PDA

Zobacz pełną wersję : Ziemia do ogrodu na piaszczystą glebę



rangifer
25-08-2009, 10:47
Mam kawałek działki koło domu, który chcę zamienić w ogród. Obecnie gleba wygląda na czysty piach, choć w okolicy rosną dęby i brzozy.

Chciałbym dorzucić na wierzch żyźniejszej ziemi, nie wiem tylko ile (minimalna grubość) i jakiej.
Będę wdzięczny za uwagi na ten temat.

Rangifer

hanka55
25-08-2009, 12:34
http://piaseczki.webpark.pl/

rangifer
25-08-2009, 13:02
Świetna stronka!
Tyle że po pobieżnym przestudiowaniu nadal nie wiem ile i jaką ziemię powinienem ściągnąć na działkę. Muszę to zrobić teraz zanim zacznę tworzenie ogrodu.

dominikams
25-08-2009, 18:41
Jak masz piach to musisz nawieźć gliny i wymieszać.

Elfir
25-08-2009, 22:46
A co chcesz sadzić w ogrodzie?
Wiele gatunków dobrze sobie radzi w piaskach, a po zwapnowaniu (piasek jest najprawdopodobniej kwaśny) i prawidłowej uprawie możesz zmienić warunki na działce.

Nawiezienie nawet 20 cm dobrego "czarnoziemu" (najczęściej mieszanki substratu torfowego z gliną lub gleby z dolin rzecznych) nie zmieni warunków glebowych drzewom i większym krzewom, bo one mają głębszy zasięg korzeni.

Zakładanie ogrodu rozłożyć sobie na raty, na 2-3 sezony - przekopywać kompost, obornik, liście, pokosy traw, wapnować (o ile nie chcesz mieć wrzosowiska i różaneczników), posiać nawóz zielony (np. facelię, lucernę). W ten sposób wprowadzasz do gleby większe ilości próchnicy i podnosisz jej pH.

Czarnoziem dajesz jedynie pod trawnik (od 3-5 cm przy nawadnianiu do 10-20 cm bez nawadniania) i miejscowo, do dołków przy sadzeniu (dołki niech beda dwa razy większe niż bryła korzeniowa)

Najlepiej oczywiście dobrać rośliny do posiadanego stanowiska.

rangifer
26-08-2009, 15:32
To moja pierwsza własna przestrzeń ziemna, nie mam doświadczenia ogrodniczego i przyznam, że nie wiem jeszcze co będę uprawiać, ale ogólne założenia są.
Nie przepadamy z żoną za wypieszczonymi trawnikami, tujami, strzyżonymi w kulki krzewami. Wolimy bardziej naturalnie wyglądające środowiska.
Chcielibyśmy połączyć estetykę z korzyścią, czyli kwiaty sukcesywnie kwitnące przez cały okres wegetacji (jedne przekwitają, pojawiają się inne), a do tego zioła, jakieś drzewka owocowe, większe krzewy, na siatce ogrodzeniowej i przy tarasie jakieś pnącza.
Wrzosowate są jak najbardziej na miejscu.
Sama działka jest malutka - ok. 500 m2 wolnej przestrzeni, a na jej granicy rośnie szpaler dębów w wieku na oko od roku do kilkudziesięciu lat.

natix
24-11-2009, 12:05
:)

Elfir
24-11-2009, 17:54
rangifer - czy te dęby rzucają cień na działkę?
Wiekszośc roślin lubiących słabsze gleby , wymaga pełnego nasłonecznienia

ArturPoniatowski
25-11-2009, 08:24
Byliny i kwiaty w ogrodzie odgrywają dużo rolę ale nie najważniejszą.Większość osób z którymi współpracujemy unika bylin do których ich staram sie przekonywać miło widzieć osobę która wyraźnie chce mieć coś ciekawszego i efektowniejszego niż ulubieńcy zimozielonych roślin.

Ogród to żywy obraz który się zmienia w ciągu roku. Kwiaty ożywiają scenerię skupiają na sobie uwagę, wprowadzają w zachwyt, niektóre wydają zapach (np, zioła o których Pan wspomniał). Jest jeszcze kilka aspektów które wpłyną na kształtowanie otoczenia Tak jak Elfir zapytała o położenie działki czyli jeżeli dęby wyrosną i zacienią cześć ogrodu? Jak ogród będzie wykorzystywany jaką ma pełnić funkcję dziec, rodzina , może maj Państwo upodobania co do jakiegoś konkretnego stylu itd. itd. Odpowiedzi na szereg pytań dadzą konkretne rozwiązanie problemu 500m2 przestrzeni :wink:

Pozdrawiam

rangifer
25-11-2009, 12:10
Odpowiadając na pytanie o dęby - te, które już są wyrośnięte nie rzucają cienia, ale wzdłuż działki od południa rośnie szpaler młodych drzewek, z których większość pewnie wyrośnie.
Rodzina jest z dzieckiem, raczej będą kolejne, więc przyda się miejsce na jakąś piaskownicę i skrawek trawy bez obsadzeń.
A upodobania, cóż, bardziej klimat wiejski niż przy rezydencji z wypielęgnowanym trawnikiem i równo przyciętymi krzakami. Nie przepadamy za wszechobecnymi tujami sadzanymi rządkiem.

Odnośnie użytk. ArturPoniatowski - zdaje się, że widzieliśmy się nie dalej niż we wtorek przy okazji przywózki ziemi (Milanówek, Piaskowa).

ArturPoniatowski
25-11-2009, 16:43
Odpowiadając na pytanie o dęby - te, które już są wyrośnięte nie rzucają cienia, ale wzdłuż działki od południa rośnie szpaler młodych drzewek, z których większość pewnie wyrośnie.
Rodzina jest z dzieckiem, raczej będą kolejne, więc przyda się miejsce na jakąś piaskownicę i skrawek trawy bez obsadzeń.
A upodobania, cóż, bardziej klimat wiejski niż przy rezydencji z wypielęgnowanym trawnikiem i równo przyciętymi krzakami. Nie przepadamy za wszechobecnymi tujami sadzanymi rządkiem.

Odnośnie użytk. ArturPoniatowski - zdaje się, że widzieliśmy się nie dalej niż we wtorek przy okazji przywózki ziemi (Milanówek, Piaskowa).

Tak Panie Tomku spotkaliśmy się. Nawet nie wiedziałem że Pan założył temat w związku ze swoją działką rzadko wpadam na forum ciągle w terenie.. puki ciepło
:D

Co do klimatu nie musi to być wiejski sugerował bym pod miejski tak by wskazywało położenie Pańskiej posesji lecz styl podobnie jak kolor to rzecz gustu style mogą się przenikać.

Taka moja propozycja przy tarasie Róża pnąca Compassion również spotykana pod nazwą Belle de Londres (stara odmiana w kolorze herbatnim kwitnie do samej jesieni rozsiewa wspaniały słodki zapach) do róży Potentilla fruticosa - Abbotswood oraz Campanula poscharskyana - roślina długo kwitnąca rośnie w słońcu i w półcieniu należy zapewnić jej więcej miejsca bo lubi sie rozrastać tworząc okrywowy dywan kolor liliowo -niebieski. Do kompozycji można dorzucić jeszcze Nerine Bowdenii kwiat rosnący z cebuli piękne kwiaty. Zrównoważeniem dla pnącej róży mógłby być Lilak perski (lub Lilak o kwitnieniu podobnym). Ta rabata zachwyci nas od maja do późnej jesień okresie w którym to miejsce najprawdopodobniej będzie najczęściej użytkowane.
Co do dzieci to raczej większy trawnik gra w piłkę, zabawy kącik - jak dla rodziców taras to dla dzieci piaskownica jakaś huśtawka czy nawet domek. Naturalnie będą wyglądały u Pana trawy Mariusz Surowiński ostatnio dużo pisze o żywopłotach, nasadzeniach z traw które wyglądają naturalnie nie trzeba ich strzyc. Co do drzewek owocowych zainwestować w takie które już będą owocować można dodać kilka krzewów owocowych w koncie dla dzieci zazwyczaj robimy kilka grządek truskawek poziomek jak i niewielki skrawek dla zabaw ogrodniczych poznające świat maluchy próbują swoich sił w sadzeniu nasion podlewaniu pielęgnowaniu. Wydaje się że 500m2 to tak niewielka przestrzeń dla mnie im mniejsza tym więcej i większe rośliny proponuje aby nie podkreślając miniaturowości. Jak by były jakieś pytania proszą pisać lub zapraszam na ogród w Grodzisku.

Pozdrawiam AP

ArturPoniatowski
25-11-2009, 16:43
Odpowiadając na pytanie o dęby - te, które już są wyrośnięte nie rzucają cienia, ale wzdłuż działki od południa rośnie szpaler młodych drzewek, z których większość pewnie wyrośnie.
Rodzina jest z dzieckiem, raczej będą kolejne, więc przyda się miejsce na jakąś piaskownicę i skrawek trawy bez obsadzeń.
A upodobania, cóż, bardziej klimat wiejski niż przy rezydencji z wypielęgnowanym trawnikiem i równo przyciętymi krzakami. Nie przepadamy za wszechobecnymi tujami sadzanymi rządkiem.

Odnośnie użytk. ArturPoniatowski - zdaje się, że widzieliśmy się nie dalej niż we wtorek przy okazji przywózki ziemi (Milanówek, Piaskowa).

Tak Panie Tomku spotkaliśmy się. Nawet nie wiedziałem że Pan założył temat w związku ze swoją działką rzadko wpadam na forum ciągle w terenie.. puki ciepło
:D

Co do klimatu nie musi to być wiejski sugerował bym pod miejski tak by wskazywało położenie Pańskiej posesji lecz styl podobnie jak kolor to rzecz gustu style mogą się przenikać.

Taka moja propozycja przy tarasie Róża pnąca Compassion również spotykana pod nazwą Belle de Londres (stara odmiana w kolorze herbatnim kwitnie do samej jesieni rozsiewa wspaniały słodki zapach) do róży Potentilla fruticosa - Abbotswood oraz Campanula poscharskyana - roślina długo kwitnąca rośnie w słońcu i w półcieniu należy zapewnić jej więcej miejsca bo lubi sie rozrastać tworząc okrywowy dywan kolor liliowo -niebieski. Do kompozycji można dorzucić jeszcze Nerine Bowdenii kwiat rosnący z cebuli piękne kwiaty. Zrównoważeniem dla pnącej róży mógłby być Lilak perski (lub Lilak o kwitnieniu podobnym). Ta rabata zachwyci nas od maja do późnej jesień okresie w którym to miejsce najprawdopodobniej będzie najczęściej użytkowane.
Co do dzieci to raczej większy trawnik gra w piłkę, zabawy kącik - jak dla rodziców taras to dla dzieci piaskownica jakaś huśtawka czy nawet domek. Naturalnie będą wyglądały u Pana trawy Mariusz Surowiński ostatnio dużo pisze o żywopłotach, nasadzeniach z traw które wyglądają naturalnie nie trzeba ich strzyc. Co do drzewek owocowych zainwestować w takie które już będą owocować można dodać kilka krzewów owocowych w koncie dla dzieci zazwyczaj robimy kilka grządek truskawek poziomek jak i niewielki skrawek dla zabaw ogrodniczych poznające świat maluchy próbują swoich sił w sadzeniu nasion podlewaniu pielęgnowaniu. Wydaje się że 500m2 to tak niewielka przestrzeń dla mnie im mniejsza tym więcej i większe rośliny proponuje aby nie podkreślając miniaturowości. Jak by były jakieś pytania proszą pisać.

Pozdrawiam AP

ArturPoniatowski
25-11-2009, 16:43
Odpowiadając na pytanie o dęby - te, które już są wyrośnięte nie rzucają cienia, ale wzdłuż działki od południa rośnie szpaler młodych drzewek, z których większość pewnie wyrośnie.
Rodzina jest z dzieckiem, raczej będą kolejne, więc przyda się miejsce na jakąś piaskownicę i skrawek trawy bez obsadzeń.
A upodobania, cóż, bardziej klimat wiejski niż przy rezydencji z wypielęgnowanym trawnikiem i równo przyciętymi krzakami. Nie przepadamy za wszechobecnymi tujami sadzanymi rządkiem.

Odnośnie użytk. ArturPoniatowski - zdaje się, że widzieliśmy się nie dalej niż we wtorek przy okazji przywózki ziemi (Milanówek, Piaskowa).

Tak Panie Tomku spotkaliśmy się. Nawet nie wiedziałem że Pan założył temat w związku ze swoją działką rzadko wpadam na forum ciągle w terenie.. puki ciepło
:D

Co do klimatu nie musi to być wiejski sugerował bym pod miejski tak by wskazywało położenie Pańskiej posesji lecz styl podobnie jak kolor to rzecz gustu style mogą się przenikać.

Taka moja propozycja przy tarasie Róża pnąca Compassion również spotykana pod nazwą Belle de Londres (stara odmiana w kolorze herbatnim kwitnie do samej jesieni rozsiewa wspaniały słodki zapach) do róży Potentilla fruticosa - Abbotswood oraz Campanula poscharskyana - roślina długo kwitnąca rośnie w słońcu i w półcieniu należy zapewnić jej więcej miejsca bo lubi sie rozrastać tworząc okrywowy dywan kolor liliowo -niebieski. Do kompozycji można dorzucić jeszcze Nerine Bowdenii kwiat rosnący z cebuli piękne kwiaty. Zrównoważeniem dla pnącej róży mógłby być Lilak perski (lub Lilak o kwitnieniu podobnym). Ta rabata zachwyci nas od maja do późnej jesień okresie w którym to miejsce najprawdopodobniej będzie najczęściej użytkowane.
Co do dzieci to raczej większy trawnik gra w piłkę, zabawy kącik - jak dla rodziców taras to dla dzieci piaskownica jakaś huśtawka czy nawet domek. Naturalnie będą wyglądały u Pana trawy Mariusz Surowiński ostatnio dużo pisze o żywopłotach, nasadzeniach z traw które wyglądają naturalnie nie trzeba ich strzyc. Co do drzewek owocowych zainwestować w takie które już będą owocować można dodać kilka krzewów owocowych w koncie dla dzieci zazwyczaj robimy kilka grządek truskawek poziomek jak i niewielki skrawek dla zabaw ogrodniczych poznające świat maluchy próbują swoich sił w sadzeniu nasion podlewaniu pielęgnowaniu. Wydaje się że 500m2 to tak niewielka przestrzeń dla mnie im mniejsza tym więcej i większe rośliny proponuje aby nie podkreślając miniaturowości. Jak by były jakieś pytania proszę pisać.

Pozdrawiam AP