PDA

Zobacz pełną wersję : Torf- wyschnięty, zachwaszczony



kaba
07-09-2009, 14:11
Poł roku temu kupiłem wywrotke torfu pozyskanego z pogłebianego stawu, niestety zagospodarowałem tylko polowe a reszta leżała sobie i porastala zielskiem.
Mam pytanie czy taki suchy torf jeszcze sie do czegoś nadaje? oczywiscie chwasty wyrwać,

Mirek_Lewandowski
07-09-2009, 19:07
To nie jest torf, to po pierwsze.
A po drugie- Bóg wie co to. Jeśli porosło chwastami, to zapewne ma w sobie zapas nasion na 10 lat do przodu albo i dłużej.
Wykorzystać można, bodaj mieszając z glebą rodzimą, ale zawczasu planuj pielenie.

G.N.
07-09-2009, 20:23
No fakt torf to to nie jest.
Muł ze stawu karpiowego. (karpiowego bo pstrągowe to wybetonowane baseny, z których nie ma co wybierać). Powinien być dosyć żyzny bo stawy karpiowe nawozi się i to dosyć mocno, a na dodatek te ileś tam setek czy tysięcy karpików swoje potrzeby załatwia i też użyźnia.
Co do nasion to niekoniecznie musiały przeleżeć Bóg wie ile. Stawy karpiowe regularnie spuszcza się do zera jesienią i zależnie od przeznaczenia napełnia wiosną lub nawet w połowie lata. (Towarowe zwykle koniec kwietnia-maj, ale kroczkowe często dopiero końcem lipca). Do tego czasu to już zielska spore potrafią wyrosnąć i się rozsiać.
Tak czy siak pielenie Cię czeka. No i druga sprawa że strukturę to ma nie najlepszą, lubi się zbrylać i zasychać na klepisko, więc pasowało by pomieszać. Na piaszczysta glebę będzie dobre, na gliniastą nie bardzo.

kaba
07-09-2009, 20:37
Ok. dzięki za odpowiedź.
Nasion ,aż tyle chyba w sobie nie ma ,bo jak pisałem połowe już zagospodarowałem pod trawnik i trawa rosnie i nic specjalnie z niej nie wylazi.
Własnie mam zamier mieszac glebogryzarką z rodzimą ziemią, tylko G.N. mnie troche zmartwił bo mam gline.

G.N.
08-09-2009, 08:42
Sporo zależy jaki ten muł jest. Jeśli w momencie wybierania było sporo nie rozłożonych, albo tylko częściowo rozłożonych roślin to może mieć całkiem przyzwoitą strukturę.
Jakie to jest teraz po kilkumiesięcznym leżakowaniu?
Lekkie miękkie i trochę włókniste, czy ciężkie zbite a na wierzchu skorupa którą ciężko ruszyć?
Jak lekkie i ciut włókniste to będzie ok. Jak ciężkie i twarde to można dodać piachu albo trocin. Ale będzie kłopot bo trudno będzie to rozdrobnić i wymieszać z glebą.