PDA

Zobacz pełną wersję : można puścić bluszcz na tynku cienkowarstwowym?



dasi
03-09-2009, 18:55
Podobają mi się domy porośnięte bluszczem albo jakimś innym pnącym zielskiem...Ale mam dom ocieplony styropianem (kołkowany), na tym siatka, klej i tynk akrylowy - standard.
Czy taki tynk to wytrzyma i nie odpadnie? Wyczytałem gdzieś że taki bluszcz waży około 6kg na m2, do tego wiatr, może śnieg...?
Nie chce mi się robić jakichś specjalnych kratek, wolałbym żeby roślinki pięły się bezpośrednio po murze.

Czy ma ktoś może albo zna jakąś taką elewację od kilku lat porośniętą bluszczem i może coś o tym napisać?

M K
08-09-2009, 12:17
Jeżeli styropian i tynk są prawidłowo położone, to na pewno bluszcz go nie oberwie.
Jest tylko jeden minus. Bluszcz który pnie się po ścianach, przyczepia się do niej takimi przyssawkami. Jak kiedyś będzie trzeba bluszcz ściąć lub oberwie go wiatr, to po przyssawkach zostaje wyraźny ślad który szpeci tynk.

Mam na granicy tylną ścianę oficyny o wysokości ok 6 m i długości kilkunastu metrów. Ściana ta pokryta jest sypiącym się tynkiem wapiennym. Widok niezbyt ładny. Posadziłem wzdłuż niej 5 lat temu, winobluszcz pięciolistkowy, odmianę na mur, nie boi się mrozu. Ściana obecnie jest zielona od wiosny do jesieni. Czasem silny wiatr oberwie część nowych przyrostów. Trzeba je wtedy skrócić do miejsca gdzie się trzymają ściany.

Jeszcze jedna uwaga- bluszcze, które są zielone przez cały rok, potrafią przy mroźnej zimie zmarznąć i trzeba czasem długo czekać aby odbiły.

Marcinn73
08-09-2009, 22:23
Spokojnie można puścić bluszcz p takiej ścianie. Moi znajomi tak mają - i pięknie sobie rośnie, ze ścianą się absolutnie nic nie dzieje.

Heniek
09-09-2009, 13:25
Witam.
Z tym spokojnym puszczaniem to ostrożnie.
Polecam poczytać: http://forum.muratordom.pl/roslinnosc-na-elewacji,t53908.htm
Pozdrawiam, Heniek

dasi
09-09-2009, 14:31
Witam.
Z tym spokojnym puszczaniem to ostrożnie.
Polecam poczytać: http://forum.muratordom.pl/roslinnosc-na-elewacji,t53908.htm
Pozdrawiam, Heniek

I jak zrobiłeś ostatecznie?
Tamten wątek kończy się w 2006 r.

Mariuszż
09-09-2009, 14:34
Można.

Heniek
09-09-2009, 14:37
Odpuściłem.
Mam dużo innej zieleni.

tutli_putli
09-09-2009, 22:29
Pięknie wygląda, ale jak sobie pomyślę ile pająków w tym mieszka brrrr. :o

dasi
10-09-2009, 08:09
Pięknie wygląda, ale jak sobie pomyślę ile pająków w tym mieszka brrrr. :o
Pająki zjadają komary
Pająki (nasze) nie zjadają ludzi
Komary zjadają ludzi
:lol: