PDA

Zobacz pełną wersję : Wejście do piwnicy od strony ogrodu...?



mr6319
16-09-2009, 22:50
Witam.
Mam pilną decyzję do podjęcia.
Możecie powiedzieć czy bardzo często użytkowane jest wejście do piwnicy od zewnątrz (od ogrodu)? Muszę podjąć decyzję czy takowe robić czy nie. Do piwnicy będzie normalne zejście schodkami z wiatrołapu. W projekcie jest też drugie wejście z zewnątrz. Nam szczerze mówiąc wydaje się, że bedzie ono niezbyt często użytkowane i zabardzo nam nie pasuje do ogólnego wyglądu części ogrodowej, dlatego zastanawiamy się czy je robić czy nie?
Napiszcie jak to jest w domach podpiwniczonych.
Czy jak jest to:
czy jest często używane?
a jak nie ma: to czy go brakuje?
PS.
Rzut domku z góry:

http://foto0.m.onet.pl/_m/63fe92f21aaf650a143eb9a93d1ada98,10,19,0.jpg

Chodzi o te schody w górnej częsci rzutu.

Basia1112
16-09-2009, 23:13
Ja też miałam taki dylemat.Skończyło się na tym, ze ekipie robiącej ocieplenie i tynk zew.kazałam zamurować te drzwi.Nie żałuję. Poza tym taniej było zamurować niż zamawiać nietypowe,wzmacniane drzwi i zamki :D :D

mirawoj
17-09-2009, 08:11
A to zalezy co planujesz w piwnicy. My zrobilismy drzwi garażowe, mimo,że w projekcie były normalne. Mamy dodatkowy garaż, a poza tym, nie ma problemu z wjazdem kosiarki, roweru itp.

mr6319
17-09-2009, 10:17
W piwnicy w jednym pomieszczeniu będzie kotłownia i rekuperator, w drugim weki i jakaś tam graciarnia ogólna. Co do reszty to jeszcze nie określona.
Garaż jest oddzielnym budynkiem.

kar_ma
17-09-2009, 10:48
Moi teściowie nie mają i żałują. Ale oni prowadzą taki tryb życia, że poświęcają bardzo dużo czasu na prace w ogrodzie - poza krzewami, trawnikiem i drzewkami mają jeszcze kwiaty, krzewy i drzewka owocowe, warzywa i niedużą szklarnie. Mówią, że brakuje im możliwości schodzenia do piwnicy z zewnątrz, gdzie mogliby trzymać narzędzia, doniczki, mieć umywalkę, ubikacje itp. Poza tym trzymają w piwnicy również rowery, które niestety teraz trzeba przenosić przez cały dom wewnętrzną klatką schodową do piwnicy.
Z braku zejścia zewnętrznego musieli za szklarnią wybudować komórkę na narzędzia, taczki itp. a kosiarkę trzymają w garażu.

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie gdzie będziesz trzymał rowery, narty/sanki, kosiarkę, leżaki, narzędzia ogrodowe itp. rzeczy - w piwnicy, w garażu, czy wybudujesz jakąś drewnianą komórkę. Jeżeli w piwnicy to wejście zewnętrzne będzie bardzo przydatne.

My również budujemy dom podpiwniczony, ale mamy wolnostojący domek ogrodowy (na moim awatarze) oraz wolnostojący garaż i świadomie zrezygnowaliśmy z wejścia do piwnicy.

Jeszcze wszystko zależy od tego czy teren działki jest płaski i trzeba robić duży wykop i dużo schodów aby móc korzystać z wejścia do piwnicy, czy wykorzystuje się naturalny spadek terenu i wyjście z piwnicy na zewnątrz nie wymaga schodów. Wybudowanie takiego wejścia wymaga starannego odwodnienia tego wykopu, a nierzadko wiąże się z koniecznością budowy muru oporowego - w naszym wypadku były to duże koszty, więc zrezygnowaliśmy.

mr6319
17-09-2009, 11:34
kar_ma pisze:

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie gdzie będziesz trzymał rowery, narty/sanki, kosiarkę, leżaki, narzędzia ogrodowe itp. rzeczy - w piwnicy, w garażu, czy wybudujesz jakąś drewnianą komórkę. Jeżeli w piwnicy to wejście zewnętrzne będzie bardzo przydatne.

Na te wszystkie pytania staram się sobie odpowiedzieć. Ujęłaś/eś wszystko co niezbędne do podjęcia takiej decyzji. Jak narazie więcej przemawia za zrobieniem tego wejścia. Nie wszystko przecież wejdzie mi do garażu.

witomark
17-09-2009, 12:41
Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie braku zejścia do piwnicy od strony ogrodu i nawet się nad tym nie zastanawiałem, tylko jak zdecydowałem się na piwnicę, to takie wejście musiało powstać automatycznie.
Oprócz ww wymienionych wprowadzam codziennie psa do piwnicy na nocleg w chłodne noce. Jak robię grila, to uczestnicy korzystają z ubikacji w piwnicy, poza tym w piwnicy spotykam się czasem z kolegami (mam w niej jedno duże ogrzewane pomieszczenie), oglądamy mecze, gramy w bilard itp. i nie muszą oni przechodzić przez mieszkanie.
Jak masz w piwnicy kotłownie węglową, to takie wejście jest niezbędne (wnoszenie węgla i wynoszenie popiołu), jeśli inną, to nie.
Generalnie wejścia tego używam od kilka do kilkadziesiąt razy dziennie.
Decyzja jednak należy do ciebie, bo większość zależy od prowadzonego przez ciebie trybu życia i w jaki sposób będziesz swoją piwnicę użytkował.

mr6319
17-09-2009, 13:00
witomark pisze:

poza tym w piwnicy spotykam się czasem z kolegami (mam w niej jedno duże ogrzewane pomieszczenie), oglądamy mecze, gramy w bilard itp.

Bardzo poważny argument za!!!!!!!

PS.Ale chyba w tym ogrzewanym pomieszczeniu jest też jakaś lodówka SBS - wiadomo w jakim celu...

witomark
17-09-2009, 15:09
Oczywiście, nawet cała kuchnia z starego mieszkania.
Pomieszczenie to ma 40m2 i w zimie, żeby utrzymać 20 stpni wystarczy jeden letni grzejnik, za to latem przy rozszczelnionych okienkach jest nie więcej niż 21stopni.

Elfir
17-09-2009, 18:10
Jesli w piwnicy bedzie trzymany sprzęt ogrodniczy to jasne, ze nie bedziesz go wlókł przez cały dom, aby wynieśc na ogród.