PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki upad dla rur kanalizacyjnych?



madzioras
02-09-2009, 13:14
Witam,

Jaki zazwyczaj przyjmuje się upad dla rury kanalizacyjnej?

j-j
02-09-2009, 13:33
Jak upada to zależy z jakiej wysokości ;).

Spadek dobiera sie w zależności od materiału i średnicy a także w zależonsci od tego czy plyną tym wody deszczowe czy sanitarka i też od tego czy jest to sieć czy przykanalik i także od przepływu scieków.
Dla przykanalika dla domku jednorodzinnego o średnicy DN160 z PCV będzie minimalnie 1,5% a max. ok. 25%.

pzdr

Zbigniew100
02-09-2009, 13:37
Witam,

Jaki zazwyczaj przyjmuje się upad dla rury kanalizacyjnej?

Minimalny spadek dla przewodów odpływowych kanalizacji sanitarnej;
100 -- 2 %
150 -- 1,5 %

Maksymalne to 15%

:wink:

madzioras
02-09-2009, 20:24
Jak upada to zależy z jakiej wysokości ;).

Spadek dobiera sie w zależności od materiału i średnicy a także w zależonsci od tego czy plyną tym wody deszczowe czy sanitarka i też od tego czy jest to sieć czy przykanalik i także od przepływu scieków.
Dla przykanalika dla domku jednorodzinnego o średnicy DN160 z PCV będzie minimalnie 1,5% a max. ok. 25%.

pzdr

Mam na myśli rury dla sanitarki, odprowadzenie do szamba. Średnica... No właśnie, jaka byłaby najlepsza dla domu jednorodzinnego. 160 mm wystarczy? A może 200 mm?

Zbigniew100
02-09-2009, 20:33
160 spokojnie wystarczy. :)

CityMatic
02-09-2009, 20:48
160 to dużo i w zupełności wystarczy :wink: ze spadkiem 3%-5%

j-j
03-09-2009, 06:41
Madzioras, 160 w zupełności wystarczy.

pzdr

edi1977
03-09-2009, 10:32
Prosze powiedzcie czy jest to dopuszczalne. Moj instalator w calym domu zastosowal spadek do rur kanalizacyjnych 2 - 3 %. Ale w pomieszczeniu gospodarczym z ktorego rura wychodzi na zewnatrz spadek jest wiekszy. Czy moze tak byc? Czy moze spadek powinen byc rowny w calym domu?

Zbigniew100
03-09-2009, 10:50
Prosze powiedzcie czy jest to dopuszczalne. Moj instalator w calym domu zastosowal spadek do rur kanalizacyjnych 2 - 3 %. Ale w pomieszczeniu gospodarczym z ktorego rura wychodzi na zewnatrz spadek jest wiekszy. Czy moze tak byc? Czy moze spadek powinen byc rowny w calym domu?

Może tak być.

edi1977
03-09-2009, 11:03
No to troche odetchnalem bo juz myslalem ze jest to do poprawy. Mam jeszcze jedno pytanie. Wiele bylo mowy na temat glebokosci na jakiej powinna byc rura na zewnatrz. Moj instalator wyprowadzil ja na glebokosci 50 cm. Mowi ze i tak mam w planie nadyspanie 20 cm ziemii oraz rura bedzie schodzila z upadkiem. Jak posadowi ja za gleboko to potem bedzie problem podlaczenia do kanalizy (jeszcze jej nie - ma byc za dwa lata). Sasiedzi maja tak jak moj instalator mowi i nic sie nie dzieje. Co zrobic z tym faktem? Zostawic i ewentualnie dodac otuline czy kazac poprawic ?

Jarek.P
03-09-2009, 11:23
Sasiedzi maja tak jak moj instalator mowi i nic sie nie dzieje. Co zrobic z tym faktem? Zostawic i ewentualnie dodac otuline czy kazac poprawic ?

Skoro u sąsiadów jest OK, to dlaczego u Ciebie ma być źle?
Generalnie ścieki płynące są ciepłe i nie zamarzną, choć otulinę warto byłoby dać, gdybyś nad tą rurą miał mieć ze 20cm gruntu, przy 70 wogóle nie ma o czym mówić.
A przy okazji, to z czym rura będzie wychodziła, to raczej spadek jest, nie upadek ;)

J.

Zbigniew100
03-09-2009, 11:53
Sasiedzi maja tak jak moj instalator mowi i nic sie nie dzieje. Co zrobic z tym faktem? Zostawic i ewentualnie dodac otuline czy kazac poprawic ?

Skoro u sąsiadów jest OK, to dlaczego u Ciebie ma być źle?
Generalnie ścieki płynące są ciepłe i nie zamarzną, choć otulinę warto byłoby dać, gdybyś nad tą rurą miał mieć ze 20cm gruntu, przy 70 wogóle nie ma o czym mówić.
A przy okazji, to z czym rura będzie wychodziła, to raczej spadek jest, nie upadek ;)

J.

j.w.

Buszmen
03-09-2009, 18:14
Także mam pewien problem związany z kanalizacją. Jedna łazienka znajduje się wprost nad pokojem dziennym i w związku z tym pion kanalizacyjny będzie poprowadzony tuż za jedną ze ścian właśnie przy pokoju dziennym. Chciałbym jednak aby pion ten nie hałasował i nie wydawał różnych nieprzyjemnych dźwięków. Jak można poradzić sobie z tym problemem? Jakie średnice rur odpływowych zastosować, jaki rodzaj rur (niskoszumowe)? Jak zaizolować akustycznie pion? Odpowietrzenie? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Odległości urządzeń sanitarnych w łazience od planowanego pionu to: Wanna - 390 cm, Toaleta - 315 cm i Umywalka - 70 cm.

j-j
03-09-2009, 18:45
Niskoszumowe np. AS Wavinu lub wełną obłożyć.
Średnice w zależności od odleglości i ilości załamań ale w posadzce zalanej dałbym od umywalki przy podanych przez ciebie odległościach- 50 mm
wanna- 75 mm, kibel 110 mm ale 3 m to kawalek drogi, nie da rady bliżej (?), ale jeśli już tak MUSI być to dodatkowa wentylacja by się przydała i kibel najkepiej włączyć osobno w pion poniżej wszystkiego.

pzdr

Buszmen
03-09-2009, 19:17
Rozumiem, że głównym problemem jest odległość toalety od pionu? Być może udałoby się ograniczyć tę odległość do około 2m. Poprawiłoby to sytuację? Na odpływie trzeba przewidzieć także jedno kolanko 45st. Jeszcze jedno pytanie. Da się tak wykonać kanalizację aby była całkowicie niesłyszalna? Nawet np. podczas spłukiwania toalety?

Rzuty z układem pomieszczeń: p a r t e r (http://img208.imageshack.us/img208/6045/parter1008.jpg), p i ę t r o (http://img14.imageshack.us/img14/5562/pietro1008.jpg). Chodzi o łazienkę przy sypialni.

andk
03-09-2009, 19:39
Odległość od pionu to uwaga co do sprawnego działania kanalizacji w ogóle. Na hałas wpływu raczej to nie będzie miało. Czy może być bezgłośna? Może. Obudowa pionu powinna być z masywnego materiału a rura otulona wełną.

Buszmen
03-09-2009, 19:43
Masywna, czyli np. pustak z dużymi otworami wewnątrz wypełnionymi betonem? Chodzi o dodatkową (poza wełną) barierę dźwiękochłonną?

madzioras
03-09-2009, 20:51
Sasiedzi maja tak jak moj instalator mowi i nic sie nie dzieje. Co zrobic z tym faktem? Zostawic i ewentualnie dodac otuline czy kazac poprawic ?

Skoro u sąsiadów jest OK, to dlaczego u Ciebie ma być źle?
Generalnie ścieki płynące są ciepłe i nie zamarzną, choć otulinę warto byłoby dać, gdybyś nad tą rurą miał mieć ze 20cm gruntu, przy 70 wogóle nie ma o czym mówić.
A przy okazji, to z czym rura będzie wychodziła, to raczej spadek jest, nie upadek ;)

J.

Uczepiliście się z tym upadkiem. Tak mi się napisało i tyle. Grunt że wszyscy wiedzą o to chodzi :-) A ja biję się w pierś i obiecuję poprawę :-)

j-j
04-09-2009, 06:38
Buszmen. wystarczy wełna albo niskoszumowe rury.
2 m i kolano 45 st., hmm włącz poniżej wszystkiego i może bez wentylacji dodatkowej ale ja bym jednak ją zalecał nawet przy 2 m bo to też nie mało jak na kibelek.

pzdr

INsideOUT
18-06-2010, 14:19
Rozumiem, że głównym problemem jest odległość toalety od pionu? Być może udałoby się ograniczyć tę odległość do około 2m. Poprawiłoby to sytuację? Na odpływie trzeba przewidzieć także jedno kolanko 45st. Jeszcze jedno pytanie. Da się tak wykonać kanalizację aby była całkowicie niesłyszalna? Nawet np. podczas spłukiwania toalety?

Rzuty z układem pomieszczeń: p a r t e r (http://img208.imageshack.us/img208/6045/parter1008.jpg), p i ę t r o (http://img14.imageshack.us/img14/5562/pietro1008.jpg). Chodzi o łazienkę przy sypialni.

z innej beczki, ciekawy rzut taki artystyczny, spor tu udziwnien wnetrzarskich, jestem ciekawa czy rozwiazania lazienek sa funkcjonalne, bo jak na moje oko sa bez sensu ;( np:1. scianka miedzy miska ustepowa a wanna, "genialna bardzo uzyteczna" przestrzen 30 cm miedzy wanna a ta scianka! 2. ciekawe czy jak korzysta sie z bidetu i miski ustepowej ktore zajmuja serokosc 90 cm w drugiej lazience, To czysty absurd , poniewaz potrzebna przestrzen dla samej miski ustepowej wynosi 90 cm.
pozdrawiam
arch. wnetrz.

compi
30-06-2010, 17:59
z innej beczki, ciekawy rzut taki artystyczny, spor tu udziwnien wnetrzarskich, jestem ciekawa czy rozwiazania lazienek sa funkcjonalne, bo jak na moje oko sa bez sensu ;( np:1. scianka miedzy miska ustepowa a wanna, "genialna bardzo uzyteczna" przestrzen 30 cm miedzy wanna a ta scianka! 2. ciekawe czy jak korzysta sie z bidetu i miski ustepowej ktore zajmuja serokosc 90 cm w drugiej lazience, To czysty absurd , poniewaz potrzebna przestrzen dla samej miski ustepowej wynosi 90 cm.
pozdrawiam
arch. wnetrz.

Jeśli tak projektujesz jak piszesz to pełen szacun. ;)