PDA

Zobacz pełną wersję : Powietrzna pompa ciepła



Ciril
10-09-2009, 14:02
Jak w temacie... ma ktoś urządzenie zamontowane już w domu?? Jakie macie opinie na ich temat??? Ja słyszałam o niej pierwszy raz.




pytanie zadane w związku z moją ostatnia rozmową ze specem, który kompletnie odradził mi pompę ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła

raffran
10-09-2009, 14:23
Ciekawa opinia, wszyscy odradzaja wlasnie te powietrzne, a tu tymczasem jest odwrotnie :roll:
A jaka masz na mysli piszac "powietrzna"?

cieszynianka
10-09-2009, 19:49
Coś tu na ten temat dyskutowali:

http://forum.muratordom.pl/powietrzne-pompy-ciepla-kto-uzytkuje,t144355.htm?highlight=powietrzna

http://forum.muratordom.pl/powietrzna-pompa-ciepla,t159791.htm?highlight=powietrzna

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-na-powietrze,t70750.htm?highlight=powietrzna

http://forum.muratordom.pl/pompa-powietrzna,t63463.htm?highlight=powietrzna

A może z tego wątku coś wyczytasz:

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186.htm?highlight=powietrzna

http://forum.muratordom.pl/chlodzenie-pompa-ciepla,t163370.htm?highlight=powietrzna

:wink:

Marlena&Marcin
23-09-2009, 14:58
my zamierzamy taką zainstalować.. w rejonie gdzie mieszkamy taka pompa się sprawdza.. np. nasz kierownik budowy ogrzewa tym cały dom i spory basen.. a zimą ani razu nie załączył mu się prąd wspomagający.. też kilka osób w naszym rejonie ma i chwali..

każdą pompę ciepła należy dobrać do swoich warunków.. i słuchac konkretnych opini a nie tzw. wszystko wiedzących :)

raffran
23-09-2009, 15:10
No to witam w klubie :wink:

starn
03-10-2009, 00:06
Moja rada dużo czytaj na ten temat, najpierw teorię potem praktyków a na końcu tych co słyszeli ,skonfrontujesz to wszystko razem i będziesz wiedział co wybrać bez niczyjej pomocy.

gawel
03-10-2009, 00:11
Jak w temacie... ma ktoś urządzenie zamontowane już w domu?? Jakie macie opinie na ich temat??? Ja słyszałam o niej pierwszy raz.




pytanie zadane w związku z moją ostatnia rozmową ze specem, który kompletnie odradził mi pompę ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła

Kolega ma 6 rok to http://www.euronom.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzewoda/exoair-polaris.html jest baaardzo zadowolony .

Powietrzna pompa ciepła (powietrze/woda) ExoAir 'Polaris' to pompa ciepła nowej generacji zbudowana na bazie pompy ExoAir 'Standard'. Generuje efektywnie ciepło przy temp. powietrza do -25°C i jednocześnie podgrzewa wodę do temp. +60°C. Pompa bardzo łatwa w montażu, prosta w eksploatacji i nie wymaga żadnej ingerencji w teren działki. Jej trwałość ocenia się na 30 lat. Niespotykana jakość konstrukcji pomp ExoAir jest rezultatem długoletnich badań i doświadczeń w skandynawskim klimacie (pierwsze pompy powietrzne firma Euronom AB wyprodukowała już w roku 1977!). ExoAir Polaris to pompa ciepła nowej generacji - dzięki zastosowaniu systemu ExoNomizer, dwustopniowej sprężarki spiralnej firmy Copeland oraz ekologicznego czynnika chłodniczego R404A osiągają współczynnik efektywności energetycznej (COP) o 20% wyższy w porównaniu z innymi pompami ciepła produkowanymi obecnie.

http://www.euronom.pl/fileadmin/user_upload/exoair_polaris.jpg

ancol
06-10-2009, 21:32
temat mnie żywo interesuje. Jesteśmy na 100% zdecydowani na pompę ciepła i na 99% typu powietrze-woda. Troszkę się wahamy głównie z 2 względów: jak często będą się załączać grzałki (mieszkamy pod Poznaniem, więc klimat dość łagodny) i czy nie będzie to cholernie głosne ustrojstwo. Z drugiej strony nie bardzo mamy miejsce na wymiennik gruntowy.
Chętnie usłyszałabym jakieś opinie od użytkowników. jakie są koszty ogrzewania i wody w sezonie zimowym. Nie nastawiam się, że będę mieć ciepło za darmo, ale nie chcę też tyle inwestować i dostać zawału jak przyjdzie rachunek z Enei.

gawel
07-10-2009, 07:10
temat mnie żywo interesuje. Jesteśmy na 100% zdecydowani na pompę ciepła i na 99% typu powietrze-woda. Troszkę się wahamy głównie z 2 względów: jak często będą się załączać grzałki (mieszkamy pod Poznaniem, więc klimat dość łagodny) i czy nie będzie to cholernie głosne ustrojstwo. Z drugiej strony nie bardzo mamy miejsce na wymiennik gruntowy.
Chętnie usłyszałabym jakieś opinie od użytkowników. jakie są koszty ogrzewania i wody w sezonie zimowym. Nie nastawiam się, że będę mieć ciepło za darmo, ale nie chcę też tyle inwestować i dostać zawału jak przyjdzie rachunek z Enei.

Słuchaj musialbys nawiązać kontakt z firmą i dowiedzieć sie o jakies bliskie realizacje od miejsca Twojego zamieszkania no i oczywiscie o ceny. Firma zrealizowała sporo duzych układów grzewczych w budynkach uzyteczności publicznej, co dobrze o niej swiadczy. Po 1 nie jest to firma krzak i po drugie jak znam zycie to inwestycje na pewno byly finansowane przy współudziale funduszy unijnych wiec fuszerka raczej by nie przeszla. Jeden z Forumowiczów robił ostatnio wywaid w tej firmie.
Żałuje że kiedy ja budowalem dom 6 lat temu centy PC były zbyt wysokie na pewno bym sobie taka sprawił :wink:

zbu3yn
15-10-2009, 17:49
Witam,
Budowe rozpoczynam w przyszlym roku pod Plockiem (09-410) i mocno sie interesuje powietrzna pompa ciepla. Planowany dom- 180m uzytkowych, w calosci planuje niskotemperaturowe ogrzewanie, naturalnie chce pompy uzywac rowniez do podgrzewania CWU. Sciany: porotherm 25 (lub 30) + 15 cm styropian, dom podpiwniczony. Grunt na dzialce to sucha glina.
Do tego wentylacja mechaniczna z reku i kominek z DGP.
Ze wstepnych wyliczen wynika ze bede potrzebowal 10-12 kW na ten domek.
Jaka pompe powietrzna byscie polecili do tej konfiguracji i jakich kosztow rocznych moge sie spodziewac?
Czy PPC (z grzalka) + kominek do dogrzania przy ciezkich mrozach wystarcza czy powinienem pomyslec o dodatkowym zabezpieczeniu? A moze lekko przewymiarowac pompe?
Chcialbym podlaczyc wylot reku do nawiewu pompy. Jesli sie zdecyduje na wewnetrzna to moge ja postawic w piwnicy i doprowadzic wylot z reku + DGP z kominka do tego pomieszczenia (caly czas mysle o tych kilkudziesieciu dniach prawdziwych mrozow w zimie i ze ta pompa "nie pociagnie"). Mysle ze sie nie obejdzie bez kratki do zaciagania przez pompe reszty potrzebnego powietrza z zewnatrz (jednak troche go potrzebuje:-)).
Z gory dziekuje za rady.

Ps: Mieszka ktos niedaleko kto ma to ustrojstwo zamontowane? :-)
Koleszka ostatnio sobie ciachnal gruntowa, ale koszt troszke mnie przeraza (55 tys za calosc). Niemniej jednak biore to rowniez pod uwage.

Pozdrawiam.
Artur.

pomarszczonyfred
09-11-2009, 21:09
Jak w temacie... ma ktoś urządzenie zamontowane już w domu?? Jakie macie opinie na ich temat??? Ja słyszałam o niej pierwszy raz.




pytanie zadane w związku z moją ostatnia rozmową ze specem, który kompletnie odradził mi pompę ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła

Kolega ma 6 rok to http://www.euronom.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzewoda/exoair-polaris.html jest baaardzo zadowolony .

Powietrzna pompa ciepła (powietrze/woda) ExoAir 'Polaris' to pompa ciepła nowej generacji zbudowana na bazie pompy ExoAir 'Standard'. Generuje efektywnie ciepło przy temp. powietrza do -25°C i jednocześnie podgrzewa wodę do temp. +60°C. Pompa bardzo łatwa w montażu, prosta w eksploatacji i nie wymaga żadnej ingerencji w teren działki. Jej trwałość ocenia się na 30 lat. Niespotykana jakość konstrukcji pomp ExoAir jest rezultatem długoletnich badań i doświadczeń w skandynawskim klimacie (pierwsze pompy powietrzne firma Euronom AB wyprodukowała już w roku 1977!). ExoAir Polaris to pompa ciepła nowej generacji - dzięki zastosowaniu systemu ExoNomizer, dwustopniowej sprężarki spiralnej firmy Copeland oraz ekologicznego czynnika chłodniczego R404A osiągają współczynnik efektywności energetycznej (COP) o 20% wyższy w porównaniu z innymi pompami ciepła produkowanymi obecnie.

http://www.euronom.pl/fileadmin/user_upload/exoair_polaris.jpg



witam,
zaintygowała mnie ta pompa powiem, szczerze ale:
z tą nowoczesności to chyba lekka przesada, ponieważ kwestia podstawowa - czynnik r404a nie jest wiodącym i rozwijającym technologie czynnikiem chłodniczym lecz jest zamiennikiem za czynnik zakazany za r22 i r502 czyli aby można by było sprzedawać starsze urządzenia wymienia się 22 na 404a i jest ekologiczny to po pierwsze a po drugie to "fix speed" czyli stała wydajność nie jest to inverter pracujący ze zmienną wydajności płynnie regulowaną

gawel
09-11-2009, 21:33
Nie wiem czy nowoczesność jest najważniejsza :roll: , według mnie jeżeli przytaczana pompa jest dopuszczona do użytku i jest konstrukcją przetestowaną przez wiele lat i do tego wydajną i niedrogą w eksploatacji to kwestie nowoczesności czy rodzaju czynnika r można śmiało olać (przecież to nie perfumy) :wink:

pomarszczonyfred
14-11-2009, 13:59
Nie wiem czy nowoczesność jest najważniejsza :roll: , według mnie jeżeli przytaczana pompa jest dopuszczona do użytku i jest konstrukcją przetestowaną przez wiele lat i do tego wydajną i niedrogą w eksploatacji to kwestie nowoczesności czy rodzaju czynnika r można śmiało olać (przecież to nie perfumy) :wink:


nowowczesność = energooszczędność to po pierwsze.
jeżeli nie masz pojęcia o tym jakie znaczenie ma czynnik chłodniczy w układzie to lepiej się nie wypowiadaj, nie pisz bzdur, że nie ma żadnego znaczenia bo ma bardzo duże.
ta pompa wygląda na urządzenie zaprojektowane pod R22 i przezbrojona do aktualnych wymogów pranych na R404a, który to czynnik jest zamiennikiem R22.

czy ta pompa bez backup'u grzałkami elektrycznymi nagrzeje wode w temp. -20C do +55C (już nie musi 60C) - nie sądze.

"Generuje efektywnie ciepło przy temp. powietrza do -25°C i jednocześnie podgrzewa wodę do temp. +60°C" - myślę, że to marketingowy bełkot.

gawel
14-11-2009, 15:42
Nie wiem czy nowoczesność jest najważniejsza :roll: , według mnie jeżeli przytaczana pompa jest dopuszczona do użytku i jest konstrukcją przetestowaną przez wiele lat i do tego wydajną i niedrogą w eksploatacji to kwestie nowoczesności czy rodzaju czynnika r można śmiało olać (przecież to nie perfumy) :wink:


nowowczesność = energooszczędność to po pierwsze.
jeżeli nie masz pojęcia o tym jakie znaczenie ma czynnik chłodniczy w układzie to lepiej się nie wypowiadaj, nie pisz bzdur, że nie ma żadnego znaczenia bo ma bardzo duże.
ta pompa wygląda na urządzenie zaprojektowane pod R22 i przezbrojona do aktualnych wymogów pranych na R404a, który to czynnik jest zamiennikiem R22.

czy ta pompa bez backup'u grzałkami elektrycznymi nagrzeje wode w temp. -20C do +55C (już nie musi 60C) - nie sądze.

"Generuje efektywnie ciepło przy temp. powietrza do -25°C i jednocześnie podgrzewa wodę do temp. +60°C" - myślę, że to marketingowy bełkot.
Podchodzisz do zagadnienia od technicznej strony, cóż ja jestem ekonomistą i oceniam omawianą pompę pod kontem opłacalności korzystając z opinii ludzi którzy ją użytkują,(i nie muszą sądzić bo wiedzą jaką temperaturę cuw wody i grzejników w domu maja i ile ich to kosztuje) Wydaje mi się atrakcyjna ponieważ jest łatwa do zaadoptowania do istniejących instalacji co, nie wymaga dolnych źródeł zasilania, jest konstrukcją sprawdzoną ,jest niedroga, dystrybutor PC jest uczciwy, rachunki za ogrzewanie są niewielkie ponadto charakteryzuje ją wysoki komfort użytkowania.To są konkretne powody które zachęciły by mnie do jej kupna.
Czy zdecydowałbym się kupić coś supernowoczesnego ? pewno tak tylko kwestia za ile i kiedy by się to zwróciło. Jeśli chcesz posłuchać reklamowego blekotu to właśnie przy takich nowinkach technicznych jest go najwięcej :wink: . Reasumując kupując PC czasem można wziąć coś "starszego" co spełni swoją funkcję tak jak przy zakupie samochodu dojedziesz starszym modelem i nie jesteś debilem jeśli nie kupisz sobie najnowszego modelu.

Johnadias
14-02-2010, 00:33
Jakoś po styczniowych rekordowych mrozach temat ucichł :roll: