PDA

Zobacz pełną wersję : jak wzmocnic stare fundamenty wykonane z piaskowca?



cool_beny
02-09-2009, 08:48
Witam jak w temacie, odziedziczyłem po przodkach domek na wsi, jest to w sumie dziwny twór ówczesnej sztuki budowlanej, połowa domu jest drewniana natomiast druga murowana z pustaka. Wiek domu jaki mi się udało mniej więcej ustalić to około 80 - 100 lat. Zgodnie z dawnymi zwyczajami został wybudowany w najgorszym terenie pod względem rolniczym co za tym idzie znajduje się na nierównościach około 80 metrów od parowu (według podań rodzinnych parów została wybudowana przez Niemców jako rów przeciw czołgowy wraz z upływem czasu i erozji znacznie się pogłębił) Gleba na terenie której została postawiona chałupka to glina co za tym idzie w moim odczuciu wszelkie te czynniki sprawiają że dom miejscami osiada a miejscami się podnoś. Do tego dochodzi fundament z piaskowca który się "sypie". Jeden z fachowców doradził mi "podniesienie" domu i postawienie nowych fundamentów, podobno się tak robi nie mniej jednak to ogromny koszt a ja chce z żonką budować się na tej działce za kilka lat Dlatego moje pytanie brzmi jak zabezpieczyć fundamenty z piaskowca przed dalszą erozją? Myślałem nad oklejeniem klinkierem ale obawiam się że za rok klinkier odpadnie razem z częścią fundamentu i mój zabieg na nic się nie zda. Może macie jakieś pomysły jak zabezpieczyć go? za wszelkie propozycje będę serdecznie wdzięczny

Pozdrawiam
Rafał