PDA

Zobacz pełną wersję : Przyklejanie płytek elewacyjnych na cokół z dysperbitu



jacek_cn
16-09-2009, 12:02
Witam,
Mam cokół wysmarowany izolacją przeciwwilgociową (dysperbitem). Czy jest sens ryzykować przyklejanie do takiej powierzchni płytek elewacyjnych? Czy też najpierw trzeba skuć tę obrzytkę posmarowaną dysperbitem? Może są kleje, które pozwalają na przyklejanie okładzin do takich powierzchni?

GosiaIAdam
16-09-2009, 12:58
Skuć nie, w końcu to izolacja. Nie wiem czy można na to kleić klejem, ale jeśli nie to możesz przykleić styropian, na styropian siatka zbrojona i na to płytki :)

jacek_cn
16-09-2009, 13:14
Cały kłopot w tym, że mam ścianę budynku wysuniętą tylko o 3 cm względem cokołu. Więc po przyklejeniu styropianu zostanie 1,5 cm. Nie wiem jakiej grubości są płytki elewacyjne...

GosiaIAdam
16-09-2009, 13:20
Cały kłopot w tym, że mam ścianę budynku wysuniętą tylko o 3 cm względem cokołu. Więc po przyklejeniu styropianu zostanie 1,5 cm. Nie wiem jakiej grubości są płytki elewacyjne...
Są różne, tak jak zwykłe płytki, ale spokojnie poniżej 1cm :)

jacek_cn
16-09-2009, 13:44
Czyli tak:
Krok 1: Przyklejenie styropianu do cokołu - klej na plackach czy na grzebieniu?
Krok 2: Kołkowanie - po wyschnięciu kleju łączącego styropian z cokołem?
Krok 3: Kładzenie siatki na kleju
Krok 4: Przyklejanie płytek elewacyjnych - klejem elastycznym?
Proszę o uwagi i sugestie do powyższego

GosiaIAdam
16-09-2009, 13:55
ja się tylko zastanawiam nad grubością styro... jeśli piszesz że masz tylko 3cm, a zakładam że chcesz mieć cokół schowany, to wejdzie Ci styropian tylko 1cm (pamiętaj, że kleje i siatka też kilka mm zabiorą). Może uda się z 2cm, jeśli płytka miałaby np 5mm (i wtedy miałbyś praktycznie zlicowane).

To był tylko mój pomysł bardzo teoretyczny - na pewno nie jest najtańszy i trochę roboty ze styropianem jest. Poczekaj, może ktoś mądrzejszy się wypowie :) Może jest klej, który się złapie dysperbitu.

ellaj
16-09-2009, 21:10
Ja skulam. Na to polozylam tynk cementowy i dalej juz normalnie.
U mnie plytki byly kladzione na cegle, ale przy drzwiach bocznych chcialam je polozyc do samej ziemi, a tam byl juz fundament.
Dom w niektorych miejscach jest podsypany ziemia, stad drzwi sa na innym nizszym poziomie.

edde
16-09-2009, 22:39
a ja przezornie dysperbitem nie malowałem tej części ściany fundamentowej która wystaje ponad ziemię...

Daga&Adam
17-09-2009, 09:50
Witam,
Mam cokół wysmarowany izolacją przeciwwilgociową (dysperbitem). Czy jest sens ryzykować przyklejanie do takiej powierzchni płytek elewacyjnych? Czy też najpierw trzeba skuć tę obrzytkę posmarowaną dysperbitem? Może są kleje, które pozwalają na przyklejanie okładzin do takich powierzchni?

Skoro klej do styropianu sie trzyma jak glupi to czemuby plytki nie mialy ? Zaskoczyliscie mnie, ja to mam wysmarowane "na oko" i gdzieniegdzie wystaje ponad poziom terenu ale nigdy nie przypuszczalem zeby to mial byc jakis problem dla kleju :)
pozdr.

j-j
17-09-2009, 10:45
yhm, jakiś tydzień temu, zasmarowałem cały cokół zasmarowany czarną izolacją bo był nierówny jeszcze raz klejem do siatki i m. in. tez klejem do płytek bo mi do siatki zabrakło i trzyma bez problemu.

pzdr

jacek_cn
17-09-2009, 12:19
A ten styropian przyklejć "na grzebień czy "na placki"?

tauf
17-09-2009, 21:39
Miałem podobną sytuację. Na dysperbit naniosłem środek o nazwie " Ekolep " ( Izohan ), a na to płytki klinkierowe ( na klej ). Na razie trzyma mocno, chociaż zobaczymy po zimie.

pblochu
18-09-2009, 17:28
W styropianie fachowcy od gazu (niech ich @#$%^&*!!!!!) wycieli rowek na rurę. Więc powstałą szczelinę załatałem pianką. Przykleiłem na to siatkę z zakładem na część wyklejoną poprzednio i zaizolowaną grubą warstwą izo-coś-tam (podobne do dysterbitu tylko bardzo gruba warstwa) Trzyma jak diabli więc i płytki powinny trzymać się

A tak mimo chodem nie prościej kupić jakiś klej do płytek na podłoża ekstremalne i asfaltowe (np CN72??) lub inny i zrobić próbę?

madzioras
20-09-2009, 15:35
a ja przezornie dysperbitem nie malowałem tej części ściany fundamentowej która wystaje ponad ziemię...

To tak jak ja :-)