PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań CO POŚ zadaszenie itp



mc418a
24-08-2009, 13:17
W przyszłym roku planujemy zacząć budowę domu.
Ponieważ nie jestem znawcą w budownictwie (na co dzień zajmuję się czymś zupełnie innym), a moja "wiedza" pochodzi z kilku gazet o tematyce budownictwa i nic z praktyki, chciałbym prosić o rady bez względu na poziom pytań.

Obecnie mieszkamy w segmencie jednak z budową nie mieliśmy jeszcze nic wspólnego.

Najpierw o warunkach
Wybrany (po 5ciu miesiącach) projekt to Piasek Pustyni http://www.domfort.eu/popup/lustro.php?p=156.
Na podstawie zdjęć z blogów stwierdziliśmy, że nam odpowiada.
W projekcie planujemy jedynie podnieść ściankę kolankową do 110 cm (na zdjęciach widzieliśmy, że mimo to projekt nadal wygląda dobrze) i zmienić okna w jadalni na większe (prawdopodobnie takie jak przy wyjściu na taras)
Działka 24m szerokości, 60m długości + ok. 40m lasku.
Wjazd na działkę od południa z lekkim odchyłem na zachód. W tym układzie okna jadalni wychodzą na zachód/południowy zachód.
Dom znajdować się będzie na lekkim podwyższeniu, a od północy znajduje się lasek.
Działka znajduje się na wsi tzn. jest woda, prąd; brak kanalizacji i gazu.
W domu mam mieszkać ja z małżonką (powrót w rodzime strony po latach) i dwoje dzieci przez jeszcze jakieś 2-5 lat (zależy jak się im życie ułoży). Później prawdopodobnie pojawią się wnuki, które mogą spędzać u nas weekendy z lub bez rodziców. Dlatego też nie można określić ile osób będzie regularnie mieszkać w domu. Można założyć, że w tygodniu będą to 2 osoby w
weekendy nawet 6. Zużycie ciepłej wody to 4x prysznic (2x dziadkowie i 2x rodzice) i 1-2x wanna (dzieci lubią się razem pochlapać). W tygodniu 2x prysznic.

1. Pierwsze chyba najistotniejsze pytanie odnosi się do systemu ogrzewania. Rozumiem, że każdy z wariantów to inna bajka jeśli chodzi o instalacje grzejników itp. Wpływ na wybór instalacji musi też być zapotrzebowaniem na wodę które starałem się opisać parę linii wyżej.
Ponieważ jak wspomniałem działka nie ma gazu myśleliśmy o ogrzewaniu olejowym.
Obecnie mieszkamy w domu z takim systemem i znam jego wady i zalety.
Jeśli mowa o paliwach stałych. Z małżonką wyjeżdżamy do pracy ok 7:00 rano jak wyglądała by praktyka związana z podgrzaniem wody na godzinę ok 6:00-6:30? Jeśli decydowali byśmy się na kotłownię jako osobny budynek to jak często trzeba będzie zimą chodzić do takiej kotłowni (ciepła woda na rano i wieczór) ? Jak ma się sprawa z czystością w domu w przypadku kotłowni w domu (w naszym przypadku zmiany w projekcie w celu powiększenia kotłowni, wejście do kotłowni z garażu).
Interesuje mnie również głośny ostatnio temat związany z pompami ciepła. Ponieważ po lekturze na forach można odnieść wrażenie (w szczególności ktoś mniej obeznany jak ja), że jest tyle samo argumentów za i zupełnie odwrotnych argumentów przeciw. Wzbudziło to we mnie postawę
'niewiernego Tomasza'. Stąd pytanie. Czy jest ktoś kto instalował ogrzewanie z pompą ciepła w Łodzi lub okolicach (do 100 km) i chciałby się podzielić na miejscu swoimi obserwacjami? Jak wygląda sprawa ogrzewania pompą ciepła w przypadku przerwy w dostawie prądu?

2. Małżonka wspominała, że podczas remontu u niej w pracy, w jej pokoju ułożono styropian pod podłoga i na to dano wylewkę. Jak ma się efektywność tego typu docieplenia? Jak sprawdzi się ono np. w pokojach na poddaszu lub łazienkach. Pomieszczenia i tak trzeba ogrzać jednak chodzi tu o to czy problem z dodatkowymi wylewkami jest wart komfortu cieplnego? W jakich
pomieszczeniach jest sens stosowania takiego rozwiązania?
Jak wspomniałem na górze będą się znajdować sypialnie które w dłuższej perspektywie będą przeznaczone dla dzieci które lubią przesiadywać na podłodze. Panele łatwiej jest sprzątać, co ma znaczenie przy dzieciach (śliny, plasteliny i inne odczyny). Jednak czy warstwa styropianu będzie gwarantować komfort ciepła podobny do wykładziny?

3. Myśleliśmy o zadaszeniu tarasu. Przedłużenie dachu będzie się wiązać z jeszcze większymi kosztami i raczej nie wyglądać estetycznie. Zwykła markiza nie chroni tarasu zimą. Zadaszenie z przezroczystego plastiku tworzy z tarasu szklarnię. Wszystko to oczywiście nasze domysły.
Jak Państwo rozwiązywali problemy z zadaszeniem tarasu (myślę tu o opcjach pasujących do naszego projektu).

4. Pytanie do osób posiadających rolety zew. na oknach na poddaszu. Jak sprawdza się to rozwiązanie przy tłumieniu hałasu podczas deszczu i jak radzą sobie takie rolety ze śniegiem?
Jakie inne sposoby zastosowaliście, aby uniknąć nagrzewania się pomieszczeń latem?

5. Gdzieś obiło mi się o uszy, że ogrzewanie podłogowe może wspomagać rozwój np. reumatyzmu itp. Coś w tym jest czy to czysta demagogia?

6. Czytaliśmy o rekuperatorach. Poważnie zastanawiamy się jego zastosowaniem. Jak wspomniałem działka znajduje się na wsi, w sąsiedztwie lasku, a elewacja ma być w odcieniach żółci. Dlatego tez istnieje spory problem z irytującymi insektami. Czy zastosowanie wentylacji mechanicznej rozwiąże problem ich obecności w domu (zamknięte okna)? Jakie są wasze doświadczenia w użytkowaniu rekuperatorów? W zakres pracy rekuperatora nie wchodzi garaż i kotłownia.

7. Czy opłaca się kombinować i oddzielać pod względem termicznym garaż i kotłownię od reszty pomieszczeń poprzez np. docieplenie ściany i szczelne drzwi z domu do garażu? Czy pozostawić jedynie ocieplenie z zewnątrz i nieogrzewany garaż + zwykłe drzwi?

8. Pytanie o POŚ. Jak już wspomniałem trudno ustalić ile osób będzie mieszkać i z jaką częstotliwością będzie następować rotacja. Czym w takim razie kierować się przy wyborze optymalnego POŚ?

9. Pytanie odnośnie pryszniców bez brodzików. Czy jest jakaś zasadnicza różnica w komforcie użytkowania, utrzymaniu, koszt założenia w porównaniu do kabin z brodzikami? Czy jest to jedynie kwestia indywidualna, estetyczna?

10. Automatyczne nawadnianie ogrodu. Jak radzicie rozłożyć inwestycję w taki system tak, aby nie odczuć go zbyt mocno w trakcie budowy, żeby po 2-4 latach nie oglądać rozkopanego ogródka? Jest to w ogóle możliwe?

11. Czy ktoś z forumowiczów zakładał odkurzacz centralny? Czy jego komfort jest wart jego ceny. Prosił bym o konkretne argumenty za i przeciw podyktowane użytkowaniem, a nie „Super, pięknie zakładała mi firma... o nawet znalazłem ich stronę: www....”
Jakie trzeba ponieść koszty w trakcie budowy, a co można zostawić na perspektywę 2-4 lat?

Czy ktoś z forumowiczów realizuje podobny projekt?
Gdzie umiejscowiliście pralnię?
Czy oświetlenie pokoi na poddaszu jest właściwe czy dokładaliście okien?

Chętnie też wysłucham uwag i rad forumowiczów odnośnie projektu tj co powinniśmy jeszcze przemyśleć zanim zaczniemy adaptację projektu?

Pozdrawiam

Martinezio
24-08-2009, 15:35
Wybrany (po 5ciu miesiącach) projekt to Piasek Pustyni. Na podstawie zdjęć z blogów stwierdziliśmy, że nam odpowiada.

Może jakieś namiary bliższe na ten projekt? Z jakiego biura on jest? Jakieś linki, żeby ludziki mogli się z nim zapoznać i wtedy może coś komuś wpadnie do czupryny...

W projekcie planujemy jedynie podnieść ściankę kolankową do 110 cm (na zdjęciach widzieliśmy, że mimo to projekt nadal wygląda dobrze) i zmienić okna w jadalni na większe (prawdopodobnie takie jak przy wyjściu na taras)
Działka 24m szerokości, 60m długości + ok. 40m lasku.

Bardzo ładny kawałek ziemi :)


Wjazd na działkę od południa z lekkim odchyłem na zachód. W tym układzie okna jadalni wychodzą na zachód/południowy zachód.
Dom znajdować się będzie na lekkim podwyższeniu, a od północy znajduje się lasek.
Działka znajduje się na wsi tzn. jest woda, prąd; brak kanalizacji i gazu.
W domu mam mieszkać ja z małżonką (powrót w rodzime strony po latach) i dwoje dzieci przez jeszcze jakieś 2-5 lat (zależy jak się im życie ułoży). Później prawdopodobnie pojawią się wnuki, które mogą spędzać u nas weekendy z lub bez rodziców. Dlatego też nie można określić ile osób będzie regularnie mieszkać w domu. Można założyć, że w tygodniu będą to 2 osoby w
weekendy nawet 6. Zużycie ciepłej wody to 4x prysznic (2x dziadkowie i 2x rodzice) i 1-2x wanna (dzieci lubią się razem pochlapać). W tygodniu 2x prysznic.

1. Pierwsze chyba najistotniejsze pytanie odnosi się do systemu ogrzewania. Rozumiem, że każdy z wariantów to inna bajka jeśli chodzi o instalacje grzejników itp. Wpływ na wybór instalacji musi też być zapotrzebowaniem na wodę które starałem się opisać parę linii wyżej.
Ponieważ jak wspomniałem działka nie ma gazu myśleliśmy o ogrzewaniu olejowym.
Obecnie mieszkamy w domu z takim systemem i znam jego wady i zalety.
Jeśli mowa o paliwach stałych. Z małżonką wyjeżdżamy do pracy ok 7:00 rano jak wyglądała by praktyka związana z podgrzaniem wody na godzinę ok 6:00-6:30? Jeśli decydowali byśmy się na kotłownię jako osobny budynek to jak często trzeba będzie zimą chodzić do takiej kotłowni (ciepła woda na rano i wieczór) ? Jak ma się sprawa z czystością w domu w przypadku kotłowni w domu (w naszym przypadku zmiany w projekcie w celu powiększenia kotłowni, wejście do kotłowni z garażu).

Jeśli stanie na ogrzewaniu olejowym, to praktycznie poza uzupełnianiem oleju nic Was nie będzie obchodziło po wyprawcowaniu nastaw na kotle. Jednak jeśli nie przeszkadzało by Wam chodzenie np. raz w tygodniu i dosypywanie węgla/wybieranie popiołu, to na Waszym miejscu przemyślałbym ogrzewanie węglem sortymentu ekogroszek.
Drugą opcją jest ogrzewanie LPG. Na forum jest wątek poświęcony temu zagadnieniu.
Olej wychodzi drogo... Nawet bardzo ;)

Interesuje mnie również głośny ostatnio temat związany z pompami ciepła. Ponieważ po lekturze na forach można odnieść wrażenie (w szczególności ktoś mniej obeznany jak ja), że jest tyle samo argumentów za i zupełnie odwrotnych argumentów przeciw. Wzbudziło to we mnie postawę
'niewiernego Tomasza'. Stąd pytanie. Czy jest ktoś kto instalował ogrzewanie z pompą ciepła w Łodzi lub okolicach (do 100 km) i chciałby się podzielić na miejscu swoimi obserwacjami? Jak wygląda sprawa ogrzewania pompą ciepła w przypadku przerwy w dostawie prądu?

Tu się nie wypowiem, bo nie znam PC - nie robiłem u siebie, bo to kupa kasy i IMO jest przereklamowane grubo... Może, jak stanieje, to będzie bardzie opłacalne - póki co ilość kasy jest nieadekwatna do zysku energetycznego.

2. Małżonka wspominała, że podczas remontu u niej w pracy, w jej pokoju ułożono styropian pod podłoga i na to dano wylewkę. Jak ma się efektywność tego typu docieplenia? Jak sprawdzi się ono np. w pokojach na poddaszu lub łazienkach. Pomieszczenia i tak trzeba ogrzać jednak chodzi tu o to czy problem z dodatkowymi wylewkami jest wart komfortu cieplnego? W jakich
pomieszczeniach jest sens stosowania takiego rozwiązania?
Jak wspomniałem na górze będą się znajdować sypialnie które w dłuższej perspektywie będą przeznaczone dla dzieci które lubią przesiadywać na podłodze. Panele łatwiej jest sprzątać, co ma znaczenie przy dzieciach (śliny, plasteliny i inne odczyny). Jednak czy warstwa styropianu będzie gwarantować komfort ciepła podobny do wykładziny?

Obecnie styropian pod wylewki to standard wykonania izolacji termiczno-akustycznej podłogi. Zwłaszcza podłogę na gruncie warto dobrze zaizolować. Podłoga poddasza użytkowego izoluje się głównie akustycznie.
Jednakże styropian pod wylewką nie daje komfortu użytkowego - on ma inne zadanie! Wykończenie podłogi to inna sprawa - dajesz to, co chcesz. Kwestia tylko, aby wylewka była równa.

3. Myśleliśmy o zadaszeniu tarasu. Przedłużenie dachu będzie się wiązać z jeszcze większymi kosztami i raczej nie wyglądać estetycznie. Zwykła markiza nie chroni tarasu zimą. Zadaszenie z przezroczystego plastiku tworzy z tarasu szklarnię. Wszystko to oczywiście nasze domysły.
Jak Państwo rozwiązywali problemy z zadaszeniem tarasu (myślę tu o opcjach pasujących do naszego projektu).

Brak podglądu projektu uniemożliwia ocenę ;)

4. Pytanie do osób posiadających rolety zew. na oknach na poddaszu. Jak sprawdza się to rozwiązanie przy tłumieniu hałasu podczas deszczu i jak radzą sobie takie rolety ze śniegiem?
Jakie inne sposoby zastosowaliście, aby uniknąć nagrzewania się pomieszczeń latem?

Na okna połaciowe są specjalne markizy zewnętrzne, które na zimę się zwija. Trochę tańsze od rolet, ale kosztem komfortu - rolety można zautomatyzować, a markizy są tylko ręcznie obsługiwane.


5. Gdzieś obiło mi się o uszy, że ogrzewanie podłogowe może wspomagać rozwój np. reumatyzmu itp. Coś w tym jest czy to czysta demagogia?

IMO, demagogia. Raczej powinno poprawiać komfort i sprzyjać leczeniu tej choroby, bo nie stąpa się po zimnej nawierzchni. Jednak autorytatywnie odpowiedź będę mógł dać dopiero za kilkanaście/dziesiąt lat ;)

6. Czytaliśmy o rekuperatorach. Poważnie zastanawiamy się jego zastosowaniem. Jak wspomniałem działka znajduje się na wsi, w sąsiedztwie lasku, a elewacja ma być w odcieniach żółci. Dlatego tez istnieje spory problem z irytującymi insektami. Czy zastosowanie wentylacji mechanicznej rozwiąże problem ich obecności w domu (zamknięte okna)? Jakie są wasze doświadczenia w użytkowaniu rekuperatorów? W zakres pracy rekuperatora nie wchodzi garaż i kotłownia.

Reku jak najbardziej, ale warto zainwestować w projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem od fachowca. Na reku można tylko zyskać :) Do tego dobre GWC i nawet zapachy wiejskie niegroźne.
Na insekty można stosować też np. moskitiery na okna - albo w wersji stacjonarnej ściągane na zimę (takie ramki na zewnątrz okna), lub w tańszej wersji siatek wklejanych na rzepy w wewnętrzne krawędzie ościeżnicy okna.
Kolor elewacji bym przemyślał, bo sam mam teraz problem z owadami - mam żółtą, ciepłą elewację i nad ranem muchy masowo obsiadają mi elewację - walczę z nimi używając środków chemicznych, choć mało skutecznie, bo nie mogę całej elewacji obsmarować ze względu na dzieci.

7. Czy opłaca się kombinować i oddzielać pod względem termicznym garaż i kotłownię od reszty pomieszczeń poprzez np. docieplenie ściany i szczelne drzwi z domu do garażu? Czy pozostawić jedynie ocieplenie z zewnątrz i nieogrzewany garaż + zwykłe drzwi?

Hmm... Wszystko zależy od tego, czy kotłownia będzie tzw. ciepła (czyli rurki nieizolowane), czy zimna... No i co z tym ciepłem z kotłowni miało by się dziać. Ja mam kotłownię w ramach budynku i ciepło dogrzewa mi sąsiadujące pomieszczenia. Drzwi między kotłownią a częścią mieszkalną IMO powinny być szczelne, ale nie izolujące termicznie - warunek tylko by były przeciwpożarowe - w razie pożaru wewnątrz kotłowni musi być to czuć na powierzchni drzwi.

8. Pytanie o POŚ. Jak już wspomniałem trudno ustalić ile osób będzie mieszkać i z jaką częstotliwością będzie następować rotacja. Czym w takim razie kierować się przy wyborze optymalnego POŚ?

Przede wszystkim ilością stałych mieszkańców, oraz chłonnością gleby. W Waszym przypadku chyba opcja 2-4 stałych mieszkańców będzie najlepsza. Okresowe zwiększenia podaży ścieków nie wpływają negatywnie na pracę oczyszczalni. Co najwyżej pod koniec tygodnia jakość ścieków na wylocie ulegnie drobnemu pogorszeniu.
IMO warto zainwestować w oczyszczalnię biologiczną z prawdziwego zdarzenia. O szczegółach polecam poczytać w odpowiednim wewontku

9. Pytanie odnośnie pryszniców bez brodzików. Czy jest jakaś zasadnicza różnica w komforcie użytkowania, utrzymaniu, koszt założenia w porównaniu do kabin z brodzikami? Czy jest to jedynie kwestia indywidualna, estetyczna?

Nie mam, więc milczę ;)

10. Automatyczne nawadnianie ogrodu. Jak radzicie rozłożyć inwestycję w taki system tak, aby nie odczuć go zbyt mocno w trakcie budowy, żeby po 2-4 latach nie oglądać rozkopanego ogródka? Jest to w ogóle możliwe?

Nie wiem - ogród na razie u nas na dalszym planie i nie wiadomo kiedy. Systemów nawadniania nie będziemy mieć - przynajmniej w najbliższych kilku latach - brak $$.
Są systemy nawadniania, które nie wymagają rozkopów, ale też nie są tak estetyczne, jak te podziemne.

11. Czy ktoś z forumowiczów zakładał odkurzacz centralny? Czy jego komfort jest wart jego ceny. Prosił bym o konkretne argumenty za i przeciw podyktowane użytkowaniem, a nie „Super, pięknie zakładała mi firma... o nawet znalazłem ich stronę: www....”
Jakie trzeba ponieść koszty w trakcie budowy, a co można zostawić na perspektywę 2-4 lat?

Zalety:
- wygoda,
- cisza,
- łatwy montaż,
- estetyka,
- święty spokój ;)

Wady:
- konieczność montażu w trakcie budowy domu, lub rycia ścian,
- drogie komponenty mechaniczne, bo to stosunkowo nowy pomysł jest,
- więcej grzechów nie pamiętam ;)


Czy ktoś z forumowiczów realizuje podobny projekt?
Gdzie umiejscowiliście pralnię?
Czy oświetlenie pokoi na poddaszu jest właściwe czy dokładaliście okien?

Chętnie też wysłucham uwag i rad forumowiczów odnośnie projektu tj co powinniśmy jeszcze przemyśleć zanim zaczniemy adaptację projektu?

Sporo pytań ;) Jeśli chodzi o porady, to moje zdanie jest takie, że jadalnia powinna być zlokalizowana na wschód, ew. południowy-wschód, a na zachód/południowy-zachód powinien być zorientowany salon. Pomieszczenia techniczne i socjalne (np. łazienka i kuchnia, kotłownia) powinny być z północnej strony, bo tam są dodatkowe źródła ciepła i pary wodnej - latem będzie w tych pomieszczeniach zbyt gorąco w przypadku lokalizacji południowej.

Pozdro :)

panda
24-08-2009, 16:44
Czy jest ktoś kto instalował ogrzewanie z pompą ciepła w Łodzi lub okolicach (do 100 km) i chciałby się podzielić na miejscu swoimi obserwacjami?
No to przyjedź, jakieś 130 km w jedną stronę. Natomiast nie słuchaj tych co nie mają ale wiedzą że to przereklamowane, nieopłacalne, że cyt. "ilość kasy jest nieadekwatna do zysku energetycznego" (są jeszcze inne zyski).