PDA

Zobacz pełną wersję : Welna czy styropian - inne podejscie.



szczukot
24-08-2009, 08:05
Witam
Nie mam zamiaru zaczynac tematu co lepsze: styro czy welna.
Zastanawia mnie tylko czasami chec kladzenia welnyc przez niektorych, gdzie glownym powodem ma byc slynne oddychanie.

Chcialbym tylko potwierdzic dla siebie kilka tematow :
- czy to prawda, ze tynki gipsowe maja duz nizsza przenikalnosc pary niz tradycyjne (cementowa wapienne) ?
- czy to prawda, ze cegla wypalana (porotherm itp) ma duzo nizsza przenikalnosc pary niz cegly biale (gazobetony, silka itp)

Fantom

agent-poznan
24-08-2009, 12:54
Witam...

tez tak slyszalem, ze tynk gipsowy ma inna przenikalnosc niz cementowo wapienny.

Jest jeszcze razna rzecz w wyborze welny zamiast styropianu...

Jesli welna to TYNK tylko oddychajacy.
Niestety wiekszosc ludzi daje welne by sciany oddychaly a tynk daje akrylowy jak i fabry akrylowe do malowania wnetrz tworzac calkowicie szczelna przegorde. Wiec po co przeplacac na welnie ???

szczukot
24-08-2009, 13:25
Temat tynku wogole pominalem, bo jest to rzecz raczej znana. Mnie bardziej wlasnei interesuja parametry samej sciany nosnej i tynku wewnetrznego.
Bo tak sobie szukam i patrze, i dochodze do wniosku, ze sciana z porothermu + tynk gipsowy = zerowe oddychanie sciany :) I jedynym plusem welny jest to, ze myszy nie zjedza (ale jak za kilka lat zmutuja to kto wie).

Fantom

Adamol
24-08-2009, 16:14
Generalnie od oddychania to jest wentylacja.
Przez ścianę można odprowadzić ok. 1% pary wodnej, więc tak na dobrą sprawę ilość nieistotną z perspektywy całości...

beton44
24-08-2009, 16:23
znowu....

już dawno /z miesiąc/ nie było wątku o oddychaniu betonu, styropianu i gliny... :-?

Adamol
24-08-2009, 16:24
E tam....
Bardzo wdzięczny temat... :)

szczukot
24-08-2009, 16:55
Da mi ktos odpowiedz na moje dwa pytanka ??
Nie chce kolejnego watku co lepsze.

Fantom

kkdarch
24-08-2009, 22:34
A ja dzisiaj byłem w hurtowni i pan sprzedawca wyjaśnił mi że styropian na ściany jest be :o .Tylko wełna bo styropian się kurczy bo jak na ścianę grzeje słoneczko to temperatura pod tynkiem jest oooooooooooooo.Dodał że ostatnio był na szkoleniu (chyba u producentów wełny) i tam o tym mówili :wink:
Ten sam gość twierdził że styropian na fundamenty przykleja się na świeży dysperbit bo później klejąc na placki będą szczeliny pomiędzy murem a styropianem :( więc wybór należy do inwestora.

agent-poznan
25-08-2009, 06:09
kkdarch

Masz racje, ze styropian moze sie kurczyc pod wplywem sloneczka kotre grzeje na sciane. Ale....


No wlasnie - o tum trzeba juz pamietac - jesli chcemy kolor tynku ciemny to KONIECZNIE welna. Jesli jasny nic nie stoi na przeszkodzie aby byl styropian.
Styropian jest dobry a welna be - bo jest droga - takie gdybania mozna wlozyc za piec.
Kazdy produkt jest dobry, jesli jest uzyty z godnie z jego przeznaczeniem

szczukot
25-08-2009, 07:00
Da mi ktos odpowiedz na moje dwa pytanka ??
przecież dostałeś odpowiedź już 2 posty temu dyfuzja pary wodnej przez ściany jest tak mała że nieistotna bez względu na rodzaj ściany czy ocieplenia


Ale ja nie o to pytalem. To, ze oddychanie domu przez sciane praktycznie nie wystepuje to ja wiem. Pytania byly troche inne.

Fantom

fenix2
25-08-2009, 07:04
jak będziesz miał okazję to uświadom hurtownika że styropian klei się na wianki, i jest to jedyna poprawna metoda, a świeży dysperbit rozpuszcza styropian, na każdym pudełku jest wzmianka żeby odczekać kilka tygodni zanim się go położy


Jak to jest na wianki ? :roll:

mariankossy
25-08-2009, 11:35
jak będziesz miał okazję to uświadom hurtownika że styropian klei się na wianki, i jest to jedyna poprawna metoda, a świeży dysperbit rozpuszcza styropian, na każdym pudełku jest wzmianka żeby odczekać kilka tygodni zanim się go położy


Jak to jest na wianki ? :roll:

Dysperbit jest na bazie wody , to co za bzdury z tym rozpuszczaniem styro :o

Jezier
25-08-2009, 23:52
Chcialbym tylko potwierdzic dla siebie kilka tematow :
- czy to prawda, ze tynki gipsowe maja duz nizsza przenikalnosc pary niz tradycyjne (cementowa wapienne) ?
- czy to prawda, ze cegla wypalana (porotherm itp) ma duzo nizsza przenikalnosc pary niz cegly biale (gazobetony, silka itp)

To nie są prawdziwe tezy

BigPiotr
26-08-2009, 06:26
Dysperbit jest na bazie wody , to co za bzdury z tym rozpuszczaniem styro :o
na moim było nabazgrane takie coś:

To pewnie był DYSPROBIT a nie DYSPERBIT


- rozpuszczalnik organiczny zawarty w masie rozpuszcza styropian
czyżby ostatnio zmienili technologię produkcji ??[/quote]

To DYSPROBIT jest na rozpuszczalnikach, a DYSPERBIT na wodzie, która nie szkodzi styropianowi..

BigPiotr
26-08-2009, 06:54
Witam
Nie mam zamiaru zaczynac tematu co lepsze: styro czy welna.
Zastanawia mnie tylko czasami chec kladzenia welnyc przez niektorych, gdzie glownym powodem ma byc slynne oddychanie.

Chcialbym tylko potwierdzic dla siebie kilka tematow :
- czy to prawda, ze tynki gipsowe maja duz nizsza przenikalnosc pary niz tradycyjne (cementowa wapienne) ?
- czy to prawda, ze cegla wypalana (porotherm itp) ma duzo nizsza przenikalnosc pary niz cegly biale (gazobetony, silka itp)

Fantom

Wybrałem tynki gipsowe bo są dużo bardziej przepuszczalne dla pary niż cement.

Na pewno są higroskopijne, czyli piją wodę (później ją oddając), z tego powodu zresztą nie wolno ich dawać do łazienek.

mikolayi
26-08-2009, 07:32
na wianki czyli klej naokoło płyty po krawędzi i placki w środku - tak najprosciej

dysperbit faktycznie jest na bazie wody - sprawdzałem i styropianu nie "jadł"

co do "wyłącznie" wełny pod ciemne tynki to dla mnie novum - używajac eufemizmu. Rozumiem, że "hurtownik" sprzedawał tzw. system ,czyli klient wybrał sobie tynk ciemny (czyli drozszy) to jeszcze go w kanał wpuscili że koniecznie pod to wełna bo "inaczej" się nie da

ja wole Boże Narodzenie a moja żona Wielkanoc...