PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie rosliny na słoneczne miejsce?



szarak
25-08-2009, 19:55
Jakie rosliny nadają się na słoneczne miejsce?

Elfir
25-08-2009, 22:40
A jaka gleba?
Załóżmy, ze kwaśna i nieco piaszczysta - wtedy dobrym rozwiązaniem jest urządzić wrzosowisko dla którego tłem będą różne odmiany brzóz, jałowców i różne gatunki sosen.

Gleba piaszczysta, ale obojętna do zasadowej (lub zwapnowana) to wymarzone stanowisko na karagany, perukowce, sosny, jałowce, oliwniki, lawendy, budleje, świerki kłujace ("srebrne"), sumaki, grusze, glediczje itd

Słoneczne miejsce na glebach cięższych, bardziej wilgotnych to doskonałe miejsce na żywotniki, klony, świerki, jodły, dęby, wiśnie i jabłonie ozdobne.

Jak widzisz, potrzebne jest więcej szczegółów: jaka gleba, ile wody jesteś w stanie zapewnić, jak duże mają to być rośliny?

szarak
27-08-2009, 13:36
Mi chodzi raczej o byliny małe krzewy a nie o duze drzewka.Ziemia jestżyzna ale raczej zbita malo przepuszczalna ,z podlewaniem raczej nie problemu

Elfir
27-08-2009, 18:14
jak zbita to gliny?

EDZIA
22-09-2009, 08:04
A jaka gleba?
Załóżmy, ze kwaśna i nieco piaszczysta - wtedy dobrym rozwiązaniem jest urządzić wrzosowisko dla którego tłem będą różne odmiany brzóz, jałowców i różne gatunki sosen.

Gleba piaszczysta, ale obojętna do zasadowej (lub zwapnowana) to wymarzone stanowisko na karagany, perukowce, sosny, jałowce, oliwniki, lawendy, budleje, świerki kłujace ("srebrne"), sumaki, grusze, glediczje itd

Słoneczne miejsce na glebach cięższych, bardziej wilgotnych to doskonałe miejsce na żywotniki, klony, świerki, jodły, dęby, wiśnie i jabłonie ozdobne.

Jak widzisz, potrzebne jest więcej szczegółów: jaka gleba, ile wody jesteś w stanie zapewnić, jak duże mają to być rośliny?

Elfir u mnie gleba piaszczysta,kwaśna - planuję urządzić wrzosowisko, co proponujesz jako tło. Nie chcę tam krzewów ani drzew.

Elfir
22-09-2009, 20:13
Jeśli to nie mają być krzewy to znaczy ze nie bedzie tła. Chyba, ze mówimy o ścianie budynku czy coś w ten deseń. Nie bardzo wiem w jakich warunkach ma powstac to wrzosowisko - jeśli jako wstęga pośród trawnika to oczywiste, ze nie trzeba tła. Natomiast jeśli przy ogrodzeniu, przy domu to potrzebne jest cos, co oszuka nasz wzrok (chyba ze za ogrodzeniem jest las), bo wrzosowisko skraca przestrzeń. Ponieważ wrzosy rosną na wysokości kolan a zasięg naszego wzroku jest większy - wzrok powinen ginąc pomiędzy krzewami, wysokimi trawami czy drzewkami - i to jest własnie tło.

EDZIA
22-09-2009, 20:43
http://images37.fotosik.pl/100/08f2bfaa042aab45.jpg

To stare zdjęcie teraz trochę inaczej to wyglada.
Przed tymi poziomo położonymi kamieniami jest pasek jak powyżej ok. 1 m szeroki i na tym niższym poziomie myślałam wrzosy posadzić

Elfir
23-09-2009, 21:14
Wrzosy z przodu a co z tyłu?

Bo z tymi kamieniami ładnie beda sie komponowac gożdziki (są zimozielone), ubiorek, smagliczka skalna, itp.