PDA

Zobacz pełną wersję : Pytan i problemów fundamentowych cd......



gniezniok
13-09-2009, 21:59
Witam
Prowadzimy ostra polemike z kierbudem nt fundamentów....
Powiedzcie czy majac dobre warunki glebowe jest sens malowac dysperbitem bloczki od wewnatrz?
I czy ocieplac sciane fundamentowa ktora ma 1.3m cala czy tylko do ok polowy. Dodam ze bedziemy obsypywac jeszcze piachem i podnosic teren o ok 30cm

pozdrawiam

Nefer
13-09-2009, 22:00
Izolacja i ocieplenie to podstawa.

edde
13-09-2009, 22:24
Witam
Prowadzimy ostra polemike z kierbudem nt fundamentów....
Powiedzcie czy majac dobre warunki glebowe jest sens malowac dysperbitem bloczki od wewnatrz?
I czy ocieplac sciane fundamentowa ktora ma 1.3m cala czy tylko do ok polowy. Dodam ze bedziemy obsypywac jeszcze piachem i podnosic teren o ok 30cm

pozdrawiam

dobrze zrozumiałem? kierbud chce izolacji a Ty nie? sobie budujesz czy na handel?

tacim
13-09-2009, 22:27
ocieplać i smarować

mattdl
13-09-2009, 22:29
na tym nie ma co oszczędzać ... bo tak myślę że pytasz z tego powodu

gniezniok
13-09-2009, 22:41
Precyzuje...
Ja CHCE malowac dysperbitem od wewnatrz, on uwaza ze niepotrzebne absolutnie. Od zewnatrz pomalowalismy 2 razy.
Podobnie z ociepleniem - twierdzi tak on jak i ekipa murarska ze na naszym terenie nie ma potrzeby ocieplac calych fundamentow a jedynie do ich polowy
Mam nadzieje ze nieco jasniej ;)

Nefer
13-09-2009, 22:43
Zacznij go poważnie pilnować.

jajmar
13-09-2009, 22:57
Precyzuje...
Ja CHCE malowac dysperbitem od wewnatrz, on uwaza ze niepotrzebne absolutnie. Od zewnatrz pomalowalismy 2 razy.
Podobnie z ociepleniem - twierdzi tak on jak i ekipa murarska ze na naszym terenie nie ma potrzeby ocieplac calych fundamentow a jedynie do ich polowy
Mam nadzieje ze nieco jasniej ;)

Jeżeli te dobre warunki oznaczają że masz piaski i niski poziom wody gruntowej to kieronik ma racje. Malować możesz dysperbitem albo nie skutek bedzie idnetyczny. Ociepla się tylko do głębokości przemarzania czyli u Ciebie koło połowy.

jajmar
13-09-2009, 22:57
Zacznij go poważnie pilnować.

Bo ?

Nefer
13-09-2009, 23:02
Zacznij go poważnie pilnować.

Bo ?

Bo nie on tam będzie mieszkał. Gdybym chciała miec w moim domu izolację i ocieplenie to bym je miała. Mój dom, moje pieniądze.

jajmar
13-09-2009, 23:05
Zacznij go poważnie pilnować.

Bo ?

Bo nie on tam będzie mieszkał. Gdybym chciała miec w moim domu izolację i ocieplenie to bym je miała. Mój dom, moje pieniądze.

To chyba nie do końca wyjaśnia dlaczego należy pilnować kierownika. Z opisu autora wynika że kierownik oszczędza jego kasę i robi to zgodnie ze sztauką, więc dlaczego go pilnować ? Oczywiście można wszystko po 3x zaizlować tylko po co ?

Nefer
13-09-2009, 23:17
I zagwarantuje, ze nie będzie problemów w przyszłości ? Rozumiem, że ma również do wglądu badania gruntu i sprawdził WSZYSTKO co możliwe, żeby tak twierdzić. Że jego pewność nie wynika z faktu, że po zdjęciu humusu "wyglądało, że jest sucho".
Jeśli tak - nie ma sprawy.

jajmar
13-09-2009, 23:29
I zagwarantuje, ze nie będzie problemów w przyszłości ? Rozumiem, że ma również do wglądu badania gruntu i sprawdził WSZYSTKO co możliwe, żeby tak twierdzić. Że jego pewność nie wynika z faktu, że po zdjęciu humusu "wyglądało, że jest sucho".
Jeśli tak - nie ma sprawy.

Malowanie bloczków dysperbitem to w przypadku wystąpienia wody i tak wiele nie pomoże. Ot taki zabieg (żeby uspokoić inwestora.) Dużo wiecej da dobrze wykonana izloacją pozioma na ścianie fundamntowej a ściana niech stoi w wodzie.

Nefer
13-09-2009, 23:31
A ja jednak wolałabym po bożemu :):) Może i dla uspokojenia :)

jajmar
13-09-2009, 23:34
A ja jednak wolałabym po bożemu :):) Może i dla uspokojenia :)

Bardziej to moda niż po bożemu. Ale oczywiście to inwestor decyduje co i jak , kierownik nie może pozwolic wykonać czegoś co na głowe może zlecieć.

Zeyo
14-09-2009, 00:01
z reguły olewam tematy tego typu żeby nie wdawać się w bezsensowną polemikę ze zwolennikami i przeciwnikami rzeczy tak błahych jak ta ale tym razem ...

-fundamenty wykonane z betonu klasy B20 i wyższych będą spełniały swoja funkcję przez co najmniej 100-150 lat "stojąc" nawet w wodzie bez żadnej izolacji przeciwwodnej czy przeciwwilgociowej

-wykonanie poprawnego ocieplenia fundamentów jest bardzo drogie i niemal niemożliwe a to dlatego że nawet zachwalane styrodury czy płyty aqua w starciu z rzeczywistą wodą i wilgocią po kilku latach prawie nic nie dają. Poza tym jak przejrzycie laboratoryjne schematy to jest w nich jasno pokazane że "ucieczka ciepła" przez fundamenty to zaledwie kilka % co w porównaniu ze ścianami (~50%) jest niczym.

Podsumowując:

-jeżeli macie za dużo pieniędzy i chcecie wspierać lobby producentów styropianu to ładujcie w ziemie nawet i po 20cm styroduru.
-jeżeli chcecie żeby wasze fundamenty były w całości przez 500 lat (ściany i tak nie wytrzymają dłużej niż 200lat) to malujcie je po 3 razy dysperbitem itp mazidłami.
-skupcie się lepiej na izolacji poziomej bo to już jest naprawdę ważne żeby nie mieć grzyba itp nieprzyjemności w domu

ja nie ociepliłem fundamentów bo uważam to za wyrzucenie pieniędzy w
błoto. Na 80mb ścian fundamentowych kupiłem 150L dysperbitu i uważam to za "aż za dość" Na izolację pozioma dałem papę termozgrzewalną 4mm+ dodatkowo folie fundamentową. Dodam że skończyłem budownictwo na Politechnice Krakowskiej i wiem co mówię.

Kólewicze
14-09-2009, 08:32
Dobrze mówisz....ważniejsza od smarowania ścian jest izolacja pozioma...mam identycznie jak u Ciebie, papa termozgrzewalna + folia fundamentowa. Owszem w środku pomalowałem czrarnym mazidłem ale tylko raz.

Dzisiaj producenci wymyślają cuda, nabijają sobie kase, a biedny inwestorek za wszystko płaci...ot np. folia kubełkowa na izolację pionową....oczywiście to jest moja subiketywna opinia :)

także Gnieżniok słuchaj kierownika....od środka smaruj sobie dyserbitem, a przy tym styropianie się tak mocno nie upieraj....oczywiście ostateczna decyzja pozostaje dla inwestora.

powodzenia

mirma
15-09-2009, 15:13
... Na izolację pozioma dałem papę termozgrzewalną 4mm+ dodatkowo folie fundamentową. Dodam że skończyłem budownictwo na Politechnice Krakowskiej i wiem co mówię.

Jak zrobiłeś izolację poziomą z foli i papy. Czy na ławie dałeś folię a na ścianie fundamentowej już papę i jaki typ zastosowałeś papy?

gniezniok
15-09-2009, 21:50
Dzieki piekne za ostudzenie nieco mej głowy, hehe !
Mozecie prosze podpowiedziec jak zatem wykonac (badz sprawdzic) dobra izolacje pozioma. Dodam jak to u nas:
Na ławe połozylismy folie 1mm, na to bloczki. Sciana fundamentowa ma u nas 130cm. Kolejna izolacja rozumiem idzie na oddzielenie bloczkow od muru wlasciwego..? Jak ja dobrze spoic z izolacja podlogi bo chyba tak trzeba.. :/

pozdrawiam

Zeyo
16-09-2009, 09:26
Jak zrobiłeś izolację poziomą z foli i papy. Czy na ławie dałeś folię a na ścianie fundamentowej już papę i jaki typ zastosowałeś papy?

Na ławie nic nie dawałem bo mam ściany fundamentowe wylewane z betonu a nie bloczków. Także pręty do powiązania zbrojenia ław i ścian i tak by mi tą folie podziurawiły w tylu miejscach że było to bez sensu. Izolacje poziomą mam tylko pod pierwszą warstwą porothermu. Moja ekipa zrobiła to tak że rolki papy cieli na pół żeby miały po 0.5m szerokości no i po prostu kładli je na ścianie fundamentowej. Na papę folia, na folie warstwa zaprawy no i dalej już porothermy. Pape miałem termozgrzewalną podkładową 4mm grubość, a producenta i gramatury teraz już nie pamiętam. Folia fundamentowa była firmy IZOPLAST szerokość rolki 40cm.


Kolejna izolacja rozumiem idzie na oddzielenie bloczkow od muru wlasciwego..? Jak ja dobrze spoic z izolacja podlogi bo chyba tak trzeba.. :/ pozdrawiam

Zgrzać papę spod murów razem z tą która będzie pod przyszłą podłogą. Po to daje się szersze rolki niż grubość ściany. Ewentualnie można próbować zaoszczędzić troche kasy i pod podłogami dać folie zamiast papy. Tyle że wtedy trzeba sie bawić z lepikiem albo innym mazidłem żeby jedno z drugim połączyć.

Barbossa
16-09-2009, 10:10
tak gwoli ścisłości, z reguły olewam...
ale:


-fundamenty wykonane z betonu klasy B20 i wyższych będą spełniały swoja funkcję przez co najmniej 100-150 lat "stojąc" nawet w wodzie bez żadnej izolacji przeciwwodnej czy przeciwwilgociowej
Autor napisał, że ma fundamenty z bloczków, ale ok, takie extra info też się komuś przyda :D


-Poza tym jak przejrzycie laboratoryjne schematy to jest w nich jasno pokazane że "ucieczka ciepła" przez fundamenty to zaledwie kilka % co w porównaniu ze ścianami (~50%) jest niczym.
cóż, to zależy od modelu badanego, jak wiadomo procenty % nierówne


-jeżeli macie za dużo pieniędzy i chcecie wspierać lobby producentów styropianu to ładujcie w ziemie nawet i po 20cm styroduru.
tu się zupelnie nie zgodzę, argumenty w temacie o energooszczędnych i pasywnych domach


-jeżeli chcecie żeby wasze fundamenty były w całości przez 500 lat (ściany i tak nie wytrzymają dłużej niż 200lat) to malujcie je po 3 razy dysperbitem itp mazidłami.
chyba przeceniasz dysperbit, ale to już jajmar omówił

-skupcie się lepiej na izolacji poziomej bo to już jest naprawdę ważne żeby nie mieć grzyba itp nieprzyjemności w domu
tu prawda, ale to chyba wszyscy wiedzą, skupić się trzeba w wielu miejscach w trakcie wznoszenia własnej chałupy, po to, aby później mieć pretensję tylko do siebie

Dodam że skończyłem budownictwo na Politechnice Krakowskiej i wiem co mówię.
a ta politechnika to jakaś szczególna?
jdnostki ją kończą?
daje to gwarancję na mega wiedzę?
co z doświadczeniem?