PDA

Zobacz pełną wersję : Blachodachówka sam na sam



boszax
30-08-2009, 19:12
Witam. Będę sam kładł blachodachówkę na jednospadowym dachu na werandzie jest to około 40m2 3,5mx11m. Sytuacja na dzień dzisiejszy to pełne deskowanie pokryte papą wierzchniego krycia. Mam kilka wątpliwości:
1. Najpierw montować rynny, czy blachodachówkę.
2. Jak ustawić blachę względem okapu, czy wysunąć trochę poza, czy na równo.
Ogólnie jaka powinna być prawidłowa kolejność prac związanych z obróbkami, blachami i rynnami. Wyczytałem też, że nie raz trzeba dawać pierwszą łatę wyższą od reszty i jest to związane z linią okapu (pytanie 2). Mógłby mi to ktoś rozjaśnić.
Proszę o dobre rady i to nie koniecznie dekarzy :lol:

r-32
30-08-2009, 20:13
... Mógłby mi to ktoś rozjaśnić.
Proszę o dobre rady i to nie koniecznie dekarzy :lol:

A czemu to "nie koniecznie dekarzy" !??
Chciałbyś żeby Cię strzygła krawcowa ?:o
Polecam thriller "DACH W DOBRYCH RĘKACH" Andrzeja W.:wink:
Znajdziesz go w dziale - Ogłoszenia drobne

Pozdrawiam

boszax
30-08-2009, 20:23
Napisałem nie koniecznie dekarzy bo mogą się przecież wypowiedzieć ludzie u których dekarze pracowali na dachu, dzięki czemu mogli podpatrzeć co i jak :) A zresztą to i tak mogą się wypowiadać wszyscy jest wolność słowa :lol: A o panu Andrzejowi W. słyszałem już wcześniej i mam nadzieję, że też coś podpowie.

pietrekzbronami
31-08-2009, 06:24
Witam!

Podsyłam link do instrukcji montażu:
- http://www.blachotrapez.eu/images/stories/do_pobrania/dachowka_instrukcja_montazu.pdf
- http://www.blachotrapez.eu/images/stories/do_pobrania/blacha_trapezowa_instrukcja_montazu.pdf

W kolejności: deska czołowa, konrłaty, łaty, rynny, blacha :)

boszax
31-08-2009, 10:09
Dzięki tej instrukcji nie czytałem ale jak większość jest mało szczegółowa i o obróbkach nic nie mówi.

Techno200
31-08-2009, 20:31
Postaram sie pomoc. Przede wszystkim nabijamy kontrlaty 5cm x 2,5 wzduz krokwi bezposrednio na pape.Mozna tez dac zwykla deske calowke tylko wasko 7-9cm. Bedzi ci latwiej pozniej laczyc rzedy lat. Pozniej zaczynamy nabijac laty. Zaczynamy od dolu od samej krawedzi. Przewaznie daje sie laty 5/4 cm lub rzadziej 6/4. Pierwsza lata idzie na sztorc, mozna tez nabic kawalek deski 2,5cm, reszta lat na plask. Odmierzamy od srodka (od osi) 27cm do drugiej laty. Nastepne co 35cm, chyba ze modul blachodachowki jest inny. Dla ulatwienia mozna zrobic sobie przymiar lapiacy late od gory lub od dolu. Laty bijemy pod zylke, niwelujac wrzelkie roznice podbijajac np plyte pilsniowa twarda. Jesli do krokwi jest przybita deska czolowa to wykonujemy obrobke - pas podrynnowy. W katalogach roznych producento sa podane ksztalty. Mniej wiecej przypomina ona litere L nastepnie do tej obrobki przykrecamy haki rynnowe. Musza to byc haki doczolowe. Co chodzi o montarz rynien to zalezy od producenta. Niektore profile daja sie zanstalowac i przed i po polozeniu blachodachowki. Przewaznie montuje sie przed polozeniem. I teraz jak to zrobic. W twoim przypdaku mozna zastosowac jeden lej spustowy, Moze byc umiejscowiony centralnie lub z jednej strony. Trzeba zadbac o odpowiednie spadki. Mysle ze doslownie 2-3 cm wystarczy. Co chodzi o wpuszczaanie blachy w rynne to nalezy wpuscic okolo 7cm, mniej wiecej tyle wychodzi nam tak aby wkrety wypadly w odpowiednim miejscu - gdzie to miejsce? A no pod samym uskokiem okolo 1cm ponizej ja to nazywam wodospadku. Z wyjakiem pierwszej laty gdzie wkret wychodzi przed uskokiem - niejako tak na gorze. Do wkrecania blachy nalezy uzywac wkretow farmerskich 4,8x35 na kluczyk 8, najlepiej robic to wkretarko ze sprzeglem, Wkret dokrecamy tak aby gumka spod podkladki wyszla na okolo 1mm. Mocniejsze wkrecanie jest szkodliwe. Wkrety wkrecamy na wszystkich falach naroznych, tych z boku, z dolu i z gory. Na koncu przykrecamy wiatrownice - I one w urposzczeniu tez przypominaja litere L, tylko ze odwrocona do gory nogami. Wazna zasada - nie tniemy blach ocynkowanych i kolorowych katowkami ani zadnymi narzedziami wytwarzajacymi wysoko temperature. Po czyms takim blacha rdzewieje i wyglada paskudnie.

Mnie wiecej tak to wyglada.Troche uproscilem pare rzeczy, reszte doczytasz w instrukcjach Jak masz pyania to pisz.

boszax
31-08-2009, 20:49
Dziękuje za podpowiedzi. Na kilku budynkach widziałem, że blacha kończy się równo z linią okapu. Do rynny wchodzi pas nadrynnowy. Czy przy takim sposobie montażu również trzeba "cudować" z pierwszą łatą?