PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana kolankowa. Czy podwyższać? Proszę o opinię.



DeeF
08-01-2004, 15:41
Jestem na etapie projektowanie i mam dylemat Czy w typowym projekcie podwyższać ścianę kolankową jak sugeruje mi projektant?

Szpulka
08-01-2004, 16:02
Może jakieś szczegóły?

DeeF
08-01-2004, 16:16
Architekt twierdzi że zyskam w ten sposób więcej miejsca pod skosami na poddaszu. Chce podnieść w/w ścianę o dwa bloczki.

08-01-2004, 16:24
Zależy jaka wysoka jest ta ściana. Jesli podniesiesz ja o ok. 45 cm to może okazać się, że zbudowany dom będzie miał kształt kobyły, a nie domu( straci proporcje). Zastanów się, czy naprawdę potrzebne są dodatkowe metry kw. kosztem wyglądu domu.

08-01-2004, 16:27
Do w miarę swobodnego poruszania się wystarczy ścianka o wys. 1m. Zależy jeszcze jakiego wzrostu są domownicy.

agaton
08-01-2004, 16:42
Podnieśliśmy o 2 pustaki porotherm. Wystarczy trochę więcej wypuścić dachu i jest dobrze. Moj dom to GL 40 studio atrium. Zyskaliśmy dużo przestrzeni.

ckwadrat
08-01-2004, 17:03
My też podnosiliśmy, już nie pamiętam ale chyba o 2 bloczki. Teraz mamy chyba nawet 1,6 m. 1 m to na pewno bardzo mało, trzeba odjąc jeszcze prawie 20 cm na ocieplenie, wylewkę i podłogi.

ckwadrat
08-01-2004, 17:05
My też podnosiliśmy, już nie pamiętam ale chyba o 2 bloczki. Teraz mamy chyba nawet 1,6 m. 1 m to na pewno bardzo mało, trzeba odjąc jeszcze prawie 20 cm na ocieplenie, wylewkę i podłogi.

Ps. dla proporcji domu takie podniesienie ma minimalne znaczenie a dla funkcjonalności ogromne.

zadora
08-01-2004, 17:15
My nie podnieslismy bo architekt nam powiedzial ,ze bryla straci na wygladzie.
Do dzis zalujemy.Nijak nie mozna urzadzic sypialni .Najgorzej z usytuowaniem lozek.
A wystarczylo chociaz dwa pustaki.No ale jak bedziemy budowali nastepny dom .......

DeeF
08-01-2004, 20:15
Podnieśliśmy o 2 pustaki porotherm. Wystarczy trochę więcej wypuścić dachu i jest dobrze. Moj dom to GL 40 studio atrium. Zyskaliśmy dużo przestrzeni.

O ile więcej tego dachu? Jak dużo zwiększyła się jego powierzchnia?
Architekt propouje mi podniesienie do 1,2 m. Będzie dobrze?
DF

agaton
08-01-2004, 20:23
W moim przypadku o jedną dachówkę. Łatwo obliczyć o ile zwiększy się pow. dachu.

micmarci
08-01-2004, 20:26
ja kazałem w projekcie "na starcie" ścianki 1,30 m zrobić. Proporcje o.k. dach krokwiowy i nikt z 1,80 nie zalicza sufitu. Pod skosem mam otwartą kuchnię i łóżko.

DeeF
08-01-2004, 20:36
ja kazałem w projekcie "na starcie" ścianki 1,30 m zrobić. Proporcje o.k. dach krokwiowy i nikt z 1,80 nie zalicza sufitu. Pod skosem mam otwartą kuchnię i łóżko.
czyli przy moim 1,76 ścianka o wys 1,2 m powinna wystarczyć....
Dzięki za dobre rady
Pozdrawiam
DF

krzyszt17
08-01-2004, 21:04
Deef, mam taki sam wzrost jak Ty i ściankę podniosłem z 90cm w projekcie na 120cm i sądzę, że będzie ok. (Dom nie jest jeszcze wykończony.) Też bałem się o proporcje i przedłużyłem połacie dachu.
Pozdrawiam Krzysztof

Metal
09-01-2004, 07:05
Odnoszę wrażenie, że mieszają się w tym wątku dwa tematy.
1. Wygodna wysokość ścianki kolankowej w projektowanym domu - można właściwie zrobić dowolną, bo architekt resztę (bryłę budynku) dostosuje.
2. Podnoszenie dachu w projekcie gotowym - nie radzę tego robić najprostszą metodą, czyli dodać jedynie 2-3 bloczki, bez dokładnego przemyślenia, konsultacji z architektem, albo chociażby narysowania domu. Ja tak zrobiłem z projektem, który kiedyś rozważałem i stwierdziłem, że podniesienie o 2 bloczki paskudzi go okrutnie. Można naprawdę zepsuć bryłę budynku. Jeżeli sprawę załatwi wydłużenie dachu o jedną dachówkę, to problemu może nie ma, ale jeżeli np o dwie, to okap może być za długi.
Myślę, że do każdego projektu trzebaby podejść indywidualnie i zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy tych dodatkowych kilku metrów.

Szpulka
09-01-2004, 07:47
Ja podniosłam i zamiast nieużytkowego poddasza mam poddasze, które kiedyś można nawet zamieszkać. Chwilowo mam tam wspaniałe miejsce na stół do pingla oraz tarczę do rzutek. Jednak nie ustrzegłam się błędów bo o podnoszeniu pomyślałam za późno i była już gotowa więźba (mały kąt nachylenia bo dom miał być parterowy), a teraz mam spaskudzone proporcje. Nie mam pomysłów jak teraz chociaż trochę to poprawić. Na pewno wymienię wiatrownicę na szerszą, dam w ciemnej barwie cokół, ale to ciągle za mało.
Uważaj więc, dobrze wszystko przemyśl i sobie narysuj.

konzad
09-01-2004, 09:34
Popieram pomysł z rysunkiem. Ja podniosłem o dwa bloczki ale po wcześniejszym rozrysowaniu kilku koncepcji i wybrałem tę posrednią. Z trzema bloczkami byłoby niezbyt pieknie. A tak mam większe poddasze i elewacje nie spartaczone.

pitbull
09-01-2004, 09:35
Slusznie.

GrzegorzS
09-01-2004, 09:53
Ja miałem od początku w projekcie ścianki 1,4 - i to jest rewelacja, bo cała przestrzeń jest wykorzystana. Oczywiście, przy podnoszeniu koniecznie rysunek, bo potem można postawić sobie mały wieżowiec albo coś jak wolnostojący segment szeregowca.