licznik jest jeszcze starego typu ufff :wink: