PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego najlepiej budowac dom? Z Ytong czy porotherm? A moze



Marcel77
07-01-2004, 00:15
Z czego najlepiej budowac dom? Z Ytong czy porotherm? A moze z bloczkow styropianowych zalewanych betonem?

Prosze o porade

AVID
07-01-2004, 00:26
JA JUŻ NIE MOGĘ SPAĆ PO NOCACH BO TEŻ SIE NAD TYM ZASTANAWIAM:/

rogi
07-01-2004, 08:41
Miałem jak większość z nas ten sam problem. Wybrałem beton komórkowy.
Proponuję:
Jeżeli masz więcej kasy to oczywiscie weź ytong zamiast zwykłego betonu komórkowego - ale moim zdaniem to strata pieniedzy. Dziś własciwie między tymi materiałami (poza ceną) nie ma różnicy.
Jeżeli masz dom w pobliżu ruchliwej ulicy, głośna okolica to wybierz poroterm albo zwykłą ceramike bo ma lepsze właściwosci akustyczne - niewiele ale lepsze. Jeszcze lepsze w akustyce (ale najzimniejsze są silikaty) gdyz maja najwiekszą masę. Zaznaczam że bk pomimo najgorszej akustyki i tak spełnia normy.
Poroterm i ceramika wyjdą drożej od betonu komórkowego. Zatem jeśli masz cichą okolicę to bk! Ma lepsze parametry cieplne od ceramiki i silikatów (silikaty są najzimniejsze). Bk ma też mniejszą wytrzymałosć na ściskanie ale w budownictwie jednorodzinnym nie ma to najmniejszego znaczenia.
Przykładowo 1 m2 ściany z porotermu 30 P+W kosztuje 48 zł. 1 m2 z tradycyjnej ceramiki 42 zł. 1 m2 z betonu komórkowego 33 zł.
Decyzja należy do Ciebie.

rogi
07-01-2004, 08:42
o bloczkach styropianowych zapomnij.

Wiech
07-01-2004, 09:33
Zgadzam się z Rogim tylko brak informacji z ilu warstw ta sciana.Pozdrawiam Wiech. 8)

Artur_071
07-01-2004, 09:40
Jeszcze lepsze w akustyce (ale najzimniejsze są silikaty) gdyz maja najwiekszą masę.
No właśnie najzimniejsze, bo największa masa i trudno je nagrzać tak ?
Czy to jest odczucie subiektywne czy na podstawie pomiarów ?

Jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest 20oC, to ściana też ma 20oC - tak czy nie ?

Fakt, że inaczej odczuwamy temperaturę dotykając ręką: deskę, kamień, czy gips, chociaż one wszystkie mają taką samą temperaturę. Zwiazane jest to z przewodnictwem cieplnym i tym ile ciepła może pobrać/oddać dany materiał.
Prawda czy nie ?

Oli
07-01-2004, 10:25
Ytong jest naprawdę super, buduje się błyskawicznie, wykończenie w środku (instalacje i tynki) to pestkana. Mam jedynie trzy uwagi: straszna akustyka, utrudnione osadzanie umywalek i innych ciężkich wiszących rzeczy w tym delikatnym materiale i drobne pęknięcia to tu,to tam, czasem mam już dość biegania ze szpachlą :wink:

07-01-2004, 10:27
Oli
Co sie kryje pod hasłem straszna akustyka?
Chodzi o dzwieki z zewnatrz czyb wewenatrz miedzy pomieszczeniami

rogi
07-01-2004, 10:28
gośc to ja

januszek
07-01-2004, 10:28
przepraszam że się wtrącam :oops:
a może tak tradycyjny max ma wiele zalet i niewiele wad
no i jest na topie jest czerwony :wink:

rogi
07-01-2004, 10:29
gośc to ja

rogi
07-01-2004, 10:32
każdy materiał ma zalety i wady.
Maxa cechuje dobra akustyka i mała nasiąkliwość. ładnie też wiesza się zapewne mebelki.
Ale w przypadku gdy sciane i tak się ociepla (szczególnie styropianem) to moim zdaniem bk.

rogi
07-01-2004, 10:33
Gdyby jeszcze ta akustyka była lepsza...

januszek
07-01-2004, 10:59
rogi możesz jakoś rozwinąć (uzasadnić) wątek dlaczego przy ociepleniu to bk a nie ceramika :-?

rogi
07-01-2004, 11:30
Ocieplajac ściane ( szczególnie styropianem - sam tak zrobie ze wzgledów ekonomicznych) robimy z domu szczelny termos gdzie para wodna przedostaje sie przez przegrody w ilosci około 4%. Cały zatem "oddech ściany musi odbywac sie przez kominy i okna. Troche lepiej jest z wełną ale nie jest to jakaś kolosalna róznica. Budując zatem ściane wielowarstwową moim zdaniem (byc może jestem w błędzie - na rzie dysponuje tylko teorią) nie znajduje uzasadnienie budowanie z droższych materiałów. Dlatego wydaje mi się, że bk nie jest złym materiałem a inwestowanie w ceramike nie jest konieczne. Nieukrywam, że jeśli bym miał więcej kasy to byc może zainwestował by w ceramike aby poprawic akustykę.

rogi
07-01-2004, 11:36
i skoro ocieplamy ściane z bk czy ceramiki to na pewno cieplaejszy bedzie bk.

Japan
07-01-2004, 11:48
Ja pobudowałem z Potothermu 3 warstwowo 25+10 wełny+11,5 stan surowy, na dzień dzisiejszy bez zarzutów, chodź trzeba zwracać uwagę na jakość pustaków gdyż z różnych fabryk jest różna. Pierwotna wersja była z gazobetonu, ale kierownik przekonał mnie , że gazobeton trudno jest osuszyć po zamoknięciu przekonało to mnie. Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów.

rogi
07-01-2004, 11:53
zgadza się, że bk trudno osuszac ale jest to możliwe. Podobnie jest z porothermem to nie to samo co ceramika tradycyjna.
Ale powiedzmy sobie szczerze, domm ocieplony z izolacją pionową fundamentów ( dyserbit, styropian i folia) i pozioma 2 x folia nie powinien zawilgotnieć.

andrzejj_
07-01-2004, 19:43
nie podzielam opinii ze sciana z ytonga ma zlą izolacyjnosc akustyczna.Mieszkam w domu gdzie sciany są z ytonga 36,5 i;
jest cicho
sa niskie koszty ogrzewania
latem jest chlodno
Nie prawda jest ze ytong i bet kom inny sa podobne.Polecam tylko ytong oryginalny <dokladnosc wykonania a co sie z tym wiąze małe mostki termiczne w scianach i male zuzycie kleju(koszty)

MOSIEK
08-01-2004, 02:58
ja wybralbym maksika poniewaz stawiam na sprawdzona technologie , sciana dwuwarstwowa

08-01-2004, 14:01
A ja nie wyobrażam sobie żeby w ścianie jednowartswowej nie było mostków termicznych. Polecam z najnowszego Muratora artykuł o badaniu kamera termowizyjna takiego domu (zdaje sie ze ze był to dom Alicjanki), który oczywiście miał takie miejsca którymi uciekało ciepło, czyli nadproża, cokół, scianka kolankowa -miejsc aktóre musiała docieplić. To zawsze jest wybór, czy nie płacic za wartswę ocieplenia za to wyższe rachunki za ogrzewanie, czy odwrotnie.
I dlatego ja chociaz miałam w projekcie jednowartstwowego Ytonga 400, wybuduję z BK 600 (na normalna zaprawę) i docieplę styropianem, to moim zdaniem jedna z najtańszych i najcieplejszych ścian.
Honorata

marcel77
09-01-2004, 23:28
dzieki wam za opinie, ale itak nadal nie jestm do konca zdecydowany :)
:D