PDA

Zobacz pełną wersję : tynk gipsowy czy cementowo-wapienny???



Plemo
02-09-2009, 20:50
Witam. Chcę położyć na sciany w remontowanym pomieszczeniu tynk gipsowy metodą maszynową. Już prawie wybrałem ekipę wykonawczą a tu mi dzisiaj gość od okien PVC w trakcie wizyty pomiarowej powiedział, że lepszy byłby tynk cementowo-wapienny gdyż gipsowy "nie oddycha" Czy to jest prawda??? Kompletnie nie mam pojęcia stąd prośba o poradę. Dodam tylko, że pomieszczenie to suteryna, ale ściany są suche(jest izolacja pozioma w murze i trzyma) i jest to cegła. Będę wdzięczny za fachową poradę lub jakiś link objaśniający problem. Powiem jeszcze, że ten cem/wap. jest kilka zł. tańszy na 1m2. A więc...? Pozdr.

Lenart
02-09-2009, 21:08
a jak wygląda to oddychanie tynku ? głęboko się zaciaga ? dmucha ?
i do czego to oddychanie ? zeby było chłodniej ?
a jak nie oddycha to umarł ?
kanały wentylacyjne są ? okna i drzwi są ?

himlaje
02-09-2009, 21:10
Było o tym i to dużo, więc "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi"... ale
Ja tez miałem dylemat czy gips czy CW i tez juz prawie byłem zdecydowany na gips i umówiony na podpisanie umowy, ale jakos nie było po drodze mi się spotkac z ta ekipą i w tzw międzyczasie znajomy zalecił mi CW i suma sumarum mam CW. Które bardziej oddychają to nie wiem, bo jedni twierdzą, że gipsowe bardziej oddychaja a inni znów że CW bardziej. Ja wolałem CW bo sa twardze, a jak zrobi dobra ekipa to gładkością nie odbiegają znacząco od gipsowych. Tynki gipsowe sa ładne (mi się podobają) ale przede wszystkim bardzo miękkie-byle dotknięcie ściany czyms twardszym i od razu wgniecenie (wiem z doświadczenia).

Barbossa
02-09-2009, 21:12
skoro suterena to bardziej pasi cem-wap
a tak ogólnie to czytaj to co masz pod nickiem

michalmayday
02-09-2009, 21:14
Nie słuchaj pierdół ze CW lepiej oddychają, 99 % jakiejkolwiek wilgoci i tak wyleci wentylacją albo przez otwory okienne zresztą gdzieś był o tym artykuł na forum i niedawno go czytałem, a jako tynkarz polecę ci gipsowe, oprócz łazienek,chociaż sam nie miałem przypadku żeby cokolwiek się posypało na gipsach w łazience. pozdrawiam !

himlaje
02-09-2009, 21:16
jako tynkarz polecę ci gipsowe, !
Dodaj, że jako tynkarz gipsów :wink:

michalmayday
02-09-2009, 21:18
jako tynkarz polecę ci gipsowe, !
Dodaj, że jako tynkarz gipsów :wink:

Nie, Robię Gipsowe i cementowo wapienne tak dla info :)

FlashBack
02-09-2009, 21:23
Witam. Chcę położyć na sciany w remontowanym pomieszczeniu tynk gipsowy metodą maszynową. Już prawie wybrałem ekipę wykonawczą a tu mi dzisiaj gość od okien PVC w trakcie wizyty pomiarowej powiedział, że lepszy byłby tynk cementowo-wapienny gdyż gipsowy "nie oddycha" Czy to jest prawda??? Kompletnie nie mam pojęcia stąd prośba o poradę. Dodam tylko, że pomieszczenie to suteryna, ale ściany są suche(jest izolacja pozioma w murze i trzyma) i jest to cegła. Będę wdzięczny za fachową poradę lub jakiś link objaśniający problem. Powiem jeszcze, że ten cem/wap. jest kilka zł. tańszy na 1m2. A więc...? Pozdr.
mamy juz opowiedz :D wybor padnie na ten tanszy.

markowsski
02-09-2009, 21:30
Nie słuchaj pierdół ze CW lepiej oddychają, 99 % jakiejkolwiek wilgoci i tak wyleci wentylacją albo przez otwory okienne zresztą gdzieś był o tym artykuł na forum i niedawno go czytałem, a jako tynkarz polecę ci gipsowe, oprócz łazienek,chociaż sam nie miałem przypadku żeby cokolwiek się posypało na gipsach w łazience. pozdrawiam !

Posłuchaj raczej tych co radzą CW,mam w domu i CW i gipsowe.W przyszłym roku już nie będzie gipsowych,niestety takie mieszkanie kupiłem.
Wyrzucam wszystkie gipsowe i nigdy już nie dam się nabrać na Knaufa itd.
Wielu wraca do tradycyjnych tynków-trwałość,twardość,paraprzepuszczalność itd
Dzieciak zabawką albo pies robią w gipsowych takie uszkodzenia jakby czołg przejechał hi hi.
Kwestia gustu no ale to na forum już moda....
:)

markowsski
02-09-2009, 21:33
Witam. Chcę położyć na sciany w remontowanym pomieszczeniu tynk gipsowy metodą maszynową. Już prawie wybrałem ekipę wykonawczą a tu mi dzisiaj gość od okien PVC w trakcie wizyty pomiarowej powiedział, że lepszy byłby tynk cementowo-wapienny gdyż gipsowy "nie oddycha" Czy to jest prawda??? Kompletnie nie mam pojęcia stąd prośba o poradę. Dodam tylko, że pomieszczenie to suteryna, ale ściany są suche(jest izolacja pozioma w murze i trzyma) i jest to cegła. Będę wdzięczny za fachową poradę lub jakiś link objaśniający problem. Powiem jeszcze, że ten cem/wap. jest kilka zł. tańszy na 1m2. A więc...? Pozdr.
mamy juz opowiedz :D wybor padnie na ten tanszy.
No tak w myśl zasady Polaka-tańsze jest lepsze droższe jest gorsze...żenada
Zadłużeni ale zawsze oszczędni,nie lepiej to dobrze albo wcale???

michalmayday
02-09-2009, 21:49
paraprzepuszczalność itd
Dzieciak zabawką albo pies robią w gipsowych takie uszkodzenia jakby czołg przejechał hi hi.
Kwestia gustu no ale to na forum już moda....
:)

Przed chwilą o tym pisałem i kolega post nr 2 też,o jakiej przepuszczalności mówimy ?? rzedu 0,3 % to prawie nic, powiem to jeszcze raz wentylacja wentylacja ! A po drugie nikt nie robi tynków w domu by je dziurawić,jakoś w domu też mam dzieci i psy i takich problemów nie mam :)

Plemo
02-09-2009, 21:55
Właśnie "powróciłem" z czytania podobnych wątków na tym forum (stosując się z lekkim opóźnieniem do wskazania: nim zapytasz...) a tu już kilka wskazówek na mnie czeka :) Już rozumiem, że to oddychanie to...- takie gadanie :) Wybór wydaje mi się prosty - C/W stawiam na trwałość, poza tym wolę jak na ścianie coś z"zadrga" :) - że ludzka ręka to wykonała :) a lustro - najwyżej sobie zawieszę. A.... no i parę groszy w kieszeni zostanie (na lustro..? :-? ) Pozdrowionka

himlaje
02-09-2009, 21:58
Wiadomo, że nikt specjalnie nie dziurawi i nie uszkadza tynku, z tym, że prawdopodobieństwo a raczej łatwośc uszkodzenia tynku gipsowego i CW jest poprostu nieporównywalna. Użytkowałem lokal z tynkami gipsowymi. Owszem były bardzo ładne, gładkie i na marginesie dodam, że faktura tynku gipsowego mi osobiście się podoba, ale łatwośc z jaką się one uszkadzały (wgniatały, dziurawiły) była po prostu przerażająca. U mnie generalnie perspektywa obecności w domu dzieci definitywnie przekresliła tynki gipsowe, bo wiadomo jak jest z dziecmi. Ponadto kilka dni temu rozmawiałem ze znajomą co to mieszka w nowym domku kilka miesięcy i ma tynki gipsowe i powiedziała, że to był duzy bład, bo mimo, że w domu nie ma małych dzieci to tynki w szybkim tempie sa uszkadzane. Tynku CW tak łatwo nie uszkodzisz - zupełnie inny pułap twardości

lackyluk
03-09-2009, 09:40
A czym te tyki uszkadzają? Rzucaja po domu za sobą? Na pewno są bardziej miękkie ale po nich się nie chodzi. Osobiście jestem zadowolony z gipsowych. Przy dobrej wentylacji domu zauważalny mikroklimat przy wachaniu wilgotności powietrza.

himlaje
03-09-2009, 09:46
Czym? Dorosły sie nie uchroni a co dopiero dziecko. Okazji jest setki o ile nie tysiące. A to zabawką, a to krzesełkiem, a to rowerkiem, a to chodzikiem, a to...

edde
03-09-2009, 17:24
A czym te tyki uszkadzają? Rzucaja po domu za sobą? Na pewno są bardziej miękkie ale po nich się nie chodzi. Osobiście jestem zadowolony z gipsowych. Przy dobrej wentylacji domu zauważalny mikroklimat przy wachaniu wilgotności powietrza.

o :roll:
kolejna supernanoteoria, tym razem o mikroklimacie z gipsu, fajnie :wink: