PDA

Zobacz pełną wersję : ULGA REMONTOWA KIEDY A BUDOWLANA KIEDY



ewa dragon
05-01-2004, 15:34
mam pytanko
otrzymałam 31.12.03 pozwolenie na uzytkowanie ( odbiór częściowy ) czy mam prwo skorzystać z ulgi remontowej i jeszcze z budowlanej w 2004 r

saia
06-01-2004, 07:55
Nie ma już ulgi budowlanej - chyba, że przysługuje Ci kontynuacja.
Odliczenia - tylko remontowe. nie wiem tylko czy pozwolenie na użytkowanie gra rolę..... Jeżeli to była budowa to chyba o remoncie nie ma mowy......?

Wowka
06-01-2004, 09:37
Datą graniczną jest uprawomocnienie się pozwolenia na użytkowanie częściowe.
Do tej daty możesz odliczać wydatki na zakup towarów i usług związanych z budową (zakłądam, że prawa do tej ulgi nabyłaś) tej części budynku o której mowa w pozwoleniu. Po tej dacie możesz już zacząć remontować i modernizować tę samą część budynku.
Ulga budowlana na tę część budynku której nie dotyczyło pozwolenie na użytkowanie częściowe może być przez Ciebie wykorzystywana do dnia dokonania całkowitego "odbioru" budynku nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2004 r.

ewa dragon
06-01-2004, 10:14
cześć
dzieki za odpowiedzia ale nadal nierozzumiem co to znaczy uprawomocnienie odbioru, a jak z ulgą remonową mogę ją odliczać czy nie posiadam doniej prawa, ulge budowlaną odliczam na zasadzie praw nabytych.

Wowka
06-01-2004, 10:46
Ewa -
1- w pozwoleniu masz zapisaną datę udzielenia pozwolenia. Może być także informacja o terminie uprawomocnienia się pozwolenia. Jeśli takiej informacji brak to oznacza to, że pozwolenie uprawomocniło się w dniu wydania (podpisania).

2 - tzw. ulga remontowa nie jest w żaden sposób związana z tzw. ulgą budowlaną. W zależności od stanu prawnego możesz wykorzystywać te ulgi równicześnie lub też jedną po drugiej. W opisanej przez Ciebie (skrótowo) sytuacji masz prawo do skorzystania w latach 2004-2006 z ulgi związanymi z wydatkami na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej uff... :wink:
w celu dokonania remontu lub modernizacji lokalu mieszkalnego (tzn. już oddanego do użytkowania) do którego posiadasz tytuł własności.

Pozdrawiam

ewa dragon
14-01-2004, 14:19
To znów ja , jestem po rozmowie telefonicznej z urzędem skarbowym i dowiedziałam się iż tytuł prawny który posiadam odbiór częsciowy budynku wydany 31.12.03 nie uprwnia mnie do odliczenia bo niemam tytułu prawnego np wpisanego budynku do KW . a może ktoś wie czy jak tytuł prawny nabęde w 2004 r to mam uprawnienia do ulgi remontowej.
prosze o pomoc !!!!!!!1 :(

Inka1
14-01-2004, 15:05
Po pierwsze to ja Ci radzę: napisz do skarbowego pismo (pamiętaj o znaczku skarbowym), bo... prawo do ulgi rem/moder masz wtedy, gdy masz PRAWO do lokalu. Prawo masz wtedy, gdy działka Twoja, a lokal - w tym przypadku dom - ISTNIEJE formalnie od momentu uprawomocnienia się pozwolenia o czym pisał Wowka, czyli sumarycznie: możesz odliczać od odbioru domu
Pani opowiada Ci bzdury. To, czy masz budynek w księgach wieczystych nie ma tu nic do rzeczy :evil:

Inka1
14-01-2004, 15:10
a... może też wydrukuj sobie:

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=114&id=24369

i niech Pani pokaże, gdzie jest mowa o KW

ewa dragon
14-01-2004, 16:07
spróbuję napisać do skarbówki , ale czy jak bym miała prawo własności w 2004 r to ulga remontowa mi się należy czy zapóżno.
a jak z kontynuacją ulgi budowlanej mam do niej prawo czy straciłam ją w 2003 r. mam do zrobienia jeszcze tynk,ganek,tarasy itp czy mogę to odliczać w ramach ulgi budowlanej , :roll:

Inka1
14-01-2004, 16:39
ulga jest trzyletnia 2003-2005, nie musiałaś jej rozpoczynać w 2003r

co do ulg - to zdaje się Wowka się wypowiedział :wink:

budowlana - na część niezgłoszoną do odbioru
remontowa - na część odebraną

DankaO
18-01-2004, 18:22
witam.
mam tytuł prawny do budynku mieszklnego (odebrana budowa),który niejest ujawniony w KW, nie jestam tam zameldowana ,bo meldunek mam w mieszkaniu własnościowym
czy mogę odpisać w ramach ulgi remontowej np. zakup nowych okien (stare kupiłam wraz z budową)
co to znaczy "zajmowany lokal lub budynek mieszkalny"? w świetle ustawy o pdof?
danka

Wowka
19-01-2004, 09:54
DankaO - tak możesz odliczyć od podatku koszty zakupu tych okien. Warunkiem uzyskania prawa do odliczenia jest posiadanie tytułu prawnego do danego lokalu. Z punktu widzenia ustawy o powszechnym podatku dochodowym od osób fizycznych... Miejsce zameldowania na pobyt stały (lub czasowy) w takim przypadku nie ma jakiegokolwiek znaczenia.

Bazylka76
20-01-2004, 15:18
A ja mam troszkę inny problem. Pozwolenie na budowę otrzymałam 07.01.2003. i tym samym mam prawo do ulgi tkz. odsetkowej. Raty odsetek zaczełam płacić w lipcu 2003r. Kiedy będe mogła je sobie odliczyć? Zakładając ,że dokumenty o zakończeniu budowy złożyłam w Starostwie 11.12.2003. i do tej pory nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.
Druga sprawa : zameldowałam się w nowym domu 23.12.2003r. (na podstawie ksera wniosku z pieczątką starostwa że przyjeli dokumentacje) , a 30.12.2003 zakupiłam płytki , czy mogę je odliczyć w ramach ulgi remontowo-budowlanej? Przypomnę nie mam żadnego dokumentu ze Starostwa. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

ewa dragon
20-01-2004, 15:32
A JA MAM INNY PROBLEM, zaczełam oglądać rachunki , zadzwoniłam do U.s I NADAL NIEWIEM CZY MOŻNA ODLICZAĆ OPŁATE ZA PRZYŁĄCZE ENERGETYCZNE, RACHUNKI za prąd budowlanyprzeczytałam w wątkach że można.
i jeszcze coś :mam odbiór częściowy z datą 31.12.03 i chciała bym kontynować ulgę budowlaną co mogę odliczyć w ramach tej ulgi jeżeli inspektorat w decyzji napisał mi tylko że daje 2 lata na zakończenie budowy garażu , czy rzeczy nie dokończone a nie ujęte w decyzji można odliczać np tynk, ocieplenie budynku, budowa tarasu, schodów
.

zuzka
23-01-2004, 16:36
do ewa dragon:
Jeżeli masz fakturę VAT to możesz odliczać, ale z tego co wiem te złodzieje z ZE nie wystawiają na przełącze faktury.
Podobno w niektórych urzędach wyrażają zgodę na odliczenie rachunku, ale u mnie się nie zgodzilil :(

Wowka
24-01-2004, 23:00
Zuzka. Nie nazywaj złodziejem tego kto nim nie jest. (przynajmniej jeśli chodzi o temat wystawiania faktur na przyłącze)

Fakturę Vat można wystawić tylko w przypadku sprzedaży towaru lub usługi objętej poadtkiem Vat (obojetne jaka stawka 22, 7, ) czy tez zwolnione).
Dokonanie przyłącza nie podlega opodatkowaniu Vat i dlatego też ZE nie ma prawa wystawić faktury Vat na tę usługę. Podobnie gazownia.

Jest wyjaśnienie Ministra Finansów w tej sprawie które nakazuje Urzędom Skarbowym honorować rachunki wystawiane przez ZE i ZG dot. przyłączy co pozwala podatnikom odliczyć ich koszt od podatku w ramach ulgi budowlanej.
Pisałem i ja i kilku innych forumowiczów już o tym na forum.
Jeśli miałaś problemy z odliczeniem to oznacza że miałaś pecha trafić na niekompetentnego pracownika US. Poszukaj na forum informacji na ten temat i napisz do US pismo w tej sprawie. Możesz nawet skorygować (kotrekta) swoje zeznanie za dowolny rok. A US ma obowiązek nadpłatę podatku uwzględnić. Druki starych PITÓW nawet sprzed roku 2000 znajdziesz na stronie internetowej Min. Finansów www.mf.gov.pl
Pozdrawiam i życzę powodzenia

ewa dragon
26-01-2004, 09:01
dzieki za informacje , już sama znalazłam artykuł związany z tym tematem jeżeli ktoś jeszcze szuka jest interpretacja ministerstwa finasów w Doradcy podatnika nr 2 z 10.01.02004 stycznia ,Artykuł ten mówi iż faktycznie można odliczyć opłatę przyłączeniową mimo braku faktury VAT.
dzięki za zainteresowani :P

ewa
28-01-2004, 08:00
Przyłącza wodnego nie odliczyłam bo gmina nie daje na nie faktur ani rachunków. Za to udało mi sie odliczyć rachunek za przyłącze el. Nachodziłam się co prawda do US, pokazałam ustawę itp i poprosiłam o konsultację z radcą prawnym US. I dopiero to poskutkowało. Przetarłam szlaki w moim US z którego jestem wyjątkowo zadowolona :D
Rachunki za prąd budowlany też odliczam (sama kobietka z US mi o tym powiedziała). Nie wiem tylko czy mogę je odliczać po częściowym odbiorze domu a co za tym idzie odebraniu instalacji i zmianie taryfy (już nie jest to prąd budowlany).
E.

ewa dragon
28-01-2004, 11:13
mam pytanko ja mam rachunek na prąd budowlany od 30.10.03 do 14.01.04 może ktoś wie w jaki sposób rozliczyć ( rozbić taki rachune ) bo część opłaty jest za 2004 r
może ktoś wie jak jest z rozliczeniem rachunków za paliwo jak ktoś własnym transportem woził towar na budowę.
:P

Wowka
28-01-2004, 11:34
ewa dragon. Wątpię byś mogła odliczyć koszty paliwa wykorzystanego na transport mat. bud. własnym samochodem. No, chyba, że masz zarejestrowaną firmę świadczącą min. usługi transportowe.
Sam wielokrotnie woziłem swoim samochodem najprzeróżniejsze elementy ale do głowy by mi nie przyszło by koszt paliwa wliczyć w koszty budowy do odliczenia podatku. Idąc tym tokiem rozumowania można byłoby odliczyć także i koszty posiłków spożytych na budowie. Bo przecież podczas pracy zapotrzebowanie energetyczne organizmu wzrasta...... .

A tak na poważnie, gdyby była taka możliwość (w co wątpię) to można byłoby taki wydatek udokumentować kompletem następujących dokumentów: faktura za paliwo, faktura za zakupione materiały oraz Twoje oświadczenie o wykorzystaniu prywatnego środka transportu z rozliczeniem ilości kilometrów. I tu pytanie! Czy obliczać stawkę kilometrów wg. tzw. wskaźnika delegacyjnego zawierającego także współczynnik amortyzacji pojazdu? Czy też tylko wg. fabrycznej normy zużycia paliwa przez dany pojazd.

Powtarzam, że szczerze w to wątpię.
Moim zdaniem taki transport jest częścią szerokiego wachlarza kosztów własnych inwestora które nie podlegają odliczeniu w ramach ulg.
Niemniej może ktoś z Forumowiczów posiada jakieś informacje lub też doświadczenia w tym temacie.

Pozdrawiam

Wowka
28-01-2004, 11:39
mam pytanko ja mam rachunek na prąd budowlany od 30.10.03 do 14.01.04 może ktoś wie w jaki sposób rozliczyć ( rozbić taki rachune ) bo część opłaty jest za 2004 r
:P

Nie musisz niczego rozbijać. Za ten prąd zapłacisz (lub już zapłaciłaś) w roku 2004. I w związku z tym odliczenie za ten wydatek możesz wykazac dopiero w druku Pit za rok 2004. Czyli masz na czas do 30 kwietnia 2005 r.

To, że więkzość tej energii wykorzystałaś w ubiegłym roku podatkowym nie ma żadnego znaczenia. Istotna jest data poniesienia wydatku czyli zapłaty należności za fakturę.
Pozdrawiam ponownie

Wowka
28-01-2004, 13:46
Do ewy dragon i Zuzki na poparcie mojej poprzedniej wypowiedzi dot. możliwości odliczenia od podatku kosztów dokonania przyącza energetycznego udokumentowanego nie faktura Vat lecz rachunkiem- podaję link do stosownego wyjaśnienia jednego z US (w Skierniewicach)
Wyjaśnienie to umieszczone jest na stronie internetowej Izby Skarbowej w łodzi

http://www.izbaskarbowa.lodz.pl/index.php?page=know&id=1498

DankaO
28-01-2004, 20:35
Dzięki Wowka za odpowiedź-,trochę długo mnie nie było na forum :) męczy mnie tylko to okreslenie,że lokal muszę "zajmować"

Danka

Wowka
29-01-2004, 07:41
Danka0 - opisz po prostu jak konkretnie wygląda Twoja sytuacja.
Czy lokal do którego masz tytuł prawny a w nim nie zamieszkujesz ma jakiegoś innego mieszkańca?
Czy płaci tobie czynsz?
Czy zgłosiłaś ten fakt w urzędzie skarbowym i odprowadzasz z tego tytułu podatek?

Jeśli na któreś z tych (dwóch) powyższych pytań odpowiedź jest twierdząca to ulga remontowa Tobie nie przysługuje. Koszty remontu możesz wliczyć sobie po prostu w koszty umniejszając tym samym podatek. Jeśli zaś wynajmujesz na "czarno" - to sama wiesz......

Jeśli zaś mieszka tam ktoś z kim sporządziłaś "umowę użyczenie" (czyli mieszka tam "bezpłatnie" to tym samym właśnie tej osobie przekazałaś "tytuł prawny" do lokalu. Czyli ta osoba może z własnego podatku odliczyć koszty remontu.

Jak widzisz możliwości jest wiele i zależą one od konkretnej sytuacji. Dlatego też odpisz.

DankaO
29-01-2004, 18:28
obecnie mieszkam w swoim mieszkaniu własnościowym,kupiłam w 2003r. rozpoczetą budowę (w budynku były już okna,kaloryfery ,piec CO, instalacja wodna,elektryczna,telefon)
budowe zakończyłam w styczniu i nikt tam nie mieszka.
Sprawa w tym,że chcę teraz wymienić te okna (stare,skrzynkowe) na nowe plastiki i uważam,że można to pociągnąć pod modernizację i chcę skorzystać z ulgi remontowej, ale w pdof pisze,że ulga przysługuje gdy mam tytuł do lokalu/budynku mieszkalnego (mam tytuł-akt notarialny zakupu) zajmowanego przez podatnika (a ja go nie zajmuję tj.jeszcze tam nie mieszkam i nie jetem tam zameldowana), poza tym budynek nie jest jeszcze ujawniony w księdze wieczystej.
Mam zamiar zamieszkać w domu na wiosnę po wymianie okien.Poza tym nie wszystkie pomieszczenia są wykończone i chcę w ramach ulgi remontowej rozliczyć koszty zakupu glazury(zakup w styczniu)
Tak wygląda cała sprawa, może dmucham na zimne, ale wiecie jak to jest z US
A jeśli chodzi o wynajmy "na czarno" -to nie wchodzi w grę,chce spać spokojnie.
Danka

Wowka
30-01-2004, 07:13
Piszesz, że budowę zakończyłaś w styczniu... Czy mam rozumieć przez to, że dokonany został odbiór budynku? Jeśli tak to w świetle predstawionej przez Ciebie sytuacji masz prawo odliczyć w roku 2004 i 2005 wydatki na remont i modernizację zarówno mieszkania własnościowego jak i nowowybudowanego (odebranego przez PNB) budynku.
Pozdrawiam

DankaO
31-01-2004, 18:27
Tak też myślałam,ale spokoju mi nie dawało słowo "zajmowany" lokal-w miom przypadku dom,bo tak naprawdę to go jeszcze nie zajmuję.
Ale, dzięki za odpowiedź
Danka

Inka1
01-02-2004, 10:34
Danka, gdyby tak ważne było słowo "zajmowany" to ktoś, kto ma 2 mieszania - logicznie rzecz biorąc - mógłby odliczac ulgę remontową TYLKO mieszkania, w którym mieszka, a tak nie jest, śpij spokojnie :wink: - w ramach JEDNEJ ulgi może odliczać remonty wszystkich mieszkań/domów, których jest właścicielem

DankaO
06-02-2004, 22:27
Dzięki Inka,
może byłam nudna, ale urzednicy lubią się czepiać każdego słowa-kiedyś pracowałam w podobnej do US instytucji i wiem jak to działa.
Nie chcę generalizować, bo są też ludzie kompetentni i oni właśnie nie czepiają się byle czego, bo umieją wychwycić meritum sprawy, ale spotykam się z takimi ,którzy dają upust własnej frustracji starając się udowodnić kto jest górą.
Kochani urzędnicy - nic tak dobrze nie robi jak rzetelna wiedza i odrobina życzliwości. Sezon Pit-ów nastał.
Danka