PDA

Zobacz pełną wersję : aronia-czy ktoś posadził?



Zołza
26-08-2009, 07:10
tak sie zastanawiam czy ktoś z Was ma aronię na ogrodzie, wiem że jej owoce są dobre dla osób wymęczonych psychicznie i fizycznie

ma ktoś doświadczenia w jej uprawie?

G.N.
26-08-2009, 07:30
Aronia zawiera spore ilości witamin (głównie C i P) i składników mineralnych potas, wapń, magnez, żelazo więc niby fajnie. Z drugiej strony mocno obniża ciśnienie krwi. Dla nadciśnieniowców dobra. Przy moim z lekka zapaściowym ciśnieniu, omijam dużym łukiem, poza tym smak nie za bardzo mi odpowiada.
Rośnie na byle czym i suchym i mokrym, byle trochę słońca miała

karolcia14m
26-08-2009, 08:07
U mnie rośnie krzew. Obecnie ma jakieś 3 metry wysokości i 4 szerokości. Przesadzany był dość duży i mieliśmy wątpliwości czy się przyjmie. Ale okazało się, że bez problemu. Co roku obsypany jest masą owoców. praktycznie nie nawożony, podlewany tylko przez deszcze. owoce są bardzo cierpkie ale po dodaniu odpowiedniej ilości cukru robi się z nich przepyszny sok. Idealne źródło witamin na zimę. No i oczywiście surowiec na wino i nalewki.

ave!
26-08-2009, 21:13
też mam aronię trzy krzaczki: tak jak pisali poprzednicy - krzew na trudne warunki - nie chorujący a przy tym ładny, a jesienią wygląda przepięknie - liście przebarwiają się na czerwono . Ja akurat lubię nietypowe smaki. I nalewka jest .... rewelacyjna (chociaż początkowy kolor nie wygląda zachęcająco :wink: )

piotrul
27-08-2009, 10:44
Też mam 4 krzaczory. Kompletnie się nimi nie interesuje (w sensie nie dbam) a rosną pięknie i masa owoców, aż gałązki uginają się do ziemii.
A poza tym słyszałem, że to jedna z niewielu roślin, które wogóle nie przyswajają zanieczyszczeń z gleby, owoce w 100% czyste - czy to prawda?

wari
27-08-2009, 23:48
To bujdy. To zywa roślina, wciąga wszystko to, co inne gatunki.