PDA

Zobacz pełną wersję : Przechodzenie grzyba przez ściany... Jak to jest



tryllu
09-01-2004, 10:06
Sytuacja jest następująca.
Dwa mieszkania przedzielone ścianą nośną z bloczków silikatowych.
Prostopadle do ściany nośnej zbudowane są ściany działowe z bloczków gipsowych. Mieszkania wyglądają lustrzanie, czyli jeśli sobie wyobrazimy sobie to wszystko na planie krzyża gdzie pionowa kreska to nośna a pozioma to działowe to:
- na dole z lewej łazienka sąsiada
- na dole z prawej moja łazienka
- na górze z lewej kuchnia sąsiada
- na górze z prawej moja kuchnia.

U mnie i u sąsiada pojawił się grzyb (chyba to grzyb, a nie pleśn).
U mnie dotyczy to w maleńkim stopniu ściany nośnej w kuchni (sam róg) i nieco bardziej ściany nośnej w łazience (ściana zabudowana wanna) ale też umiarkowanie to widać.
Ścianka gipsowa pomiędzy moją kuchnią a łazienką wygląda na zdrową.

Dużo, dużo gorzej jest u sąsiada. Ściana przedzielająca jego kuchnię i łazienkę jest zasyfiona od rogu na długości 1.5m i wysokości 70cm - rdzawy, różowy, żółte zacieki, odpada tynk i zachodzi na ścianę nośną w kuchni.

W łazience u niego nic nie widać ,ale i tak są płytki.

Istnieje podejrzenie że to cieknie połączenie mojej baterii wannowej (plastikowe rury zaciskane na złączkach), ale czy jest to możliwe żeby u mnie nie było praktycznie żadnych objawów a u sąsiada ściana która zupełnie ze mną nie graniczy była tak zagrzybiona.
Kieruję się po poradę bo chcę dojść wszystkiego zanim skuję parę kafli.

Thx.
Tryllu

jaszczur
09-01-2004, 10:56
Zanim skujesz kafle, sprawdź czy instalacja rzeczywiście nie jest szczelna. Można to zrobić w prosty sposób (porządny hydraulik powiniem mieć potrzebny sprzęt). Zakładasz manometr zamiast perlatora na np. baterii wannowej. Odkręcasz zawór baterii, manometr wskazuje ciśnienie z sieci. Zamykasz zawór główny na dojściu do mieszkania. Manometr powinien wskazywać cały czas to samo ciśnienie. Jeśli trzyma przez kilka godzin, to rury są szczelne.
Wiem, że ta rada może wydaje się oczywista, ale tak mi sie nasuneło.
Powodzenia.

tryllu
09-01-2004, 11:12
Wielkie dzięki za taką informację.
Nie jestem budo-ekspertem więc przyznam się bez bicia że o czymś takim nie słyszałem 8)
Na pewno wypróbuję.

A temat grzyba?

09-01-2004, 13:16
grzyb rośnie tam gdzie ma wilgoć, potrafi przerastać przez zaprawę, cegły i sikikat [jest to tak zwany grzyb domowy biały] jest w postaci takiej strzępistej waty, żółtobrudnej. Ten Twój grzyb to chyba aspergillus niger - grzyb peśniwy - po polsku kropidlak czarny. U sąsiada może mieć dobre warunki rozwoju [lepsze niż u Ciebie] - oprócz wilgoci, brak wietrzenia, cieplej, pożywkę do rozwoju. Sprawdź co Ci przecieka - potem załatw grzyb - zeskrob, osusz ścianę i zastosuj boramon - jes w sklepach z chemią.
Pchelek - zajmowałem się tym [grzybami] 6 lat. To straszne paskudztwo, wyjątkowo trudne do usunięcia.

tryllu
09-01-2004, 14:41
Najlepsze jest to, że syfek jest w rogu gdzie jest narożna, zabudowana wanna.
Jak pomyślę że mam to kuć to mnie już coś trafia :oops: