PDA

Zobacz pełną wersję : Moc przyłączeniowa i umowna



ewiwa
08-09-2009, 11:00
Witam,
Czy u Was też moc umowna z "umowy o świadczenie usługi kompleksowej" z energetyką też jest dużo niższa niż zapłacona zadeklarowana moc przyłączeniowa? Z definicji podawanej przez dostawcę wynika, że jest to ta sama rzecz różniąca się słówkiem 'planowana' (jako moc przyłączeniowa) i 'dostarczana' (umowna). Jasne dla mnie jest, że planuję 16kW, płacę za to, to dostanę 16, a nie 11kW. Skąd te różnice? Dlaczego w takim razie zmusza się mnie umową i warunkami do opłaty za coś, czego i tak mi nie dostarczą? Zanim zadzwonię do ZE chciałabym wiedzieć jak z nimi rozmawiać. A w ogóle formalności związane tylko ze zwiększeniem mocy przył. z istniejącej od lat sieci, to po prostu parodia. 3 mies. trwa wymiana papierów, 4 umowy, do każdej wniosek, chcieli nawet pozwolenie na budowę (no ew. pozwolenie na użytkowanie), ale po dyskusji odpuścili. Całość operacji i umów dokładnie taka, jak podłączanie prądu do nowego budynku. W umowach oczywiście zapisy o pracach instalacyjnych i zabudowywaniu liczników. Ręce opadywują. Acha, cena za przyłączenie wyższa niż wynikająca z aktualnej tabeli opłat (jakby za sporządzenie umowy doliczyli ekstra 50 dych).
Niestety ja z tych, co każde zdanie na umowie czytają. I nie zgadza mi się.
Pozdrawiam
E.

heniecki
08-09-2009, 20:47
Na czas budowy bedzie tylko te 11kw a po oddaniu budynku zwieksza ci moc do tych 16kw,w okresie budowy i tak nie potrzebujesz az tyle.U mnie bylo tak samo zaplacilem za 26kw a mialem 11kw w trakcie budowy.Po zatym placisz prad budowlany od 11kw a to jest roznica w cenie dosc znaczna.

ewiwa
09-09-2009, 02:39
heniecki, dzięki za odp. ale kwestia dotyczy zwiększenia mocy w od lat użytkowanym budynku. Dlaczego mam płacić za 16 kW, a dostarczą mi 11 kW? A w umowie są też zapisy o karach za przekroczenie mocy... Co za durnota

frykow
09-09-2009, 06:32
A jak oni sprawdzają czy przekroczyłeś pobór mocy?

mario0658
09-09-2009, 11:08
Przekoczysz pobor - spali sie zabezpieczenie w skrzynce :) (korki)

frykow
09-09-2009, 13:10
No, wyłączy się, to sobie włączysz :)

Zależy to jeszcze od tego, o ile przekroczysz gdyż zabezpieczenia są dobierane stopniowo. Ja mam np. moc przyłączeniową 18kW i zabezpieczenie 32A - czyli mogę obciążyć sieć do 22kW (w uproszczeniu).

AWIk
09-09-2009, 14:18
A jaką Ty masz taryfę? C, B?

marcin714
09-09-2009, 21:13
Witam,
Czy u Was też moc umowna z "umowy o świadczenie usługi kompleksowej" z energetyką też jest dużo niższa niż zapłacona zadeklarowana moc przyłączeniowa?

Mieszkasz gdzieś na Zamojszczyźnie może?

Moc umowna jak sama nazwa mówi jest to moc na jaką sięumawiacie z zakładem energetycznym i wpisliście taką moc do umowy jaką podpisałaś. Na szczęście nie ma to wielkiego znaczenia dla ciebie w obecnym kształcie taryf. ZE robi taki myk jak mówisz z pewnych powodów.

Jak mówisz zapłaciłaś za moc przyłączewniową i ta jest dla ciebie istotna. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś w pełni korzystała z zakupionej mocy przyłączeniowej . Za te pieniądze ZE musiał wybudować przyłącze odpowiednie do mocy przy łączeniowej. Czyli ciągniesz tyle ile pozwala ci zabezpieczenie główne a nie tyle ile stanowi moc umowna.

ewiwa
09-09-2009, 22:27
Sprawa już się wyjaśniła. Panowie z Enei co prawda nie wiedzą, czym to się różni, ale podobno wszystko jest ok. Wyszło na to, żem upierdliwa :wink: A wzór umowy jest jeden i jak mi się chce, to do działu prawnego. Innymi słowy: dla mocy przyłączeniowej 16kW należy się moc umowna 11kW, co nie przeszkadza pobierać na raz tych 16, jak się wszystko podłączy. Marcinie, racja, to taki myk. Ale umowa, to umowa, pamiętacie, jak ludzie brali kredyty w mBanku, to też mieli mówione: to nie ma znaczenia, albo to taki myk, nic się nie może stać. Podpisałam, ale jednak jakaś wątpliwość została, a co w razie nadzwyczajnej sytuacji? Dlaczego Enea tak się asekuruje? A niech tam, nie ma co węszyć spisku. Ważne, żeby mi korków nie wywalało
Pzdr.
Ewa
ps. rozbieżności w cenie za kW wynikają oczywiście z banalnego powodu, że na stronie tak poważnej firmy są dane nieaktualne od lutego.

frykow
10-09-2009, 08:58
A jaką Ty masz taryfę? C, B?
Obecnie C.