PDA

Zobacz pełną wersję : Po jakim czasie po wylewkach można kłaść deskę?



damianexus
07-09-2009, 21:28
Witam ma pytanie jak w temacie. Mam wylewaną własnie obecnie wylewkę. Zastanawia mnie po jakim czasie moge położyć deskę drewnianą ( panel drewniany badi) Wylewkarz mówi, że jego zdaniem trzeba bedzie odczekać około 3 miesięcy czy to prawda? Czy są jakieś metody aby osuszyć wcześniej wylewi?
Dom jest cały czas wietrzony. Otwarte okna i drzwi...

beton44
07-09-2009, 21:36
kłaść można i na drugi dzień, tylko czy to ma sens...

drewno pod wpływem wilgoci ulega zmianom...


co do czasu: to ten "wylewkarz" jest raczej optymistą...

mariankossy
07-09-2009, 21:39
Wylewki / beton trzeba dobrze pielęgnować do 28 dni (podlać aby były mokre i przykryć folia , okna zamknąć)

(Bo jak suchy beton to " spali sie " i bedzie problem że sie wylewka kruszy.)

Potem można suszyc .
...Do prawidłowego wiązania cementu w betonie konieczna jest pielęgnacja poprzez polewanie go wodą. Często inwestorzy pytają mnie na budowach jak długo i jak często polewać beton wodą po zabetonowaniu. Sposób pielęgnacji świeżego betonu poprzez nawilżanie powinien być ustalony dla określonych warunków i pory roku z uwzględnieniem następujących minimalnych okresów nawilżania: - 3 dni dla każdego betonu - 7 dni dla dużych odkrytych powierzchni (strop), gdy beton jest z cementu portlandzkiego - 14 dni dla dużych odkrytych powierzchni (strop), gdy beton jest z cementu hutniczego - 14 dni dla betonów wodoszczelnych (np gdy betonujemy basen lub szczelne fundamenty). Im dłużej utrzymuje się beton w wilgoci, tym jest to korzystniejsze dla wszystkich jego właściwości. W związku z tym najkorzystniej jest utrzymywać duże powierzchnie betonu pod stałą warstwą wody. W zwykłych warunkach polewanie wodą należy rozpocząć w okresie letnim po upływie około 12 godzin a w okresie chłodniejszym po upływie 24 godzin od zabetonowania. Zaleca się stosować następującą częstotliwość nawilżania: - przy temperaturze powietrza powyżej +15 stopni C w ciągu dnia przynajmniej co 3 godziny i raz w ciągu nocy - przy temperaturze powietrza poniżej +15 stopni C nie rzadziej niż 3 razy na dobę - przy temperaturze powietrza poniżej +5 stopni C można zaprzestać nawilżania betonu wodą. Dobrym sposobem na utrzymanie wilgoci w betonie w pierwszym okresie jest nakrycie go folią z PCV lub polietylenu. Folię można układać na powierzchni betonu bezpośrednio po jego zagęszczeniu, zabezpieczając beton w okresie największych strat wilgoci. Zaleca się jednak układanie folii po 3-5 godzinach od zaformowania. Świeży beton należy chronić również przed zbytnim nagrzaniem. Podwyższenie temperatury powyżej +20 stopni C nie jest szkodliwe o ile beton utrzymywany jest w stałej wilgoci. Jednak nagłe polanie zimną wodą silnie rozgrzanego betonu może doprowadzić do pojawienia się rys i spękań. Dlatego w czasie upałów beton należy polewać bardzo często lub po nawilżeniu nakryć go folią bądź brezentem...........

damianexus
07-09-2009, 21:43
no to powiem szczerze, że myślałem , że bez żadnych późniejszych kosekwencji bede mógl położyć deskę barlinecką wcześniej. Planowałem zrobić to na koniec października

AskaK
07-09-2009, 22:23
Wylewki / beton trzeba dobrze pielęgnować do 28 dni (podlać aby były mokre i przykryć folia , okna zamknąć)

(Bo jak suchy beton to " spali sie " i bedzie problem że sie wylewka kruszy.)


Beton konstrukcyjny - owszem tak, polewać!
Ale nie wylewki z mixokreta!
Zwłaszcza gdy już nie ma upałów i zwłaszcza, gdy na ścianach są już położone tynki gipsowe.
Przykryć wylewkę na drugi dzień folią i tak zostawić na tydzień. Ale nie lać wody, bo zrobicie sobie krzywdę tak jak my! Tynki podciagnęły wodę na wysokość 30-40 cm, wraz z wodą podciągnęły cały kurz i pył jaki był na dole i teraz mam piękne koronki z tego syfu na tynkach!
A woda wciąż jeszcze nie może odparować z wylewki...

Damianexus, podłogi drewniane najlepiej jest ukladać dopiero wtedy, gdy wylewka osiągnie wilg. 3%, parkieciarze mają urzadzenia do pomiaru wilgotności i powinno się ją sprawdzić przed ułożeniem podłogi. W jakim czasie osiagniesz tak niską wilgotność, trudno mi powiedzieć, ale nie liczyłabym na październik. Przez 28 dni wylewki lepiej nie podsuszać sztucznie, niech zwiąże. A potem to już albo dmuchawy, albo osuszacze, albo włączyć c.o. i stopniowo podnosić temperaturę grzania..

My mieliśmy wylane 5 tyg.temu, i będę szczęśliwa jeśli w grudniu uda się położyć w salonie mały kwadracik parkietu... :roll:

mariankossy
07-09-2009, 22:35
Pielegnować aby były mokre a nie lać żeby 3cm wody stało, wszystko trzeba robić z miarą :)

damianexus
08-09-2009, 15:40
no nic więc nie ma rady trzeb abedzie meskzać bez desek w salonie i położyc je w trakcie:)
Dobrze że terakotę można położyć dużo wcześniej.