PDA

Zobacz pełną wersję : Czy da sie przerobic nagrzewnice gazowa?



arczi
09-01-2004, 19:58
Witam
Mam zamiar kupic nagrzewnice gazowa link (http://www.nomi.com.pl/produkt.php?idpr=29338) o mocy 10KW, przeplyw powietrza 300m3/H. na propan-butan i moje pytanie dotyczy tego czy zda ona egzamin przy robotach w wnetrzu domu (stan surowy zamkniety z oknami) przy temperaturach minusowych, dodam ze jest to Koszalin, wiec duzych mrozow tu nie ma
A drugie pytanie bardzo wazne dla mnie to to czy bez problemu bedzie mozna ja podlaczyc pod gaz ziemny, co trzeba bedzie w niej zmienic no i czy koszt ogrzewania gazem ziemnym bedzie tanszy niz z butli.
Bo tak mysle ze przeciez w takij zwyklej domowej kuchence to tylko wystarczy zmienic dysze i juz mozna gotowac

Mam doprowadzony gaz ziemny, Jeden poziom budynku to ok 200 m2 i robione ma byc wlasnie poziomami i to juz teraz, nie moge czekac do wiosny, czyli do grzania mam 200m 2

A moze jesli kotos zna jakies specjalistyczne forum na takie tematy to poda adres

Dzieki za wszelka pomoc

niezły
09-01-2004, 21:08
Stare przysłowie mówi ze jak się da to się da :D oczywiście ze można przerobić wymaga to trochę wiedzy i doświadczenia radzę by zrobił to ktoś kto naprawia piece gazowe lub kuchenki Wymienić główną dyszę może wyregulować trochę nadmuch i przesunąć termoparę ale się da Oczywiście jest to nielegalne

Z mego doświadczenia wynika ze podobna nagrzewnica o mocy 18 kW przy korzystaniu z butli wystarcza na dwa dni przy GZ 50 oszczędności powinny być o połowę większe

alexsoft
12-01-2004, 12:55
Nagrzewnica GAZOWA i nagrzewnica OLEJOWA nie zda egzaminu (chyba ze bedzie to model z odprowadzeniem spalin (ale on kosztuje XXXXXPLN)) gdyz w trakcie spalania gazu/oleju powstaje PARA WODNA ktora bedzie sie wykraplac na SZYBACH w ilosciach zastraszajacych.

Do celów budowlanych należy używać nagrzewnice elektryczne..... (np. 5kW wystarczy na ogrzanie do temperatury dodatniej kubatury 800m3)

arczi
13-01-2004, 20:48
O ja pierdykam, a juz myslalem zeby brac ta gazowke
Troche sie przestraszylem, ale jak bedzie troche dojscia z zewnatrz (wiadomo ze budynek w stanie surowym nie bedzie szczlny tak jak wykonczony) powietrza to moze to zda egzamin ?

Pozdrowienia

Szpulka
14-01-2004, 08:38
Stosowałam taką nagrzewnicę jak mi zależało na czasie a robili mi gładzie gipsowe (teraz w styczniu). Oczywiście nie wiedziałam, że jest taki efekt wodny. Wychodziło 1-2 butle po 10 kg na dobę. Wilgoć koszmarna, lało się posufitach, ścianach i oknach strumieniami. Najpierw byłam przerażona, że mój dom jest jeszcze taki mokry, ale potem ktoś coś mi zasugerował, przypomniałam sobie ze szkoły chemię i wzory na propan, butan i spalanie i wszystko stalo się jasne.
To są naprawdę koszmarne ilości wody. Jeśli musisz coś zrobić na gwałt to możesz wykorzystać ale dla normalnych zimowych prac się nie nadaje.

arczi
14-01-2004, 15:28
To jednak chyba trzeba bedzie kupic elektryczna
czy ta zda egzamin : link (http://www.nomi.com.pl/produkt.php?idpr=29340) i jak mozna obliczyc koszt godzinowy lub dobowy pracy tej nagrzewnicy ?
No chyba ze ktos by mi polecil jakas inna w podobnej cenie

Pozdrowienia

arczi
14-01-2004, 23:55
Jeszcze mam pytanie, na co mam zwrucic uwage czy na przeplyw powietrza na godzine m3/h ? czy na KW, czy Kcal/h ?
I tak podam do porownania
Elektryczna :
- wydajność: 1,5 - 3 kW (1290 - 2580 Kcal/h)
- przepływ powietrza: 400 m3/h
- napięcie sieciowe: 230 V / 50 Hz
- termostat: w standardzie
- typ prądu: zmienny
- zużycie prądu: 13 A
- norma oporu: IP 44
- wymiary - dł x szer x wys: 265 x 395 x 370 mm
- waga: 7,2 kg

Gazowa :
- wydajność: 10KW (8800 kcal/h)
- przepływ powietrza: 300 m3/h
- napięcie sieciowe: 230 V / 50 Hz
- termostat: brak
- zuzycie gazu : 0,74 kg/h
- waga: 4,1 kg

Czym mam sie tu wzorowac ?Sa tej samej firmy z tym ze elektryczna jest drozsza
Czy jedna od drugiej jest o wiele lepsza (mocniejsza, szybciej i mocniej nagrzeje mi pomieszczenia)
Dodam ze nagrzewnica jest mi potrzeba do prac wykonczeniowych w budynku przy minusowych temperaturach zewnetrznych

Ktora bedzie taniej grzac ?
Pozdrawiam

arczi
15-01-2004, 22:34
I co mi w tym przypadku powyzej doradzicie ?

Wladek
16-01-2004, 07:45
Obliczyć można i to bardzo prosto. Jeżeli ma moc 3kW to będzie zużywać 3kWh energii na godz. (zakładając że będzie chodzić non stop z pełną mocą) teraz trzeba przemożyć koszt (odczytać z rachunku z zakł. energ) 1kWh razy 3 (bo trzy ciągnie na godz.) i już masz koszt godzinowy.
Pozdr.

Szpulka
16-01-2004, 07:58
Jeśli generalnie potrzebujesz ogrzać do prac wykończeniowych to tylko elektryczna. Szybciej podnosi temperaturę dużej masy powietrza (patrz parametr m3/h), nie ma obawy, że w nocy skończy się gaz i zmrozi ci świeżą wylewkę, nie ma wilgoci, ma termostat. Uzyskana temperatura powietrza zależy od mocy tzn jest często podawany parametr o ile podnosi temperaturę powietrza. Poza tym elektryczne nagrzeewnice mają coś w rodzaju zasięgu wydmuchu. Ma to tę zaletę, że postawione w jednym kącie pomieszczenia szybko podnoszą temperaturę całkiem daleko od siebie.
Nie będę ci mówiła, żebyś z mokrymi pracami poczekał do wiosny bo pewnie coś cię przycisnęło (mnie też więc rozumiem), ale generalnie ciężko (i drogo) ci będzie utrzymać temperaturę bez innego źródła. A nie możesz podłączyć jakiejś kozy? Drewno dużo tańsze a najtańsze kozy widziałam już po 200zł no tylko ktoś musi dokładać. Nagrzewnicą gazową moi robotnicy wygrzewali, suszyli sobie po jednej ścianie, w tym czasie wszędzie obok wykraplała się wyprodukowana woda. Posiadany przeze mnie tygrysek mniał za małą moc. Obie rzeczy miałam pożyczone więc nie kaprysiłam ale jak bym miała brać to tylko elektryczną powyżej 5kW.

arczi
18-01-2004, 14:52
Szpulka, teraz juz mi to Wyjasnilas
tylko napisz co to jest koza i czy cena 200zl to za nowe ? i jak w tej kozie jest odprowadzenie dymu ?

Pozdrowienia

Szpulka
19-01-2004, 08:29
Koza to wolnostojący kominek. Kiedyś miały zazwyczaj kształt walca na nóżkach (miały fajerki). Ponieważ robisz prace wewnętrzne to założyłam, że komin już masz. Podłączasz rurą jak kominek. Cena za nowe, widziałam za taką cenę gdzieś w Polsce, ale także kiedyś w Castoramie albo Leroy, ostatnio się nie rozglądałam.
Jest jeszcze inna możliwość. Jeśli jesteś już zdecydowany na wkład kominkowy to sobie kup, postaw na cegłach, podłącz do komina i grzej.

januszek789
23-11-2017, 13:24
Dzięki za podpowiedzi bo ja również nie wiedziałem jak się zabrać za ten temat.