PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie budynku



AniazCz
17-09-2009, 11:40
Mam wybudowany budynek z silikatu 18 cm i zamierzam go ocieplic, sklaniam sie do styropianu ze wzgledu na nizszy koszt w stosunku do welny, tylko, ze slyszalam, ze jak sie ociepli styropianem, to robi sie w domu lodowka, czy ktos wie cos na ten temat, moze wypowiedza sie te osoby, ktore mieszkaja juz w domach ocieplonych styropianem? mam zamiar ocieplic 20, nie wiem, czy to dobrze?

zbigmor
17-09-2009, 11:54
Mam wybudowany budynek z silikatu 18 cm i zamierzam go ocieplic, sklaniam sie do styropianu ze wzgledu na nizszy koszt w stosunku do welny, tylko, ze slyszalam, ze jak sie ociepli styropianem, to robi sie w domu lodowka, czy ktos wie cos na ten temat, moze wypowiedza sie te osoby, ktore mieszkaja juz w domach ocieplonych styropianem? mam zamiar ocieplic 20, nie wiem, czy to dobrze?


Nie lodówka, tylko termos :D
Zasady mówią, że opór ściany dla pary wodnej powinien maleć w kierunku do zewnątrz ściany. Przyklejając styropian na zewnątrz nie trzymamy się tej zasady. Życie jednak pokazuje, że wiele osób tak robi i nie narzekają.

AniazCz
17-09-2009, 12:16
tylko co z tą lodówką?latem mam rowniez grzac w domu, jezeli zamkne wszystkie okna???

zbigmor
17-09-2009, 12:59
mam zamiar ocieplic 20, nie wiem, czy to dobrze?
powiedział bym że to standardowe ocieplenie, nic nadzwyczajnego, w szczególność gdy ma się w domku dobrze działającą wentylację grawitacyjną np z nawiewnikami higroskopowymi w oknach, albo wentylację mechaniczną, albo osuszacz wilgoci

PS ja mam 20 cm, ale na tym forum jest kilka osób które mają 25, oraz jedna która ma 30cm i jakoś nikt z nich jeszcze nie wyzioną ducha, natomiast możesz na pewno liczyć na mnóstwo wypowiedzi od osób które nawet nie stało koło 20 cm styropianu, ale wymyślą milion powodów że styropian jest powodem wszystkich nieszczęść na tym świecie, możesz też pewnie liczyć na kilka wypowiedzi że silka 18 cm to też całe zło tego świata

Zasady mówią, że opór ściany dla pary wodnej powinien maleć w kierunku do zewnątrz ściany. Przyklejając styropian na zewnątrz nie trzymamy się tej zasady
to mówisz że terakota przyklejona na ścianach w kuchni lub w łazience ma niższy opór dyfuzyjny niż styropian ??


Oj nie czytamy ze zrozumieniem :-?

Wirecki
19-09-2009, 21:40
powiedział bym że to standardowe ocieplenie (...) 20cm nie jest najczęsciej wybieraną grubością ocieplenia, nie może więc być uznane za standard. O ile wiem to najcześciej wykonywane są grubości 10-12cm. Pozdr.

Bazhyl
20-09-2009, 07:44
Dokładnie tak jak napisał kolega mpoplaw - latem nie ma lodówki, jest przyjemnie chłodno w upalne dni. Dodatkowo silikaty mają tą zaletę, że akumulują ciepło. Jeśli chodzi o grubość ocieplenia mam wrażenie, że obecnie najczęściej wybierane jest 15cm.

daro31ie
20-09-2009, 07:58
Witam

Ja rowniez radze Ci daj 20cm to taka granica opłacalnosci , a nastepnie zysku z płacenia mniejszych rachunkow za grzanie.

Nie lodówka, tylko termos :D

Ja buduje z sciany 3W a wyglada to tak:

- sciana osłonowa -Poroton 11.5.
pustka 0,10
- ocieplenie styropian 2 x 100
pustka 0,10
- sciana nosna poroton 17,5

Pozdrawiam daro31ie

phans
20-09-2009, 08:45
Myślę, że standardem robi się 12-15cm. Przy grubszym styropianie ok. 20cm trzeba by się zastanowić jak usadawiać okna (ze ścianą czy w warstwie ocieplenia ale to już drogo wychodzi i nie jest opłacalne eknomicznie).

FlashBack
20-09-2009, 10:51
O czym wogole ta dyskusja? mleko juz rozlane

Mam wybudowany budynek .... , nie wiem, czy to dobrze?
to za pozno jak na rozpoczecie ocieplania budynku.

tacim
20-09-2009, 11:32
no to moje 15 cm w podłogę też się na mnie gapią jak na debila :)

zukow2
20-09-2009, 12:09
ja mam 20cm w podłodze i 20 na ścianach.
Napewno nikt mnie nie przekonywał w składach żeby docieplać 20cm.Wprost przeciwnie-patrzyli jak na debila :lol:

m.dworek
20-09-2009, 12:29
ja rowniez mam 18 silka +20 styropian+12 klinkier

jak zaczynalem 4 lata temu, to juz mnei to meczylo, to tlumaczenie sie ze robie 20 cm, bo kazdy kto przychodzil na budowe wmawial mi, ze to glupota
nawet kierownik budowy upieral sie, ze powyzej 10 cm nie ma sensu

ostatnio kierownik budowy spokojnie oznajmil( po 4 latach), ze jego syn wybudowal wlasnie domek i ocieplil sciany 20 cm styropianu .
I nawet mu powieka nie drgnela jak to mowil ;)

ja tylko zaluje, ze dawalem klinkier, bo na przyszlosc nie mam za bardzo jak termomodernizowac tego budynku....

Pinok
20-09-2009, 12:29
W okolicy Radomia w hurtowniach podobne reakcje na pytanie o 20cm styro, ostatnio w rozmowie ze znajomym powiedziałem że chcę takim ocieplić a ten, że "on ma 10cm ocieplony i drugi raz by takiego grubego nie dał bo mu się przez to ściany pocą" :P

Oprócz firmy, która ma robić ocieplenie to każdy "fachowiec" z którym się spotykam twierdzi że 12 to max, już nawet nie chce mi się tłumaczyć każdemu, że jak chce mało płacić za ogrzewanie to niema wyjścia. Po prostu mówię, że tylko pod takim skrzynki od rolet mi się schowają ;)

coulignon
20-09-2009, 17:43
mpoplaw w tym momencie to ty głupoty piszesz. Akurat mieszkańcy bloków dokładnie wiedzą ile im da ocieplenie bo mają to dokładnie wyliczone w audytach energetycznych. To klient domku naciągnięty przez hurtownie mat. budowlanych pakuje 20 cm na ścianę nieświadomy tego że powyżej pewnej grubości dawanie większej ilości styropianu jest wywalaniem pieniędzy w błoto.

Idz do pierwszej lepszej hurtowni i spytaj ile styropianu dać na ścianę. Krótki i nieskoplikowany test. Wróć i powiedz jak było.

lotnik
20-09-2009, 17:51
Wydałeś troche kasy na ściany a silikatu i nie zepsuj teraz tego, idż za ciosem i docieplaj wełną!. Nie dawaj styro do silikatu! Przy obecnej cenie wełny nie ma sensu ładować sie w styro. Wazne też jest to ze wełny lamelowej nie kołkujesz do silikatu tylko na klej, więc odchodzą Ci mostki termiczne, koszt kołków i czas na wiercenie tysiąca dziur w ścianie.
Nie pytaj kto ile daje tylko policz sobie ile powinieneś dać cm ocieplenia żeby uzyskać dobre R i U

m.dworek
20-09-2009, 18:02
welna czy styropian to ulubiony temat na tym forum
nawet ja chetnie przylaczam sie do dyskusji kiedy nadarzy sie okazja

powiem tak:

plusy styropianu:
1) praca ze styropianem w porownaniu do pracy z welna to luksus
jak ktos juz cos robil na przyklad plytami z rokwoola to wie jak te piekelne igielki potrafia umilic zycie
2) wytrzymalosc mechaniczna- daje dobre podloe pod tynk
3 cena

minusy styropianu:
oprocz palnosci niczego nie zauwazylem

welna to zupelnie na odwrot ;)

78mysz
20-09-2009, 18:10
ja ocieplałam 24 silikatu 20tka styropianu. efekt taki ze latem w te potworne upały leciałam na budowę i siedzialam tam od rana do nocy, mimo wogóle jeszcze nie ocieplonego dachu(a parter w większości jednak otwarty do dachu) panowała tam jedynie akceptowalna dla mnie temperatura. Mimo, ze wentylacja mechaniczna jeszcze nie działa a dom był ocieplony z zewnątrz nie obserwowałam jakiejs spektakularnej kumulacji wilgoci w powietrzu po wylewkach. Więc tez nie ma co przesadzać z tym usuwaniem wilgoci przez sciany. Na podłodze mam tylko 15 styropianu, ale za to 90 cm piachu więc tez mysle ze nie zmarznę.
A teraz bede ocieplac dach i jak ludzie słyszą ze 28 cm wełny to normalnie pukają mi do głowy. A ja wiem swoje. I wiem tez ze sciana ma byc mocna i ciężka a ocieplenie grube. I niech bedzie termos, tylko dobrze wentylowany.
Co do okien, to prawda, ze mostki są nieco większe przy oknach zlicowanych w murze, ale okna w ociepleniu to ciągle droga impreza. Bałam sie jedynie ze będą jakies stłamszone w szpaletach, ale nie są i nawet ich nie rozglifiałam.

coulignon
20-09-2009, 18:35
Co do okien, to prawda, ze mostki są nieco większe przy oknach zlicowanych w murze, ale okna w ociepleniu to ciągle droga impreza.

.... bry Pani Mysz :lol:

Wysadzenie okien w izolację (np 10 cm od muru) to rzeczywiście bardzo droga impreza. Ale zlicowanie wewnętrznej płaszczyzny okna z
zewnętrzną płaszczyzną muru nośnego ma cenę akceptowalną. przynajmniej u Jareko :wink:

78mysz
20-09-2009, 18:51
Co do okien, to prawda, ze mostki są nieco większe przy oknach zlicowanych w murze, ale okna w ociepleniu to ciągle droga impreza.

.... bry Pani Mysz :lol:

Wysadzenie okien w izolację (np 10 cm od muru) to rzeczywiście bardzo droga impreza. Ale zlicowanie wewnętrznej płaszczyzny okna z
zewnętrzną płaszczyzną muru nośnego ma cenę akceptowalną. przynajmniej u Jareko :wink:
A ja mam zlicowane okno z murem. Szczerze to przy rozmiarach moich okien to bym się troszke bała wystawiac je częściowo za ścianę. Jak oglądałam swoje mury to powiem ze nie mialam do nich większego zaufania. A pozatym aluminowe te okna mam, to niech sobie stoją jak se stoją ;).Illbrucka dostały zeby działał na moją podświadomość z dwóch stron. Zapotrzebowanie na ciepło w chałpie wyszło mi dośc dobre więc nie płacze nad mostkami na oknach:)
Bry bry Couli. Ide zobaczyc cos tam namodził nowego

lotnik
20-09-2009, 19:35
welna czy styropian to ulubiony temat na tym forum
nawet ja chetnie przylaczam sie do dyskusji kiedy nadarzy sie okazja

powiem tak:

plusy styropianu:
1) praca ze styropianem w porownaniu do pracy z welna to luksus
jak ktos juz cos robil na przyklad plytami z rokwoola to wie jak te piekelne igielki potrafia umilic zycie
2) wytrzymalosc mechaniczna- daje dobre podloe pod tynk
3 cena

minusy styropianu:
oprocz palnosci niczego nie zauwazylem

welna to zupelnie na odwrot ;)

Z Twoimi plusami styropianu to sie zgodze tylko z pkt 1, masz całkowita rację ze styropianem robi sie wygodnie, jest lekki, nie "gryzie", za to za wykonastwo na wełnie weżmiesz więcej $ a do silikatów i ceramimi nie kołkujesz wełny lamelowej - tylko klej (czyli czas na wiercenie odpada)
Pukt 2 to juz sie nie zgodze, to są welny do elewacji o parametrach mechanicznych sporo przewyższające parametry styro, ale to i tak przy dobrym tynku nie ma aż takiego znaczenia znaczenia.

3, Cena??? a policz no dobrze, bo juz dzisiaj ceny wyłny nie są kosmiczne i spokojnie kupisz wełnę w cenie 200zł/m3 netto a nawet taniej to na średniej powierzchni elewacji nie "wysysa" tak kasy z kieszeni bo masz jakieś 1500zł na 200m2 - co to za kasa w stosunku do wartosci domu.
Jak sie ktoś płacił za silikat to warto dac wełne. A jak styropian to tylko na najtańszą ściane

Nikogo nie zmuszam do wełny i moge komus kleić styro ale na swój dom nigdy w życiu

edde
20-09-2009, 21:22
Z Twoimi plusami styropianu to sie zgodze tylko z pkt 1, masz całkowita rację ze styropianem robi sie wygodnie, jest lekki, nie "gryzie", za to za wykonastwo na wełnie weżmiesz więcej $ a do silikatów i ceramimi nie kołkujesz wełny lamelowej - tylko klej (czyli czas na wiercenie odpada)
Pukt 2 to juz sie nie zgodze, to są welny do elewacji o parametrach mechanicznych sporo przewyższające parametry styro, ale to i tak przy dobrym tynku nie ma aż takiego znaczenia znaczenia.

3, Cena??? a policz no dobrze, bo juz dzisiaj ceny wyłny nie są kosmiczne i spokojnie kupisz wełnę w cenie 200zł/m3 netto a nawet taniej to na średniej powierzchni elewacji nie "wysysa" tak kasy z kieszeni bo masz jakieś 1500zł na 200m2 - co to za kasa w stosunku do wartosci domu.
Jak sie ktoś płacił za silikat to warto dac wełne. A jak styropian to tylko na najtańszą ściane

Nikogo nie zmuszam do wełny i moge komus kleić styro ale na swój dom nigdy w życiu

nie wiem jak to liczysz ale mi na 200m2 powierzchni z ociepleniem grubości 15cm wychodzi 30m3, za wełnę zapłacisz (tak jak piszesz) 7320zł bruto a za styropian 2940zł, różnica: 4380zł jak widać nie jest to 1500zł, wynika wprost ze wełna jest znacznie droższa przy takich samych lub - dla upartych - nieco lepszych parametrach użytkowych, a "jak nie ma różnicy to po co przepłacać"...
i zacznij każdy wydatek rozliczać w stosunku do kosztów budowy całego domu to się zdziwisz ile naprawdę na koniec budowy ten dom Cię będzie kosztował...

AGA NR 1
20-09-2009, 21:39
Taaaaa,
to ulubiony tekst wszystkich wykonawców i sprzedawców, hahahaha ! :

"Proszę Państwa, to tylko tysiąc złotych więcej przy koszcie całej inwestycji !
Co to jest tysiąc złotych więcej ? Nic. Niech się Państwo nawet nie zastanawiają."

A koszty wybudowania domku wtedy roooooooooooosną niebotycznie, hahaha !
:lol:

Wirecki
20-09-2009, 21:45
a w centralnej Polsce albo robią 15 albo 20 a nawet grubiej .... robią albo i nie robią.
Ktos tu pisze że w Radomiu (to centralna RP chyba ? :) ) dziwnie się patrzą...
Ogłoszenia w sprawie ociepleń to z reguły cena za 10cm styro plus system.....
Listwy startowe robią do 15tki maksymalnie - nie chcą zarobić producenci????
Zobacz co piszą Zukow2 i tacim.
I tyle w temacie "standardu"....

PS. Wiem co to bloki...

naLeśnik
21-09-2009, 06:51
To ja zachwieje nieco proporcje ;)

styro 10cm frezowany z listwami startowymi, całość kołkowana.

wszelakie opaski, nadproża czy słupki tam poszło w sumie 15 cm styro.

laspalmas
21-09-2009, 07:57
Ja w ścianie trójwarstwowej mam włożone 10 cm styropianu, było to robione 4 lata temu, dzisiaj w trujwarstwową włożyłbym na pewno 15 cm, a na dwuwarstwową to ile dać zastanawiałbym się między 20 a 25 cm. Koszt proporcjonalnie nie większy a tendencja jest rosnąca.

akte
21-09-2009, 08:17
a tendencja jest rosnąca.

o tak tendencja wyraźnie rosnąca...
Ciekawe jak grubo będziemy ocieplać za 5, czy 10 lat zakładając, że będzie to nadal styropian. :roll: :wink: