PDA

Zobacz pełną wersję : róznica między konfiturą a galaretką



Kasiorek
28-08-2009, 17:21
Czy ktoś mnie oswieci jaka jest róznica miedzy galaretka a konfiturą bądź dżemem. Mam fajny przepis na galaretkę ale nie wiem do czego potem jej użyć, jaką ma konsystencję. Na chlebek to to czy raczej do posmarowania ciasta.

JoShi
28-08-2009, 19:50
Jeśli to taka galaretka jak robi moja teściowa (1 kg cukru na litr czystego soku bez owoców) to mój mąż to używa do picia. Rozcieńcza w wodzie, choć nie rozpuszcza się dobrze i pije.

DPS
28-08-2009, 20:52
Konfitura (http://pl.wikipedia.org/wiki/Konfitura)
Galaretka (http://pl.wikipedia.org/wiki/Galaretka)

A dżem to podobnie jak konfitura, ale nie na syropie, a po prostu z cukrem, mniejszą jego ilością, może też być tam dodatek żelatyny czy innej substancji zagęszczającej konsystencję.

Kasiorek
28-08-2009, 21:03
tylko mi chodzi nie o taka zwykła galaretkę z żelatyną tylko taką
GALARETKA Z BIAŁEGO WINA Z PŁATKAMI RÓŻ
trudność: łatwe




Składniki
szklanka płatków róży
750 ml białego wina (gewurtztreminera)
1 żelfix 3:1
kilkanaście małych truskawek
250 gram cukru
kilka kropli olejku różanego opcjonalnie

Przygotowanie
Przelać wino do garnka, dosypać żelfix i zagotować. Dodać cały cukier i całość gotować około 2 minut. Pod koniec gotowania dodać truskawki. Kiedy zmienią kolor na pomarańczowy, dodać płatki róży i opcjonalnie dolać olejek różany. Gorącą galaretkę nałożyć po brzegi do wypieczonych w piekarniku słoików i dokładnie zakręcić wygotowanymi pokrywkami. Ustawić do góry dnem. Podczas studzenia słoiki obracać, wtedy płatki róży równomiernie rozłożą się w galaretce.

i zastanawiam się co się z taka galaretką potem robi

DPS
29-08-2009, 06:51
Podaje się jako wykwintny dodatek do ciast i deserów. :D
Galaretka ma konsystencję właściwą dla swojej nazwy, ale smakuje wyraźnie winem, więc doskonale komponuje się np. z lodami lub ciastem biszkoptowym, będzie też bardzo wytwornym dodatkiem do niektórych mięs obiadowych. :D

Ulka
29-08-2009, 08:52
Można też zrobić galaretkę dla abstynentów.
Najlepiej wychodzi z porzeczek. Można ją robić z przetartych owoców albo z soku, dodając cukru 1:1.
Podaje się normalnie do chleba zamiast dżemu.
Podobno super wychodzi z pigwy (prawdziwej, nie pigwowca). Dlatego zasadziłam drzewko i czekam na owoce.