PDA

Zobacz pełną wersję : Czy podpisywać <Zawiadomienie o Zakończeniu Budowy> ?



Janusz314
27-08-2009, 16:32
Witam, parę miesięcy temu kupiłem dom od dewelopera (jeszcze wszystkiego mu nie zapłaciłem) i z własnymi ekipami prowadzę prace wykończeniowe (biały montaż , podłogi itd). Kilka dni temu mój elektryk natrafił na dziwne rzeczy w instalacji elektrycznej więc zażądałem od dewelopera dokładnych planów. Faktycznie w zatwierdzonym przez Starostwo projekcie miały być grubsze kable i po negocjacjach deweloepr zgodził się na częściową wyminę (mają zrobic w przyszłym tygodniu) .

Dzisiaj deweloper podsunął mi dzisiaj do podpisu dla starostwa pisemko <Zawiadomienie o Zakończeniu Budowy>. Pisemko zwiera m.in. klauzulę, że budowa prowadzona była zgodnie z z projektem (formalnie to ja podpisuje jako właściciel) . Jako załącznik dał .in. oświadczenie kierownika budowy, który potwierdził, że zmian w projekcie nie było. Jak wskazałem na zmiany (brak piorunochronu) to usłyszałem: zmian NIEISTOTNYCH się nie wykazuje. Czy brak piorunochronu to zmiana NIEISTOTNA ?

Faktycznie w umowie z dewloperem (luty 2009) nie było instalacji odgromwej ale była klauzula, ze dom bedzie budowany zgodnie z projektem. Deweloper upiera ię ,ze instalacja odgromowa < w tej okolicy nie jest potrzebna> a w projekcie użył typowego zestawu instalacji z pracowni architektonicznej.

Jeżeli to podpiszę pismo do starostwa , to pismo leży 21 dni w starostwie jeśli starostwo nie przyśle wtedy kontroli (czego nigdy nie robi) to można przystąpić do użytkowania domu ( a deweloper dostaje ostatnią ratę kosztów budowy). Pomimo nacisków odmówiłem podpisu, poprosiłem o czas do namysłu. Jak wybrnąć z tego problemu techniczno-prawnego ? Co powienem jeszcze sprawdzić ? Dzienniki budowy ?
_________________

krzys_i_aga
27-08-2009, 16:58
Jeśli musisz to podpisz ale zgłoś swoje uwagi do starostwa, a co do kontroli to nie są obowiązkowena budowach prywatnych natomiast obowiązkowe przy budowach developerskich, tylko nie wiem czy interesuje ich instalacja alektryczna i odgromowa. Instalację elektryczą odbiera energetyka i stanowi załącznik do odbioru budynku. Zarządaj pokazania odbioru instalacji elektrycznej !!!

Janusz314
27-08-2009, 22:12
Sprawa nie jest tak oczywista, bo instalacja <odgromowa> nie zostala wyszczególniona w zakresie prac do wykonania, który podpisalismy przy akcie notarialnym. W akcie była natomiast klauzula <Roboty budowlane winny być wykonane zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej>. Niestety w momencie podpsywania aktu deweloper udostepnial nam jako projekt kilka kartek z planami pomiesczeń + schematy instalacji. Nie widziałem, ze Projekt to <gruba ksiega> ostemplowana przez pracownie architektoniczna i Starostwo. Taka ksiege dostalem dopiero kilka dni temu i wtedy zobaczylem tam instalacje odgromową.


Jeśli musisz to podpisz ale zgłoś swoje uwagi do starostwa, a co do kontroli to nie są obowiązkowena budowach prywatnych natomiast obowiązkowe przy budowach developerskich, tylko nie wiem czy interesuje ich instalacja alektryczna i odgromowa. Instalację elektryczą odbiera energetyka i stanowi załącznik do odbioru budynku. Zarządaj pokazania odbioru instalacji elektrycznej !!!

aglig
28-08-2009, 08:15
Zgodnie z prawem budowlanym:
Art. 36a.
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2)charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3)(uchylony),
4)(uchylony),
5)zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6)zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7)ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

Tutaj wchodzi w grę tylko punkt 7 mozliwe czyli decyzja wzizt lub zapisy planu musiałyby nakzaywać umieszczenie instalacji odgromowej jest to raczej małoprawdopodobne ale możliwe.

Janusz314
28-08-2009, 09:34
Przejrzałem jeszcze raz Projekt. Instalacja odgromowa jest opisana jako część instalacji elektrycznej, tak jak instalacja oświetelniowa więc nie musiała być explicte wymieniana w akcie notarialnym. Z drugiej strony projektant dał projekt instalacji i wpisał " Każdorazowo należy przeanalizowac potrzebę wykonania instalacji odgromowej ... zgodnie z PN-86/E-05003/01 oraz PN-IEC 61024-1 , PN-IEC 61024-2" Czyli nie ma PRZYMUSU. Dzisiaj przejrzę te normy.

civic9
28-08-2009, 09:39
Abstrahując od tego, czy taki zapis w projekcie powoduje, że ta instalacja tam być musi czy może...
Projekt jest z gotowców? To chyba projektant jakiś go adaptuje i z tej adaptacji powinny wynikać decyzje o wszystkich takich opcjonalnych sprawach.
Załóżmy, że jednak musi być...

Jeśli chodzi o formalistów, to zmiany nieistotne się na tym zawiadomieniu właśnie wpisuje. Chociaż jeśli chodzi o coś takiego to pewnie mało kto się przejmuje. Ale gdyby tak piorun trafił, budynek się spalił, a był ubezpieczony - to ubezpieczyciel może sięgnąć do projektu i wykręcić się od odpowiedzialności z tego powodu. Będzie miał namacalny dowód, że "potrzeba wykonania instalacji" jednak była :)

Zmian istotnych za to się nie wpisuje na zawiadomienie :)
Dlaczego? Bo dla istotnych załatwiamy nowe pozwolenie na budowę i po tym przestają być zmianami.

A tak swoją drogą to u nas te zmiany / oświadczenie o braku zmian podpisuje kierownik budowy, i tak chyba powinno być.

Janusz314
29-08-2009, 22:46
Jeśli chodzi o formalistów, to zmiany nieistotne się na tym zawiadomieniu właśnie wpisuje. Chociaż jeśli chodzi o coś takiego to pewnie mało kto się przejmuje. Ale gdyby tak piorun trafił, budynek się spalił, a był ubezpieczony - to ubezpieczyciel może sięgnąć do projektu i wykręcić się od odpowiedzialności z tego powodu. Będzie miał namacalny dowód, że "potrzeba wykonania instalacji" jednak była :)

Zmian istotnych za to się nie wpisuje na zawiadomienie :)
Dlaczego? Bo dla istotnych załatwiamy nowe pozwolenie na budowę i po tym przestają być zmianami.

A tak swoją drogą to u nas te zmiany / oświadczenie o braku zmian podpisuje kierownik budowy, i tak chyba powinno być.

Dzieki za uwagi. Rzeczywiście na druczku <Zawiadomienie o zakończeniu budowy> jest lista załaczników jak następuje

=================================

Do zawiadomienia składam w załączeniu:
1. Dziennik budowy,
2. Oświadczenie kierownika budowy,
a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także – w razie korzystania z
ulicy, sąsiedniej nieruchomości , budynku lub lokalu,
3. W razie zmian nie odstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie kierownika budowy, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony.
4. Protokoły badań i sprawdzeń,
a) opinia kominiarska (ważna 1 rok od daty wystawienia)
b) protokół szczelności instalacji gazowej (ważny 1 rok od daty wystawienia)
c) protokół odbioru instalacji elektrycznej (ważny 5 lat od daty wystawienia)
d) .................................................. .............
5. Powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna,
6. Protokoły odbioru przyłączy,
7. Kopia pozwolenia na budowę,
8. Świadectwo charakterystyki Energetycznej Budynku,
9. Do wglądu zatwierdzony projekt budowlany.

=============================
Czy te załaczniki tworzą t.zw dokumentację powykonawczą ? Jestem w tym zagubiony bo od lutego hipoteka jest na mnie, i formalnie to ja prowadzę budowe (przepisano na mnie pozwolenie) ale udzieliłem deweloperowi prawa do reprezentowania mnie wobec urzędów.

Deweloper pokazał mi tylko zał. 2

====================================
OŚWIADCZENIE
KIEROWNIKA BUDOWY OBIEKTU BUDOWLANEGO


Świadom obowiązków wynikających z art. 22 pkt1-9 oraz na podstawie art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane ( tekst jednolity Dz. U. Nr 207 z 2003r. poz. 2016 z późniejszymi zmianami ) stwierdzam że obiekt budowlany:
.................................................. .................................................. .................................................. ..........................
.................................................. .................................................. .................................................. ..........................
(rodzaj obiektu, adres budowy)

Został zrealizowany zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym i warunkami
pozwolenia na budowę nr.........................z dnia ......................znak........................ ....................
wydanego przez .................................................. .................................................. ........................

W trakcje wykonywania robót budowlanych dokonano następujących zmian w stosunku do :

a) warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę.
b) zatwierdzonego powyższą decyzją projektu budowlanego.

Zmiany polegają na:
.................................................. .................................................. .................................................. ..........................
.................................................. .................................................. .................................................. ..........................
.................................................. .................................................. .................................................. ..........................
.................................................. .................................................. .................................................. ..........................
.................................................. .................................................. .................................................. ..........................
(wymienić każdą z podstawowych zmian)

Jednocześnie stwierdzam, że obiekt nadaje się do użytkowania.
=====================================

Zwróciłem naychmiast uwage ,ze kierwonik nie wpisał żadnych zmian Tłumacznie dewelopera było, ze zmiany są niestotne . Teraz widze, że to właśnie zmainy niestotne są wpisywane. Z drugiej strony kierownik ma wymienić każdą z podstawowych zmian ,. Czyli ma wymienić podstawowe zmiany niestotne ? Co się zwykle wymienia w takich sytuacjach ? U mni występują oprócz braku piorunochronu i zmiany w instalacji elektycznej (w tym częśc kabli ma s=1.5 mm2 zamiast 2.5 mm2), również dobudwowanie drewutni i domku narzędziowego. Drewutnia jest blisko granicy sąsiednij działki, która nalezy do dewelopera. Nidawno zorinetowałem sie, ze jest przepis o 4m . Może powinienem wziąc od dewelopera zaświadcznie, że zgadza się na wybudownie drewutni jako mój sąsiad. Czy takie oświadczenie byłoby ważne gdy deweloper sprzeda działke z domem nowemu właścicielowi ?

civic9
29-08-2009, 23:06
Czy te załaczniki tworzą t.zw dokumentację powykonawczą ? Jestem w tym zagubiony bo od lutego hipoteka jest na mnie, i formalnie to ja prowadzę budowe (przepisano na mnie pozwolenie) ale udzieliłem deweloperowi prawa do reprezentowania mnie wobec urzędów.


To wszystko trzeba zrobić, do kogo to należy to już zależy od Twojej umowy z developerem. Pozwolenie jest na Ciebie więc formalnie teraz już Ty odpowiadasz przed urzędami za dopełnienie wszystkich obowiązków.



Z drugiej strony kierownik ma wymienić każdą z podstawowych zmian ,. Czyli ma wymienić podstawowe zmiany niestotne ? Co się zwykle wymienia w takich sytuacjach ?

Teoretycznie ma wymienić wszystkie zmiany.



U mni występują oprócz braku piorunochronu i zmiany w instalacji elektycznej (w tym częśc kabli ma s=1.5 mm2 zamiast 2.5 mm2), również dobudwowanie drewutni i domku narzędziowego. Drewutnia jest blisko granicy sąsiednij działki, która nalezy do dewelopera. Nidawno zorinetowałem sie, ze jest przepis o 4m . Może powinienem wziąc od dewelopera zaświadcznie, że zgadza się na wybudownie drewutni jako mój sąsiad. Czy takie oświadczenie byłoby ważne gdy deweloper sprzeda działke z domem nowemu właścicielowi ?

Jeśli chodzi o obiekty dodatkowe - to jest odrębny tryb, bo trudno to nazwać zmianami. To są kolejne, nowe obiekty, o ile dobrze rozumiem co się kryje pod tymi nazwami. Teraz pytanie jakie formalności należy spełnić i jakie przepisów dopilnować (m.in. dotyczących odległości) przy drewutnia i domku narzędziowym. Coś tam się ostatnio zmieniało - poszperaj, szczególnie pod kątem zmian w tym roku. Oświadczenia sąsiada nie są ważne.

Janusz314
30-08-2009, 00:22
U mni występują oprócz braku piorunochronu i zmiany w instalacji elektycznej (w tym częśc kabli ma s=1.5 mm2 zamiast 2.5 mm2), również dobudwowanie drewutni i domku narzędziowego. Drewutnia jest blisko granicy sąsiednij działki, która nalezy do dewelopera. Nidawno zorinetowałem sie, ze jest przepis o 4m . Może powinienem wziąc od dewelopera zaświadcznie, że zgadza się na wybudownie drewutni jako mój sąsiad. Czy takie oświadczenie byłoby ważne gdy deweloper sprzeda działke z domem nowemu właścicielowi ?

Jeśli chodzi o obiekty dodatkowe - to jest odrębny tryb, bo trudno to nazwać zmianami. To są kolejne, nowe obiekty, o ile dobrze rozumiem co się kryje pod tymi nazwami. Teraz pytanie jakie formalności należy spełnić i jakie przepisów dopilnować (m.in. dotyczących odległości) przy drewutnia i domku narzędziowym. Coś tam się ostatnio zmieniało - poszperaj, szczególnie pod kątem zmian w tym roku. Oświadczenia sąsiada nie są ważne.
Dzieki za rady ! Moja drewutnia i domek narzędziowy przylegają do ściany garażu lub domu. Mam nadzieję, że deweloper wiedział co robi jak to budował. Fakt, że prosiłem o te dwa obiekty. Poszukam aktualnych przepisów. O ile pamietam to w kweitniu była nowela Ministra d/s insfrstruktury. Czy mogą być równiez inne dokumenty regulujace ta sprawę ?

Janusz314
30-08-2009, 15:18
Gdzie jest to uregulwoane, ze kontrola w budwoach prywatnych nie jest obowiązkowa, a jest obowiązkowa w budowach deweloperskich ? Czy to prawo czy zwyczaj ? Będe bardzo wdzięczy za informację !


Jeśli musisz to podpisz ale zgłoś swoje uwagi do starostwa, a co do kontroli to nie są obowiązkowena budowach prywatnych natomiast obowiązkowe przy budowach developerskich, tylko nie wiem czy interesuje ich instalacja alektryczna i odgromowa. Instalację elektryczą odbiera energetyka i stanowi załącznik do odbioru budynku. Zarządaj pokazania odbioru instalacji elektrycznej !!!