PDA

Zobacz pełną wersję : płyty elewacyjne - sposób montażu



michalsiak
11-09-2009, 22:21
cześć

chcę wykonać elewację z płyt elewacyjnych minerit lub euronit lub coś innego.

Architekt zaproponował tak sposób montażu jaki kiedyś widziałem w muratorze.

Kątownik 20 cm przykręcony do muru, do niego wypionowane łaty o przekroju 10 x 8 co 60 cm.
Pierwsza warstwa wełny 10 cm pod łaty a druga pomiędzy.

Troche się obawiam stabilności konstrukcji zwłaszcza że kątowniki mają być mocowane do porothermu a przecież 4 metrowa kantówka ma swoją wagę no i płyta też nie jest lekka.

Z drugiej strony co 60 cm to dość gęsto a i można dać gęściej kątowniki dla pewności i może będzie dobrze ?


Co o tym myślicie

michalsiak

jajmar
12-09-2009, 08:42
Zamiast z drewna zrób podkonstrukcje z aluminium, lżejsza i pewniejsza na lata w sensie jakiegoś wygiannia się od wilgoci.

Co do obaw do mocowania to się sprawdze w sensie liczy, i dobiera sie odpowiednie kotwy do ciężaru i materiału w którym mają być zamocowane. Do porotermu to kołki typu FUR z fischera sie nadają. Zresztą nie tylko te ale to przykład.

savee
21-09-2009, 11:03
michalsiak, a masz już wybrane te płyty?
Znasz może orientacyjne ceny?

Robię rozeznanie i jak na razie płyty elewacyjne euronit (np. natura) najbardziej mi się podobają.

michalsiak
21-09-2009, 13:33
michalsiak, a masz już wybrane te płyty?
Znasz może orientacyjne ceny?


patrze gdzie taniej: minerit lub euronit kosztuje ok 145 zł netto / m2 więc lekka masakra.

Znalazłem czeską firmę Cetris i przedstawicielstwo w polsce - mają różne rodzaje.

Najtaniej jest wziąść płyte elewacyjną w kolorze betonowym bez wykończonej powierzchni, może być głądka, z rysunkiem drzewa, tynku lub łupka. Wychodzi ok 50 zł netto / m2. Później malujesz farbą na żądany kolor.

Wymyśliłem odnośnie sposobu montażu taką kratownicę.
Poziome listwy 10 x 6 mocowane długimi wkrętami do muru i podparte dodatkowo kątownikami. Później do nich mocowane pionowe łaty o takim samym przekroju - też na wkręty i podparte kątownikami.

Może to lepsze niż mocowanie samymi kątownikami bezpośrednio do muru - tak jak opisywałem w pierwszym poście?

michalsiak

savee
21-09-2009, 19:22
No to faktycznie nie najtaniej :/

U nas na szczęście ta płyta ma pełnić tylko rolę dopełnienia elewacji, chcemy z niej zrobić blendy okienne. Policzyłam i wychodzi jakieś 14 m2, czyli od biedy da radę.

Ciekawe, że te płyty Euronitu są o dużo droższe od sidingu Cedral, też produkowanego przez Euronit - wg cennika na ich stronie kosztują one 74 zł/m2. A przecież ten siding - czy jak to oni nazywają "deska elewacyjna" - to też płyta włóknobetonowa.

m3 - el***ne
29-04-2010, 16:47
Jeżeli mówimy o elewacjach wentylowanych to nie porównujmy ze sobą płyt takich jak Euronit Natura- świetna płyta cementowa, Cetris - płyta wiórowa, lub coś tam malowane farbą!!!! To jakby Ferrari podmienić na Poloneza, albo na rower ..... :(
Płyt Euronit - to najlepszej jakości okładziny włókno-cementowe dostępne na rynku!!! Kolekcja natura to płyty barwione w masie, o bardzo zbitej strukturze, prezentujące się na elewacji naprawdę w wyjątkowo piękny sposób- architekt wie co robił wpisując je w projekt.
Minerit jest też ok - ale ma np. DUŻO większą rozszerzalność pod względem wilgoci i może w wyniku naprężeń się zarysować lub co gorsza spaść z elewacji...
Cetris - to płyta wiórowa !!!! prawie że budowlana, do obkładania komórek nie ekskluzywnego projektu domu....a malowanie płyt....lepiej zrobić lekką - mokrą.
Jeżeli chodzi o ruszt, to rzeczywiście cały aluminiowy jest lepszy. Są całe systemy montażowe w tym zagadnieniu,
[ moderowano - reklama ]
.Płyty okładzinowe mogą być efektowne i piękne, przy odpowiednim ich zastosowaniu. Płyty i ruszt muszą być wentylowane, mieć możliwość przesuwu - zgodnie z parametrami producentów - każdy inny ..., itp.
A płyty Siding Euronitu, są tańsze bo są produkowane z innej surówki niż płyty Natura, są malowane po wierzchu nie barwione w przekroju, są małe, a duże wymiary jest dużo trudniej wyprodukować i jeszcze wiele innych. Niestety ceny tu się nie przeskoczy, zmniejszając jakość. Nie polecam chałupniczej pracy, bo są to drogie elementy i każdy błąd w tej pracy tylko potęguje już wysokie koszty.

mIQUEL
11-05-2012, 08:08
http://www.cembrit.pl/Oferta_materia%C5%82%C3%B3w_w%C5%82%C3%B3kno-cementowych-16280.aspx?ProductID=PROD318
a co sadzicie o tych plytach...
jakie sa aktualne ceny samych plyt euronit natura oraz koszt 1m2 calej elewacji z systemem nosnym i dociepleniem?