PDA

Zobacz pełną wersję : Jak przygotować projekt domu pod wentylację mechaniczną?



bartekgr
02-09-2009, 16:38
Pracujemy właśnie z architektem nad projektem domu, 2 pełne kondygnacje, poddasze nieużytkowe.

Jakie elementy powinien przewidzieć architekt w standardowym projekcie, tak aby nie było problemu z instalacją wentylacji mechanicznej i ew. GWC?

1) czy niezbędne są podwieszane sufity na parterze dla prowadzenia kanałów?

2) jak powinno być zaprojektowane podejście do pomieszczenia z rekuperatorem dla GWC?

3) czy powinna być na tym etapie przewidziana czerpnia/wyrzutnia?

4) rezygnacja z kominów wentylacji grawitacyjnej? jeżeli tak co zostaje (kominek, okap kuchenny, garaż)?

5) a może po prostu należy już na etapie projektowania domy zlecić profesjonalnej firmie przygotowanie projektu instalacji wentylacji mechaniczne?

Wirecki
02-09-2009, 22:00
1. sufity podwieszane na parterze i tak pewnie gdzieniegdzie będą (oświetlenie, rurki odkurzacza centralnego, rura odpływowa od wanny wpuszczonej w podłogę w łazience na piętrze, żebra konstrukcyjne jako utrudnienie przebiegu kanałów) Poza tym takie rozwiązanie umożliwia łatwy wybór miejsca mocowania na/wywiewnika.
2. nie rozumiem pytania... późno już chyba... "rurka" od GWC musi się dostać do reku, to logiczne..., możesz kombinować z kanałami płaskimi.. co konkretnie Cię interesuje?
3. tak bedzie najlepiej, musisz mieć do tego kawałek pionowej ściany, no chyba, że przez kominki wentylacyjne w dachówce...
4. kominek - tak, okap kuchenny - robię niezależnie wywiew przez kominek wentylacyjny - wentylator kanałowy zamiast fabrycznego w okapie, będize ciszej; garaż - (u mnie) podłączony do pionu kominowego - wentylowany grawitacyjnie. Pomyśl o piecu.
5. firmy musiałyby współpracować. projekt wentylacji robi się do czegoś, musi być jakiś zarys projektu.. U mnie tak własnie było, ale i tak większość problemów wychodzi w praktyce, już na budowie... Pozdr.

Buszmen
03-09-2009, 00:51
Projektant powinien przewidzieć miejsce na poprowadzenie 2 kanałów o średnicy 300 mm pomiędzy kondygnacjami. Należy znaleźć miejsce podobnie jak dla komina. Poza tym można przewidzieć odpływ kanalizacyjny z pomieszczenia z reku.

1. Podwieszane sufity nie są niezbędna do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Można je poprowadzić w warstwie ocieplenia podłogi na wyższej kondygnacji wykorzystując kanały o przekroju prostokątnym i przebić się (zostawić otwory przy zalewaniu stropu) na niższą kondygnację aby zamontować wloty/wyloty.
2. Jeżeli przewidujesz GWC to zazwyczaj kanał dolotowy prowadzisz pod ziemią poprzez fundamenty domu i musi być to wykonane na etapie budowy fundamentów, podobnie jak kanalizacja.
3. Myślę, że czerpnię i wyrzutnię możesz spokojnie wykonać na późniejszym etapie budowy ale to też zależy. Bo jeżeli będą one w ścianie to wiąże się to tylko z wykuciem dwóch otworów, ale jeżeli wyrzutnia jest przewidziana w dachu to z oczywistych względów należny ją zrobić przed położeniem pokrycia dachowego.
4. Wentylacja grawitacyjna: Kominek - tak. Okap - nie. Garaż (jeżeli nieogrzewany) tak. Kotłownia - tak (tutaj niekoniecznie standardowy komin, zależnie od rodzaju kotła).
5. Ja tak właśnie postąpię. Jutro akurat wysyłam plan domu do projektanta wentylacji, który zaprojektuje mi wszystko włącznie z GWC, określi sensowność jego zastosowania, wykona zestawienie wszystkim potrzebnych materiałów, zrobi projekt wykonawczy, policzy przepływy itp. tak żeby nic nie hałasowało, a na podstawie takiego projektu będzie łatwo wykonać całą instalację, nawet samemu. 1500 zł - pomimo wszystko myślę, że warto. To co wydam na projekt zaoszczędzę z nawiązką na montażu.

Pozdrawiam,

robdk
03-09-2009, 06:53
...
4. Wentylacja grawitacyjna: Kominek - tak. Okap - nie. Garaż (jeżeli nieogrzewany) tak. Kotłownia - tak (tutaj niekoniecznie standardowy komin, zależnie od rodzaju kotła).
...

Pozdrawiam,

Nie można mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Dla kominka to tylko komin spalinowy oraz kominek z zamkniętą komorą spalania z doprowadzonym dodatkowym powietrzem np. przez kanał w pod podłogą.

Buszmen
03-09-2009, 08:07
Pełna zgoda, przepraszam za pomyłkę, chodziło mi właśnie o komin spalinowy, że takowy kanał trzeba wykonać...

Wirecki
03-09-2009, 08:51
Nie można mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Dla kominka to tylko komin spalinowy oraz kominek z zamkniętą komorą spalania z doprowadzonym dodatkowym powietrzem np. przez kanał w pod podłogą. Pytanie czy jeśli w jednym domu masz grawitacyjną i mechaniczną to znaczy że pomieszałeś???? Niekoniecznie, i nie dlatego że tak mam :)
W garażu mam wentylację grawitacyjną, tj. kratka podłączona do komina za ścianą gdzie będzie piec kondensat. Oczywiście osobny kanał wentylacyjny, a drzwi garaż/wiatrołap szczelne i z reguły zamknięte... to oczywiste.

Co do kominka: Powietrze do spalania doprowadzone z zewnątrz kanałem w podłodze, spaliny do komina. Wkład szczelny, z dobrą uszczelką. Ten obieg jest zamknięty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do czopucha nad kominkiem zaciągnąć powietrze z pomieszczenia (quasi anemostat wywiewny), ogrzać, pociągnąć (wentylatorem) w stronę reku i nawiać do pomieszczeń. W stronę reku nie znaczy że do reku, powietrze może być zbyt gorące.

Wirecki
03-09-2009, 09:20
Buszmen:
1. u mne na piętrze 3cm styro, nie zmieściłyby się, poza tym ogrzewanie podłogowe na piętrze grzałoby też powietrze w kanałach już wtedy nieodizolowanych. Poza tym odkurzacz, kable elektryczne to potencjalne kolizje przewodów. Dla jasności sufit niżej będize w kuchni, kotłowni, łazience i to nie wszędzie z powodu wentylacji.
2x300mm - to tu zrób sobie płaskie

2. Przewiduję GWC, mam pod fundamentem rurę fi200 wyprowadzoną ok 3 m za dom. Rura wychodzi przy jednym ze słupów w centralnej częsci domu (tam gdzie pasowało), przechodzi w kanał płaski i na poddasze/stryszek do reku. Słup i płaski kanał obudowalem płytą GK.

3. Wszystko można zrobić po - wykuć dziurę w ścianie nawet po tynkach i po ocielpleniu elewacji. Co do dachu - również, po prostu wyjmujesz dachówkę, przecinasz membranę, wstawiasz dachówkę z kominkiem wentylacyjnym, uszczelniasz i masz. Jeśli będzie w projekcie, dekarz zrobi w cenie, jeśli będziesz go potem wołał - za wejście za dach zapłacisz ekstra.


Pozdrawiam

Thoby
03-09-2009, 18:54
Generalnie im wcześniej podjęta decyzja co do wentylacji mechanicznej tym mniejsze koszty wykonania. Unikniesz kucia, prowadzenia instalacji itp.

Ja mam reku nad poddaszem użytkowym na stryszku. pomieszczenia górne - wiadomo - anemostaty w suficie podwieszanym. Co do kanałów do pomieszczeń na parterze to doprowadzane/odprowadzane jest przez kanały płaskie. Przykryte są styropianem i wylewką.
Jeszce nie uruchomiłem instalacji - mam nadzieje że nie będzie głośno. :D

Projekt dobrze mieć, ale firma wykonawcza na 100% zrobi modyfikacje na podstwie własnych doświadczeń.

Kominek może być ale z zamkniętą komorą spalania i osobnym dojściem powietrza.

Okap również, ale albo z filtrem węglowym i obiegiem niejako wewnątrz kuchni, albo z wyprowadzeniem na zewnątrz i zamknięciem kanału jak nie działa, żeby powietrze się nie cofało.

Thoby
03-09-2009, 18:56
jeszcze jedno - co do rezygnacji z kominów wentylacji grawitacyjnej to sprawa obowiązkowa.
Po to się robi mechaniczną, by nie mieć grawitacyjnej. Albo rybka albo akwarium. 8)

Buszmen
03-09-2009, 19:31
Projekt dobrze mieć, ale firma wykonawcza na 100% zrobi modyfikacje na podstwie własnych doświadczeń.

O jakich zmianach mówisz? Co najczęściej w praktyce podlega takim zmianom? Bo mam nadzieję, że nie średnice i długości kanałów, tylko że chodzi o jakieś kwestie związane z montażem...

aniahubi
03-09-2009, 20:56
U nas główne kanały sa poprowadzone nad sufitem podwieszanym na poddaszu (w części ocieplonej), na parter schodzą w garderobach, rogach pomieszczeń, w szafach wnękowych. Dzięki temu na parterze sufit podwieszany musieliśmy robić tylko w kuchni.
Generalnie od samej centrali odejdą dwie duze rury (wlotowa i wylotowa u mnie chyba fi 250), które potem muszą rozgałęzić się na wszystkie pomieszczenia. Dużo zależy od tego, w którym miejscu umieścisz centralę i jak się da rozprowadzić kanały. My mieliśmy za mało miejsca w podłodze (ogrzewanie), więc wszystkie rozdzielenia zrobiliśmy na strychu. Jest parę zdjęć w moim dzienniku budowy...
U nas okap jest podłączony do reku, koza ma własny komin spalinowy i doprowadzenie powietrza z zewnątrz. W garażu wentylacja grawitacyjna przez kominek wentylacyjny na dachu.

Thoby
03-09-2009, 21:04
Co do zmian to nie spotkałem instalatora, który powie że robi kropka w kropkę jak jest w projekcie.
Projektant robiu swoją pracę "na sucho". A jak postawisz dom to wychodzą różne rzeczy i nie ma opcji by zrobić identycznie jak w projekcie. Nie mówię o rewolucyjnych zmianach, ale bardziej kosmetycznych.

Pozatym trzeba tak skonstruować umowę z wykonawcą, że odpowiada za jakość instalacji i za to że będzie działać. Inaczej powie ci że nie można zrobić tak że na 100% będzie dobrze. A instalacja jest oparta na stałych wartościach (średnice rur, opory, kubatura itp) i wiele rzeczy można obliczyć.

Mam pytanie co do okapu podłączonego do reku - nie boisz się że się zniszczy od tłuszczu, zapachów itp?

RadekO
04-09-2009, 09:16
Wcale nie jest prawdą, że rozprowadzenie wentylacji mechanicznej wymaga podwieszanych sufitów. My mamy całą instalację opartą o rury tuboflex. Rozprowadza się je w stropie - do zasilania parteru. Całość zatem jest ukryta w stropie i żadnych podwieszanych sufitów nie trzeba wykonywać, chyba że ktoś lubi. Jednyna różnica to grubość stropu - nasz ma 33 cm (18 cm beton, 10 cm styropianu i 5 cm wylewki). Rury tubofelx mają średnicę 7,5 cm, ale większe są skrzynki rozprężne - one mają 9,5 cm. Samą wentylację mechaniczną należy przewidzieć już w chwili rozpoczęcia budowy, bo GWC wymaga przejść w fundamentach. Potem konieczne jest umiejscowienie jednostki, by rozplanować przejście rur przez strop.

Eneash
04-09-2009, 14:42
Witam

A ja mam piony rur widoczne bo za puźno przekonałem żonę do reku.
Ale nie narzekam teraz tylko zrobię obróbkę z płyty g/k i nic nie będzie widać.
:lol:

aniahubi
04-09-2009, 17:13
Mam pytanie co do okapu podłączonego do reku - nie boisz się że się zniszczy od tłuszczu, zapachów itp?
To chyba do mnie pytanie :wink:
Że się zniszczy od zapachów - na pewno nie, a tłuszcz? Po pierwsze nie smażę zbyt często, po drugie na kuchence indukcyjnej ilość tłuszczu w powietrzu jest znacznie mniejsza niż w przypadku np. gazowej (miałam, widziałam), a po trzecie filtr tłuszczowy i węglowy do czegoś w końcu są :roll: Dodatkowo na wejściu powietrza "zużytego " do wymiennika też jest filtr. Tak więc nie przesadzałabym z tymi zniszczeniami.
Zresztą, u mnie inne rozwiązanie nie za bardzo wchodziło w rachubę, bo płyta jest umieszczona na wyspie na środku kuchni, więc robienie oddzielnego wywiewu byłoby co najmniej skomplikowane.

Wirecki
07-09-2009, 20:15
Kanał płaski od GWC do reku na poddaszu (przyklejony do słupa po prawej)
http://images38.fotosik.pl/191/47b36023674e8977med.jpg (http://www.fotosik.pl)
I po zabudowie GK:
http://images44.fotosik.pl/195/d0f5d57cd945f856med.jpg (http://www.fotosik.pl)

bartekgr
08-09-2009, 08:51
Dzięki za konkretne informacje i zdjęcia. Może macie więcej zdjęć tego, w jaki sposób prowadziliście instalację wentylacji mechanicznej? W końcu wizualna inspiracja jest potrzebna nie tylko przy doborze podusi do sypialni...

Wirecki
08-09-2009, 09:00
W moim dzienniku jest jeszcze jedno tego slupa - wyraźnie widać kanał wentylacyjny przyklejony, w trakcie prac, niedokończony. U dołu z chudziaka wystaje zaślepiony jeszcze koniec rury gwc. Wyślij mi na prv maila to wyślę Ci więcej zdjęć instalacji.