PDA

Zobacz pełną wersję : Rozgraniczanie działek



kryszek69
02-09-2009, 20:17
Proszę o pomoc!
Moja sąsiadka kupiła w 92r.działkę o powierzchni 26arów składającą się z dwóch właścicieli,w tym 6 arów od mojego wujka.W urz. gminy w chwili sprzedaży okazało się,że właścicielem tych 26 arów jest 1 właściciel-nie mój wujek!. Umowę napisali odręcznie,ponieważ stwierdzili,że nie warto tego ruszać,a błędnie zmieniono właściciela na mapie.Umowę notarialną spisała z tamtym właścicielem tych 26 arów.W 95r. Dalszą część tej działki wujek przepisał na mnie.Zaznaczam ,że był wtedy geodeta i nie było żadnych zastrzeżeń.Teraz po 17 latach sąsiadka twierdzi,że brakuje jej 6 arów i wystąpiła do urz. Gminy z wnioskiem o rozgraniczenie,a żeby było jeszcze ciekawiej geodeta ,który został powołany do tej sprawy przysłał 2 stażystów do mnie z pismem,czy się zgadzam na termin rozgraniczenia.Nadmieniłem,że w tym terminie nie będzie mnie w kraju ,więc poprosiłem o inny termin.Tych 2 panów stwierdziło,że zapytają (szefa)geodetę wyznaczonego ,który siedzi u pani,która złożyła wniosek i zaraz wrócą.Nie przyszli!.Wiem,że byli w tym dniu na mojej działce i wykonywali czynności.Dzisiaj dostałem zawiadomienie pocztą,że nastąpi rozgraniczenie w tym dniu,który mi nie odpowiadał.

Aguu
03-09-2009, 09:27
Moim zdaniem:
Geodeta nie musi wcześniej ustalać ze stronami dogodnego dla nich terminu rozgraniczenia. Wezwanie do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem. W wezwaniu należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika, nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca.
Tak więc albo doręczy Pan geodecie usprawiedliwiony powód nieobecności albo ustanowi swojego pełnomocnika. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie. Najlepiej jeśli pełnomocnikiem będzie osoba z najbliższej rodziny.