PDA

Zobacz pełną wersję : rozbudowa, modernizacja co mam robi? ??



iszczep
07-01-2004, 09:10
Mam problem, nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale nie wiem co mam zrobić zeby rozpocząć rozbudowę domu. Niedawno w spadku otrzymałem domek a ściślej mówiąc budynek socjalno-bytowy wraz z działka (1,4 ha). Dom (tak bede go określał) nie został nigdy odebrany. oczywiście pozwolenie na budowe zostało wydane w latach 80. Chciałem go teraz troszeczke rozbudowac i wyremontowac a problem mój jest taki ze podobno jest sporo papierkowo-urzędowego załatwiania. Czy mogł by mi ktos przybliżyc tan temat. Po nowym roku miałem załatwiac kredyt na reozbudowę a tu klapa, marzenia o własnym domu padły, ponieważ podobno bedzie trzeba według nowego prawa budowlanego sporo poczekać na pozwolenie rozbudowy itd.

pitbull
07-01-2004, 09:57
Nie wystepuj o pozwolenie na rozbudowe tylko na budowe nowego z uwzglednieniem przez projektanta tego co jest. Tym samym nie bedziesz musial robic inwentaryzacji, oceny stanu technicznego jako osobnej dokumentacji i zalegalizujesz to co istnieje. Dla siebie taka ekspertyze powinienes zrobic.

iszczep
07-01-2004, 10:15
Po rozmowach z projektantem (znajomy ojca) uzgodniliśmy ze inwentaryzację zrobie z ojcem, jesteśmy juz na konczeniu opisu, a projekt w ciągu 2 tyg. zrobi mi on i sie pod wszystkim podpisze. Ale dowiadując sie o całości dowiedziałem się nie bedzie tak łatwo. Poniewaz budynek nigdy nie był odbrany. Pozwolenie na budowe i projekt który był zrobiony na ten domek powien gdzieś w urzędzie gminy być. Znajomi mówili mi ze teraz trzeba bedzie podania do architekta wojewódzkiego pisać. Jestem w tej sprawie kompletnie zielony. Doradzano mi zeby wykończyc i zalegalizowac to co jest , a rozbudowe odłożyć na następne lata. Czekam na porady (jesli mozna to bardziej szczegółowe).

Czeslav
07-01-2004, 23:38
jeśli chcesz zalegalizować budynek należy zrobić inwentaryzację z ocena stanu technicznego i jeśli budynek jest wykończony na tyle by go odebrać zgłosić go do uzytkowania. jeśli budynek jest z roku ok. 80 to wtedy dokumentacje robiło sie w jednym egzemplarzu i jeśli jej nie masz to na pewno nikt jej nie ma. Najlepiej pogadać z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, jaką forme dokumentacji jest w stanie zaakceptować. W moim starostwie interpretacja jest taka jak wyżej napisałem. Jeśli było pozwolenie (przed 94) na budowe są zmiany w budynku lub nie ma dokumentacji dziennika budowy itp.. a w budynku można zamieszkać, należy zrobić inwentaryzację z ocena stanu technicznego i zgłosić budynek do użytkowania.
- Możana to zrobić zgłaszając budynek częćciowo
- Jeśli jest decyzja o pozwoleniu na budowe można zgłosić zmiane pozwolenia na budowę i rozbudować budynek (projekt)

iszczep
08-01-2004, 07:42
dzięki za odp. narazie spróbóje tak:
- w miejscu gdzie ma byc dobudowany salon, zbuduje wiatkę nie obudowaną
- geodeta naniesie mi budynek na mapkę
- zrobie remont tego co jest.
- a następnie według projektu (który bede robił zamiast wiatki bedzie pokój) zrobie remont domu
- i zgłoszę do odbioru

co wy na to ??

pitbull
08-01-2004, 09:10
Moze sie okazac, ze na budowe wiatki musisz uzyskac pozwolenie na budowe.

iszczep
08-01-2004, 10:09
Mysle ze jesli bedzie to wiatka składająca sie z podpór, i tylko z dachem to nie. pod spodem wyleje oczywiście fundament pod pokój. Mam nadzieje ze to przejdzie :)

pitbull
08-01-2004, 10:36
Jesli bedzie trwale zwiazana zgruntem to bedzie wymagala pozwolenia.

saia
08-01-2004, 14:37
pitbul, mam pytanie
mam podobny problem co autor postu, z tym, że u mnie dom stoi na granicy działki. do tego domu też w granicy działki stał (na planach gminy nadal stoi) dom drewniany - wyższy od murowanego.
ja nie chcę rozbudowac się w górę - bo mi chyba nie pozwolą podobno w granicy działki nie może stać budynek wyższy niż budynek sąsiada też w granicy (budynek naszego sąsiada stoi na granicy fizycznie, ale nie stoi na granicy w planach gminy )
czy i ja mogę poprosić o pozwolenie na budowe (rozbudowe czy może remont budynku drewnianego) aby uniknąć opłaty za inwentaryzację?
a jeśłi tego drewniaka już nie ma bo go rozebraliśmy, ale na gminnych planach jest - to czy można jakoś nzwać to remontem czy inaczej - zrobić inwentaryzację - ale np. napisać, że trzeba wprowadzić jakiś istotne zmiany (czyli nie zgłaszać jeszcze do użytkowania) i najpierw go odbudować s potem zalegalizować.
jak to zrobić żeby w miejscu drewniaka pobudować część murowaną?

OKuba
08-01-2004, 15:54
Saia, bez pozwolenia sie niestety nie da. Nawet gdyby wiata stala, zmieniasz bryle budynku i ingerujesz w jej konstrukcje - to obliguje do wykonania projektu i pozwolenia na budowe
pozdrawiam

Czeslav
08-01-2004, 15:58
cześc saia
pomijając kombinacje z inwentaryzacją czegoś czego nie ma,
chcesz zbudować budynek drewniany w granicy, dobudowując się do sąsiada. TAK obawiam się że to nie przejdzie, jakie zabezpieczenia p-poż zastosujesz w granicy powinna stanąc ściana oddzielenia pożarowego
ja nie ryzykowałbym osobiście czegos takiego.
A jak piszesz że chcesz w miejscu drewniaka wybudowac murowany to po prostu wystąp do gminy o warunki zabudowy z zaznaczeniem że chcesz budować w granicy. Trzeba opracowac koncepcję zabudowy i wystąpić z wnioskiem lub uzyskać wypis z planu gdy jest obowiązujący

pitbull
09-01-2004, 10:09
Trudny przypadke, ze wzgledu na to, że dom drewniny nie dośc, że przylega do domu istniejącego to jeszcze w granicy działki. Nie wiem czy w Twojej gminie jest w planie dopuszczony zposob zabudowy w granicy, dodatkowo prace budowalne beda ingerowaly w teren sąsiada i jeszcze istniejący dom. Nie widze możliwości "bezpiecznego obejscia przepisów".
Zapytaj w Wydz. Arch jakie sa wymagania dla tego typu inwestycji.
Jesli nie chcesz robic inwentaryzacji to po prostu rozbierz budynek i przy projektowaniu traktuj ten teren jako "czysty". Prawnie powinna rozbiórka zostać zgłoszona do wlasciwego Urzedu.

saia
09-01-2004, 11:11
dziękuję za odpowiedzi.
ja tak myślałam, że to trzeba będzie tak zrobić - legalnie.......

mam jeszcze jedno pytanie.
mam dokumentację dotyczącą przyłącza kanalizacyjnego - na porzedniego właściciela.
kupiłam dom z działką i mediami - czy do wykonania przyłącza wystarczy ta dokumentacja czy zmuszą mnie do zapłacenia za kolejny projekt?
(Mam wcinkę na działce a mam mieć tylko przyłączenia do do domu.)

pitbull
09-01-2004, 11:15
Jesli masz juz media podłączone do budynku to nie musisz na nie wykonywac projektu.

saia
09-01-2004, 14:23
Gaz mam w domu - ale tylko podłączony do kuchenki - a nie do pieca, natomiast woda miejska i kanalizacja - są na działce - ale nie są podłączone do domu.
poprzedni właściciel korzystał z szamba i ze studni głębinowej i hydroforu. a ja chcę się podłączyć.
w gazowni powiedzieli mi, że muszę wystąpić o warunki do gazowni na Kasprzaka podając jaki metraż chcę ogrzewać. ale wcześniej muszę skołować takie mapy ZUDowskie (czy jakoś tak) - grunt, że cholernie drogie. pomyślałam, że jak architekt i geodeta będą mi robić projekt i inwentaryzację i nanosić na plany działki - to mogą wziąć więcej egzemplaży tej mapy i będzie dobrze. (chyba naniosą mi istniejące przyłącze nie? i to wystarczy do gazowni - ?)
ale co do wody to mam tylko kompletny plan w którym "inwestorem jest poprzedni właściciel"i mam studzienkę na działce.
poprzedni właściciel działkę wynajmował i nie robił w związku z tym inwestycji typu budowa kanlizacji - bo było szambo, ale ja bym chciała kanalizację.
no i jeszcze jeden problem- co zrobić z istniejącym szambem, podłączeniem, studnią i hydroforem?
odłączyć, odkopać, zostawić jak jest?
A i rury do gazu - w sensie doprowadzenia od wcinki do domu były kładzione w 84 roku - czy nie powinnam pomyśleć o ich wymianie?
pozdrawiam i liczę na poradę, bo ręce mi opadły

pitbull
12-01-2004, 07:45
Musisz miec aktualny podklad geodezyjny Twojej dzialki przeznaczony dla celow projektowych, na ktorych projektant naniesie doprowadzenie przylaczy poszczegolnych mediow. Nastepnie plan projektant lub Ty musisz uzgodnic w ZUDzie - dostaniesz pismo i pieczatke na podkladzie. I taki plan zanosisz di ZG oraz wpinasz do projektu.
Szambo do zasypania, hydrofor do zlikwidowania albo zostawienia, przyłącze kanalizac. do wykonania i podłączenia.
Na wymiane rur gazowych powinnas miec pozwolenie - w ogole nie powinnas tego robic sama.

saia
12-01-2004, 12:28
Dzięki pitbulll - złoty jesteś.
ale ten podkład geodezyjny - to jest zwykła mapa do celów projektowych którą zrobi mi geodeta?
projektant i architekt to to samo?
uzgodnienie w Zudzie - ile to może potrwać?
i co to jest ZG?
co do tego szamba to zdaje mi się, że mam zaprojektowane przyłącze kanalizacyjne przez to szambo....- to w ogóle jest możliwe?
a hydrofor to sobie chyba zostawię - bo nigdy nic nie wiadomo choćby do podlaewania ogródka mi sie przyda. i nie będę płacić za zuzycie wody.

a w ogóle to widziałam się z architektem- i zrobi mi super projekt i tak sie cieszę. a już sie bałam.
pozdrówka

pitbull
13-01-2004, 07:42
1. Mapa dla celow projektowych to podklad.
2. Ci dwaj Panowie to to samo.
3. uzgodnienie 2-5 tyg, zalezy jak czesto sie zbiera zespol
4. ZG - Zaklad Gazowniczy
5. Nie jest mozliwe przylacze przez szambo, powinno byc zasypane a w tym miejscu np. studzienka rewizyjna.
6. Hydrofor - masz racje.
7. Powodzenia.