PDA

Zobacz pełną wersję : IMPREGNACJA ZŁOŻONEJ WIĘŹBY - Jest sens?



dziubek25077
10-09-2009, 19:52
Witam
Pytanko z natury upierdliwych ;)
Mam już zmontowaną więźbe, zamawiałem w tartaku gdzie impregnują ciśnieniowo w autoklawie środkiem na bazie miedzi.
Wszystko piknie ładnie, ale ta impregnacaj, zwłaszcza na mokre drzewo jest chyba g...no warta.
Deski schowałem pod strop gdzie wietrzenie miały rewelacyjne, poprzekładane calowymi wąskimi przekładami, a jak brałem je na deskowanie to pod niektórymi normalnie pleśń jak wata.
A leżały tydzień.
Kupiłem na allegro koncentrat KUPRAFUNG z którego stworze 325 litrów impregnacji :D
Mam pytanko czy są jakieś przeciwwskazania żeby jesienią w wolnym czasie malować aż do bólu więźbe oraz deskowanie chociaż od spodu żeby zabezpieczyć porządnie przed różnymi ustrojstwami?
Teraz więźba ma szanse pięknie wyschnąć bo w tartaku nie ma szans na suche drzewo, jestem też ciekaw czy nie wpłynie to negatywnie na folie paroprzepuszczalną, jest specjana do pełnego deskowania.
Jak macie jakieś doświadczenia za i przeciw to czekam na opinie.
Pozdro !!!

Andrzej Wilhelmi
11-09-2009, 00:00
Zrób stężenie 1:10. Jak masz deskowanie to możesz wykonać impregnację opryskiwaczem ogrodowym. Żadnej szkody ten impregnat folii nie wyrządzi. Pozdrawiam.

CityMatic
11-09-2009, 05:34
Radę dobrą już otrzymałeś -ja ze swojej strony dodam abyś zostawił sobie trochę tego impregnatu w stanie nierozcieńczonym i w chwili gdy już więźba znajdzie sie na dachu sporządził roztwór i pomalował elementy które odkryli cieśle
Pozdrawiam

Jarek.P
11-09-2009, 07:01
Zrób stężenie 1:10. Jak masz deskowanie to możesz wykonać impregnację opryskiwaczem ogrodowym. Żadnej szkody ten impregnat folii nie wyrządzi. Pozdrawiam.

Nie chciałbym się czepiać, ale producenci folii twierdzą co innego. Preparaty solne wg nich folii szkodzą, ponieważ wymywane przez wodę krystalizują potem na folii zapychając jej pory. Na stronie bodajże Tyveka można nawet obejrzeć dość dramatycznie wyglądające zdjęcia szkód, jakie to może wywołać.

Wg producentów folii (rozmawiałem właśnie z przedstawicielem Tyveka) dach pod taą folię nie powinien być wogóle impregnowany solnymi preparatami, dekarz mój natomiast twierdzi, że to przesada jest i że to może mieć znaczenie pod blachą, gdzie faktycznie cały czas woda się wykrapla, pod dachówką zaś niespecjalnie.
W każdym razie ja doimpregnowywałem preparatem bezsolnym.

J.

dziubek25077
11-09-2009, 19:36
Jarek.P
Halooo halooooo, mówimy o KUPRAFUNG, nie o solnych preparatach ;)
Pozdro !!!

Jarek.P
11-09-2009, 20:02
Jarek.P
Halooo halooooo, mówimy o KUPRAFUNG, nie o solnych preparatach ;)
Pozdro !!!

Tu ziemia, tu ziemia, ja brzoza, ja brzoza:

http://www.chemar.pl/?site=sp50
"Kuprafung [...] Zawiera związki miedzi, boru i pochodne triazolu"

Owe "związki miedzi i boru"... to nie sole aby właśnie?

J.

dziubek25077
11-09-2009, 20:18
Owe "związki miedzi i boru"... to nie sole aby właśnie?

J.

Niewiem, analizy chemicznej nie jestem w stanie zrobić, napewno niektóre związki mogą być solami, ale chyba nie mają zbytnio dużego stężenia skoro nie powodują korozji stali, co innego typowe solanki, ale tych racznie nie bede stodował, choć mawiają że nic lepiej nie zabezpieczy drewna.
Pozdro !!!

Jarek.P
11-09-2009, 20:37
Niewiem, analizy chemicznej nie jestem w stanie zrobić, napewno niektóre związki mogą być solami, ale chyba nie mają zbytnio dużego stężenia skoro nie powodują korozji stali, co innego typowe solanki, ale tych racznie nie bede stodował, choć mawiają że nic lepiej nie zabezpieczy drewna.
Pozdro !!!

Ja w sumie też nie wiem, ale założyłem, że skoro substancjami czynnymi tego preparatu są zgodnie z danymi producenta związki miedzi i boru, to są to właśnie typowo stosowane w impregnatach solnych miedziany i borany, bo i cóż innego.

J.

Andrzej Wilhelmi
11-09-2009, 21:50
Kuprafung nie krystalizuje co możesz sprawdzić osobiście impregnując drewno samym koncentratem. Natomiast Fobos pozostawia na drewnie warstwę białego nalotu (soli) i dlatego jest zalecany jako środek ochronny przed ogniem. Środki solne nie powodują żadnych szkód folii! Powodują jednak przecieki! Osadzająca się na folii sól chłonie wilgoć z otoczenia i doskonale umożliwia kondensatowi przejście przez folię. Ta sól stanowi również zagrożenie dla elementów stalowych. Pozdrawiam.