PDA

Zobacz pełną wersję : Do kiedy kasa z kasy mieszkaniowej?



grzegorz2
06-01-2004, 19:28
Do kiedy należy wydać pieniądze z Kasy Mieszkaniowej? Chodzi mi o środki wpłacone (nie przyznany kredyt) - podobno do końca roku, podobno do 30 kwietnia roku następnego, podobno...? Jest jakiś przepis, orzeczenie NSA (pewnie US, jak zwykle, interpretują to różnie)?
Grzegorz

slaw
06-01-2004, 21:17
Można się spierać co dokładnie oznacza taki zapis w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych:

13. Jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Tak więc:
- jeżeli wydasz oszczędności do 31 grudnia to się niczym nie przejmujesz - nie mają haka;
- jeśli wydasz do 30 kwietnia następnego roku to mogą się czepiać, ale raczej nie mają podstaw - powinieneś wygrać sprawę w NSA;
- jeśli wydasz później ... to ja bym złożył do 30 kwietnia zeznanie z powiększonym dochodem a po wydaniu pieniędzy próbował złożyć korektę zeznania za ten rok - z dochodem odpowiednio pomniejszonym o te wydatki. Ustawa nie ogranicza terminu wydania pieniędzy, ale rozliczenie podatku ma się odbywać za ten rok w którym wycofałeś oszczędności z kasy. Czyli dokąd będziesz mógł złożyć korektę zeznania to jeszczed masz jakąś szansę... Z tym, że może to wymagać trochę walki...

grzegorz2
07-01-2004, 15:43
Dzięki. Do 30 kwietnia zdążę na pewno. Jeszcze braknie...
pozdrawiam
Grzegorz

pyrka
09-01-2004, 20:32
Dlaczego do 30 kwietnia, przecież rozliczany rok kończy się 31 grudnia? Wydatki po tej dacie rozliczane są już w następnym roku podatkowym a nie w tym.

slaw
09-01-2004, 23:24
Dlatego, że rozliczyć masz nie wydatki tylko przychód - wycofany z kasy wkład. Jednak od tej kwoty możesz odjąć późniejsze wydatki.

pyrka
10-01-2004, 11:21
Pieniądze wycofane z kasy są przychodem, bo nie został od nich zapłacony podatek

slaw
10-01-2004, 14:33
To pytanie czy twierdzenie ? bo nie jestem pewien...

Jeśli twierdzenie - to ja się z nim nie zgadzam. Zapłaciłem podatek dochodowy kiedy zarobiłem te pieniądze. Później je wpłaciłem na własne konto w kasie mieszkaniowej i wypłaciłem z niego. Ale to nie zmienia faktu, że te pieniądze już były raz opodatkowane.


Pieniądze wycofane z kasy są przychodem

To nie tak. One nie są przychodem. Ściśle - to nie one są przychodem. Przychodem w 100% doliczanym do należnego podatku jest kwota uprzednich odliczeń od tej kwoty. Porąbane to - prawda ?