PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja pod bloczki na płycie fundamentowej - dawać?



perm
04-09-2009, 20:02
Jak w temacie. Płyta będzie ogrzewana prundem. Izolowana od spodu i boków folią na 30 cm warstwie nie podciągającego wody keramzytu. Dookoła drenaż. Chciałbym zacząć murowanie z BK tak że pierwsza warstwa od razu na klej a nie na zaprawę. Warunek oczywiście - bardzo równa płyta. Czy trzeba dawac jeszcze izolację z papy między bloczki i płytę? Wydaje mi się że nie bo płyta nigdy nie będzie mokra ( w założeniu). Czegoś nie wziąłem pod uwagę?

Drugie pytanie to czy trzeba dawać zbrojenie pod okna w ścianie z BK jeżeli okna są na drugiej warstwie bloczków od podłogi (dosyć nisko)? Wszystko oczywiście na zbrojonej płycie fundamentowej.

tacim
04-09-2009, 20:50
Papa miezy bloczki a płytę koniecznie. Co do bloczków to producent nawet zaleca 1 warstwę zaparawy.

Łyko
04-09-2009, 22:04
Izolacja pozioma koniecznie. Tej izolacji nigdy nie za wiele.

Monika.Sz-a
04-09-2009, 23:12
http://forum.muratordom.pl/domek-p160-lekko-ulepszony,t143611.htm

hej.
spr ten link- Coulignon z tego co wiem budował na płycie i "wgryzl" sie w temat..

pozdrawiam
owocnych poszukiwań wiedzy :D

perm
05-09-2009, 07:56
Papa miezy bloczki a płytę koniecznie. Co do bloczków to producent nawet zaleca 1 warstwę zaparawy.
Wydaje mi się że zaprawa jest po to by zniwelować ewentualne nierówności. Jeżeli płyta będzie równa to może wystarczy klej? Chodzi o mostek termiczny jakim będzie ta warstwa zaprawy. Może nie za dużo tego ale w głowie siedzi :).
Co do izolacji to własnie się zastanawiam, każdy mówi by dać ale jak pytam dlaczego to już argumentów brak. Płyta fundamentowa nie ma prawa być wilgotna bo na niej bezpośrednio bez żadnej izolacji będzie podłoga. Może jednak czegoś nie wziąłem pod uwagę?

Cullignon - mam nadzieję że się wypowie jak i inni którzy się na płycie budowali.

Siekier
12-09-2009, 00:37
Izolację poziomą polecam zastosować. Woda i wilgoć czasem biorą się "znikąd". Jak to mówią: "Strzeżonego..." A koszt raczej nie jest wygórowany.

perm
12-09-2009, 08:38
Izolację poziomą polecam zastosować. Woda i wilgoć czasem biorą się "znikąd". Jak to mówią: "Strzeżonego..." A koszt raczej nie jest wygórowany.
"Woda z nikąd" to będzie katastrofa tak czy inaczej przy płycie fundamentowej. Mokra podłoga - suche ściany. Bk i tak ma małą nasiąkliwość więc ile mi tej wody ewentualnie z płyty podciągnie? Nie ma mądrych :( . Zdroworozsądkowo izolacja niczego nie zmieni w razie zalania czy cuś.

jajmar
12-09-2009, 09:32
Jak w temacie. Płyta będzie ogrzewana prundem. Izolowana od spodu i boków folią na 30 cm warstwie nie podciągającego wody keramzytu. Dookoła drenaż. Chciałbym zacząć murowanie z BK tak że pierwsza warstwa od razu na klej a nie na zaprawę. Warunek oczywiście - bardzo równa płyta. Czy trzeba dawac jeszcze izolację z papy między bloczki i płytę? Wydaje mi się że nie bo płyta nigdy nie będzie mokra ( w założeniu). Czegoś nie wziąłem pod uwagę?



A jaki masz układ warstw od dołu idąc ? I drugie pytanie ile nad terenem zaczyna się bloczek z BK.

perm
12-09-2009, 09:46
- podsypka 10 cm (w niej odwodnienie)
- keramzyt 30 cm impregnowany
- folia 2 x
- płyta zbrojona
- dookoła płyty 10 cm ocieplenie z PUR obwodowo (szalunek tracony), obsypane 30 cm szerokości keramzytem do poziomu gruntu
- na płytę - BK 42 cm, wystający 10 cm poza krawędź płyty - równo z płytami PUR

Tu właśnie najlepiej pasowałoby zrobić pierwszą warstwę BK na zaprawie klejowej tak by połączyła się z płytami PUR. Niestety dalej nie wiem czy tak można. Niby nie ma wilgoć jak podejść a jak podejdzie to czy ta izolacja pod bloczkami coś zmieni?

Bloczki będą ok 20 cm nad poziomem terenu (w najniższym miejscu bo działka pochyła) ale dom otoczony pasem keramzytu czyli przy ścianie woda stać nie będzie.

jajmar
12-09-2009, 10:30
No z izolacjami to nie poszalałeś, troche delikatnie to izlolujesz od wilgoci. 2x folia układana pod beton na którym będziesz układał zbrojenie to wg mnie licha izlolacja. Drut wiązadełkowy po przebija to.
Jak na zewnątrz planujesz wykończyć elewacje styk ściany i płyty, jeżli ma to byc wykonane na równo czyli co nie będzie jakiegoś uskoku, nadwieszenia?

Rozumiem że płyta ma być wykonana tak aby już na tym robić posadzki, bez dodatkowych warstw?

Ja bym się skałaniam ku zaizlowaniu tego miedzy płytą a ścianą.

Jakiś detal tego naroża by pasował wtedy widac co to planujesz a tak to masa pytań.

perm
12-09-2009, 10:34
Ok, narysuję.
http://images38.fotosik.pl/193/f0bbaa3d06955393m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f0bbaa3d06955393)

perm
12-09-2009, 11:10
Podciągnę
http://images38.fotosik.pl/193/f0bbaa3d06955393med.jpg (http://www.fotosik.pl)

jajmar
12-09-2009, 12:23
Ja bym tak nie wykonał tego. Jedna sprawe juz pisałem, zaminiłbym tą folie na papę. Mniejsz ryzyko uszkodzenia w czasie zbrojenia, betonowania.
Od zewnątrz wykonanie tynku az do opaski z kermzytu wydaje mi sie nie do końca przemyslane, w czasie deszczu dół ściany bedzie mocno wigotny, gazobeton ma tendencje do picia wody. Kiedyś producenci zalecali wykonywanie ścian z BK minimum 30cm od terenu, często była to wartośc 50cm. Teraz o tym sie nie pisze nawet niby BK pod grunt sie nadaje, wg mnie to nie jest dobre rozwiązanie.
Wspominałeś ze nie chcesz wykonać pierwszej warswy na zaprawie bo mostek. Jak zamoknie ta ściana na dole to dopiero bedzie mostek.

perm
12-09-2009, 12:58
Dół ściany będzie zmoczony również przez krople odbijające się od ziemi. To może być problem ale chyba wystarczy dać izolację pionową pod tynk czy jakiś cokół. Nie wiem jednak czy to konieczne, Tynk ma właśnie chronić BK przed zamakaniem tak jak na całej ścianie. Woda nie będzie tam stała bo jest keramzyt. Wszystko spłynie do dowodnienia.

irreality
12-09-2009, 14:19
Ja bym na Twoim miejscu dał tam papę pod te bloczki. W czymś Ci przeszkadza to? BK naprawdę ciągnie kapilarnie wilgoć. Na tej płycie zbrojonej też chyba będziesz jeszcze izolację robił pod styropianem?

perm
12-09-2009, 15:31
Ja bym na Twoim miejscu dał tam papę pod te bloczki. W czymś Ci przeszkadza to? BK naprawdę ciągnie kapilarnie wilgoć. Na tej płycie zbrojonej też chyba będziesz jeszcze izolację robił pod styropianem?
Nie bo nie będzie styropianu :)

coulignon
12-09-2009, 16:40
ja dałem. Nie bardzo wiem po co ale dałem :wink:

perm
12-09-2009, 20:05
ja dałem. Nie bardzo wiem po co ale dałem :wink:
No właśnie, rozsądek bełkocze; dać, rozum gdacze; nie dawać. Chyba nie dam bo łatwiej będzie zrobić a wątpliwości będę miał czy tak czy tak :)

irreality
14-09-2009, 12:10
Nie bo nie będzie styropianu :)

Nie zauważyłem tego keramzytu...


No właśnie, rozsądek bełkocze; dać, rozum gdacze; nie dawać. Chyba nie dam bo łatwiej będzie zrobić a wątpliwości będę miał czy tak czy tak

Daj. Koszt praktycznie żaden, robocizna też... a jak Ci się okaże że ściana podciąga wilgoć? Później nie podłożysz :lol:

coulignon
14-09-2009, 12:14
Daj. Koszt praktycznie żaden, robocizna też... a jak Ci się okaże że ściana podciąga wilgoć? Później nie podłożysz :lol:


.... połozysz folię i wylejesz nową wylewkę :lol:

Własnie taka myśli mi przyświecała :wink:

irreality
14-09-2009, 17:19
Daj. Koszt praktycznie żaden, robocizna też... a jak Ci się okaże że ściana podciąga wilgoć? Później nie podłożysz :lol:
.... połozysz folię i wylejesz nową wylewkę :lol:
Własnie taka myśli mi przyświecała :wink:

Ale tu chodzi o izolację pomiędzy płytą a bloczkami BK. Raczej ciężko będzie później pod ścianę podłożyć.

Barbossa
14-09-2009, 18:07
cóż
cień szansy, że może się zrobić basen pod chałupą jest, wtedy sama folia pod betonem nie pomoże

co do zaprawy czy kleju - kup ciepłochronną i po sprawie
unikniesz możliwych naprężeń w murze, kleju też z pewnością trza będzie dać więcej

ja to bym zrobił jeszcze trochę inaczej, ale co tam

perm
14-09-2009, 18:34
cóż
cień szansy, że może się zrobić basen pod chałupą jest, wtedy sama folia pod betonem nie pomoże

co do zaprawy czy kleju - kup ciepłochronną i po sprawie
unikniesz możliwych naprężeń w murze, kleju też z pewnością trza będzie dać więcej

ja to bym zrobił jeszcze trochę inaczej, ale co tam
A jak? Napisz jeżeli możesz. Jestem na etapie "cobytu jakbytu". Wszelkie sugestie mile widziane.
Tak sobie myślę skąd mogłaby się ta wilgoć wziąść. Domek na lekkiej skarpie, powierzchnia gruntu za domkiem o pół metra niżej niż płyta fundamentowa. Do tego jeszcze myślę sobie że jak się ta wilgoć pojawi to przy takiej konstrukcji zawilgocenie dołu ściany i tak będzie najmniejszym problemem. 160 m2 mokrej podłogi przebije wszystko :o .
Tu tak naprawdę nie chodzi o tę izolację tylko o to czy i skąd mogłaby tam podejść woda

irreality
14-09-2009, 23:13
Do tego jeszcze myślę sobie że jak się ta wilgoć pojawi to przy takiej konstrukcji zawilgocenie dołu ściany i tak będzie najmniejszym problemem. 160 m2 mokrej podłogi przebije wszystko :o .
Tu tak naprawdę nie chodzi o tę izolację tylko o to czy i skąd mogłaby tam podejść woda

Z deszczu. Z rynny. Ze strumyka. Z Karchera przy myciu samochodu. Z wiaderka wylanego. Z topniejącej zaspy śniegu nawianego pod ścianą.

Piszesz, że masz dom na lekkiej skarpie - a jak gdzieś będzie się zbierać woda?

Z tą płytą to Ci powiem, że odważny jesteś. Keramzyt jako izolacja cieplna... może ale jeszcze od wilgoci żeby chronił? Jesteś pewien, że granulowany nie podciąga wilgoci? Ja mam wielki wór keramzytu w ogrodzie (w mniejszym opakowaniu nie dało się zamówić ;)) i dużo leży rozsypane przy otworze worka. Jakoś nie przekonuje mnie to jako izolacja od wilgoci... to są porowate granulki. Styropian wodą nasiąknie a co dopiero to...

Ja też mam jakieś 50 cm od powierzchni posadzki do gruntu. Ale np. przy podjeździe od garażu już się tak nie da. Tak samo przy schodach wejściowych.

perm
15-09-2009, 06:53
Do tego jeszcze myślę sobie że jak się ta wilgoć pojawi to przy takiej konstrukcji zawilgocenie dołu ściany i tak będzie najmniejszym problemem. 160 m2 mokrej podłogi przebije wszystko :o .
Tu tak naprawdę nie chodzi o tę izolację tylko o to czy i skąd mogłaby tam podejść woda

Z deszczu. Z rynny. Ze strumyka. Z Karchera przy myciu samochodu. Z wiaderka wylanego. Z topniejącej zaspy śniegu nawianego pod ścianą.

Piszesz, że masz dom na lekkiej skarpie - a jak gdzieś będzie się zbierać woda?

Z tą płytą to Ci powiem, że odważny jesteś. Keramzyt jako izolacja cieplna... może ale jeszcze od wilgoci żeby chronił? Jesteś pewien, że granulowany nie podciąga wilgoci? Ja mam wielki wór keramzytu w ogrodzie (w mniejszym opakowaniu nie dało się zamówić ;)) i dużo leży rozsypane przy otworze worka. Jakoś nie przekonuje mnie to jako izolacja od wilgoci... to są porowate granulki. Styropian wodą nasiąknie a co dopiero to...

Ja też mam jakieś 50 cm od powierzchni posadzki do gruntu. Ale np. przy podjeździe od garażu już się tak nie da. Tak samo przy schodach wejściowych.
Robi się wilgotny ale ta wilgoć wysycha błyskawicznie. Nie udało mi się zmierzyć na wadze elektronicznej (fakt że byle jakiej) różnicy w ciężarze takiej bryłki po tygodniowym moczeniu. Wyschła w ciągu pół godziny.
Nie jestem wielkim fanem keramzytu, ma wady; robi się wilgotny co widać chociażby po takim leżącym luzem, kruszy się i pyli chociaż nie powinien, ciężko go ułożyć w równą warstwę i zalać bo chodzić się praktycznie po tym nie da, zagęścić też nie. Izolacyjność ma taką sobie i do końca nie wiadomo jaką bo nawet producenci podają różne wartości no i jest stosunkowo drogi. Biorę go pod uwagę bo nic lepszego nie znalazłem a nie chcę stawiać domu na styropianie czy innym plastiku. Takie skrzywienie, pewnie wielu się uśmiechnie.
Ktoś tu napisał o szkle piankowym w brykietach. Jeżeli cena podana przez przedstawiciela producenta jest prawdziwa to zamienię keramzyt na to szkło.

Co do wilgoci to dom będzie otoczony drenażem, warstwa keramzytu też nie podciągnie wody. Z jednej strony będzie swobodny odpływ na całej szerokości domu. To musiałby być jakiś potop by coś do płyty dotarło.