PDA

Zobacz pełną wersję : jakie wymiary powinien mieć wyłaz dachowy?



kar_ma
10-09-2009, 09:13
Proszę o pomoc w temacie wymiaru wyłazu dachowego. Interesuje mnie taki z szybą zespoloną, będzie się znajdował w połaci dachu na stryszku.

W projekcie architekt narysował wyłaz 75 cm x 89 cm. Okazuje się, że nie ma wyłazów o takich wymiarach. Przekazałam projekt do wyceny dachówki i akcesoriów i widzę, że zaproponowano wyłaz o Velux Velta 45 x 73. Czy taki nie będzie za mały? Czy szerokość 45 cm wystarczy do wyjścia na dach?

Na stronie Veluxa widziałam wyłaz z szybą zespoloną GTV 103 o wymiarach 54 x 83, ale będę musiała za niego zapłacić prawie 300 zł więcej. Czy warto?

Dziękuję za odpowiedzi
kar_ma

pablitoo
10-09-2009, 09:19
Ja mam taki wyłaz Velux Velta 45x55cm / jeszcze mniejszy / - namówił mnie na taki rozmiar wyłazu mój wykonawca dachu - jest to największy błąd jaki popełniłem - taki wyłaz to nieporozumienie - przecisnąć się przezeń graniczy z cudem ! Weź pod uwagę że rozmiar podany jest rozmiarem ościeżnicy - faktycznie okienko jest mniejsze .
Bezwzględnie nabądź większy - o wiele większy 85x85cm - jest taki w ofercie Veluxa - wygoda w wychodzeniu przezeń i większy stopień doświetlenia strychu - ja niestety wtopiłem i teraz to już po filipku ... :evil:

niktspecjalny
10-09-2009, 10:38
Taki ,żeby się zmieścił między krokwiami. :D :wink: :wink:

pablitoo
10-09-2009, 10:40
Taki ,żeby się zmieścił między krokwiami. :D :wink: :wink:

Oczy wiście :lol:

kar_ma
10-09-2009, 10:48
pablitto - dzięki za szybką odpowiedź, no właśnie tak mi się zdawało, że 45 cm to bardzo mało...

Rozstaw krokwi nie będzie problemem - u mnie jest to 90 cm.

niktspecjalny
10-09-2009, 10:48
..... i większy stopień doświetlenia strychu - ja niestety wtopiłem i teraz to już po filipku ... :evil:.

To ja walczyłem aby jak najmniej słońca na i pod moją antracytową blacho-dachówkę(kominki srynki wentylacynki itp) a ty dokładasz doświetlenie strychu...po huk???Grasz tam w pompinga w słoneczny dzień i wyłaz potrzebny ci jak największy?Ile razy trzeba wyliść przez niego na dach? ja przez swego malucha nie wyłaziłem jeszcze ani razu.Mam drabiny dwuspadowe i to mi wystarczy by bezpiecznie się po nim poruszać. 8) :wink:
aha gadałem z kominiarzem ile ma w tali :lol: :lol: :wink: :wink: by się zmieścił jak przyjdzie czyścić komin.

pablitoo
10-09-2009, 11:02
..... i większy stopień doświetlenia strychu - ja niestety wtopiłem i teraz to już po filipku ... :evil:.

To ja walczyłem aby jak najmniej słońca na i pod moją antracytową blacho-dachówkę(kominki srynki wentylacynki itp) a ty dokładasz doświetlenie strychu...po huk???Grasz tam w pompinga w słoneczny dzień i wyłaz potrzebny ci jak największy?Ile razy trzeba wyliść przez niego na dach? ja przez swego malucha nie wyłaziłem jeszcze ani razu.Mam drabiny dwuspadowe i to mi wystarczy by bezpiecznie się po nim poruszać. 8) :wink:
aha gadałem z kominiarzem ile ma w tali :lol: :lol: :wink: :wink: by się zmieścił jak przyjdzie czyścić komin.

U mnie dachówka ceramiczna na dachu / ciemny brąz / i 20-25cm wełny ocieplenia połaci do samej kalenicy - stryszek mam wykończony , wyłożony K-G i pomalowany , na podłodze wykładzina - w jednej części mam garderobę na mało używane okrycia , ubrania etc ... , w drugiej miejsce magazynowania sprzętów , pudeł i innego rupiecia generalnie , oraz router wifi do netu dla całego budynku - wiekszy wyłaz znacznie lepiej doświetliłby strych - po co za każdym razem zapalać światło tam wchodząc ?
Jak często wychodzę na dach przez wyłaz - systematycznie conajmniej kilka razy w roku - przed i po sezonie kominkowym do inspekcji i czyszczenia komina choćby ... Mam sie na drabiny wspinać z poziomu gruntu ?? - a po co jak mam wyłaz ??
Ostatnio montowałem antenę od netu radiowego - właśnie na kominie - musiałem wyłazić kilka razy przez ten mój wyłaz na dach - umęczyłem się i złościłem - a nie musiałbym jakbym miał większy wyłaz ...
Jak dla mnie wiekszy wyłaz to większy komfort wychodzenia na dach - a wychodzić trzeba będzie - i to im dłużej się mieszka tym częściej ...

niktspecjalny
10-09-2009, 11:09
..... i większy stopień doświetlenia strychu - ja niestety wtopiłem i teraz to już po filipku ... :evil:.

To ja walczyłem aby jak najmniej słońca na i pod moją antracytową blacho-dachówkę(kominki srynki wentylacynki itp) a ty dokładasz doświetlenie strychu...po huk???Grasz tam w pompinga w słoneczny dzień i wyłaz potrzebny ci jak największy?Ile razy trzeba wyliść przez niego na dach? ja przez swego malucha nie wyłaziłem jeszcze ani razu.Mam drabiny dwuspadowe i to mi wystarczy by bezpiecznie się po nim poruszać. 8) :wink:
aha gadałem z kominiarzem ile ma w tali :lol: :lol: :wink: :wink: by się zmieścił jak przyjdzie czyścić komin.

U mnie dachówka ceramiczna na dachu i 20-25cm wełny ocieplenia połaci do samej kalenicy - stryszek mam wykończony , wyłożony K-G i pomalowany , na podłodze wykładzina - w jednej części mam garderobę na mało używane okrycia , ubrania etc ... , w drugiej miejsce magazynowania sprzętów , pudeł i innego rupiecia generalnie , oraz router wifi do netu dla całego budynku - wiekszy wyłaz znacznie lepiej doświetliłby strych - po co za każdym razem zapalać światło tam wchodząc ?
Jak często wychodzę na dach przez wyłaz - systematycznie conajmniej kilka razy w roku - przed i po sezonie kominkowym do inspekcji i czyszczenia komina choćby ... Mam sie na drabiny wspinać z poziomu gruntu ?? - a po co jak mam wyłaz ??
Ostatnio montowałem antenę od netu radiowego - właśnie na kominie - musiałem wyłazić kilka razy przez ten mój wyłaz na dach - umęczyłem się i złościłem - a nie musiałbym jakbym miał większy wyłaz ...
Jak dla mnie wiekszy wyłaz to większy komfort wychodzenia na dach - a wychodzić trzeba będzie - i to im dłużej się mieszka tym częściej ...

Albo ja coś mylę albo ty?Stryszek czy poddasze?

pablitoo
10-09-2009, 11:11
Albo ja coś mylę albo ty?Stryszek czy poddasze?

STRYCH , bądź stryszek - jak zwał tak zwał :D

Poddasze mam użytkowe - sypialnie ,łazienka , salonik , hall etc ... - z hallu na poddaszu po schodach rozkładanych wchodzę na strych - i jego to opisuję .

niktspecjalny
10-09-2009, 11:12
Na swoim poddaszem użytkowym mam jeszcze część zwaną stryszkiem do którego można dostać się po schodach podwieszanych.Tam mam rupieciarnię (bombki,srombki itp) i tam mam mały wyłaz na dach dla kominiarza.A ty gdzie masz ten wyłaz ???tam gdzie garderoba? :lol: :wink:

niktspecjalny
10-09-2009, 11:15
Albo ja coś mylę albo ty?Stryszek czy poddasze?

STRYCH , bądź stryszek - jak zwał tak zwał :D

Poddasze mam użytkowe - sypialnie ,łazienka , salonik , hall etc ... - z hallu na poddaszu po schodach rozkładanych wchodzę na strych - i jego to opisuję .

Jak rozumiem budynek masz trzy kondygnacyjny lub cztery.piwnica,parter,poddasze użytkowe i strych użytkowy czy tak?

pablitoo
10-09-2009, 11:21
- ekhhh - aż tak to trudno zrozumieć ?? - po schodzach rozkładanych z poddasza wychodzi się na strych - komin mam mniej więcej w 3/4 długości strychu po podłodze - i obok komina mam wyłaz który doświetla tą część strychu - i w tej części strychu mam miejsce przeznaczone na garderobę - tak to nazwałem - nie jest to stricte garderoba / te mam na parterze i poddaszu / tylko miejsce gdzie mam porobione szafki , półki z drewna i wieszaki i tam żona umieszcza nieużywane sezonowo elementy garderoby etc ... - w związku z tym cały strych mam wykończony K-G , pomalowany , zrobiona podłoga etc ... .
Po drugiej stronie komina / komin ocieplony , wykończony K-G i pomalowany / na strychu mam miejsce składowania nieużywanych sprzętów , pudeł po sprzęcie który jeszcze jest na gwarancji etc ...
Dla mnie strych nie jest burdelnikiem z gołą folia na skosach i surowymi dechami na podłodze - i tyle - coś jeszcze chcesz wiedzieć ?

pablitoo
10-09-2009, 11:23
Jak rozumiem budynek masz trzy kondygnacyjny lub cztery.piwnica,parter,poddasze użytkowe i strych użytkowy czy tak?

Dom parterowy z użytkowym poddaszem plus piwnica , nad poddaszem strych - w kalenicy wysokość pomieszczenia strychu to 2m - takoż normalnie można stanąć nie schylając się - fotki mojego domu w stopce jak jesteś ciekaw ...

niktspecjalny
10-09-2009, 11:35
- ekhhh - aż tak to trudno zrozumieć ?? - po schodzach rozkładanych z poddasza wychodzi się na strych - komin mam mniej więcej w 3/4 długości strychu po podłodze - i obok komina mam wyłaz który doświetla tą część strychu - i w tej części strychu mam miejsce przeznaczone na garderobę - tak to nazwałem - nie jest to stricte garderoba / te mam na parterze i poddaszu / tylko miejsce gdzie mam porobione szafki , półki z drewna i wieszaki i tam żona umieszcza nieużywane sezonowo elementy garderoby etc ... - w związku z tym cały strych mam wykończony K-G , pomalowany , zrobiona podłoga etc ... .
Po drugiej stronie komina / komin ocieplony , wykończony K-G i pomalowany / na strychu mam miejsce składowania nieużywanych sprzętów , pudeł po sprzęcie który jeszcze jest na gwarancji etc ...
Dla mnie strych nie jest burdelnikiem z gołą folia na skosach i surowymi dechami na podłodze - i tyle - coś jeszcze chcesz wiedzieć ?

Dlatego piszesz jakimiś szyframi nad którymi trza się zastanowić..Garderoba to garderoba a nie nazwane prze ciebie pomieszczenie do innych poruczeń.Np. moja garderoba z drzwiami przesuwnymi kosztowała w sypialni 3500 zyla.Zdziwiło mnie to ,że możesz chodzić po swoim stryszku,że masz płyt GK na ścianach itd.Mój nie dość ,że mały to jeszcze nie poręczny.

Ale z ciebie porządniś aż mi wstyd :oops: :oops: :oops: .W takim razie muszę coś zrobić ze swoim...ale szkoda kasy bo on w takim wyglądzie doskonale spełnia swoją rolę.Ja z niego wypompowuje przez kominki gorące powietrze w lecie.Ma być tam chłodno ale i nie za ciepło. Ot i wsio.

pablitoo
10-09-2009, 11:51
Ale z ciebie porządniś aż mi wstyd :oops: :oops: :oops: .(...)

To nie ja .... - to wpływ mojej żony :D :D :D

niktspecjalny
10-09-2009, 12:04
Ale z ciebie porządniś aż mi wstyd :oops: :oops: :oops: .(...)

To nie ja .... - to wpływ mojej żony :D :D :D

Coś muszę zrobić i ze swoją..... :D :D :wink: :wink:

Andrzej Wilhelmi
11-09-2009, 00:08
Wyłaz Velta to tandeta. Radzę dołożyć te parę złotych i kupić coś porządnego. Pozdrawiam.

kar_ma
11-09-2009, 08:01
Wyłaz Velta to tandeta. Radzę dołożyć te parę złotych i kupić coś porządnego. Pozdrawiam.

To co proponujesz w zamian? Velux GVT 103? Albo coś z Fakro?
Stryszek ma być nieogrzewany, ale ocieplony, stąd potrzebny wyłaz z szybą zespoloną.

Andrzej Wilhelmi
11-09-2009, 21:37
Oczywiście może być prawdziwy Velux lub Fakro. Obie firmy to światowa czołówka. Pozdrawiam.

kar_ma
12-09-2009, 18:18
Oczywiście może być prawdziwy Velux lub Fakro.

Może nie rozumiem, ale Velux Velta to nie jest "prawdziwy" Velux? :o To co to jest w takim razie?

FlashBack
12-09-2009, 18:25
Proszę o pomoc w temacie wymiaru wyłazu dachowego. Interesuje mnie taki z szybą zespoloną, będzie się znajdował w połaci dachu na stryszku.

W projekcie architekt narysował wyłaz 75 cm x 89 cm. Okazuje się, że nie ma wyłazów o takich wymiarach. Przekazałam projekt do wyceny dachówki i akcesoriów i widzę, że zaproponowano wyłaz o Velux Velta 45 x 73. Czy taki nie będzie za mały? Czy szerokość 45 cm wystarczy do wyjścia na dach?

Na stronie Veluxa widziałam wyłaz z szybą zespoloną GTV 103 o wymiarach 54 x 83, ale będę musiała za niego zapłacić prawie 300 zł więcej. Czy warto?

Dziękuję za odpowiedzi
kar_ma
okno z szyba? jak na wylaz to, chyba bez szyb/y

kar_ma
13-09-2009, 09:44
Ma być wyłaz z szybą - bo stanowi jedyne doświetlenie stryszku. Dach dwuspadowy, kąt nachylenia 42 st.

Takie jak tutaj:
http://www.velux.pl/Produkty/Okna_do_poddaszy/.htm?pid=H0062

Chodzi o wygodne wymiary do wychodzenia na dach.

r-32
13-09-2009, 10:37
Chodzi o wygodne wymiary do wychodzenia na dach.

45 x 73 :roll:.Sobie takowy zamontowałem , jakiś tam roto z marketu...
Jako użytkownik powiem tak : te 73cm jeszcze jakoś...
Natomiast te 45cm to stanowczo za mało.
Znaczy się mi to wystarczy 8), ale jakby tak przylazł jakiś opasły kominiarz ...
Te 10 cm więcej (czyli 55cm) by się przydało ,szczególnie jak trzeba coś z sobą zabrać
na dach - narzędzia,przedłużacz,wiadro jakie... itd.
Ale znów wyłaz http://www.allegro.pl/item722701498_sir_bud_roto_wylaz_dachowy_wda_315h_ 74x98.html uważam za przesadę.

Pozdrawiam