PDA

Zobacz pełną wersję : Odkurzacz centralny na poddaszu a wylewka



odaro
03-09-2009, 22:47
Właśnie uświadomiłem sobie że na poddaszu rura od odkurzacza centralnego która ma 50mm średnicy będzie wystawać z styropianu który ma poddszu będzie 4cm grubości,

Czyli wchodzi na to że rura od odkurzacza będzie wystawać nad styropianem 1cm w tej sytuacji wylewka nad rurą będzie 3cm zamiast 4cm.

Czy ma to jakieś znaczenie?

Czy można wylać posadzkę na rurę od odkurzacza tak bezpośrednio bez żadnej izolacji.

panda
04-09-2009, 00:24
Jeśli się obawiasz to daj na rurę pasek folii zachodzący na styropian a na to (już w wylewkę) pasek siatki. Rura od odkurzacza jest sztywna, żadnych naprężeń tam nie będzie a siatka usztywni wylewkę przed ewentualnymi pęknięciami.
Chyba że będzie tam podłogówka to folia już jest w zestawie.

odaro
04-09-2009, 06:28
Jeśli się obawiasz to daj na rurę pasek folii zachodzący na styropian a na to (już w wylewkę) pasek siatki. Rura od odkurzacza jest sztywna, żadnych naprężeń tam nie będzie a siatka usztywni wylewkę przed ewentualnymi pęknięciami.
Chyba że będzie tam podłogówka to folia już jest w zestawie.

Myślisz że rura od odkurzacza wytrzyma bezpośredni nacisk wylewki betonowej
o grubości 3-4cm.

W sumie Beam jest przeznaczony do budownictwa szkieletowego.

sql
04-09-2009, 06:32
Myślisz że rura od odkurzacza wytrzyma bezpośredni nacisk wylewki betonowej
o grubości 3-4cm.
W sumie Beam jest przeznaczony do budownictwa szkieletowego.
wytrzyma nawet więcej :),
bardzo wiele osób ciągnie pod wylewką rury od odkurzacza - ponoć spokojnie 100kg osoba może na nich stanąć i nic się nie stanie.
mówię podobno, bo po swoich nie biegałem, a prawda że wyglądają dość niepewnie.
zapewnienie dostałem od firmy, która kładzie takie instalacje. ja tam sobie sam z bratem kładłem, ale wziąłem ich potem na kontrolę szczelności.
też najpierw bardzo panikowałem, czy tynkarze mi ich nie zniszczą, ale okazuje się, że to nie takie proste - rury wbrew pozorom są dość wytrzymałe.

odaro
04-09-2009, 06:43
Myślisz że rura od odkurzacza wytrzyma bezpośredni nacisk wylewki betonowej
o grubości 3-4cm.
W sumie Beam jest przeznaczony do budownictwa szkieletowego.
wytrzyma nawet więcej :),
bardzo wiele osób ciągnie pod wylewką rury od odkurzacza - ponoć spokojnie 100kg osoba może na nich stanąć i nic się nie stanie.
mówię podobno, bo po swoich nie biegałem, a prawda że wyglądają dość niepewnie.
zapewnienie dostałem od firmy, która kładzie takie instalacje. ja tam sobie sam z bratem kładłem, ale wziąłem ich potem na kontrolę szczelności.
też najpierw bardzo panikowałem, czy tynkarze mi ich nie zniszczą, ale okazuje się, że to nie takie proste - rury wbrew pozorom są dość wytrzymałe.


To dlaczego Borysowski wypisuje że tylko ich rury są przystosowane do zalania betonem

niktspecjalny
04-09-2009, 07:50
Myślisz że rura od odkurzacza wytrzyma bezpośredni nacisk wylewki betonowej
o grubości 3-4cm.
W sumie Beam jest przeznaczony do budownictwa szkieletowego.
wytrzyma nawet więcej :),
bardzo wiele osób ciągnie pod wylewką rury od odkurzacza - ponoć spokojnie 100kg osoba może na nich stanąć i nic się nie stanie.
mówię podobno, bo po swoich nie biegałem, a prawda że wyglądają dość niepewnie.
zapewnienie dostałem od firmy, która kładzie takie instalacje. ja tam sobie sam z bratem kładłem, ale wziąłem ich potem na kontrolę szczelności.
też najpierw bardzo panikowałem, czy tynkarze mi ich nie zniszczą, ale okazuje się, że to nie takie proste - rury wbrew pozorom są dość wytrzymałe.


To dlaczego Borysowski wypisuje że tylko ich rury są przystosowane do zalania betonem

Taki duży jesteś i nie wiesz dlaczego? :wink: :wink: Dla kasy dla kasy.Chce być bardziej zauważalny u konkurencji to wypisuje. :wink:

Miałem podobną sytuację tyle ,że nad rurą więcej wylewki.Na rurę nałożył otulinę piankową i powiedział ,że to tak dla asekuracji.

panda
04-09-2009, 13:04
Myślisz że rura od odkurzacza wytrzyma bezpośredni nacisk wylewki betonowej
o grubości 3-4cm.
Rura ma średnicę 5 cm, typowa cegła ma wymiary 25 x 12 x 6,5 cm. Jeśli postawisz tę cegłę na rurze nawet na sztorc a ona pęknie to znaczy że robiona jest z folii po czekoladkach :D
A na poważnie - cegła działa punktowo (w miejscu przyłożenia), pasek wylewki 5 cm szerokości i 4 cm grubości otula całą rurę i nacisk rozłożony jest równomiernie na całej powierzchni (a nie punktowo). Dlatego proponowałem zatopić w wylewce siatkę - zwiększa przenoszenie sił nacisku, działa to jak zbrojenie w lanym stropie.

anzys
04-09-2009, 13:54
Czy można wylać posadzkę na rurę od odkurzacza tak bezpośrednio bez żadnej izolacji.

najprościej skuć strop o 2-3 cm

sql
04-09-2009, 15:17
najprościej skuć strop o 2-3 cm
o tak, strop z B25 kuje się naprawdę prosto :)

odaro
04-09-2009, 19:16
najprościej skuć strop o 2-3 cm
o tak, strop z B25 kuje się naprawdę prosto :)

Chyba zostawię rurę tak jak jest bez kucia stropu tylko martwi mnie te 3cm wylewki na nad rurą.

Rura biegnie przez korytarz czyli miejsce często uczęszczane. Na podłodze mają być panele drewniane jak popęka pod nimi wylewka to będzie tak sobie.

Jarek.P
04-09-2009, 20:06
Chyba zostawię rurę tak jak jest bez kucia stropu tylko martwi mnie te 3cm wylewki na nad rurą.

Rura biegnie przez korytarz czyli miejsce często uczęszczane. Na podłodze mają być panele drewniane jak popęka pod nimi wylewka to będzie tak sobie.

Moim zdaniem nie powinno być źle, ale jak koniecznie chcesz, wrzuć nad tymi rurami w wylewkę pasek siatki zbrojeniowej.

J.

odaro
04-09-2009, 20:12
Chyba zostawię rurę tak jak jest bez kucia stropu tylko martwi mnie te 3cm wylewki na nad rurą.

Rura biegnie przez korytarz czyli miejsce często uczęszczane. Na podłodze mają być panele drewniane jak popęka pod nimi wylewka to będzie tak sobie.

Moim zdaniem nie powinno być źle, ale jak koniecznie chcesz, wrzuć nad tymi rurami w wylewkę pasek siatki zbrojeniowej.

J.

No siatka musi być napewno.

Pinok
04-09-2009, 21:11
U mnie identyczna sytuacja, rura od odkurzacza idzie przez korytarz a na stropie tylko 3cm styropianu. Hydraulik podkuł w stropie te 2 cm i nic nie wystaje, a wylewka ma równą grubość wszędzie.

odaro
04-09-2009, 21:41
U mnie identyczna sytuacja, rura od odkurzacza idzie przez korytarz a na stropie tylko 3cm styropianu. Hydraulik podkuł w stropie te 2 cm i nic nie wystaje, a wylewka ma równą grubość wszędzie.

Nie mogę sobie darować że nie przewidziałem takich trudności z instalacjami na poddaszu przecież wystarczyło tylko zmienić wysokość styropianu z 4cm na 2x 4cm i nie było by takich problemów.

Teraz to za późno bo wysokość schodów od razu się zmienia, okna balkonowe już stoją ale przy murowaniu wszystko można było ustalić tylko przecież żaden z fachowców tego nie wie ani nie podpowiedział

Jak moi synowie kiedyś będą się budować to już wiem czego przypilnować :D oprócz wielu innych przemyśleń.

Pinok
04-09-2009, 22:17
Wszystkiego przewidzieć się nie da :P
Ja wiedziałem że rura się nie zmieści w styropianie na poddaszu i dlatego wyraźnie hydraulikowi wytłumaczyłem którędy ma pionem wejść żeby nie iść po podłodze tylko zaraz po przejściu przez strop miało być gniazdo.

I co ?

Wracam z pracy a rura dokładnie po drugiej stronie korytarza :evil:

odaro
20-09-2009, 20:21
Mam jeszcze jedną wątpliwość o układnie rury od odkurzacza centralnego.

Ca na parterze można położyć rury od odkurzacza na pierwszej warstwie styropianu? Czyli rury leżały by całkowicie w styropianie i nie były by wogóle mocowane.

Czy to jest dobry pomysł.

panda
20-09-2009, 20:32
Mam jeszcze jedną wątpliwość o układnie rury od odkurzacza centralnego.

Ca na parterze można położyć rury od odkurzacza na pierwszej warstwie styropianu? Czyli rury leżały by całkowicie w styropianie i nie były by wogóle mocowane.

Czy to jest dobry pomysł.
Dobry. Po co chcesz je w ogóle mocować? Ściśnięte styropianem i wylewką nie uciekną, nie pogną się, nie połamią. Wyluzuj :) i kończ ten odkurzacz bo wylewki trzeba przed zimą zrobić.

odaro
20-09-2009, 20:47
Mam jeszcze jedną wątpliwość o układnie rury od odkurzacza centralnego.

Ca na parterze można położyć rury od odkurzacza na pierwszej warstwie styropianu? Czyli rury leżały by całkowicie w styropianie i nie były by wogóle mocowane.

Czy to jest dobry pomysł.
Dobry. Po co chcesz je w ogóle mocować? Ściśnięte styropianem i wylewką nie uciekną, nie pogną się, nie połamią. Wyluzuj :) i kończ ten odkurzacz bo wylewki trzeba przed zimą zrobić.

Niestety nie mogę bo czekam na reklamację okien niestety mam wygięte okna, pisałem o tym w innym wątku.

panda
20-09-2009, 23:32
Niestety nie mogę bo czekam na reklamację okien niestety mam wygięte okna, pisałem o tym w innym wątku.
Znaczy się nudzi Ci się i problemów sobie szukasz? :lol:
Odaro, daj spokój, nerwy sobie zniszczysz i końca budowy nie doczekasz. A Ty myślisz że kto będzie kredyt spłacał, małżonka samodzielnie z wdowiego grosza? Nie ma tak dobrze.

jarte
21-09-2009, 13:39
ja na takie rzyczy wogóle nie zwracałam uwagi przy budowie, a tez mam rury od centarlanego odkurzacza i jestem wymagającą osobą, która wiele rzeczy musi przemyslęć zanim zrobi.. Rób tak jak Ci wychodzi i się nie przejmuj. Rury sa na pewno przystosowane do "ciężaru" wylewki, w przeciwnym razie producent poszedłby z torbami od nadmiaru reklamacji.